V této recenzi jsem se podíval na menší Samsung Galaxy Note10, který se snaží zaujmout svým líbivým designem, zakřiveným displejem s úhlopříčkou 6,3palce, výbornými fotoaparáty, stereo reproduktory a stylusem ukrytým přímo v konstrukci mobilu. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu lehce pod 22 000 Kč s DPH.
Obsah balení – sluchátka nechybí
Uvnitř krabičky nenajdete jen samotný mobil, ale pochopitelně také nabíjecí/datový USB-C kabel a nabíjecí adaptér s výkonem 25W. Nechybí ani spona pro vysunutí nanoSIM slotu, sluchátka AKG s USB-C koncovkou a redukce z USB-C na starší microUSB. Je celkem škoda, že výrobce do balení nepřiložil také průhledný ochranný kryt.
Design a konstrukce – hezký design, ale ta tlačítka
Samsung Galaxy Note10 na první pohled zaujme svým líbivým designem a konstrukcí ze skla a hliníkového rámu. Konstrukce mobilu disponuje zvýšenou odolností vůči vodě a prachu s certifikací IP68. Mobil by tedy měl vydržet potopení do 1,5 metru po dobu 30 minut.
Na čelní ploše mobilu najdete 6,3palcový AMOLED displej se zakřiveným sklem, které výborně zapadá do hliníkového rámu mobilu. Jelikož má displej minimální rámečky, tak na čelní ploše nenajdete reproduktor pro hovory, protože ten se ukrývá zabudovaný pod displejem.
Celkové rozměry mobilu činí 151 x 71,8 x 7,9 mm a do ruky padne díky zakřiveným sklům vpředu i vzadu výborně. V mém případě bylo bezproblémové i psaní jednou rukou na displeji. Menší ruce však mohou mít se psaním jednou rukou problémy, ale s tím dnes už tak nějak každý musí počítat.
Skvělý dojem z ergonomie však trošku kazí umístění tlačítek, protože ta se nachází na levém boku mobilu. Leváci tedy budou jásat, ale jako pravák jsem první dva dny měl s používáním tlačítek menší problémy. Nakonec jsem si však zvykl a už mi to tolik nevadí. Nemění to však nic na tom, že bych tlačítka viděl raději na pravém boku mobilu.
Hliníkový rám mobilu působí bytelným dojmem a jeho povrch je lesklý, takže dokonale ladí se skleněnými zády mobilu. Na horní části se nachází mikrofon a ukrytý slot pro dvě nanoSIM karty. Pravý bok je zcela prázdný a spodní část mobilu nabízí mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, hlasitý reproduktor a nakonec ukrytý stylus. O tom se však budu rozepisovat níže.
Na zádech mobilu se pak nachází již zmíněné zakřivené sklo. Jedná se o sklo Corning Gorilla Glass 6 a mobil je na našem trhu dostupný ve třech barevných variantách. Jsem moc rád, že jsem na testování dostal variantu Aura Glow, protože ta působí úchvatně a na světle si všimnete zajímavých duhových efektů. K dispozici je však i Aura Black (černá) a na některých e-shopech jsem narazil i na růžovou. Na zádech najdete lehce vystupující modul třech fotoaparátů, přisvětlovací LED blesk a logo výrobce.
Samsung Dex – desktopové prostředí
Samsung Galaxy Note10 disponuje zajímavým režimem DeX. Jedná se o funkci, kdy z mobilu vytvoříte desktopové prostředí. To měl před lety třeba i Microsoft, ale Samsung šel dál a k využívání funkce potřebujete jen počítač, USB-C kabel a mobil. Není tedy třeba si dokupovat další krabičku, jak tomu bylo u Microsoftu.
Jelikož se jedná o výkonný mobil, tak prostředí DeX funguje spolehlivě a opravdu si dokáži představit situace, kdy je režim DeX praktický. Skrze něj můžete využívat všechny své aplikace a hry v mobilu, takže jsem třeba hrál Angry Birds 2 pomocí myši na notebooku a psal skrze aplikaci Threema. Více o Samsung DeX se můžete dočíst v samostatném článku.
