V loňském roce na náš trh výrobce Xiaomi uvedl tablet Xiaomi Pad 6. Celý rok jsem tablet používal nejen pro zábavu, ale i pro práci. Dost mi pomáhal právě originální kryt s klávesnicí a využíval jsem i pero pro editace fotek a videí. Jaké originální příslušenství si výrobce připravil k většímu a lépe vybavenému tabletu Xiaomi Pad 6S Pro 12.4″?
Xiaomi Focus Pen
Jsem rád, že mám možnost porovnat příslušenství k menšímu Xiaomi Pad 6 s větším modelem Xiaomi Pad 6S Pro 12.4. Vedle sebe jsem mohl porovnat pero pro kreslení, psaní nebo právě snadné ovládání menších prvků během editace fotek a videí. Velikost obou per je totožná a vlastně velkou změnou neprošel ani design. Nový model je v hezčím černém provedení a najdeme na něm o jedno tlačítko navíc. To slouží jako červené ukazovátko, což se třeba ve firmách rozhodně může hodit a funguje to velmi dobře. Další tlačítka pak slouží pro rychlé vytvoření screenshotu o libovolné velikosti a režim psaní.
A v jakých aplikacích má Xiaomi Focus Pen využití? Je jich více a já osobně pero využívám ve výborném grafickém nástroji Krita. Ten není dostupný pro všechny tablety, ale pro Xiaomi pad 6S Pro 12.4 ano, což jsem rád. Má vlastně úplně stejnou podobu a funkce, jako verze Krity pro počítače. Některé ovládací prvky jsou tedy menší, ale díky peru se pohodlně ovládají. Kritu využívám pro editaci různých fotek a obrázků především do článků, ale pokud máte nadání, můžete v ní i využívat skvělé funkce pro malování. Bohužel já nadání nemám. 😀 Samozřejmě ho používám také v editoru fotek a videí v galérii fotek od Xiaomi. Výrobce do tabletu předinstaloval i hezkou aplikaci Mi Canvas pro psaní poznámek, nějaké náčrty nebo kreslení. Tuto aplikaci vyvoláte rychle třeba dlouhým podržením tlačítka na peru a klepnutím s ním na displej. Podporováno je také psaní v kancelářském balíčku WPS Office a v Obchodě Play najdete hromadu aplikací pro malování.
V novém Xiaomi Focus Pen můžete hroty časem měnit dle potřeby a uchytíte ho tradičně magneticky na horní stranu tabletu. Ihned po umístění na horní část dojde k jeho bezdrátovému nabíjení. Kvalita pera je na vysoké úrovni, je krásně přesné a netrpí na pomalejší reakce ani v již zmíněném nástroji Krita.
Touchpad Keyboard
Xiaomi Pad 6S Pro má již větší 12.4palcový displej a pro práci je vhodnější, než menší verze Pad 6. Vlastně na něm zrovna píšu tento článek a vodoznak do fotek jsem vložil v aplikaci Krita. Pokud chcete pracovat kdekoliv, rozhodně by vám nemělo chybět pouzdro Touchpad Keyboard s klávesnicí a touchpadem. Ona i klávesnice je větší, mnohem pohodlnější, má dostateční rozestupy, psát můžete s českou diakritikou a mile překvapen jsem z bílého podsvícení. Síla podsvícení se reguluje automaticky dle okolního světla, ale můžete sáhnout i do manuálního nastavení. Horní řada kláves nabízí rychlé ovládání jasu, zapnutí mikrofonu, vytvoření screenshotu celé obrazovky, ovládání přehrávačů hudby a filmů, hlasitost nebo rychle tablet zamknout. Nechybí ani klávesy 2x Ctrl, 2x Alt, Fn, 2x Shift, Caps Lock nebo Tab. Různé znaky můžete psát podržením pravé klávesy Alt a řádku s čísly. K dispozici je i speciální klávesa pro využívání praktických klávesových zkratek. Tu můžete dlouze podržet a zobrazit tak obrazovku se zkratkami. V nastavení si můžete nastavit zkratky vlastní.
Na klávesnici mi vlastně nic nechybí, jsem na ní schopen psát poslepu, velmi rychle. Někomu jen může vadit, že v horním řádku s čísly jsou popisky pouze čísel a podporovaných znaků. Chybí tedy popisky s českou diakritikou. Pokud ale nepotřebujete při psaní na notebooku koukat na umístění kláves, popisky nepotřebujete. Osobně jsem si jen zvykal na šipky, protože levá a pravá jsou velké, zatímco horní a spodní jsou menší a ještě na sebe nalepené. Po pár dnech jsem si ale zvykl i na to.
Pod klávesnicí se nachází také plocha touchpadu. Vzhledem k velikosti tabletu je plocha dostatečně velká, s citlivostí nemám sebemenší problémy a stisk můžete používat po celé ploše klepnutím prstu nebo silnějším stiskem. Samozřejmě je k dispozici levé a pravé tlačítko myši. Kurzor si můžete vybrat v nastavení, kde je obyčejný kurzor, ale také speciálnější kurzory, které se snaží na prvky automaticky přichytit. Upravit si můžete manuálně nejen jas podsvícení kláves, ale také rychlost kurzoru. V nastavení si můžete vybrat i rozložení klávesnice, kde jsem samozřejmě vybral to české.
Celou dobu jsem tu popisoval klávesnici a touchpadem, ale co zpracování pouzdra? To je výborné a k tabletu se připojuje pomocí PINů na zádech. Pokud ho nějak zašpiníte, snadno ho očistíte vlhčeným hadříkem. Během cestování ochrání nejen záda tabletu, ale také celý displej. V zavřeném stavu pouzdro na displeji drží pomocí magnetů. Na zadní části se pak nachází stojánek, který si můžete polohovat k obrazu svému. To chválím, protože to ne u každého pouzdra u tabletů je možné.
Pouzdro bez klávesnice
Nechcete klávesnici s touchpadem? Pak výrobce na náš trh dovezl zavírací pouzdro, aby při cestování ochránil záda a displej. Opět vše pěkně drží pomocí tabletu a na horní části bude v zavřeném stavu výborně držet i pero. Celou čelní část chránící displej můžete zlomit dozadu a dalším lámáním si složit pěkný stojánek. Prohýbá se ani během používání displeje a vlastně si myslím, že za ty peníze se jedná o velmi pěkné pouzdro. Nikdo pak nemá důvod kupovat nějaký neoficiální.
Cena příslušenství
Veškeré popisované příslušenství se k tabletu nedodává a musíte si ho dokoupit. Výjimkou jsou jen dočasné akce. Všechno příslušenství výrobce prodává přímo v oficiálním e-shopu MiStore.cz.
V době psaní článku se Xiaomi Focus Pen prodávalo za 1 999 Kč s DPH, pouzdro s klávesnicí a touchpadem za 3 499 Kč s DPH a pouzdro bez klávesnice za 699 Kč s DPH.