Huawei Nova 5T – Hezké barvy a pořádný výkon pod 10 tisíc (RECENZE)

Huawei Nova 5T je mobil zapadající do střední třídy. Jedná se spíše o převlečený Honor 20, takže má i totožnou výbavu. Přichází však s novou kombinací barevných provedení. Zaujmout se tedy snaží na líbivý design, velký 6,26“ displej s minimalizací rámečků a procesorem, který zvládne i ty nejnáročnější herní tituly. Cena se v době psaní recenze pohybovala pod hranicí 10 000 Kč s DPH.

 

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Huawei Nova 5T zakoupit.

 

 

Obsah balení – sluchátka a redukce

V klasické prodejní krabičce se nachází adaptér podporující rychlé nabíjení a USB-C nabíjecí/datový kabel. Potěšit může také redukce z USB-C na 3,5 mm jack, aby bylo možné využívat starší sluchátka a k dispozici jsou i pecková sluchátka s USB-C. Nechybí pak už jen spona pro vysunutí nanoSIM slotu a stručné návody. Je celkem škoda, že výrobce do balení nepřiložil i průhledný silikonový kryt.

 

 

 

Design a konstrukce – hezká barevná provedení

Huawei Nova 5T sice vypadá stejně, jako Honor 20, ale výrobce se pokusil nabídnout hezčí barevná provedení. Myslím si, že to se mu rozhodně povedlo. Na test mi dorazil kus v klasickém černém provedení, ale kdybych si měl tento model zakoupit, tak rozhodně bych spíše sáhl po fantastické fialové (Midsummer Purple) variantě, kterou jsem měl možnost si krátce prohlédnout. K dispozici je i modrá (Crush Blue).

 

Na čelní ploše mobilu se nachází 2.5D ochranné sklo 6,26“ displeje. Nad displejem se nachází mřížka reproduktoru pro hovory, kde je ukryta také notifikační dioda. Je celkem škoda, že je díky tomu hůře viditelná, ale to je daň za tenké rámečky kolem displeje. Na její signalizaci jsem si však zvykl a po dvou dnech mi její umístění nevadilo.

 

Rám mobilu je z hliníku a líbí se mi jeho lesklé provedení, které dokonale ladí k zádům. Hrany rámu jsou oblé, takže do rukou nic neškrábe a drží se příjemně. Na jeho horní části se nachází mikrofon a proximity senzor pro automatickou regulaci jasu. Spodní část nabízí druhý mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a mřížku hlasitého reproduktoru.

V levém boku se ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty a na pravém boku se tradičně nachází tlačítka regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Jejich umístění je příkladné, ale překvapivé je zamykací tlačítko, které netradičně nabízí i čtečku otisků prstu. Nejedná se však o nové řešení a konkurence jej u pár modelů již nabízela.

Záda mobilu jsou skleněná a na světle vytváří zajímavé odlesky. Fialovou variantu jsem měl možnost vidět jen krátce, ale na světle vypadala opravdu úžasně. Mnou testované černé provedení je spíše pro konzervativce, kteří nechtějí křiklavé barvy, ale přesto chtějí hezký mobil. Ona i ta černá varianta na světle vytváří hezké odlesky. Na zádech se nachází celkem dost vystupující modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a trochu kazí tak vydařený design. Lze si všimnout i čtvrté čočky fotoaparátů, ale ta je elegantně ukrytá pod skleněným krytem.

 

 

 

Displej – hezký obr bez výřezu

Huawei Nova 5T nabízí 6,26“ (palce) IPS displejFullHD+ rozlišením (2 340 x 1 080 px). Výrobce chválím za to, že již z továrny nalepil ochrannou fólii. Pokud by však někomu nevyhovovala, tak si ji pochopitelně můžete bez problémů odlepit.

 

Displej disponuje senzorem okolního světla a automatická regulace funguje velice dobře. Viditelnost na přímém světle je příkladná, a to samé lze říci i o pozorovacích úhlech. IPS panel se jednoduše povedl a chválím i jeho barevné podání, které si lze i manuálně upravit v nastavení.

V nastavení obrazovky se také nachází funkce komfortního režimu pro šetření očí ve večerních hodinách, nastavení velikosti prvků a textu v displeji. Lze si manuálně vybrat i rozlišení, a to mezi HD+ a FullHD+. Rozlišení se také může nastavovat automaticky, aby se šetřila spotřeba v aplikacích, kde není plné rozlišení potřeba.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka na boku

Huawei Nova 5T nabízí čtečku otisků prstů, ale ta se nenachází na zádech, ani v displeji, nýbrž na pravém boku mobilu. Nejedná se zrovna o obvyklé umístění, ale výrobce jej zvládl výborně a nastavit si lze až dostačujících pět prstů. Během mého používání se mi opravdu pohodlně používalo odemykání pravým palcem, ale také levým ukazováčkem. Odemykání je opravdu bleskové a výrobce musím jen chválit. Je však škoda, že k dispozici nejsou žádná ovládací gesta.