Stylus S Pen
Mobily řady Galaxy Note dlouhé roky disponují stylusy. Note10 jej má ukrytý ve spodní části, kdy na něj stačí jen trochu zatlačit a následně jej můžete vysunout z konstrukce. V konstrukci však drží skvěle a za celou dobu se nestalo, že by vypadl nebo se vysunul v kapse.
Stylus můžete do konstrukce zasunout zpět, kdy dojde k jeho nabíjení. Na sobě má také tlačítko, díky kterému můžete vyvolávat různé funkce, jako je spuštění aplikace fotoaparátu a následné focení. Skrze stylus můžete ovládat třeba i galerii fotek, kdy pomocí pohybu budete procházet fotky, ovládat prohlížeč a další akce. Vše si můžete libovolně nastavit.
V mobilu najdete také předinstalovanou aplikaci Samsung Notes, kde najdete všechny stylusem napsané poznámky. Ty si můžete psát i bez nutnosti odemykání mobilu. Stylus stačí jen vyjmout z konstrukce mobilu a na ztmavený displej začít psát.
Hroty ve stylusu si můžete měnit, ale k dispozici je i možnost si celý nový stylus S Pen zakoupit. Najít jej na e-shopech můžete pod značením Samsung EJ-PN970BS a s mobilem jej spárujete v nastavení S Penu.
Displej – kyklop s hezkými barvami
Samsung je největším výrobcem displejů, takže jsem od displeje Notu10 měl velká očekávání, která výrobce naplnil z displeje jsem byl nadšený. Čelní plochu obklopuje 3D zakřivené sklo Corning Gorilla Glass 6. To chrání 6,3”palcový displej s FullHD+ rozlišením (2280 x 1080 px) a poměrem stran 19:9. Je celkem škoda, že výrobce nesáhl po QuadHD rozlišení, ale FullHD+ snad každému postačí a je také šetrnější na spotřebu baterie.
Mobil při pohledu na čelní plochu může působit trochu divně, protože průstřel selfie kamery se netradičně nachází uprostřed horní části displeje. Je však naštěstí malý a během chvilky si na něj zvyknete. Nastavit si můžete i zajímavé tapety, aby průstřel vypadal i dobře. – Tapety pro Note10 ke stažení
Jedná se o AMOLED displej, který se výrobci vážně povedl a rámečky displeje jsou opravdu minimální. Má věrohodné barevné podání, takže prohlížení fotek a sledování videa si určitě užijete. Pochválit musím i maximální jas displeje a viditelnost na přímém světle. Nechybí pochopitelně ani automatická regulace jasu.
Jelikož mobil nabízí AMOLED displej, tak výrobce mohl použít praktickou funkci Always-On. Všechny příchozí notifikace a čas s datem můžete vidět i na zhaslém displeji. Funkce tedy nahrazuje notifikační diodu a výrobce si dal na funkci celkem záležet. K dispozici jsou i stažitelné různé obrazovky, kdy na always-on obrazovce můžete mít i animaci.
Zajímavá je také funkce “Zlepšovač videa”, která slibuje zvýšení kvality videí. Touto funkcí údajně získáte jasnější a živější barvy v podporovaných aplikací. Mezi nimi nechybí video přehrávač od výrobce, YouTube, Netflix, ale i doinstalované VLC.
Zvuk – konečně stereo
Samsung Galaxy Note10 po stránce zvuku opravdu překvapil, protože nabízí stereo reproduktory. Tím získává velkou konkurenční výhodu, protože třeba takový Huawei na stereo kašle.
Kde se ale reproduktory nachází, když nad displejem žádný není? Jeden reproduktor se nachází zabudovaný pod displejem a slouží jak pro hovory, tak i jako hlasitý reproduktor. Další reproduktor se nachází na spodní části mobilu. Oba reproduktory se snaží o vyvážený zvuk a nezapomínají ani na basy. Hraní her a sledování filmů je díky tomu daleko příjemnější, než kdyby měl mobil jen jeden reproduktor.
