Xiaomi 13 Pro vs. Vivo X90 Pro – jak fotí dvojice letošních vlajek?

Xiaomi 13 Pro a Vivo X90 Pro se letos řadí do žebříčku nejlepších fotomobilů. Nějaká hodnocení DxO Mark Mobile dle mého názoru nedávají žádný smysl a v dnešní době jsou všem jedno, i když někteří výrobci se jím stále chlubí. Jelikož jsem měl možnost si oba mobily vyzkoušet, zkusil jsem kvalitu jejich fotoaparátů nějak porovnat. Vlastně se nejedná jen o souboj výrobců Xiaomi a Vivo, ale i Leica a Zeiss. Na zádech mobilů se tato loga totiž nachází a v obou případech se známé společnosti mají podílet nejen na vývoji optiky, ale i softwaru.

Který mobil tedy fotí lépe? No, to samozřejmě nechám posoudit na vás a níže si můžete prohlédnout snímky vyfocené všemi třemi fotoaparáty v různých situacích a režimy. Používal jsem aktivní funkce Leica Authentic (Xiaomi) a Přirozená barva ZEISS. Nemám totiž rád přesaturované barvy ve stylu Samsungu a mám raději snímky odpovídající realitě. Nejvíce realitě odpovídají snímky pořízené mobilem Xiaomi 13 Pro, protože Vivo X90 Pro má velké tendence snímky ve dne příliš prosvětlovat. Někomu se to však může líbit. Letos Xiaomi vede i v teleobjektivu, protože umí vyšší optický zoom a dovolím si tvrdit, že je i králem portrétů. Super makro režim je taky v obou mobilech výborný a Xiaomi umí pomocí něj pořídit i 4K video se 60 FPS. V případě ultraširokoúhlého fotoaparátů záleží jen na vašich preferencích a jak máte rádi barevné podání. V noci ale kraluje Xiaomi, a to nejen kvůli nepřirozenému prosvětlení, ale i ubývajícími detaily a šumem. Vivu musím moc pochválit možnost manuálního zaostření dotykem prstu na blízké objekty i v ultraširokoúhlém fotoaparátu.

Z testu jsem poměrně dost překvapen, protože zrovna Xiaomi kdysi bylo výrobcem, který barvy často přesaturoval až do nepřirozenosti. Letos je tomu jinak, což já osobně vítám, ale někomu taková ta nepřirozenost naopak chybí. Opět tedy opakuji, že záleží jen a pouze na vašich preferencích. Oba mobily jsou po stránce focení výborné a mají co nabídnout.

 

Xiaomi 13 Pro:

+ Přirozenější barvy

+ Lepší Super makro režim

+ 3,2x teleobjektiv a portréty

+ Přehlednější aplikace fotoaparát

+ Ultraširokoúhlý fotoaparát s vyšším rozlišením, větším zorným polem a lepšími nočními snímky

– Ultraširokoúhlý fotoaparát nepodporuje manuální ostření prstem

– Schované tlačítko Super makro režimu

 

Vivo X90 Pro:

+ Někomu se větší nepřirozené prosvětlení může líbit

+ Papírově lepší světelnost hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu

+ Podpora manuálního ostření prstem u ultraširokoúhlého fotoaparátu

–  Někomu může vadit nepřirozené prosvětlení a některé scény

– „Jen“ 2x teleobjektiv

– Nižší zorné pole a rozlišení ultraširokoúhlého fotoaparátu

– Menší ovládací prvky ve fotoaplikaci

 

Aplikace fotoaparátu

Spolupráce s výrobci Leica a Zeiss jsou v aplikacích fotoaparátů poměrně dost vidět. Je jen škoda, že Vivo má opravdu malá ovládací tlačítka a často se mi stávalo, že jsem je v případě možnosti netrefil nebo zmáčknul něco úplně jiného. To samé mělo Vivo už vloni. Aplikace u Xiaomi se mi tedy lépe ovládá, ale u té mi zas vadí, že je režim Super makro schovaný v horní výsuvné nabídce. Aplikacím jinak nic nechybí a mají i kvalitní PRO režim pro manuální nastavení parametrů či možnost pořizovat surový formát RAW.

 

Hlavní fotoaparáty

Hlavní fotoaparáty na mobilech většina z nás asi využívá nejčastěji. Je tedy důležitá jejich kvalita. V obou případech mají snímky dostatek detailů i krásné barevné podání. Já osobně dávám přednost snímkům s věrným barevným podáním, kde rozhodně vede Xiaomi 13 Pro. Vivo většinu snímků totiž až moc prosvětluje, což můžete ocenit v noci, ale ve dne barvy již nejsou tak přirozené. U obou mobilů výborně funguje automatické i manuální ostření, automatické HDR i noční režim. V noci však záleží na situaci. Někdy jsou snímky hezčí z Xiaomi a někdy zas z Vivo. Často jsem však narážel na nepřirozené prosvětlení u Vivo, kdy třeba tráva nebyla zelená, ale až bílá. Oba mobily také jinak přistupují k protisvětlu. Xiaomi se opět snaží být přirozené a v případě Vivo je třeba vidět i kulaté slunce, a to se na Instagramu může lidem líbit více, ale v realitě slunce tak vidět rozhodně nebylo. Samozřejmě na obou mobilech si barvy můžete doupravit, ale já se při testu soustředil na automatiku bez funkce AI.

