Samsung nám letos přinesl trojici nových mobilů řady Galaxy S20. Tím nejvybavenějším je model Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, který se snaží zaujmout čtveřicí zadních fotoaparátů s až 100x digitálním zoomem, nádherným 6,9palcovým OLED displejem a velkou baterií s kapacitou 5000 mAh. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 37 500 Kč s DPH.
Obsah balení – sluchátka nechybí
V tradičním „Samsungáckém“ balení k mobilu dostanete také 25W nabíjecí adaptér a USB-C nabíjecí/datový kabel. Pochvalu si výrobce odnáší za slušná sluchátka AKG s USB-C a různými velikostmi špuntů. Nechybí pak ani spona pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a návody.
Design a konstrukce – až na ten modul fotoaparátů…
Už když se podíváte na rozměry mobilu Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, tak hned pochopíte, že se jedná o mobil, který není možné ovládat jednou rukou. Jedná se o obra, který není kompaktní, ale na druhou stranu na velkém displeji si více užijete videa a hry. Celkové rozměry mobilu činí 166,9 x 76 x 8,8 mm a váha se vyšplhala na 220 gramů.
Čelní plochu pokrývá mírně zakřivené sklo, které chrání obří 6,9palcový AMOLED displej. Displej je roztažený po takřka celé čelní ploše, takže nad displejem nenajdete ani mřížku reproduktoru pro hovory. Ten se totiž umístil pod displej, jako tomu je u ostatních modelů Galaxy S20.
Rám mobilu je z hliníku, který má lesklý povrch. Alespoň v mém černém provedení vypadá vážně dobře a dokonale ladí se skleněnými zády. Na horní části rámečku najdete ukrytý hybridní slot pro nanoSIM/microSD karty a nechybí ani mikrofon. Levý bok mobilu je prázdný, zatímco na pravém boku pak najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Je celkem škoda, že tlačítka nejsou umístěna trošku níže, vzhledem k velikosti mobilu. Spodní část rámečku pak nabízí mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a reproduktor.
Záda mobilu jsou ze zakřiveného skla, které zapadá do hliníkového rámu. Na našem trhu je mobil k dispozici v mnou testovaném černém, a také šedém barevném provedení. Mnou testovaná černá verze se mi líbí, tedy až na velký modul fotoaparátů, který poměrně dost vystupuje z konstrukce mobilu. Osobně bych si raději zakoupil ochranný kryt, aby modul nevystupoval. Během testování jsem vyzkoušel kryt PanzerGlass ClearCase, se kterým problém vystupujícího modulu zmizel a mobil se také lépe držel v rukou.
Displej – obr, který nemá konkurenci
Většinu čelní plochy mobilu okupuje obří 6,9“ OLED displej (Dynamic AMOLED 2X). Displej nabízí QuadHD rozlišení (3200 × 1440 px), poměr stran 20:9 a jemnost 511 ppi. Celý displej chrání mírněji zakřivené ochranné sklo Corning Gorilla Glass 6, které na sobě nese již nalepenou ochrannou fólii z výroby.
Displej má výborné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a skvěle funguje i automatická regulace jasu. Samotná čitelnost na přímém světle je opět na vysoké úrovni. Ocenit můžete také možnost se přepnout na 120 Hz obnovovací frekvenci, která celé prostředí zrychlí. To můžete ocenit především při hraní her či sledování videa. Je však velká škoda, že mobil v této cenové kategorii neumí si režimy přepínat dle potřeby. Byl bych rád, kdyby např. při hraní her byl automaticky zapnut 120 Hz režim, zatímco při prohlížení webových stránek využíval jen 60 Hz. Nelíbí se mi také, že nelze 120 Hz obnovovací frekvenci používat při maximálním QuadHD rozlišení, ale „jen“ ve FullHD+. Je ale dost možné, že to Samsung doladí ještě aktualizací.
Samsungu musím pochválit také obrazovku always-on, která funguje výborně, a spolehlivě upozorní na příchozí notifikace, čas i datum. Dokonce si můžete na obrazovku přidat i animaci. Tu si můžete stáhnout z Galaxy Storu, kde jich je poměrně dost.
V nastavení displeje si můžete nastavit automatické střídaní tmavého a světlého režimu prostředí, automatickou regulaci jasu a filtr modrého světla. Chválím také za možnost si přizpůsobit barevné podání displeje dle potřeby. Dostalo se i na „zlepšovač videa“, který by měl zvýšit kvalitu obrazu při sledování videa ve vybraných aplikacích.