A co 3,5 mm jack konektor? Ten mobil bohužel nenabízí, což může některé uživatele zamrzet. V balení se však nachází celkem slušná drátová sluchátka AKG s USB-C koncovkou.
Zabezpečení – spolehlivá čtečka v displeji?
Samsung Galaxy Note10 umožňuje odemykání čtečkou otisků prstů v displeji, ale také odemykání obličejem. Čtečka v displeji fungovala spolehlivě, a to i když jsem měl vlhké prsty. S rychlostí jsem také neměl žádné problémy a rozhodně patří k těm lepším na trhu.
Odemykání obličejem fungovalo opravdu velmi rychle, což jsem nečekal. Problémy nejsou ani za horších světelných podmínek, protože mobil při odemykání zvyšuje jas displeje. V nastavení však doporučuji zapnout funkci, kdy jsou vyžadovány otevřené oči.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Od vlajkového modelu se očekává slušná porce výkonu, což Samsung Galaxy Note10 splňuje. Nabízí osmijádrový procesor Samsung Exynos 9825, který je vyroben 7nm technologií. Procesor disponuje taktem: 2x 2,7 GHz + 2x 2,4 GHz + 6x 1,9 GHz. O výkon se dále stará 8 GB RAM a k dispozici je 256 GB interní úložiště. To je rychlé (UFS 3.0) a nelze jej rozšířit paměťovou kartou. Možnost rozšíření nabízí až vyšší model Note10+.
Výkonu má Note10 na rozdávání a bez problémů tedy stačí na všechny aplikace a hry. Během testování jsem na něm nahrál desítky hodin ve hře Fortnite, a to s maximálním grafickým nastavením. Mobil se po delším hraní zahřívá, ale ne nijak nadměrně. Rozhodně tedy postačí i těm nejnáročnějším hráčům mobilních her.
Pod zadním skleněným krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 500 mAh. To je na dnešní době běžná kapacita a překvapivá tedy není ani výdrž na jedno nabití. Ta není špatná, ale rozhodně není nadprůměrná. Jedná se jednoduše o jednodenní mobil, který po pracovním dni budete nabíjet.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 25W rychlé nabíjení. Nabíjení tedy také není nijak nadprůměrné, protože konkurence začíná nabízet 40W a rychlejší nabíjení. Mohlo být rychlejší, ale s přiloženým 25W nabíjecím adaptérem se mobil plně nabije za přibližně 1 hodinu a 20 minut, což je slušné.
Využívat můžete také 12W bezdrátového nabíjení Qi. K dispozici je i reverzní nabíjení Wireless PowerShare, kdy mobil můžete bezdrátově nabíjet třeba sluchátka. Note10 však nabízí i jednu zajímavou funkci, kdy si u bezdrátového nastavení můžete nastavit, kdy má nabíjení začít probíhat. To ocení především uživatelé, kterým při usínání vadí diody a ventilátory podložek pro nabíjení.
Aplikace fotoaparátu
Aplikace fotoaparátu se ovládá velice dobře. Její prostředí je příjemně svižné a všechny důležité prvky se nachází na spodní části, jak je tomu i u konkurence. Pořadí režimů si můžete libovolně měnit dle potřeby, jak jsem popisoval ve starším článku. Hned po ruce jsem tedy během testování měl focení na automatiku, noční režim a režim živého ostření. V kolonce “další” najdete focení s manuálním režimem, panorama, režim pro focení jídla, natáčení zpomalených záběrů
Nad pruhem s režimy najdete také trojici tlačítek – focení hlavní čočkou, přepnutí na čočku s 2x optickým zoomem a na ultraširokoúhlou čočku. Samotné přepínání je velice rychlé, což chválím. K dispozici je však i poslední tlačítko, pod kterým se ukrývá optimalizátor scény. Jedná se o funkci pro automatické přizpůsobování barev podle scény (AI). Tuto funkci však doporučuji vypnout, protože barvy jsou díky ní často přesaturované.
