Čínská společnost Honor za kterou stojí pupulární Huawei doposud vypouštěla na trh mobily střední až vyšší třídy. Nyní to zkouší také v levném segmentu a na našem trhu se již prodává Honor 6A, který láká na systém Android 7, plnohodnotné LTE, hliníková záda, 13 Mpx zadní fotoaparát a lákavou cenu kolem 3 700 Kč.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství pro Honor 6A zakoupit.
Obsah balení – Jen základ
Od balení nelze očekávat nic nadstandardního. Mimo telefon v klasické modré Honorské krabičce najdeme také „špendlík“ pro vysunutí hybridního slotu pro dvě MicroSIM karty či jednu MicroSIM kartu a paměťovou kartu MicroSD. Dále v balení pochopitelně najdeme originální nabíjecí adaptér a MicroUSB kabel. Návody a další zbytečné papíry nemá smysl rozepisovat.
Design a konstrukce – Známá kvalita
Vzhledem k ceně nelze očekávat nic nadstandardního a úchvatného. Honor se ale snažil a i do levného mobilu přinesl kvalitní konstrukci a design, který nikoho neurazí. Do rukou se mi dostala stříbrná varianta, která vypadá hezky a na našem trhu se dále prodává v šedé a zlaté variantě. Celkové rozměry mobilu činí 143,7 mm x 70,95 mm x 8,2 mm a to je velmi příjemná hodnota. Váha taky není vůbec špatná a Honor 6A váží 150 gramů.
Většinu čelní plochy kryje ochranné sklo, které je pravděpodobně vlastní výroby, protože se výrobce nikde ve specifikacích nechlubí nápisem Gorilla Glass. Pod sklem se nachází 5″ (palců) IPS displej nad kterým se nachází reproduktor pro hovory, notifikační LED dioda a 5 Mpx selfie kamerka. Pod displejem se nachází jen a pouze logo výrobce. Je škoda, že výrobce nezvolil tlačítka senzorová, jak je tomu u konkurence.
Rámeček kolem telefonu na fotkách budí dojem hliníku, ale jedná se o zdařilou imitaci z plastu. Použitý plast ale působí kvalitním dojmem a na bocích telefonu může naopak pomoci při pádech. Na horní části nechybí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a také mikrofon pro záznam zvuku při pořizování videí. Levá strana nabízí jen a pouze hybridní slot a pravá strana kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka jsou dle mého názoru umístěna na správném místě a nijak se neviklají. Dolní část nabízí imitaci reproduktoru, která v sobě ukrývá mikrofon pro hovory. Hned vedle se nachází MicroUSB port pro nabíjení a vpravo se nachází skutečný hlasitý reproduktor.
Na zádech můžeme vidět zasahující hrany plastového rámečku, který je na zádech lehce zaoblený. Díky tomu Honor 6A padne do ruky opravdu dobře a nikde nic neřeže. Většina zadní části je z hliníku, který působí dobře. Ona i ta plastové imitace na zádech nevypadá vůbec špatně. Na zádech se nachází lehce vystupující čočka 13 Mpx fotoaparátu, kterou chrání kruhový rámeček z kovu. Dále se na zádech nachází pouze LED blesk a logo výrobce.
Hodnocení: Myslím si, že vzhledem k ceně se mobil po stránce designu povedl a nijak neurazí. Konstrukce je příkladná a díky nevyjímatelnému zadnímu krytu vše drží pevně na svém místě. Co se ergonomie týče, tak ta je na velmi dobré úrovni. Díky zaobleným stranám zad mobil do ruky padne velmi dobře a s ovládáním jednou rukou i během chůze jsem neměl žádné problémy.
Displej – Kompaktní pětipalec
V levném segmentu nelze očekávat nic úžasného a nelze očekávat vysoké rozlišení. Honor 6A nabízí kompaktní 5″ (palců) displej typu IPS s HD rozlišením. To je v této cenové kategorii standardní výbava a nečekal jsem nic jiného. Nad displejem nechybí senzor okolního světla a automatická regulace funguje dobře. Co se pozorovacích úhlů týče, tak ty jsou na průměrné úrovni a nejedná se o nic špatného. To samé lze říci o podaní černé a bílé barvy. Barvy na tom nejsou vůbec špatně a jsou věrné. V nastavení telefonu nechybí ani možnost komfortního čtení. Jedná se o důležitou funkci, která automaticky umí upravit teplotu barev tak, aby tlumila vyzařující modré světlo z displeje při používání v nočních hodinách. Dále v nastavení nechybí možnost nastavení velikosti písma či automatické otáčení.