Dostalo se i na mou oblíbenou funkci „Okraj obrazovky“. Jedná se o funkci, která při okraji displeje nabízí plochu, kterou můžete tahem prstu vysunout kdekoliv v prostředí. Během okamžiku máte tedy k dispozici ikony pro své oblíbené aplikace a hry, možnosti pro vytvořené screenshotu či prvky pro ovládání hudebního přehrávače.
Odemykání mobilu – tak to má vypadat
Samsung u všech „Es dvacítek“ nabízí čtečku otisků zabudovanou pod displejem. Ta v případě S20 Ultra funguje příkladně a samotné odemykání je velice rychlé a spolehlivé. Přidat si můžete maximálně čtyři prsty.
Nechybí ani v posledních letech oblíbené odemykání obličejem. To funguje výborně a překvapivě dobře i za horších světelných podmínek. Rychlé je i prvotní nastavení, kdy se mobil bude ptát, jestli nosíte brýle.
Zvuk – stereo reproduktory
Stereo reproduktory nám z mobilů bohužel mizí, což je velká škoda. Naštěstí Samsung se tohoto trendu nedrží a stereo nabízí. Jeden reproduktor se ukrývá sice pod displejem, ale hraje velice slušně. Druhý se pak nachází na spodní části mobilu. Reproduktory společně hrají na poměry mobilu slušně a rozhodně patří k těm lepším.
Na 3,5 mm audio jack konektor musíte zapomenout, protože ten mizí takřka ze všech vlajkových mobilů. Je tedy velká škoda, že se v balení nenachází ani redukce pro připojení starších oblíbených sluchátek. Naštěstí výrobce do balení přiložil poměrně slušná AKG sluchátka s USB-C koncovkou a různými velikostmi špuntů.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
O výkon mobilu Samsung Galaxy S20 Ultra 5G se stará osmijádrový procesor Exynos 990 (7 nm) s taktem: 2x 2.73 GHz + 2x 2.50 GHz + 4x 2 GHz. K dispozici jsou také paměti 12 GB RAM LPDDR5 a 128 GB interní úložiště (UFS 3.0). Vzhledem k ceně kolem 37 500 Kč bych očekával alespoň 512 GB interní úložiště… Verze se 512 GB interním úložištěm existuje, ale v době psaní recenze se na našem trhu neprodávala. Paměť je možné také rozšířit pomocí paměťové karty microSD o maximální kapacitě 1 TB.
Procesor Exynos 990 měl hned po uvedení tohoto mobilu na trh velké problémy, které výrobce neustále ladí v aktualizacích. V mém případě byl výkon zcela dostatečný pro svižný chod systému i náročné aplikace. Problém jsem měl jen u nejnáročnější hry Fortnite, která měla velké grafické problémy, po přibližně deseti minutách se sekala a často padala. Pokud však tuto hru nehrajete, tak tento problém vůbec nezaznamenáte. Nemění to však nic na tom, že od mobilu v této cenové kategorii bych očekával bezproblémové hraní i té nejnáročnější mobilní hry, jako je právě Fortnite. Doufám, že tento problém výrobce časem opraví aktualizací.
Na videu níže můžete vidět grafické problémy při hraní.
Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 5000 mAh. To je celkem slušná kapacita, ale mobil má velký displej, který má velkou spotřebu. Během běžného používání mi mobil vydržel celý jeden den. Je velká škoda, že výdrž na tom není o něco lépe.
K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Mobil lze drátově nabíjet až rychlostí 45W, ale tak výkonný adaptér si budete muset dokoupit. Je to tedy zklamání, protože např. Huawei do balení přidává 40W adaptéry. V balení tedy najdete adaptér s rychlostí „jen“ 25W, díky němuž se akumulátor nabije z nuly do 100% za přibližně 1 hodinu a 20 minut. Mobil nabízí také 15W bezdrátové Qi a 9W reverzní nabíjení.
Fotoaplikace
Samsung má aplikaci fotoaparátu opravdu povedenou a příjemné je i její ovládání. Všechny potřebné režimy se nachází na spodní části aplikace, kde nechybí noční režim, Pro režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, režim pro focení jídla, živé zaostření či zaostření daného bodu ve videu. Jen nechápu, proč třeba noční režim výrobce schoval do kolonky „Další“, odkud si režimy můžete naštěstí přesunout.