Fotoaparáty – král noční fotografie?
Samsung Galaxy Note10 na svých zádech nabízí modul třech fotoaparátů s LED bleskem. Hlavní snímač disponuje 12 Mpx rozlišením a proměnlivou clonou f/1.5 nebo f/2.4 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Druhá čočka je ultraširokoúhlá se záběrem 123°, 16 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Třetí čočka je teleskop s 2x optickým zoomem, 12 Mpx rozlišením, světelností f/2.1 a OIS.
Co se týče samotných snímků, tak je na tom Note10 výborně. Samotné snímky mají dobré barevné podání, i když někdy ne úplně přirozené. Někdo má však takové barevné podání rád. Automatika funguje skvěle a snímkům nechybí detail. Velice spokojený jsem byl s focením makrosnímků, kdy jsem pro lepší snímky využíval i 2x optického zoomu. Je jen škoda, že nelze manuálně ostřit při focení na ultraširokoúhlou čočkou. Za horšího světla detaily začínají upadat, ale to je příležitost pro noční režim, kdy v některých ohledech překonává i Huawei P30 Pro.
Co se zoomu týče, tak ten nikoho nepřekvapí. Přeci jen konkurence nabízí i 5x optický zoom. Note10 nabízí 2x optický a 10x hybridní zoom, kdy snímkům vypomáhá software. Snímky s 10x přiblížením vypadají stále pěkně a rozhodně jsou použitelné.
Natáčení videí
Po stránce videí je na tom Note10 také skvěle. Je možné pořizovat videa v maximálním rozlišení UHD (4K – 2160p) se 30/60 FPS, což rozhodně chválím. K dispozici je pak i šetrnější FullHD (1080p) se 30/60FPS. Ocenit můžete také natáčení zpomalených videí s 960 FPS, ale jen v HD (720p) rozlišení. K dispozici je i 240 FPS ve FullHD.
Naštěstí nechybí optická stabilizace obrazu (OIS), která odvádí skvělou práci a videa jsou stabilní. Při natáčení se v aplikaci objeví také ikona ruky, která nabízí “Super stabilní” režim.
Spokojený jsem byl s ostrostí a barevným podáním videí. Jen za horšího světla to mohlo být lepší, ale kdo natáčí v noci, že? V nastavení aplikace najdete také kolonku „Rozšířené možnosti nahrávání“, kde se nachází zvukový zoom, který funguje výborně. Překvapí také HDR10+ režim, který je dostupný v testovacím režimu.
Samsung přidal také funkci Live focus video, díky které umožňuje rozostřit pozadí v reálném čase. Za objektem tedy máte rozmazané pozadí, jako je tomu u portrétních snímků. Funkce funguje překvapivě dobře.
Focení selfie
Kamerka v průstřelu displeje nabízí 10 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. V aplikaci najdete různé filtry a režimy zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti. Dle mého názoru nejdůležitější jsou však dvě tlačítka nad spouští, protože si můžete přepínat, jestli chcete mít ořezaný, nebo širokoúhlý snímek. Pochopitelně je lepší ten širokoúhlý.
Myslím si, že s kvalitou „selfíček“ bude každý spokojený a rozhodně bych se je nestyděl vystavit na sociální sítě. Obličej je na snímcích hezky ostrý a nenarazil jsem na žádné přepaly barev. I přední kamerou je možné natáčet videa ve 4K rozlišení, což není běžné a výrobce za to chválím.
Operační systém – má zajímavé vychytávky
Samsung Galaxy Note10 v době psaní recenze nabízel operační systém Android 10, který byl upraven masivnější nadstavbou One UI 2.0. Systém za dobu mého testování obdržel hned dvě aktualizace, a to včetně bezpečnostních záplat. Je tedy vidět, že aktualizacím se výrobce věnuje.
