Nokia 7.2 – Střední třída, která se povedla (RECENZE)

Finská společnost HMD Global v loňském roce představila dvojici mobilů Nokia 7.2 a Nokia 6.2. Na první pohled se oba modely od sebe moc neliší, protože nabízí takřka totožný design. Odlišnosti se nachází pochopitelně ve výbavě. V této recenzi jsem se podíval na vybavenější model Nokia 7.2, který se snaží zaujmout 48 Mpx snímačem s optikou ZEISS, hezkým displejem, 128 GB interním úložiště i slušnou výdrží na jedno nabití.

 

 

Obsah balení – nic překvapivého

V tradiční „nokiácké“ krabičce se až na mobil nenachází nic překvapivého. K dispozici je jen nabíjecí adaptér 5V/2A a nabíjecí/datový USB-C kabel. Dále v balení najdete jen obyčejná pecková sluchátka, spona pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a návody. Je velká škoda, že v balení není ochranný kryt, jak tomu bylo u staršího modelu Nokia 7 Plus.

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia 7.2 zakoupit

 

 

 

Design a konstrukce – elegantní kráska z Finska

Nokia 7.2 se od levnějšího modelu Nokia 6.2 po stránce designu liší jen zadním skleněným krytem. V případě Nokie 7.2 bylo použito sklo s matnou barvou, zatímco u levnějšího modelu je sklo lesklé. Celkové rozměry mobilu činí 159,88 × 75,11 × 8,25 mm a váha se vyšplhala na 180 gramů. Mobil je to tedy celkem velký, jak je v dnešní době běžné, přesto bylo psaní jednou rukou bezproblémové.

Na čelní ploše mobilu se nachází 6,3palcový displej. V displeji se nachází malý kapkovitý výřez se selfie kamerkou, nad kterou se nachází elegantně ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory. Pod displejem najdete jen a pouze logo Nokia.

Nokia se chlubí tím, že rám mobilu Nokia 7.2 je pokrytý speciálním polymerovým kompozitem, který je pevnější a lehčí. Rám působí bytelným dojmem a na jeho horní části najdete jen 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon. Na levém boku najdete tlačítko pro vyvolání obrazovky Google, ale také ukrytý slot pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Pravý bok na sobě nese ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko, které také vyniká tím, že má v sobě ukrytou notifikační diodu. Tlačítko tedy bliká, když máte nové notifikace, zmeškaný hovor nebo když se mobil nabíjí. Spodní část pak nabízí USB-C nabíjecí konektor, mikrofon a hlasitý reproduktor.

Blikající tlačítko znázorňující notifikace

Záda mobilu jsou ze skla a v matné černé vypadají elegantně. Na našem trhu se také prodává zelená varianta, kterou bych si osobně koupil raději, protože vypadá originálně. Jedinou vadou na kráse může být vystupující okolí fotoaparátů, které navazuje na starší modely Nokia Lumia 1020 a Lumia 950. Někteří tvrdí, že design je inspirován některými modely od Motoroly, ale není to pravda, protože mobily Nokia Lumia jsou daleko starší. Na zádech se pak nachází jen a pouze čtečka otisků prstů.

 

 

 

Displej – hezká podívaná s HDR

Nokia 7.2 nabízí 6,3“ IPS displej s FullHD+ rozlišením. Displej kryje ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3 s 2.5D mírným zakřivením. Displej sice není OLED, ale díky funkcím PureDisplay se mu přibližuje a vypadá vážně skvěle.

Displej nabízí věrohodné barevné podání a pochválit musím i viditelnost na přímém slunci. Jas displeje je tedy dostatečný a dobře funguje i automatická regulace jasu. V nastavení displeje se nachází také noční režim pro šetření očí ve večerních hodinách, tmavý režim celého prostředí Androidu a lze si nastavit i velikost písma a prvků v prostředí.

V nastavení funkce PureDisplay se nachází dynamický režim, který automaticky upravuje barevné podání, kontrast a jas podle používání mobilu. Zapnout si také můžete zapnout automatickou regulaci vyvážení bílé a pochválit musím také převod z SDR na kvalitu HDR. Během mého používání jsem měl zapnuté všechny tři funkce.

 

 

 

Odemykání mobilu – otiskem nebo obličejem

Nokia 7.2 na svých zádech nabízí ideálně umístěnou čtečku otisků prstů. Ta je rychlá a funguje spolehlivě. Nastavit si můžete až dostačujících pět prstů a potěšit může také mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty systému.

Mobil dále můžete odemykat svým obličejem, což už není tak bezpečné, protože k odemykání dochází skrze selfie kamerku. Odemykání však funguje poměrně rychle a během používání jsem mobil odemykal jak otiskem prstu, tak i obličejem.