  • Xiaomi 13 Pro: 50 Mpx, f/1,9, OIS, 1″, 1,6 μm a 3,2 μm (4v1)
  • Vivo X90 Pro: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 1″, 1,6 μm a 3,2 μm (4v1)

 

Panoramatické snímky

Panoramatické snímky jsou z obou mobilů velmi podobné a v obou případech se mi líbí. Mají dokonce i dost podobnou velikost, kdy originální snímek ze Xiaomi má kolem 12,5 MB a z Viva pak 11,8 MB. Rozdíly jsou dle očekávání spíše jen v barevném podání, kdy v případě Xiaomi je snímek více odpovídající realitě. Snímky jsou pořizovány brzy ráno za horšího světla.

Velký rozdíl je však v samotném pořizování snímků. V případě Xiaomi stačí jen otáčet mobilem, aby byla celá scéna z více snímků poskládána do jednoho. Vivo používá trochu pomalejší styl pořizování, kdy se musíte otáčet a snímky pomocí kruhů napojovat.

 

Ultraširokoúhlé fotoaparáty

Ultraširokoúhlé fotoaparáty v obou mobilech fotí výborně. Je celkem překvapivé, že u ultraširokoúhlého fotoaparátu Vivo většinou snímky prosvětluje méně než u hlavního snímače. Za sebe bych řekl, že je to dobře. Když si to shrnu, tak záleží na tom, co chcete tímto fotoaparátem fotit. Xiaomi má věrnější barvy, vyšší rozlišení, o fous větší zorné pole, více detailů v pozadí a výrazně lepší snímky s nočním režimem. Vivo ale má pro některé uživatelé velkou výhodu v tom, že umožňuje manuální ostření na blízké předměty dotykem prstu.

  • Xiaomi 13 Pro – 50 Mpx, f/2,2, 115°
  • Vivo X90 Pro – 12 Mpx, f/2,0, 108°

 

Super makro režim

Makro snímky z obou mobilů je možno fotit hlavním i ultraširokoúhlým snímaček. Letos se v obou mobilech nachází i Super makro režim, který pro detailní makro snímky využívá teleobjektiv s optickým zoomem. Samozřejmě nejde jen o optiku, ale o rozostření a detaily se stará i software.

Snímkům pořízených tímto režimem jsem se již věnoval ve starším článku. Oba mobily umí automaticky rozpoznat, že chcete pořídit makro a fotoaplikaci tak do tohoto režimu přepnout. Já osobně však mám raději manuální zapnutí, což v obou mobilech možné je. Snímky z obou mobilů jsou pěkné, ale na rozdíly narazíte. Xiaomi umí pořídit snímky z větší blízkosti a získat často více detailů. Vivu u tohoto režimu někdy škodí snaha snímky příliš prosvětlovat, ale zas má v některých případech takové mírnější a přirozenější rozostření za objektem. Je velká škoda, že Vivo neumožňuje tímto režimem pořizovat video…

 

Teleobjektivy pro zoom a portréty

Letos oba výrobci využívají teleobjektiv nejen pro optický zoom, ale i pro již zmíněný Super makro režim a portrétní režim s rozostřením pozadím. Oba mobily umí u tohoto režimu HD režim pro lepší pořizování lidí s portrétním režimem, Xiaomi má své efekty Leica a Vivo efekty Zeiss, filtry a možnost pozadí manuálně rozostřit dle svých potřeb. Režim je v obou případech funkční na lidech, zvířatech i na různých předmětech. Myslím si, že Xiaomi má režim pro portréty více využitelné a u Viva mi chybí třeba portrétní režim s 35 mm černobílým režimem. Vivo má zas fajn režim námořní modré.

  • Xiaomi 13 Pro: 50 Mpx, f/2,0, OIS, 3,2x zoom
  • Vivo X90 Pro: 50 Mpx, f/1,6, OIS, 2x zoom

Co se zoomování týče, tak letos Vivo nepochopitelně nasadilo „horší“ teleobjektiv, než tomu bylo vloni u Vivo X80 Pro. Pravděpodobně za to mohou úspory a zamezení zdražování mobilu. Vivo X90 Pro umí 2x optický zoom a Xiaomi 13 Pro pak 3,2x optický zoom. Ano, není to zas nějaký extrémní rozdíl, ale rozdíl to je. Xiaomi tedy umí scénu více přiblížit. Pozoruji také v některých situacích více detailů. Co se barev týče, tak u tohoto fotoaparátu Vivo snímky tolik nepřesvětluje, jako je tomu u zbylých fotoaparátů

 

Kde najdu recenze mobilů?

Pokud se o mobilech chcete dozvědět více, doporučuji si přečíst podrobné recenze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top