Vivo V21 5G – barevný sympaťák (RECENZE)

Čínský výrobce Vivo na našem trhu působí jen krátce, takže jej zatím moc lidí nezná, ale to se snad již brzo změní. Letos si pro nás výrobce připravil sympatický model Vivo V21 5G, což je zástupce střední třídy. Ten se nás snaží nalákat na líbivý design, na kvalitu fotoaparátů, podporou mobilních sítí páté generace a rychlé 33W nabíjení. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu 9 999 Kč s DPH.

 

 

Co najdu v balení?

Prodejní balení mobilu Vivo V21 5G musím pochválit. Nabízí totiž příjemné bonusy, jako je ochranný silikonový kryt a redukce z USB-C na 3,5 mm jack konektor. V balení najdeme také drátová sluchátka a příjemně překvapen jsem také z přiloženého rychlého nabíjecího adaptéru s výkonem 33W. Nechybí logicky ani metrový datový/nabíjecí USB-C kabel, spona pro vysunutí hybridního slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – líbivé barvy a štíhlé tělo

Vivo V21 5G se snaží zaujmout hned na první pohled, proto výrobce přišel se dvěma barevnými variantami, které se budou asi většině uživatelům líbit. Mnou testované provedení Sunset Dazzle na světle odráží růžovou a modrou barvu, což je působivé, a i jako muži se mi skutečně líbí. K dispozici je však i konzervativnější modré provedení Dusk Blue.

Mobil je také zajímavý svou tenkostí těla 7,29 mm (7,39 s modulem fotoaparátů). Dále nabízí hranatější konstrukci, což se někomu líbí a hrany naštěstí nijak nekazí ergonomii. Mobil se příjemně drží a problémy jsem neměl ani se psaní na klávesnici jednou rukou. Menší ruce však problémy mít mohou, ale to je v dnešní době zcela normální.

Čelní plochu okupuje 6,44palcový OLED displej s minimalizací rámečků. Výrobce však místo průstřelu selfie kamerky sáhl po kapkovitém výřezu na horní části. To už dnes nemusí působit moderně, ale osobně mi to vůbec nevadí a kapkovitý výřez mi v žádné aplikaci nepřekážel. Nad výřezem se pak nachází elegantně ukrytý reproduktor pro hovory a dvě diody pro focení ve tmě.

Rám mobilu je celý z plastu, ten působí bytelně a v mnou testovaném barevném provedení je hezky stříbrný. Na jeho horní části najdeme jen zdířku mikrofonu a levý bok mobilu je zcela prázdný. Na pravém boku se nachází ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti i zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem. Spodní část pak nabízí ukrytý hybridní slot pro nanoSIM/microSDXC, zdířku mikrofonu, oboustranný konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Tak a dostávám se k zádům mobilu. Zadní kryt je skleněný a jak jsem již zmiňoval, mnou testovaná barva je opravdu působivá. Na zádech tedy najdeme lehce vystupující modul třech fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk. Nechybí ani logo výrobce a nutné popisky. Záda i hrany mobilu pak můžete chránit přiloženým silikonovým krytem v balení.

 

 

 

Displej a zvuk – hezký OLED s nalepenou fólií

Hned když jsem vzal mobil do ruky, zkoumal jsem, co je na displeji nalepené. Nejdříve jsem si myslel, že se jedná o nalepená ochranné tvrzené sklo, ale ve skutečnosti se jedná spíše o nalepenou fólii. Jedná se však o kvalitnější fólii, než kterou nalepují ostatní výrobci. V případě potřeby ji můžete klidně odlepit.

Mobil tedy nabízí 6,44palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením a 409 ppi. Displeji musím moc pochválit krásné věrné barevné podání, které si můžete upravit v nastavení telefonu. Displej má také maximální obnovovací frekvenci 90 Hz, což vidím moc rád a prostředí je díky tomu daleko svižnější. V nastavení si můžete také vybrat, zda chcete 60/90 Hz nebo aby systém sám nastavoval obnovování obrazovky dle potřeby, čímž ušetříte nějaká ta procenta baterie. Zapomenout nesmím zmínit také příkladné pozorovací úhly a dobrou viditelnost na přímém světle. I automatická regulace jasu reaguje pohotově.