 

Huawei je také znám tím, že snad do každého novějšího smartphonu nasazuje i odemykání obličejem. To funguje také velice rychle, a to i překvapivě ve špatných světelných podmínkách. Nemám mu tedy co vytknout, ale kdo by chtěl používat odemykání obličejem, když čtečka otisků je u tohoto modelu tak nádherně rychlá?

 

 

 

Zvuk – jack zmizel, ale redukce v balení nechybí

Huawei Nova 5T nabízí jen jeden hlasitý reproduktor a na stereo musíte tedy zapomenout. Nemám to však výrobci za zlé, protože stereo se v této cenové relaci tolik nevyskytuje. Reproduktor je však hlasitý a budík jsem nepřeslechl. Kvalita není vůbec špatná a myslím si, že drtivá většina uživatelů bude s kvalitou jistě spokojena.

 

Co se ale týče sluchátek, tak tady budou někteří zklamáni. 3,5 mm jack konektor bohužel tento model nenabízí… Je to velká škoda, ale zas je třeba držet krok s dobou a budoucnost je v bezdrátových technologiích. Pokud však máte svá oblíbená sluchátka, tak nemusíte zoufat, protože v balení se nachází krátká redukce z USB-C na 3,5 mm jack. Dostalo se i na pecková sluchátka Huawei s USB-C,

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení – něco pro hráče?

Huawei Nova 5T se snaží zaujmout svým výkonem a nabízí osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 980 s taktem: 2x 2,6 GHz + 2 x 1,92 GHz + 4 x 1,8 GHz. Jedná se tedy o procesor, který se nachází i u vlajkového a podstatně dražšího modelu Huawei P30 Pro. Za použitý procesor tedy mohu jen chválit a vypomáhá mu i grafický čip Mali-G76 a 6 GB RAM. K dispozici je pak i 128 interní úložiště a výrobce bohužel úplně zapomněl na slot pro paměťové karty.

Výsledky testů AnTuTu Benchmark a AndroBench

 

Výkonu má tento model na rozdávání. Nejnáročnější aplikace, multitasking a hry zvládá tento model s přehledem. Během testování jsem hrál především doposud nejnáročnější mobilní hru Fortnite, kterou bylo možné hrát na maximální možné grafické nastavení bez záseků a nadměrným zahříváním. Může se tedy jednat o vhodný model pro uživatelé, kteří chtějí především hrát, ale nechtějí utrácet za jednou tak drahé vlajkové modely.

Pod skleněným krytem se nachází nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 750 mAh, což je dnes už běžná kapacita. Huawei se však za poslední dva roky hodně věnoval optimalizaci spotřeby a běžné pracovní nasazení je tento model schopný vydržet jeden den bez problémů. Většinou jsem se dostal na 1,5 dne, ale dva dny nejsou žádným problémem. Pokud však budete hrát hry a sledovat videa s maximálním jasem displeje, tak procenta nabití budou mizet daleko rychleji.

Pro nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C. V balení je k mobilu dodáván nabíjecí adaptér 5V/2A, který je schopen akumulátor nabít z úplného vybití do 100% za přibližně 1 hodinu a 35 minut. Nabíjení je tedy rychlé a nemám mu co vytknout.

 

 

 

Fotoaplikace

Výrobce do systému nasadil svou dobře známou aplikaci fotoaparátu. Všechny režimy se nachází na spodní části a mezi nimi se lze přepínat tahy prstu do stran. Nechybí režim portrétu s rozostřeným pozadím, použitelný noční režim a 3D Qmoji. Málem bych zapomněl na kolonku „další“ na spodní části. Ukrývá manuální Pro režim, pohyblivé snímky, super makro, různé filtry, malování světlem a nechybí ani panoramatický režim. Horní část aplikace pak nabízí nastavení blesku, zapnutí/vypnutí pomoci AI a potřebná nastavení.

 

 

Tak jak fotí zadní čtveřice?

 

Na zádech mobilu se nachází arzenál čtyřech fotoaparátů. Hlavní snímač disponuje rozlišením 48 Mpx se světelností f/1.8 a druhá čočka je ultraširokoúhlá a nabízí 16 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. Poslední dvě čočky nabízí 2 Mpx rozlišení se světelností f/2.4 a starají se o ostrost a kontrast. Nejsem si však jistý, jestli zbylé dva fotoaparáty nejsou tak nějak zbytečné. Nezvládla by jejich funkci hlavní 48 Mpx kamera? Těžko říci.

Nova 5T se nesnaží být nejlepším fotomobilem na trhu, ale vzhledem k ceně má rozhodně co nabídnout. Snímky za dobrých světelných podmínek nabízí věrohodné barevné podání, skvěle funguje i automatické HDR a snímky nepostrádají ostrost. Velmi pěkné jsou i snímky z ultraširokoúhlé čočky, i když po stranách je znát nižší ostrost, jak je u těchto čoček zvykem.

Úchvatné snímky za špatných světelných podmínek bych neočekával. Použitelné však jsou, ale je znát ztráta v ostrosti. Často však pomůže funkční noční režim.