Nad spouští fotoaparátů se pak nachází trojice menších ikonek, které slouží pro přepínání mezi hlavní, ultraširokoúhlou a teleobjektiv čočkou. Přepínání je svižné a funguje i během pořizování videa. Na horní části aplikace pak najdete časovač či třeba nastavení poměru stran. Když se přepnete na video, tak na horní části pak máte k dispozici třeba užitečný režim pro stabilnější video.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Samsung Galaxy S20 Ultra je letošním nejvybavenějším mobilem od Samsungu. Při pohledu na zadní část mobilu je jasné, že se výrobce snaží nalákat na kvalitní fotoaparáty. Masivní modul nabízí hlavní 108 Mpx snímač se světelností f/1.8, 48 Mpx teleobjektiv se světelností f/3.5 a 12 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2. Poslední je pak jen ToF 3D senzor.
Mobil umí 4x optický, 10x hybridní a 100x digitální zoom. Pochopitelně 100x zoom je jen marketing, protože je digitální, a tedy ne příliš kvalitní. Zoomování mobilem však musím pochválit a Samsung trumfnul třeba Huawei P30 Pro, který se zoomem také chlubí. Pokud však budete chtít zoomovat, tak maximálně do 25x zoom.
Je také dobré zmínit, že se můžete přepnout na poměr stran 4:3H, díky kterému budete fotit v plném 108 Mpx rozlišení. Výsledné snímky pak mají daleko více detailů a jsou takové hezčí. Myslím si ale, že této funkce využije málokdo. Snímky totiž mají kolem 45-55 MB.
U focení jsem měl nejdříve velké problémy s focením makro snímků za horších světelných podmínek, ale tento nedostatek opravila poslední aktualizace. Přesto se však občas stává, že makro snímky nejsou úplně ostré, jak bych od mobilu očekával.
Snímky mají hezké barevné podání, které je celkem i věrohodné. Jen občas obloha je občas více modrá, než ve skutečnosti vypadá. Doporučuji také vypnout pomoc umělé inteligence, která často přepaluje barvy. Stačí jen klepnout na ikonu v pravém dolním rohu.
Za dobrých světelných podmínek zkrátka nemám snímkům co vytknout a nechybí jim ani detail a skvělý dynamický rozsah. Za horších světelných podmínek už můžete vidět zoom v rozích fotky a vyzdvihnout musím také výborný noční režim.
Natáčení videí
Samsung se chlubí tím, že letošní „Es dvacítky“ umí natáčet video v rozlišení 8K. Je to sice pravda, ale videa jsou pořízena se 24 FPS (snímky za vteřinu). Videa jsou tedy taková trhaná a osobně bych raději použil 4K videa se 30 nebo 60 FPS.
Pořízena videa vypadají vážně pěkně. Nechybí jim detail, výborná stabilita ani věrohodné barevné podání. Je jen škoda, že během natáčení není možné se mezi fotoaparáty přepínat, jako je tomu u jiných mobilů. V aplikaci fotoaparátu můžete také využít funkci super stabilizace videa.
Focení selfie kamerou
Přední selfie kamerka v průstřelu displeje má 40 Mpx rozlišení a světelnost f/2.2. Stejně jako u jiných mobilů Samsung je důležité si všimnout dvou tlačítek nad spouští. Výrobce totiž z nějakého důvodu obraz u selfie kamery ořezává, což vůbec nechápu. Naštěstí se pomocí zmíněných tlačítek lze přepnout na širokoúhlý obraz. K dispozici jsou i různé filtry a režimy krásy pro zahlazení nedostatků pleti.
Operační systém – Samsungácká klasika
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G nabízí operační systém Android 10 v upravené podobě One UI 2.1. Systém tedy nemá s čistým Android moc společného, což se některým uživatelům líbí. Nadstavba má totiž své výhody.
Jednou z výhod je třeba Zabezpečená složka, do které si vložíte fotky, videa, aplikaci či různé soubory, které chcete mít skryté pod heslem. Nikdo se tedy ke zvoleným souborům nedostane a z např. fotky z galerie fotek po vložení do zabezpečené složky zmizí.
Další užitečnou funkcí je třeba Samsung Kids, ve které nastavíte vše, k čemu má mít dítko přístup. Klasický režim s daty rodiče budete mít chráněný heslem, takže se nemlže stát, že by dítě z mobilu něco odstranilo či někomu volalo.
