Nokia 3.2 – Sympatický mobil s čistým Androidem do 3000 Kč (RECENZE)

Finská společnost HMD Global na našem trhu prodává trojici zajímavých a cenově dostupných mobilů. Recenze modelů Nokia 2.2 a Nokia 4.2 jsem již napsal. V této recenzi jsem se tedy podíval na prostřední model Nokia 3.2. Ten se v době testování prodával za cenu kolem 3000 Kč. Snaží se zaujmout hezkým displejem s miniaturním výřezem, čistým systémem Android One, dobrou výdrží na jedno nabití a blikajícím tlačítkem.

 

 

Obsah balení – nic nečekaného

  • Nokia 3.2
  • 2A nabíjecí adaptér
  • MicroUSB nabíjecí/datový kabel
  • Spona pro vysunutí slotu pro dvě nanoSIM a microSD
  • Stručný návod

 

 

 

Design a konstrukce – lesklý design a příkladná konstrukce

Nokia 3.2 se na pohled trochu podobá své vybavenější sestře Nokia 4.2. Nabízí tedy plastovou konstrukci s elegantním lesklým povrchem a na našem trhu je k dispozici v černém provedení. na vybraných trzích je k dispozici také stříbrná varianta, ale ta se na náš trh pravděpodobně nedostane.

 

Celkové rozměry mobilu činí 159,44 × 76,24 × 8,6 mm a váha se zastavila na 181 gramech. Jedná se o mobil s moderním velkým displejem, takže menší ruce mohou mít se psaním jednou rukou problémy. Konstrukce má oblé hrany, do ruky padne výborně a působí bytelným dojmem.

Čelní plochu pokrývá 2.5D ochranné sklo obřího 6,26palcového displeje. Sklo výborně zapadá do plastové konstrukce a v displeji najdete jen malý výřez se selfie kamerkou. Reproduktor pro hovory se elegantně nachází nad displejem a pod displejem je jen logo výrobce.

 

Levý bok v sobě ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. Nechybí ani tlačítko pro vyvolání Google asistenta. Pravý bok pak tradičně nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka jsou umístěna ideálně a jejich zpracování je příkladné. Horní část má 3,5 mm jack konektor pro sluchátka a mikrofon. Další mikrofon najdete na spodní části, kde je také nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.

Záda jsou celá z plastu, ale jejich zpracování výborně imituje sklo a na světle se hezky leskne. Jak už to tak bývá, tak bohužel na lesklém povrchu jsou vidět i otisky prstů. Na zádech se nachází také čočka fotoaparátu s přisvětlovacím LED bleskem a ideálně umístěna čtečka otisků prstů. Okolí fotoaparátu z těla vystupuje jen lehce cca 1 mm, což rozhodně chválím.

 

 

 

Tlačítka na bocích – náhrada notifikační diody

Rámečky kolem displejů se v posledních letech zeštíhlují, takže výrobci už nemají moc místa pro umístění notifikačních diod. Nokia se tento problém snaží řešit podsvícením zamykacích tlačítek. To měl i model Nokia 4.2 a jsem tedy moc rád, že se tento prvek objevil i u levnějšího modelu.

Zamykací tlačítko můžete bez problémů používat tak, jak to již kolik let znáte. Je jen podsvícené a při zmeškaném hovoru či nové notifikaci bliká. Vážně nechápu, proč tu tohle řešení nebylo už před lety, protože je efektivnější než titěrné diodky nad displejem. Pevně doufám, že se blikající tlačítka objeví i u dražších modelů od Nokie.

 

Zapomenout nesmím ani na tlačítko na levém boku mobilu, které slouží pro vyvolání Google Asistenta. Ten však na našem trhu nefunguje, takže je tlačítko tak nějak spíše do počtu. Asistenta si zapnout můžete, ale celý systém musíte přepnout do angličtiny. Na našem trhu tedy můžete vyvolat známou obrazovku Google, kde se nachází zajímavé články, vyhledávací pole a využít můžete i hlasové vyhledávání v češtině.

Tlačítko by mi nevadilo, ale je velká škoda, že si jej nemohu nastavit dle svých potřeb. Ocenil bych pomocí tlačítka rychlé spuštění svítilny, podržením vytvoření screenshotu, pozastavení přehrávající se skladby na Spotify a jistě by se našlo více praktických funkcí.