Notifikační diodu kolem displeje však nenajdete, ale jelikož výrobce sáhl po OLED panelu, mohl do systému nasadit funkci Always-On. Tu najdete v: Nastavení telefonu/Zámek obrazovky a tapeta/Vždy na displeji. Tato funkce umožňuje zobrazit datum, čas, procenta nabití a také příchozí notifikace (upozornění z aplikací). Výrobce by na této funkci však měl ještě zapracovat, protože funkce umožňuje zobrazení notifikací jen u SMS, zmeškaných hovorů a Messengeru. Další aplikace bohužel nepodporuje, což je velká škoda. Snad aktualizacemi přibude i podpora ostatních aplikací.

A jak je na tom zvuk? Pro multimédia slouží jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. S jeho umístěním jsem neměl problémy, ale je velká škoda, že výrobce nesáhl po stereo reproduktorech. Kvalita reproduktoru je pak spíše průměrná a nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Výrobce odstranil 3,5 mm jack konektor, a to asi kvůli tenkosti těla mobilu. Proto naštěstí do balení přiložil redukci z USB-C na 3,5 mm jack konektor, takže si svá oblíbená drátová sluchátka stále můžete užít. V balení se i jedna sluchátka nachází a jsou poměrně slušná.

 

 

 

Odemykání mobilu – rychlost vás překvapí

Jelikož mobil nabízí OLED panel, mohl výrobce sáhnout po čtečce otisků prstů pod displejem. Ta funguje velice rychle a spolehlivě i skrze nalepenou ochranou fólii na displeji. Její umístění je také ideální a bez problémů jsem na ni dosáhl oběma palci. Ke čtečce tedy nemám výtky a mohu ji jen pochválit.

Mobil nenabízí žádné pokročilejší odemykání obličejem, jako to má Huawei či Apple, proto jsem byl opravdu velice mile překvapen tím, jak bleskově odemykání obličejem funguje. Odemykání skrze selfie kamerku je krásně rychlé, a to dokonce i ve tmě.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Střední třída už by měla nabízet i dobrý výkon, proto Vivo V21 5G nabízí 8 GB paměti RAM. Je také velice zajímavé, že mobil si automaticky umí navýšit RAM až o 3 GB. Tedy za předpokladu, že máte dostatek volného místa v úložišti, které k tomu využívá. Na našem trhu je k dispozici jen jedna paměťová varianta mobilu, a to se 128 GB interním úložištěm (UFS 2.2). To můžete také rozšířit paměťovou kartou microSDXC. O výkon se dále stará osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 800U 5G (7 nm).

Testy v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage test, GeekBench 5

Dost bylo papírových blábolů, jak je na tom výkon v praxi? Je naprosto dostačující pro všechny náročné mobilní aplikace i svižný běh operačního systému bez záseků. Pokud hrajete náročné mobilní hry PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile a další, tak si je zahrajete bez problémů na vysoké grafické nastavení. Pokud přemýšlíte nad Fortnitem, tak na tento model úplně zapomeňte. Procesor totiž není ze strany vývojářů hry podporován.

Grafické nastavení PUBG Mobile

Pod skleněným krytem mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 4000 mAh, což je dnes čistě průměrná kapacita. Průměrná je i výdrž a mobil mi na jedno nabití bez hraní her vydržel celý jeden pracovní den. Jeden a půl dne není nereálné, ale mobil budete muset trochu šetřit. Výdrž však hodnotím dost nerad, protože se může lišit podle toho, jaké aplikace vám běží na pozadí, jaké máte stažené aktualizace atd.