 

 

 

Zvuk – jack  a FM rádio

Nokia 7.2 nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Umístění je dle mého názoru vhodné a jeho kvalita odpovídá ceně. Je tedy spíše průměrná, a to samé lze říci i o úrovni hlasitosti.

Potěšit může 3,5 mm jack pro sluchátka, jehož kvalita je na vysoké úrovni. V balení se nachází i obyčejná sluchátka, která pro kvalitní poslech nevyužijete. Můžete je však připojit a využít jako anténu pro příjem FM rádia, jehož aplikaci najdete již předinstalovanou od výrobce.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon Nokia 7.2 se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 660 (14 nm) s taktem: 4x 2,2 GHz + 4x 1,8 GHz. Dále je k dispozici 6 GB RAM a 128 GB interní úložiště. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální úložištěm 512 GB.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

Výkon je naprosto dostatečný pro běžné používání. Aplikace jsou spolehlivě udrženy v multitaskingu, systém je svižný a rychle se spouští i aplikace. Co se týče hraní her, tak na Fortnite musíte zapomenout, protože procesor není ze strany Epic Games podporován, což bych v této cenové kategorii i očekával. PUBG Mobile, Call of Duty Mobile a všechny ostatní náročné tituly lze hrát na střední grafické nastavení bez problémů.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 500 mAh, což je na dnešní dobu průměrná hodnota. Výdrž je však velice slušná a mobil na jedno nabití je schopen vydržet jeden a půl dne. Dva dny tedy nejsou nereálné.

Mobil jsem denně využíval i jako Wi-Fi hotspot, který má vysokou spotřebu na baterii. Když jsem hotspot používal na třech zařízeních a tolik nestahoval, tak na jedno nabití vydržel i 12 hodin. Při větším zatížení se stahováním, sledování online videí atd. na jedno nabití vydrží i 8 hodin. To jsou velice slušné hodnoty, protože většina mobilů mi s hotspotem na jedno nabití vydrží 5 hodin.

K nabíjení poslouží oboustranný nabíjecí konektor s USB-C. Mobil podporuje 10W rychlé nabíjení a je celkem škoda, že výrobce nenasadil rovnou 18W. Z úplného vybití do 100% stavu se mobil za použití originální nabíječky v balení nabije za přibližně jednu hodinu a půl.

 

 

 

Fotoaplikace

V mobilu najdete předinstalovanou aplikaci HMD Camera. Ta nabízí všechny důležité režimy na spodní části. Nechybí tedy slušný portrétní režim s rozostřeným pozadím, Night (noční) režim a Profi režim s manuálním nastavením parametrů. Pod ikonou čtverečku se ukrývá režim pro focení v poměru stran 1:1. panorama, časosběr a pořizování zpomalených videí.

Nad režimy se nachází také dvě menší ikony, které slouží pro přepínání mezi hlavní čočkou fotoaparátu a ultraširokoúhlou čočkou. Úplně vlevo horní části se nachází ikona pro menu aplikace, kde se nachází výborný režim hloubky, který jsem si chválil u dražšího modelu Nokia 9 PureView.

Režim hloubky slouží k tomu, aby bylo možné snímky po pořízení lépe upravovat. Přímo v galerii fotek (Google Fotky) můžete manuálně upravit rozostření pozadí a vytvářet černobílá pozadí, kdy barevně zvýrazníte jen jeden prvek na fotce.

Je jen škoda, že z nějakého nepochopitelného důvodu není možné se mezi čočkami fotoaparátů přepínat, pokud máte režim hloubky aktivní. Pokud jej tedy máte zapnutý a chcete využít ultraširokoúhlou čočku, tak musíte vždy přejít do nastavení aplikace a režim hloubky vypnout.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia 7.2 nabízí hlavní fotoaparát se 48 Mpx rozlišením a světelností f/1.8, druhý 8 Mpx snímač je ultraširokoúhlý a nabízí světelnost f/2.2. Poslední čočka je 5 Mpx a stará se o hloubku ostrosti. Za optikou stojí ZEISS.

V nastavení aplikaci fotoaparátu si můžete vybrat, v jakém rozlišení chcete fotit. K dispozici je maximální 48 Mpx, ale pokud chcete šetřit paměť mobilu, tak k dispozici je přednastavené 12 Mpx rozlišení.

Nokia 7.2 za dobrých světelných podmínek umí pořídit krásné snímky s věrohodným barevným podáním, což je vlastnost optiky ZEISS. Skvělá je i ostrost a protisvětlo nedělá fotoaparátům také žádný problém.  Za horších světelných podmínek se vytrácí ostrost a objevuje se digitální šum. Chválím také za noční režim, který funguje dobře, ale kvalitu jako u drahých vlajkových modelů očekávat nelze.