 

 

 

Displej – sledování videí si užijete

Nokia 3.2 je mobilem pro milovníky velkých displejů. Nabízí IPS displej s úhlopříčkou 6,26“ a HD+ (1520 x 720 px) rozlišením. Jedná se o moderní displej s poměrem stran 19:9 a minimalizací rámečků. V displeji se nachází jen malý a snesitelný výřez kapkovitého tvaru, kde se nachází jen a pouze selfie kamera.

 

Nechybí ani senzor okolního světla a automatická regulace jasu reaguje příkladně. Výborné jsou pozorovací úhly a viditelnost na přímém světle je vzhledem k ceně příkladná. Velmi spokojený jsem byl i s barevným podáním a teplotu barev si lze přizpůsobit v nastavení, což vítám. S kvalitou displeje jsem byl velmi spokojený a hodnotím jej jako lehce nadprůměrný.

V Nastavení/Obrazovka se také nachází noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách a jeho aktivace funguje automaticky. Dostalo se i na funkci ambientního displeje, která slouží pro zobrazení notifikací a času s datem. Nová upozornění se ukáží však jen krátce, jak je u IPS panelů zvykem. Na nové příchozí notifikace přeci jen budete efektivněji upozorněni blikajícím zamykacím tlačítkem. 😉

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka nechybí

Nokia 3.2 na svých zádech nabízí čtečku otisků prstů. Lze si nastavit až dostačujících pět prstů a s její rychlostí i spolehlivostí jsem byl spokojený. Prvotní nastavení je velice rychlé nasnímal jsem si především oba ukazováčky, abych mobil už během vytahování z kapes mohl rychle odemknout. Jsem také rád, že umí mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty s notifikacemi.

Stejně jak u Nokie 2.2 a 4.2 je i tady funkce odemykání obličejem. Stačí si nasnímat svůj obličejem a mobil po rozsvícení displeje odemknout. Možná tuto funkci někteří využijí, ale přeci jen je rychlejší a komfortnější odemykání otiskem prstu.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

O výkon Nokie 3.2 se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 429 s taktem 1.8 GHz a grafickým čipem Adreno 504. Dále je k dispozici 3 GB RAM a 32 GB interní úložiště, které lze rozšířit pomocí microSD karty o maximální kapacitě 400 GB.

Testy v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

 

Výkon je pro běh operačního systému a všech běžných aplikací dostačující. Vše funguje plynule a aplikace se spouští rychle. Zahrajete si i nějaké ty hry a méně náročné tituly např. Hill Climb Racing, Subway Surf a další podobné můžete hrát zcela bez problémů. PUBG Mobile je také možné hrát, ale pouze na nízké grafické nastavení, ale snad by nikdo v této cenové kategorii neočekával herní stroj.

O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 000 mAh. Kapacita je to slušná a v kombinaci s úsporným procesorem jsem byl mile překvapen i samotnou výdrží na jedno nabití, kdy bylo možné bez problémů vydržet i celé dva dny. Záleží ale jen na tom, jak budete mobil používat a pokud budete často sledovat videa na maximální jas displeje, tak procenta baterie budou mizet rychleji. Většinou jsem však vydržel 1,5 – 2 celé pracovní dny. Pokud jste ten uživatel, který za den jen párkrát odepíše, zvedne nějaký ten hovor a je hodinku v internetovém prohlížeči, tak vydržet celé tři dny nemusí být problém.

K nabíjení slouží microUSB konektor na spodní části mobilu a v balení se nachází 2A nabíjecí adaptér. S originální nabíječkou se akumulátor nabil za přibližně 2 hodiny a 15 minut, což je vzhledem ke kapacitě akumulátoru celkem rychlé.

 

 

 

Fotoaparáty – umí překvapit

V Nokii 3.2 se nachází výrobcem předinstalovaná fotoaplikace HMD Camera. Nabízí nastavení HDR (funguje i automaticky), blesku, časovač a také režim panoramat. Funguje i ostření dotykem prstu na libovolný objekt a osekané úpravy. Myslím si, že v této cenové kategorii by ani nikdo neočekával manuální režim pro pokročilejší fotografy. Aplikace funguje svižně a s jejím používáním jsem neměl problém.

