Telegram má stále více moderních a kvalitních funkcí. Aby mohl tolik funkcí nabízet, musí využívat cloudovou komunikaci. V takovém případě jsou konverzace uchovávány na serveru, i když soukromá komunikace není službou nijak analyzována. Víte ale o tom, že Telegram umožňuje zapnout end-to-end šifrování a takové konverzace nebudou na servery ukládány? Jak šifrování zapnout?
Telegram je mnoha lidmi vnímán jako bezpečný. Je nutné však poukázat, že pro registraci je nutné zadat vaše tel. číslo a v defaultním nastavení jsou využívány jen cloudové konverzace. Pokud však chcete i v Telegramu mít mnohem vyšší úroveň zabezpečení, pak můžete zapnout „Důvěrné konverzace“. Ty mají kvalitní end-to-end šifrování a veškerá komunikace se ukládá pouze na vašem a zařízení druhé strany. Není tedy možné takovou konverzaci používat na více zařízení současně. To může být pro řadu uživatelů omezující, ale to je daň za skutečné koncové šifrování.
Jak end-to-end šifrování v konverzacích zapnout?
Tato funkce není tolik využívána, ale Telegram ji stále má a funguje skvěle. Po zapnutí je využívána „inkognito klávesnice“, aby nedocházelo k zaznamenávání slov během konverzace a klávesnice se podle vašeho psaní neučila slovní fráze. Zapnout můžete i automatické mazání zpráv, skrytý je obsah oznámení, můžete běžně chatovat, posílat soubory, emotikony, samolepky, audio zprávy nebo volat.
- Otevřete běžnou konverzaci s daným kontaktem.
- Nahoře prstem klepněte na jeho jméno a otevřete tak jeho profil.
- Otevřete možnosti vpravo nahoře (tři tečky) a vyberte „Zahájit důvěrnou konverzaci“.
- Během chvilky se vytvoří šifrovaná komunikace.
Zakladatel Telegramu Pavel Durov kritizoval Francii kvůli snaze zakázat end-to-end šifrování