Průměrnou výdrž však vynahradí bleskové nabíjení o výkonu 33W. Výrobce chválím, že tak výkonný adaptér již přiložil do prodejního balení, což některá konkurence nedělá. Mobil se mi za půl hodiny z nuly nabil na přibližně 60%. Do 100% stavu se pak nabil za necelou hodinu. Někomu však může chybět bezdrátové nabíjení, které v této cenové kategorii již být mohlo.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Výrobce do mobilu nasadil vlastní aplikaci fotoaparátu. Ta na své horní části nabízí chytrou funkci Google Lens, nastavení blesku, HDR, filtry a podrobné nastavení aplikace. Níže pak najdete kulaté tlačítko pro 1x-2x digitální zoom. V pravém rohu se pak ukrývá tlačítko pro přepínání fotoaparátů a režimu bokeh. Níže se pak už tradičně nachází pruh důležitých režimů, kde nechybí noční režim i portrétní režim s rozostřeným pozadím. V kolonce „Další“ pak najdete focení v maximálním 64 Mpx rozlišení, panorama, živé (pohyblivé) snímky, Pro režim s manuálním nastavením parametrů atd.

S mobilem jsem však chtěl i experimentovat, proto jsem se pokusil doinstalovat aplikaci Google Camera. Tu se mi pro tento model podařilo sehnat a funguje celkem dobře. Vyzkoušet tedy můžete dobře známý noční režim Night-Sight či portrétní režim. Pokud tedy budete chtít, můžete si aplikaci do mobilu doinstalovat.

Stáhnout aplikaci Google Camera pro mobil Vivo V21 5G

 

 

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Vivo V21 5G je zástupcem střední třídy, kde už se očekává, že mobil bude mít slušné zadní fotoaparáty. Mobil tedy nabízí hlavní 64 Mpx fotoaparát s optickou stabilizací obrazu (OIS) a světelností f/1.79. Druhý je ultraširokoúhlý s 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Poslední je pak spíše do počtu, protože má jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro.

Hlavní fotoaparát podává na danou cenovou kategorii opravdu velice dobrý výkon. Spokojený jsem byl se slušným dynamickým rozsahem, dostatkem detailů i v rozích fotek a líbí se mi přirozené barevné podání. Jen za opravdu slunečného dne jsem se občas setkal s vyšší saturací fotek, ale nejednalo se o žádnou tragédii. Hlavním fotoaparátem se pak i skvěle fotí makro, kdy vám může dost pomoci 2x digitální zoom.

Ultraširokoúhlý fotoaparát je na tom také velice dobře a výrobci musím pochválit, že v rozích fotek není znát deformace, jak to u ultraširokoúhlých fotoaparátů bývá. Je jen škoda, že občas podává trošku studenější barevné podání, než je u hlavního fotoaparátů. Za horších světelných podmínek jsou snímky tímto fotoaparátem dobré, ale dost v nich mizí detaily a v noci bych sáhl spíše po hlavním fotoaparátu.

Odkaz na snímky nafocené mobilem Vivo V21 5G

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je tedy škoda, že nelze natáčet videa ve 4K se 60 FPS. K dispozici je však i rozlišení Full HD, které umožňuje pořizovat video se 30 i 60 FPS. Během pořizování videa můžete i fotit a pokud budete chtít, můžete natáčet i ultraširokoúhlým fotoaparátem.

A jak je na tom kvalita videí? Je na tom dost podobně jako snímky. Nechybí jim hezké barevné podání, dostatek detailů a spokojený jsem i s pořízeným zvukem ve videu. Díky optické stabilizaci obrazu (OIS) jsou videa také hezky stabilní, což vidím rád.

 

 

 

Focení selfíček

Vivo V21 5G je vlastně mobil, který míří na ty nejnáročnější „selfíčkáře“. Je vhodný i pro vloggery či TikTokery, protože selfie kamerka nabízí nadprůměrné rozlišení 44 Mpx rozlišení, světelnost f/2.0 a potěší optická stabilizace obrazu (OIS). Přední kamerou tedy můžete nejen fotit, ale také natáčet videa ve 4K se 30 FPS. Videa jsou také hezky stabilní.

Pro focení či natáčení můžete využít také dvou fyzických diod nad displejem, které nejsou na první pohled vidět. Při focení/natáčení ve tmě se tedy rozzáří a vy jste hezky vidět. Za diody rozhodně výrobce chválím a byl bych rád, kdyby je nasadilo více výrobců.