 

 

Natáčení videí

Videa lze pořizovat v maximálním rozlišení 4K (2160p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je i nižší FullHD a HD rozlišení. Vybrat si lze také mezi kodekem H.264 a kompaktnějším, ale méně podporovaným H.265. Během natáčení lze fotit, využívat 2x zoomu a přepínat se na ultraširokoúhlou čočku. Řekl bych, že videa odpovídají ceně. Bohužel nenabízí optickou stabilizaci obrazu a k dispozici je tedy jen softwarová stabilizace, ale ta se snaží. Stabilnější jsou však videa ve FullHD rozlišení.

 

 

Focení selfie

Čelní kamerka v průstřelu displeje nabízí 32 Mpx rozlišení se světelností f/2.0. K dispozici jsou různé zkrášlovací režimy a efekty. Využít lze HDR i pomoc umělé inteligence. Snímky jsou velice pěkné a uspokojí i náročnějšího „selfíčkáře“. Dokonce i s protisvětlem si poradí skvěle, což u předních kamer rozhodně není běžné. Videa pak lze pořizovat v maximálním FullHD rozlišení se 30 FPS.

 

 

 

Operační systém – Huaweiská klasika s brzkým updatem

Huawei Nova 5T nabízí operační systém Android 9.0 Pie s upravenou nadstavbou EMUI 9.1. Je také skvělé, že během následujících dní začne vycházet velká aktualizace nového prostředí EMUI 10, které je uživatelsky přívětivější a bude fungovat na Android 10.

 

Systém mi po celou dobu testování fungoval velmi svižně a výrobci se optimalizace povedla na jedničku. Rychlosti dost vypomáhá také zvolený procesor a výborně fungují i notifikace (upozornění z aplikací) a připojení k VPN nebylo nijak odpojováno.

Uživatel si také může vybrat, jestli chce mít všechny ikony nainstalovaných aplikací na úvodních obrazovkách, jestli chce využívat i menu aplikací a někteří jistě ocení i zjednodušený režim s velkými prvky prostředí. V systému se však nachází i zbytečné aplikace např. Booking i Amazon, ale naštěstí je možné je odinstalovat. Jsem také moc rád, že stejně jednoduše lze odinstalovat i všechny aplikace Facebooku, což velká část výrobců neumožňuje.

 

 

 

Konektivita – DualSIM a NFC

Huawei Nova 5T nabízí slot pro využívání dvou nanoSIM karet současně. Oba sloty podporují všechna LTE pásma a k internetu se lze připojit i k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11b/g/n/ac). Díky NFC můžete využívat i bezkontaktní platby, které jsem testoval s Google Pay.

 

Chválím za spolehlivé Bluetooth 5.0. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, evropské Galileo, ruský Glonass, čínské BeiDou a japonské QZSS.

 

 

 

Závěr – vyplatí se?

Huawei Nova 5T to na první pohled bude mít na trhu těžké, protože se jedná o upravený Honor 20. Myslím si však, že řada uživatelů si ráda připlatí za úchvatnou fialovou variantu a v balení dostanete také Huawei sluchátka s USB-C. V době psaní recenze se cena za Novu 5T pohybovala lehce pod hranicí 10 tisíc Kč s DPH.

Za danou cenu získáte nadupaný procesor Kirin 980, který zvládne všechny náročné aplikace, a především hry na plné grafické nastavení. Fotoaparáty s ultraširokoúhlou čočkou odvádí také slušné výsledky, výdrž na jedno nabití je dobrá a potěší i rychlé nabíjení. Zapomenout nesmím ani na vydařený IPS panel s velkou úhlopříčkou a snesitelným průstřelem.

Pokud tedy hledáte spolehlivý a hezký mobil, který zvládne ty nejnáročnější úkony a vydrží celý den na jedno nabití, tak se může jednat o vhodného kandidáta. Překousnout však budete muset hůře viditelnou notifikační diodu, ale i na tu se dá zvyknout. Vadí mi spíše vystupující okolí fotoaparátů a osobně bych si raději zakoupil kryt, který by to mohl částečně zamaskovat. Do negativ musím také zařadit absenci slotu pro microSD a 3,5 mm jack konektoru.

 

Co se mi líbí?

  • Hezké barvy a příkladná konstrukce
  • Výborná čtečka otisků prstů
  • Výkon pro hraní nejnáročnějších her
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Povedený displej bez výřezu
  • Ultraširokoúhlý fotoaparát
  • Rychlé nabíjení
  • Vyladěný systém
  • Lze odinstalovat aplikace Facebooku
  • USB-C sluchátka v balení
  • Hezká cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Notifikační dioda je hůře viditelná
  • Absence 3,5 mm jack konektoru pro sluchátka
  • Někdo může postrádat microSD karty
  • Vystupující čočky fotoaparátů

 

2 thoughts on “Huawei Nova 5T – Hezké barvy a pořádný výkon pod 10 tisíc (RECENZE)

  1. Dobrý den,
    který telefon je lepší na hraní hry Fortnite – tento nebo Huawei P30? U obou hodnotíte kladně, takže nevím který koupit ( přikláním se kvůli ceně k tomuto, bude stačit ?).
    Děkuji.
    Hanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top