Hardware a výkon – Slušný, ale konkurence je lepší
Uvnitř mobilu tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 taktovaný na čtyři jádra: 1,2 GHz a další čtyři na 1,5 GHz. O grafiku se stará čip Adreno 505 a nechybí ani standardních 2 GB RAM a interní úložiště s kapacitou 16 GB. Po prvním spuštění je k dispozici kolem 11 GB a paměť lze rozšířit díky MicroSD kartě (Class 10/Třída 10) s maximální kapacitou 128 GB. Musíte se však rozhodnout, jestli chcete využívat DualSIM a nebo jednu MicroSIM a paměťovou kartu.
V cenové kategorii se jedná o standardní výkon, ale konkurence o které se budu rozepisovat na konci recenze za podobné peníze nabídne 3 GB RAM a 32 GB interního úložiště. Co se výkonu týče, tak ten je pro chod systému dostačující. Pro běžné používání internetového prohlížeče, sledování videí a pracovního nasazení jsem nezaznamenal žádné problémy a je dostačující. Co se týče her, tak tam to také není vůbec špatné. Je možné hrát náročnější hry jako je např. World War Heroes či Unkilled, ale grafický čip nestíhá vysoké nároky a v nastavení jsem tedy zvolil nižší grafické detaily. Hraní pak bylo plynulé a bez záseků.
Fotoaparát – Pro nenáročné
Honor 6A na zádech nabízí 13 Mpx čočku fotoaparátu, který v maximálním rozlišení umí fotit v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít mít fotky po celém displeji v poměru stran 16:9, tak lze rozlišení přepnout na 10 Mpx. Přední selfie kamerka nabízí standardních 5 Mpx.
Aplikace fotoaparátu je povedená a totožná jak v případě Honoru 7 Lite. Nabízí vše potřebné a po spuštění aplikace na dolní části najdeme ikonu pro přístup do galerie fotek, spoušť a možnost přepínání mezi režimem focení a natáčení videí. Horní část nabízí nastavení blesku, režim zkrášlení pro focení obličejů a přepínání mezi zadní a přední kamerkou. Přejetím prstu zleva doprava pak najdeme režim Foto Pro, který nabízí manuální režim pro nastavení ISO, vyvážení bílé a vše co už od Honoru známe. To samé lze využít pro pořizování videí a HDR, časosběr či pořizování zpomalených záběrů také nechybí. Přejetím prstu zprava doleva pak nalezneme všechna potřebná nastavení aplikace.
Jaká je kvalita fotek ze zadního 13 Mpx fotoaparátu? Za cenu pod 4 000 Kč opravdu nelze čekat nadprůměrné snímky a zadní fotoaparát hodnotím jako průměrný. Za dobrého světla umí pořídit hezké fotky, ale automatika občas nefunguje úplně dobře a barvy často přepaluje. Doporučuji tedy pořídit více snímků a vybrat ten nejlepší. Ostrost na tom také není nejlépe a často fotkám chybí detail. Pro nenáročné uživatele ale postačí.
Natáčení videí je možné v rozlišení FullHD s poměrem stran 16:9 nebo HD se 16:9. Obě rozlišení pořizují videí se 30 FPS (snímky za vteřinu). Kvalita videí je na tom dost podobně jak u fotek. Videa jsou vzhledem k ceně dost průměrná.
Selfie kamerka nabízí rozlišení 5 Mpx ve kterém umí fotit s poměrem stran 4:3. Pokud však potřebujete selfie fotku na celý displej, tak je nutné nastavit nižší rozlišení 3,8 Mpx s poměrem stran 16:9. Kvalita fotek není vůbec špatná, ale ani nijak nadprůměrná a na běžná selfies postačí.
Operační systém – Nadstavba EMUI
V Honoru 6A se nachází operační systém Android 7.0, který překrývá nadstavba EMUI 5.1. Ta je u tohoto výrobce moc dobře známá a proto ji asi nemá smysl popisovat. S čistým Androidem nemá téměř nic společného a všechny nainstalované aplikace se nachází hned na úvodních obrazovkách. Pokud však vyžadujete menu aplikací, jak je tomu u čistého Androidu, tak v novém EMUI to konečně možné a to v Nastavení/Styl domovské obrazovky/Šuplík.
Jak je na tom operační systém se spolehlivostí? Musím říci, že Honoru se opravdu poadařilo systém optimalizovat. Za celou dobu testování se mi nestalo, že by systém zamrzl nebo se samovolně restartovat. Občas sice bylo znát zpomalení, když jsem jej více zatížil, ale v této cenové kategorii je to zcela normální. Systém je tedy spolehlivý a funguje dobře.
