Pavel Durov je spoluzakladatelem a generálním ředitelem sociální sítě Telegram. Vloni byl zadržen ve Francii a stále je proti němu vedeno vyšetřování. Do Dubaje se však po dlouhých měsících mohl vrátit. Do Francie se nebál kopnout znovu, a to kvůli pokusům o narušení end-to-end šifrování v aplikacích pro komunikaci. Dle jeho tvrzení Telegram nikdy nevydal soukromé konverzace a než přistoupit na zavedení „zadních vrátech“ do šifrování Telegramu, trh raději zcela opustí.
Vyšetřování ředitele Telegramu Pavla Durova ve Francii se údajně vyvíjí „Stále lépe“
Před měsícem senát Francie schválit nový zákon, jehož cílem mělo být zabránění obchodování s drogami. Konkrétně měl donutit provozovatelé komunikačních služeb pro nasazení tzv. „zadních vrátek“, čímž by výrazně došlo k narušení bezpečnostní a soukromí uživatelů. Týká se to právě i Telegramu, který defaultně end-to-end šifrování nenabízí, ale můžete si ho zapnout – více v návodu. Toto řešení používají obchodníci s drogami nejen v Česku.
„Poslanci Národního shromáždění moudře odmítli zákon, který by z Francie udělal první zemi na světě, která by své občany zbavila práva na soukromí. Dokonce ani země, které mnozí Evropané považují za země s nedostatkem svobod, nikdy nezakazovaly šifrování. Proč?“ zmínil Pavel Durov ve svém kanále
Snažil jsem se tuto informaci o zákazu end-to-end šifrování v jiných státech ověřit. Skutečně se zdá, že end-to-end šifrování nebylo zakázáno ani v Rusku nebo Číně. V některých státech jsou však civilistům zakázány přímo aplikace jako je Threema a různé VPN služby pro anonymizaci.
„Zákon, jehož cílem je zabránit obchodování s drogami, by v boji proti zločinu stejně nepomohl. I kdyby byly běžné šifrované aplikace oslabeny zadními vrátky, zločinci by stále mohli bezpečně komunikovat prostřednictvím desítek menších aplikací – a díky VPN by bylo ještě obtížnější je vystopovat.,“ uvádí Pavel Durov. „Proto, jak jsem již řekl, Telegram raději opustí trh, než aby podkopával šifrování zadními vrátky a porušoval základní lidská práva. Na rozdíl od některých našich konkurentů nevyměňujeme soukromí za podíl na trhu.“.
Je nutné zmínit, že snaha o zákaz end-to-end šifrování nebo jeho prolomení není pouze ve Francii. V minulosti se o ní snažilo mnoho států. Velmi aktivní bylo třeba Španělsko, USA a v současné době byla velká snaha v EU.
Díky vyjádření Pavla Durova nyní víme, že Telegram po předložení soudního příkazu může spolupracovat s různými orgány. Moc relevantních informacích jim však neposkytne. Poskytne IP adresu nebo tel. číslo. Obě možnosti je možné na 100% anonymizovat. Co se týká cloudových soukromých zpráv, nikdy žádná konverzace neměla Policii být poskytnuta. Pro vyšší jistotu je možné zapnout end-to-end šifrování.
„Za svou dvanáctiletou historii Telegram nikdy nezveřejnil jediný bajt soukromých zpráv. V souladu se zákonem EU o digitálních službách by Telegram v případě platného soudního příkazu zveřejnil pouze IP adresy a telefonní čísla osob podezřelých z trestné činnosti – nikoli zprávy.“ tvrdí Pavel Durov

Zdroj: Pavel Durov