Portrétní režim funguje také obstojně a za dobrých světelných podmínek oceníte i ultraširokoúhlou čočku. Opět nelze však očekávat kvalitu drahých mobilů a v rozích snímků si můžete všimnout neostrosti.

 

 

Natáčení videí:

Video lze zadním fotoaparátem pořizovat v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je i FullHD rozlišení se 30 FPS a je celkem škoda, že není k dispozici nastavení se 60 FPS. Vzhledem k ceně nelze očekávat ani optickou stabilizaci obrazu. Příjemně překvapen jsem byl stabilizací videí z ultraširokoúhlé čočky. Jsou o poznání stabilnější, než z hlavního fotoaparátu.

Videa jsou na tom dost podobně, jako fotky. Za dobrých světelných podmínek pořídíte hezká videa, která mají věrohodné barevné podání a během pořizování není znát nadměrné přeostřování. Pochválit musím kvalitní pořízený zvuk ve videí, který výrobce nazývá Nokia OZO.

Před natáčením si můžete vybrat, jestli chcete video pořídit běžným fotoaparátem, anebo ultraširokoúhlou čočkou. Je velká škoda, že se nelze mezi čočkami přepínat přímo během natáčení, jak to mají některé konkurenční mobily.


 

 

Focení selfie

V kapkovitém výřezu displeje se nachází selfie kamerka s 20 Mpx rozlišením a světelností f/2.0. Využít můžete portrétní režim s rozostřeným pozadí, který funguje velice obstojně. Zapomenout nesmím ani na mnou nenáviděný režim zkrášlení. Snímkům nemám co vytknout a myslím si, že každý bude spokojený.

 

 

 

Operační systém – čistý Android One

Nokia 7.2 během mého testování obdržela nový systém Android 10. Pokud si tedy mobil zakoupíte, tak doporučuji zkontrolovat dostupnost aktualizací a nový systém stáhnout. Android je v čisté podobě a je zapojený do programu Android One. Díky tomu bude každý měsíc dostávat nové bezpečnostní záplaty po dobu tří let.  Dva roky pak bude dostávat nové verze Androidu.

Jelikož je systém čistý, tak neobsahuje žádné zbytečné aplikace. Systém byl během mého používání krásně svižný a také spolehlivý. Nesetkal jsem se s problémem s příchozími notifikacemi i neustálém připojení k VPN.

 

 

 

Konektivita – pochvala za slot

Levý bok mobilu v sobě ukrývá triple slot, který umožňuje používat dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu microSD současně. Oba SIM sloty podporují všechna LTE pásma a připojit se lze i k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11a/b/g/n/ac). Nechybí pak ani Wi-Fi Direct a možnost vytvářet Wi-Fi hotspot, čehož jsem denně využíval.

Skvěle funguje i úsporné Bluetooth 5.0, které jsem důkladně otestoval s bezdrátovými sluchátky Beoplay H9 a Beoplay E8 2.0. Zvuk nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani s odesíláním/přijímáním fotek mezi mobilem a notebookem.

Pokud využíváte často mapy a navigace, tak budete spokojeni, protože mobil disponuje všemi potřebnými systémy. Nechybí tedy GPS, A-GPS, GLONASS, BDS a Galileo.

 

 

 

Závěr – střední třída, která se povedla?

Nokia 7.2 je příjemný model, který výborně zapadá do střední třídy. Za svou cenu 7-8 tisíc (v době psaní recenze) nabízí krásný a velký IPS s jen malým kapkovitým výřezem, až dvoudenní výdrž na jedno nabití a také slušné fotoaparáty. Pochválit musím i výkon, který vystačí na všechny mobilní hry, tedy za předpokladu, že nechcete hrát Fortnite.

Pokud tedy hledáte střední třídu s čistým Androidem One, který bude pravidelně dostávat aktualizace, tak se může jednat o vhodnou volbu. Nokii 7.2 však budete muset odpustit poměrně dost vystupující modul zadních fotoaparátů a nemožnost natáčet videa se 60 FPS.

 

 

Pozitiva:

  • Elegantní design
  • Čistý Android One
  • Hezký HDR displej
  • 3,5 mm jack a FM rádio
  • Slot pro dvě nanoSIM i microSD současně
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Slušné fotoaparáty
  • Stabilizace videu u ultraširokoúhlé čočky
  • Notifikační dioda v zamykacím tlačítku
  • Dostatečný výkon
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Vystupující modul fotoaparátů
  • Nelze natáčet videa se 60 FPS

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top