Nabízí nějaké předinstalované aplikace? U mobilů značky Honor/Huawei vždy kritizuji předinstalované aplikace a hry, které většinou sice lze odinstalovat, ale jejich předinstalování je zcela zbytečné a dost lidí v mém okolí se je bojí odinstalovat. Byl jsem ale velmi mile překvapen, když jsem si při prvním startu mobilu mohl vybrat aplikace, které chci mít předinstalované. Zbytečné aplikace tedy téměř žádné nenabízí. Nechybí ani užitečné aplikace Zdraví, která umí počítat denní ušlé kroky. Dále Honoru musím pochválit krásné prostředí aplikace počasí či hudební přehrávač.
Výdrž a nabíjení – Jen průměr
Pod zadním nevyjímatelným krytem se nachází Li-Po akumulátor s kapacitou 3020 mAh a to je dnes již průměrná hodnota. Co se reálné výdrže baterie na jedno nabití týče, tak to je také průměrné. Běžné pracovní nasazení včetně častého využívání sociálních sítích, internetového prohlížeče, e-mailů a s občas nějakou tou hrou vydržel celý jeden den až den a půl. Když jsem mobil opravdu šetřil, tak vydržel celé dva dny. Při maximálním zatížení což je časté hraní online her, sledování videí na YouTube a stahování se výdrž vyšplhala kolem 4 hodin.
V balení je také originální nabíjecí adaptér včetně MicroUSB kabelu. Bohužel v této cenové kategorii nelze očekávat rychlé nabíjení a Honor 6A se z 0% do 100% nabije kolem 2 hodiny a 20 minut.
Zvuk – Milé překvapení
Hlasitý reproduktor se nachází na dolní pravé straně. Vlevo se jedná pouze o atrapu, která ukrývá mikrofon pro hovory. Nelze očekávat žádný výborný reproduktor v podobě HTC či jiných dražších mobilů. Byl jsem však mile překvapen. Co se hlasitosti týče, tak ta je průměrná, ale pochvalu si zaslouží kvalita zvuku, která se nevytrácí ani po zvýšení hlasitosti na maximum a zvuk je zřetelný.
Pochválit musím 3,5 mm jack konektor, který se nachází na horní části telefonu. Ten je vzhledem k ceně nadprůměrný. Během testování jsem poslouchal hudbu ze svých dražších sluchátek od Sony a byl jsem spokojený.
Připojení a internet – Plná podpora LTE
Honoru 6A nechybí plná podpora 4G/LTE pásem a to včetně venkovského pásma 800 MHz. Nechybí pochopitelně ani standardní 2,4 GHz Wi-Fi sítě, hotspot a úsporné Bluetooth 4.1. To nemá žádné problémy ani s připojením fitness náramků či hodinek. S používáním navigace a map jsem neměl také žádné problémy. Mobil nepostrádá GPS ani A-GPS. Díky tomu byla poloha vždy spolehlivě udržena na mapě ve všech testovaných aplikacích a to Google Maps, Here WeGo a Mapy.cz. NFC bohužel chybí, ale v této cenové kategorii jsem jej ani neočekával.
Závěr a konkurence – Bojuje silně, ale konkurence má čtečku otisků
Honor 6A je v cenové kategorii dobrý telefon, který je určen pro nenáročné uživatele. Za cenu kolem 3700 Kč uživatel získá dostatek výkonu pro běžnou práci a používání aplikací. Pro hraní nenáročných her také postačí. Pokud však hledáte telefon, který nabízí opravdu dobrý fotoaparát, tak bych se poohlédl opravdu jinde. Je velká škoda, že fotkám chybí detail a některé fotky jsou až moc přepálené. To bych ještě dokázal odpustit, ale absenci čtečky otisků prstů opravdu ne.
Podívejme se tedy na konkurenci, která je v této cenové kategorii velmi tvrdá. Nesmím tedy vynechat Xiaomi Redmi 4X, který také podporuje všechna LTE pásma, nabízí 3 GB RAM, 32 GB interní paměti a trošku lepší fotoaparát za podobnou cenu.
Alcatel A3 nabízí čistý systém Android, lepší fotoaparát a čtečku otisků prstů. Interní úložiště je stejné, ale nabízí horší paměť RAM a to 1,5 GB. Jeho cena se pohybuje kolem 3 400 Kč.
Co se mi líbí?
- Kvalitní konstrukce
- Lze využívat DualSIM
- 3,5 mm jack má nadprůměrnou kvalitu
- Cena
Co se mi nelíbí?
- Absence čtečky otisků prstů!
- Nelze využívat DualSIM a MicroSD současně
- Fotkám chybí detail