Český výrobce AQ (Acoustique Quality) má za sebou bohatou minulost v audiotechnice a pod svými křídly má třeba i gramofony značky Pro-Ject. Na jeden takový gramofon Pro-Ject T1 Phono SB jsem se nedávno podíval a jeho recenzi si již můžete přečíst. K hezkému gramofonu však jsou zapotřebí i nějaké pěkné reproduktory a vyzkoušel reprosoustavu AQ M25. Ty je možné používat drátově, ale i bezdrátově skrze Bluetooth. Potěší, že reproduktory jsou vyráběny přímo v České republice, a to konkrétně v Července (okres Olomouc). Jsou také dostupné a v době psaní recenze je bylo možné na oficiálním e-shopu AQ.cz koupit za necelých 7 tisíc Kč.
Pozitiva:
- Všechny potřebné kabely v balení
- Výroba v České republice
- Design a zpracování
- Možnost drátového a bezdrátového používání
- Příkladná funkčnost Bluetooth
- Slušný zvukový přednes
- Rozumně nastavená cena
Negativa:
- Nic
Co najdu v prodejním balení?
K reprosoustavě vlastně dostanete vše potřebné již od výrobce. Dostanete tedy napájecí adaptér (14 V, 2,5 A), klasický propojovací reproduktorový kabel a audio kabel 3,5 mm jack – 2 x RCA. Dále nechybí dálkový ovladač a 2x AA baterie. K dispozici je i uživatelská příručka, která poradí, jak s reprosoustavou zacházet a jak ji případně zapojit.
Design a zpracování – příkladné zpracování pro milovníky dřeva
AQ M25 jsou dostupné reproduktory do menší místnosti a nejsou tedy nějak velké. Jejich rozměry činí: 160 (šířka) x 296 (výška) x 215 (hloubka) mm. Společně dvojice váží 7,3 kg a nejsou z žádného levného plastu, ale ze dřeva, což mám já osobně rád. Povrch však prošel úpravou v podobě kvalitní 3D fólie. Ta se ani po mém dlouhodobém používání neměla tendence nikde v rozích odlepovat a výrobce zpracování zvládl výborně. K dispozici jsou také dvě barevné varianty, a to mnou testovaná ořechová a dále i černý jasan.
Na některých propagačních renderech si můžete všimnout čelní strany reproduktorů bez ochranné síťky, ale po objednání je obdržíte s již nasazenou síťkou. Na zadní části reproduktorů najdete vše potřebné pro jejich propojení a napájení, ale i zapojení zařízení např. gramofonu. Všimnout si můžete také nápisu „Made in Czech republic“.❤ Na čelní straně jednoho reproduktoru je pak barevně podsvícené logo AQ. Ihned pomocí barev poznáte, s jakým zařízením reproduktory právě komunikují, což chválím. Nechybí ani manuální regulace hlasitosti otáčením.
Design produktů AQ mám vlastně moc rád, protože si výrobce na něm dává záležet. To je přesně případ i reproduktorů AQ M25, které vypadají moc pěkně, jejich zpracování je příkladné a za velké plus považuji výrobu v České republice. Původ výroby nejsou žádné marketingové bláboly, ale výrobce je skutečně vyrábí v ČR, což jsem měl i čest osobně vidět na AQ Show 2022.
Jak je na tom zvuk?
Dostávám se konečně k tomu nejdůležitějšímu, čímž je zvuk. Nejedná se o žádnou velkou reprosoustavu, ale o dostupné reproduktory do 7 tisíc Kč s DPH. Jsou tedy určené spíše do menší místnosti. Reprosoustava již v sobě ukrývá zabudovaný zesilovač o výkonu 2x 30 W a výrobce také u ní udává specifikace:
- Impedance: 4 Ohm
- Ekvivalentní šumový výkon: 40 W
- Krátkodobý příkon: 80 W
Reproduktory jsem používal denně nejen s gramofonem, ale i televizorem nebo počítačem. Vlastně mohu říci, že jsem konečně spokojený se zvukem u sledování filmů z televize. Snad všechny televizory mají totiž špatný zvuk a je lepší si dokoupit právě nějakou reprosoustavu či soundbar. Se zvukovým přednesem jsem byl vzhledem k ceně velmi spokojený a reproduktory mají vyvážený zvuk a dostatečnou maximální hlasitost. Příjemně překvapen jsem byl ale i z basového výkonu, který bych od tak malých reproduktorů nečekal. Vlastně v tak malém těle se ukrývá vážně slušný výkon.
Jak je na tom drátové a bezdrátové připojení? A co ovladač?