A jak jsou na tom snímky? Fotit můžete i v mnou oblíbeném portrétním režimu, kdy je za vámi hezky rozostřené pozadí. Snímky jsou za dne hezky ostré a jejich kvalita je rozhodně nadprůměrná.

Vyfoceno přední selfie kamerou
Detailní ořez předchozího snímku
Vyfoceno v úplné tmě s diodami

 

 

 

Operační systém – 

V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 11, který je upraven nadstavbou Funtouch OS 11.1 Global. Nechyběla aktuální červnová bezpečnostní záplata a je tedy vidět, že se výrobce snaží systém aktualizovat a stará se o něj. Během mého testování mobil obdržel hned dvě aktualizace.

Systém mi po celou dobu testování fungoval naprosto spolehlivě a nezaznamenal jsem žádné zpomalování či záseky systému. Je to díky velké porci paměti RAM a výborné optimalizaci. Problém jsem neměl ani s příchozími notifikacemi (upozornění z aplikací), agresivním ukončování aplikací na pozadí či připojením k VPN.

V mobilu najdete také předinstalovanou aplikaci iManager, kde můžete uvolnit místo, nastavit využití mobilních dat, antivir a nastavení aplikací. Níže pak najdete kolonku „Utility“, kde najdete třeba užitečnou funkci pro šifrování či skrytí vybraných aplikací v mobilu.

V nastavení telefonu najdete také kolonku „Dynamické efekty“. Tam si můžete nastavit efekt zbarvení stran displeje při příchozích notifikacích, ale i úprava různých animací při nabíjení, odemykání mobilu atd. Jedná se sice o prkotinu, ale líbí se mi, že výrobce tuto možnost přizpůsobení nabízí.

 

 

 

Konektivita – dualSIM ani 5G nechybí

Jak již samotný název mobilu napovídá, tak podporuje mobilní sítě páté generace (5G). Nechybí ani LTE a pro SIM karty slouží hybridní slot. Musíte se tedy rozhodnout, zda budete využívat funkce dualSIM se dvěma nanoSIM, nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu microSDXC. Připojit se můžete také ke standartním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím.

A co bezkontaktní placení? To si díky zabudované NFC cívce užijete. Pro bezdrátový poslech hudby, odesílání souborů atd. dobře poslouží Bluetooth 5.1. Pro navigace a mapy pak nechybí systémy: GPS, A-GPS, Glonass, Galileo a Beidou.

 

 

 

Závěr – je to jednoduše sympaťák

Z mobilu Vivo V21 5G mám opravdu dobrý pocit a mobil mi během mého testování tak nějak přirostl k srdci, což se moc často nestává. Nejspíš za to může opravdu vydařený design, ale pochválit musím i hezký OLED displej se spolehlivou čtečkou otisků prstů, bleskové odemykání obličejem, 33W rychlé nabíjení, slušné zadní i přední fotoaparáty a také příjemný a spolehlivý operační systém. Zapomenout nesmím zmínit ani bohatý obsah balení, který se v dnešní době jen tak nevidí.

Mobil má však i své nedostatky a tím největším vidím to, že si na něm nezahrajete hru Fortnite. Někdo však může postrádat třeba bezdrátové nabíjení či 3,5 mm jack konektor. Nechápu, proč má Vivo také tak omezenou obrazovku Always-On, ale to snad výrobce časem vyřeší aktualizacemi.

Když to tedy shrnu, tak se jedná o sympaťáka, který si oblíbí asi každý. Nejen že dobře vypadá, ale především skvěle funguje. Pokud tedy hledáte mobil do 10 000 Kč a jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, tak jej mohu doporučit.

 

 

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Krásný design a kvalitní konstrukce
  • Hezký OLED displej s nalepenou ochrannou fólií
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů v displeji
  • Rychlé odemykání obličejem
  • 33W rychlé nabíjení
  • Stabilní videa
  • Slušný hlavní fotoaparát
  • Nadprůměrná selfie kamera
  • podpora 5G
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Procesor nezvládne hru Fortnite
  • Nemá 3,5 mm jack konektor pro sluchátka
  • Always-On nezobrazí notifikace ze všech aplikací
  • Nemá bezdrátové nabíjení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top