 

 

 

Tak jak je na tom hlavní fotoaparát?

Nokia 3.2 na svých zádech nabízí jeden fotoaparát s 13 Mpx rozlišením, světelností f/2.2 a přisvětlovacím LED bleskem. V této cenové kategorii nikdo neočekává výborný fotomobil, ale zadní fotoaparát při mém testování příjemně překvapil.

 

Za dobrých světelných podmínek jsou snímky na danou kategorii věrohodně barevné a nechybí jim ostrost. Výborně funguje také automatické HDR a focení makro snímků funguje také obstojně. S horším světlem se vytrácí detaily, a především je znatelný digitální šum. Fotoaparát však hodnotím jako nadprůměrný.

 

 

Natáčení videí

Video lze pořizovat v maximálním rozlišení FullHD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Během natáčení lze pořizovat snímky v nižším rozlišení. Fotoaparát postrádá optickou stabilizaci obrazu, jak je u levných mobilů zvykem, takže videa jsou celkem roztřesena, ale ne nijak nečekaně. Videa jednoduše odpovídají ceně a nechybí jim ostrost s dobré barevné podání. Ukládají se ve formátu MP4, takže jsou výrazně lepší, než u levnějšího modelu Nokia 2.2.

 

 

Focení přední kamerou

Selfie kamerka ve výřezu displeje disponuje 5 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. I při focení selfie kamerkou lze využívat automatické či manuální HDR, časovač a mnou nenáviděné režimy zkrášlení. Snímky jsou opět velmi dobré a určitě bych se je nestyděl sdílet na sociální sítě.

 

 

 

Operační systém – síla mobilů Nokia

Nokia 3.2 po vybalení z krabičky nabízí operační systém Android 9.0 Pie. Jedná se o čistý Android, který je bez přeplácané nadstavby a zbytečných předinstalovaných aplikací. Díky programu Android One dostává pravidelné aktualizace, takže budete dostávat nejnovější bezpečnostní záplaty a brzy se dočká také nového Androidu 10.

 

I když se jedná o levný mobil, tak běh celého systému byl velmi svižný a spolehlivý. Po celou dobu se nestalo, že by systém trpěl na samovolné restarty a zamrzání. Spouštění aplikací bylo rychlé, příchozí notifikace (upozornění z aplikací) fungují spolehlivě a výborně fungovalo také připojení k VPN, které se na rozdíl od některých konkurenčních mobilů neodpojovalo.

 

 

 

Konektivita – tak má vypadat slot!

Nokia 3.2 ve svém levém boku ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Jelikož jsou sloty oddělené, tak je možné používat DualSIM a paměťovou kartu současně, což chválím a byl bych moc rád, kdyby takový slot měl každý mobil…

 

Oba nanoSIM sloty podporují všechna LTE pásma a k internetu se lze připojit také k 2,4 GHz Wi-Fi sítím. K dispozici je i úsporné Bluetooth 4.2, které jsem využíval pro odesílání/přijímání souborů mezi mobilem a počítačem, ale také k poslechu hudby v bezdrátových sluchátkách Sennheiser HD 4.50 BTNC. Poslech nebyl nijak trhaný a bez problémů proběhlo i prvotní spárování.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí

Na spodní části Nokie 3.2 se nachází jeden hlasitý reproduktor. Hlasitost vyzvánění rozhodně nepřeslechnete a kvalita zvuku odpovídá ceně. Nejedná se tedy o dech beroucího hudebníka, který by měl důraz na basy a vyváženost výšek. Pro běžný poslech hudby, hraní her či sledování seriálů však postačí.

Na horní části se pak nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. V balení se žádná sluchátka pro poslech hudby nenachází, ale s kvalitou konektoru jsem byl velmi spokojený. Záleží však hodně na zvolení sluchátek.

 

 

 

Závěr – levnější ségru zadupe do země

Nokia 3.2 je výborným levným mobilem, který se za cenu kolem 3000 Kč snaží nabídnout líbivý design s kvalitním zpracováním a velký vydařený displej. Chválím za miniaturní výřez a blikající tlačítko, které spolehlivě nahradí absenci notifikační diody. Skvělá je dvoudenní výdrž na jedno nabití a vzhledem k ceně potěšila i kvalita zadního fotoaparátu. Třešničkou na dortu je pak slot pro využívání DualSIM a paměťové karty současně.