O Samsungu Galaxy S20 Ultra na internetu koluje spoustu informací. Dočíst se můžete třeba to, že systém má mnoho chyb a mobil moc dobře nefunguje. Během mého testování mobil obdržel asi pět aktualizací, které opravují různé problémy. Byl jsem tedy příjemně překvapen tím, jak byl systém nádherně svižný a problémy jsem neměl ani s žádnou aplikací. Tedy až na hru Fortnite, jak jsem tu již zmiňoval…
Samsung DeX – „desktopové“ prostředí
Mobil Samsung Galaxy S20 Ultra 5G je bezesporu pracovním telefonem. Ocenit tedy můžete také skvělý režim Samsung DeX. Jedná se o jakýsi desktopový režim, díky kterému můžete prohlížet své fotky a videa na obrazovce počítače. Používat také můžete většinu svých aplikací a her na počítači. K využívání DeXu stačí pouhý USB-C kabel a není třeba si cokoliv dokupovat, což je super.
Konektivita – DualSIM a eSIM
Mobilu musím pochválit hybridní slot pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Dostalo se také na funkci eSIM, takže bez problémů můžete využívat tedy hned tří SIM karet s plnou podporou LTE. Tedy za předpokladu, že nebudete chtít využívat microSD kartu. Pokud budete chtít používat paměťové karty, tak se budete muset rozhodnout, jestli budete chtít jednu SIM kartu a microSD, anebo jednu klasickou SIM kartu, microSD kartu a eSIM.
Připojit se můžete také k 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítím (802.11 a/b/g/n/ac/ax). Citlivost Wi-Fi antén musím moc pochválit. Dobře pak fungovalo také Bluetooth 5.0, které jsem využíval jak k odesílání fotek mezi mobilem a počítačem, tak s bezdrátovými sluchátky Beoplay H9. Pochopitelně nechybí ani NFC pro využívání bezkontaktních plateb. O mapy a navigaci se pak starají systémy GPS, A-GPS, Glonass, Beidou i evropské Galileo.
Závěr – vyplatíte se za tu cenu?
Dostávám se k závěru recenze mobilu Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. V době psaní této recenze se cena mobilu za 12 GB/128 GB pohybovala kolem 37 500 Kč s DPH. Vyšší varianta s pamětí 512 GB se na našich e-shopech neprodávala. Beztak by si ji za cenu přes 40 tisíc moc lidí nekoupilo. Ona vlastně i cena za 128 GB variantu je příliš vysoká a v této cenové kategorii bych už 512 GB úložiště očekával, protože konkurence ji má…
Galaxy S20 Ultra 5G má bezkonkurenční 6,9palcový OLED displej, který si při sledování videa a her rozhodně užijete. K ještě lepšímu zážitku pak Samsung nasadil i nadprůměrné stereo reproduktory, které u konkurence pomalu mizí. Vyzdvihnout musím také výborné fotoaparáty s použitelným 25x zoomem, který drtí konkurenci. Někteří také mohou ocenit desktopový režim Samsung DeX.
Mobil je to pěkný, ale design dle mého názoru trochu kazí obří modul fotoaparátů. Osobně bych si zakoupil ochranný kryt, aby modul tolik nevystupoval. Zkritizovat rozhodně musím problémy s náročnou hrou Fortnite, které jsou pro mne velice nepříjemné. Pokud však hrajete méně náročné hry, jako je PUBG Mobile a jiné, tak tento problém můžete přehlédnout. Je také škoda, že v maximálním rozlišení displeje nelze používat 120 Hz snímkování. Vzhledem k ceně bych také očekával rychlejší 45 W nabíjecí adaptér….
Doporučil bych tedy Samsung Galaxy S20 Ultra? Rozhodně už nemá tolik chyb, jako tomu bylo při uvedení na trh. Samsung se opravdu snaží a poctivě vydává opravné aktualizace, což mu chválím. Pokud tedy jste ochotni překousnout všechny zmíněné nedostatky a jste ochotni zaplatit stanovenou cenu, tak hurá do toho. Osobně cenu považuji za přemrštěnou a poohlédl bych se po něčem jiném…
Pozitiva:
- Kvalitní zpracování
- Nádherný 6,9″ OLED displej
- Spolehlivá čtečka otisků v displeji a rychlé odemykání obličejem
- Stereo reproduktory
- Výborné fotoaparáty s použitelným 30x zoomem
- Časté aktualizace systému
- Možnost využívat až tři SIM karty
- Funkce Samsung DeX
Negativa:
- Přemrštěná cena!
- Nehezký modul fotoaparátů
- Problémy s náročnou hrou Fortnite
- V maximálním rozlišení displeje nelze používat 120 Hz
- Vzhledem k ceně bych čekal 512 GB úložiště (dostupné jen 128 GB)
- 45 W nabíjecí adaptér si musíte dokoupit