Nadstavba One UI nabízí opravdu vydařený tmavý režim, který jsem si pochvaloval a využíval jej neustále. Chválím také za rozložení ikon 5×6 a možnost si vybrat, jestli chcete prostředí s menu aplikací, nebo všechny ikony aplikací jen na úvodních obrazovkách.
Výtku bych měl asi jen k přehlednosti nastavení, ale i na to si můžete zvyknout. Dále se mi nelíbí, že aplikace Facebooku není možné odinstalovat, protože sociální sítě nepoužívám.
Zajímavé je také nastavení navigačního panelu, kde si můžete vybrat, jestli má být tlačítko zpět vlevo/pravo, a nebo jestli chcete gesta. Ta jsem si také zkusil a řekl bych, že jsou o krůček dále před Huawei, ale nakonec jsem se přeci jen vrátil k trojici tlačítek.
Nejvíce jsem si oblíbil funkci “Okraj obrazovky”. Jedná se vlastně o postranní panel, který si kdekoliv v prostředí můžete vysunout a rychle se tak dostanete ke zvoleným aplikacím, kontaktům, předpovědi počasí a dalším funkcím.
Operační systém je také spolehlivý a nesetkal jsem se se záseky či pády aplikací. Pochválit musím udržitelnost aplikací běžících na pozadí, což je dlouhodobý problém konkurenčního Huawei. Bez problémů mi tedy fungovalo připojení k VPN, ale i komunikační aplikace Threema, Telegram a notifikace na nové e-maily.
Konektivita – na nic se nezapomnělo
Samsung Galaxy Note10 nabízí sloty pro dvě nanoSIM karty. Slot slouží jen pro SIM karty, takže na paměťové karty musíte zapomenout. Oba sloty však podporují všechna LTE pásma. Na spodní části mobilu se nachází nabíjecí konektor USB-C ve verzi USB 3.1 Gen 1.
Pochopitelně nechybí podpora 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítí. Překvapivá je také podpora nové Wi-Fi 6, ale ta se ještě téměř vůbec nepoužívá. Dále nechybí ani NFC, ANT+ a Wi-Fi Direct. Využívat můžete také úsporného Bluetooth 5.0, které jsem využíval s bezdrátovými sluchátky Beoplay H4 druhé generace a reproduktorem Beoplay P6.
- Navigační systémy: GPS, Glonass, Beidou, Galileo
- Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM
Závěr – tak málo stačilo k dokonalosti
Samsung Galaxy Note10 se stále řadí mezi špičku současných mobilů. Za danou cenu kolem 22 000 Kč nabízí výborné fotoaparáty s efektivním nočním režimem, krásný AMOLED displej s zakřivenými boky a nechybí mu ani setero reproduktory.
Výkon postačí na všechny nejnáročnější akce, a to včetně hraní doposud nejnáročnějších mobilních her. Chválím za užitečný stylus, který fanoušci řady Note milují. Funkční je také režim Samsung DeX a nadstavba má své vychytávky.
Nic ale není dokonalé a někteří mohou postrádat 3,5 mm audio jack konektor. Je také velká škoda, že v prodejním balení se nenachází průhledný kryt. Tím největším problémem může být umístění tlačítek na levém boku, ale osobně jsem si zvykl.
Pozitiva:
- USB-C sluchátka v balení
- Hezký AMOLED displej
- Stereo reproduktory
- Užitečný stylus
- V případě ztráty lze stylus dokoupit
- Spolehlivá čtečka otisků v displeji
- Výborné fotoaparáty
- Schopný noční režim snímků
- Nadstavba Androidu má své vychytávky
- Umí Wi-Fi 6
Negativa:
- V balení není TPU kryt
- Zamykací tlačítko na levém boku
- Nabíjení mohlo být rychlejší
- Nelze manuálně ostřit u ultraširokoúhlé čočky