Nokia 3.2 je tedy vhodným kandidátem pro méně náročné uživatele, kteří však chtějí kvalitní, a především spolehlivý mobil. Nemám mu tedy takřka co vytknout a jedinou výtku bych měl k levému tlačítku a moc bych si přál, aby výrobce umožnil jeho libovolné nastavení. Když vedle sebe postavíte Nokii 3.2 a 2.2, tak levnější model začíná úplně postrádat smysl.

 

 

Co se mi líbí?

  • Líbivý design a příkladné zpracování
  • Lze využívat dvě nanoSIM karty a microSD kartu současně
  • Blikající zamykací tlačítko
  • Povedený displej
  • Dvoudenní výdrž na jedno nabití
  • Svižný systém Android One
  • Nadprůměrný zadní fotoaparát
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Levému tlačítko nelze přiřadit jinou funkci

 

 

10 thoughts on “Nokia 3.2 – Sympatický mobil s čistým Androidem do 3000 Kč (RECENZE)

  1. Nokia 3.2 téměř ve všech recenzích se zmiňuje nespolehlivosti stabilizátoru jasu. Chtěl jsem si ji koupit, teď nevím. Všechny recenze na telefony jsou záporné. Poradíte?

    1. Na mnou testovaném kusu jsem neměl žádný takový problém. Je dost možné, že to výrobce opravil aktualizací systému. Hned po vybalení z krabičky tedy doporučuji se připojit k Wi-Fi a nainstalovat všechny dostupné aktualizace systému.

  2. Dobrý den,prosím dá se přiřadit ke každému volajícímu jiné vyzvánění nebo jde jen jedno pro všechny.Děkuji Ivana

  3. Koupil jsem 2 ks Nokia 3.2 dne 28.4. a uz 30.4. jsem byl jeden z mobilu vymenit. Do dnesniho dne porad ustavicne reklamuji (u kupujiciho byly ani ne 10 dnu za ty 2mes) – cvrkot pri hovoru, zamrzava displej, hovor nejde prijmout + telefon pouze vibruje atp = vymena LCD a zakladni desky. Dnes servis prisel s tim ze bez meho vedomi preinstaloval Android 10 na Android 9 (udajne byl SW instalovan na nejnovejsi verzi), tedy zmena OS..
    A co z toho plyne?

    TENHLE MOBIL NEKUPOVAT, JE POUZE A JEN K VZTEKU, OVSEM POKUD CHCETE MOBIL KTERY NEFUNGUJE A HODLATE HO MIT PORAD V SERVISU TAK BUDIZ..

    1. Vyhnout se takovýmhle sračkám velikým obloukem. Aby po pár dnech používání začal zamrzat nebo se úplně kousne, tak na to fakt moje soustava nemá! Google nefunguje, dělá si co chce a vlastně celý tel si dělá co chce. Mám asi dvoustý telefon a zatím jsem nenarazil na telefon, který by alespoň rok fungoval bez problémů, ale jestli bych měl nějakou zkurvenou sračku korunovat, je to s velkým předstihem tato Sračka a to ZARUČENĚ! Zasraný spotřební sračky! Na telefonování, do práce atd. používám jedině starej tlačítkovej a jsem tak v klidu, ale pak potřebuju jednoduchý dvě aplikace, na nic jiného tyhle hovna nepoužívám a dělám věc na 5 minut hodinu a víc, protože pořád jenom něco restartuju a na to už vůbec nemám nervy. Už jsem rozbil tak 50 telefonů a tenhle bude brzo následovat! Na reklamace nemám nervy a žaludek už vůbec ne, to je lepší ho hodit do kanálu a jít si koupit dvoustý první. Reklamace? To je větší voser jak časový tak nervní, že je lepší těch pár korun obětovat! Mám přes 30 let starou tv a ta hraje luxusně, několikrát spadla a drží. Jednou měněna pojistka po 20ti letech. Dneska si koupíte sračku a vy doufáte alespoň v bezproblémový měsíc v kuse. Myslel jsem, že tuhle větu nikdy neřeknu, ale ZLATEJ vymrdanej huawei!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top