Již v začátku recenze jsem zmínil, že reprosoustavu AQ M25 můžete používat analogově, ale i bezdrátově. Přímo v balení najdete potřebné kabel pro propojení obou reproduktorů. Kabel je dostatečně dlouhý, propojení reproduktorů extrémně snadné a zvládne to skutečně každý. Dále si můžete připojit třeba rovnou gramofon nebo počítač. Počítač je možné připojit pomocí kabelu USB-A – USB-B. Jedná se vlastně o kabel používaný u tiskáren. Kabel si však v případě zájmu musíte přikoupit a koupit jej můžete třeba přímo od AQ. K dispozici je levný kabel do dvou stovek, ale můžete si i připlatit za nějaký kvalitnější – odkaz na AQ.cz.
Jak je to ale s tím bezdrátovým poslechem hudby? V minulosti jsem měl zkušenosti s o něco levnějšími reproduktory, kde však bylo používání Bluetooth za trest. Trochu jsem se tedy obával, jak to zvládlo AQ. Mohu říci, že používání Bluetooth u této reprosoustavy byla radost. Na ovladači se stačí přepnout na Bluetooth režim (logo AQ bude svítit modře) a reprosoustava je ihned dostupná k vyhledání. Pokud ji vaše zařízení nenajde, stačí režim párování vyvolat tlačítkem „Pair“ na ovladači. Samotné párování bylo s televizorem LG se systémem WebOS, zařízením Android TV, mobily různých značek se systémem Android a počítači Windows a Linux bleskové a jednoduché. Na žádný problém jsem nenarazil jak s párováním, tak i samotným poslechem hudby. Pochválit musím AQ za to, že reproduktory jsou schopné se pomocí Bluetooth připojit třeba k televizoru ihned po jeho zapnutí, s čímž má konkurence často problémy.
Dodávaný ovladač je zpracován také příkladně a je z pevného plastu. Rozestupy mezi tlačítky jsou dostatečné a s ovládáním jsem neměl sebemenší problém. Pomocí ovladače můžete ovládat vše potřebné a líbí se mi umístění tlačítek pro ovládání hlasitosti uprostřed spodní části ovladače.
Někteří čínští výrobci se snaží snížit počet tlačítek na svých ovladačích k reprosoustavám, což má za následek přepínání mezi zařízeními stisknutím dvou kláves současně a jiné podivné pokusy. Osobně jsem proti těmto krokům, protože chci jednoduchost a odmítám se učit X zkratek, abych si zapnul audio z gramofonu… V AQ je svět ještě v pořádku a ovladač má všechna potřebná tlačítka. Pro přepínání mezi drátově zapojenými zařízeními či Bluetooth se stačí přepínat tlačítky s čísly. Pokud tedy chcete používat gramofon, stačí jen stisknout tlačítko s číslem 1. Rozmyslíte si to a chcete ihned bezdrátově poslouchat hudbu ze Spotify z mobilu? Stačí se přepnout na režim Bluetooth tlačítkem 3. Přepínání mezi zařízeními je velmi rychlé a během toho bude logo AQ na reproduktoru měnit barvu, jak jsem tu již popisoval.
Závěr – slušné bedny za dostupnou cenu
Osobně si myslím, že reprosoustava musí nejen slušně hrát, ale i dobře vypadat. Přeci jen ji budete mít u sebe v obyváku nebo pracovně neustále před sebou. AQ M25 je krásná reprosoustava s příkladným zpracováním a vlastně AQ vnímám jako punc kvality. Rád vidím, že výroba je stále v České republice a pevně doufám, že se to v budoucnu nezmění.
Vzhledem k ceně a velikosti reproduktorů jsem byl velmi spokojený i se zvukovým podáním, které nabídne dostatečnou maximální hlasitost, ale i kvalitu. Líbí se mi, jak AQ zvládlo jednoduše a elegantně vyřešit přepínání mezi jednotlivými zařízeními na ovladači a velkou pochvalu si odnáší za výbornou funkčnost Bluetooth 5.0.
S reprosoustavou jsem byl tedy velmi spokojený s používáním se všemi zařízeními, ze kterých jsem potřeboval přehrát zvuk. Je vhodná nejen ke gramofonu, ale i třeba na stůl k počítači či televizoru. Stanovenou cenu lehce nad 7 tisíc Kč s DPH považuji za rozumnou.
Celou dobu jsem hledal, co bych reprosoustavě vlastně vytkl, ale nic jsem nenašel. Pokud tedy hledáte dostupnou reprosoustavu a chcete ji používat třeba s více zařízeními drátově i bezdrátově, mohu AQ M25 doporučit.