V čem je Xiaomi 13 Pro lepší, než Xiaomi 12 Pro?

V loňském roce jsem recenzoval vlajkový mobil Xiaomi 12 Pro, který mi nějak přirostl k srdci a používal jsem jej jako hlavní mobil. Model je to výborně vybavený, a to nejen výkonem, ale i fotoaparáty, pěkným displejem atd. I po roce funguje výborně a výdrž baterie je vlastně stále stejná, i když jsem mobil po celý rok nabíjel 120 W drátovým nabíjením. To zmiňuji jen proto, že stále narážím na lidi tvrdící, že 120 W nabíjení akumulátor (baterii) během pár měsíců zničí. Aktuálně jsem se přestěhoval do nového vlajkového modelu Xiaomi 13 Pro a mohu tedy porovnat, jaká vylepšení přináší.

 

Vzhled a zvýšená odolnost

Xiaomi 13 Pro po stránce designu nějaké zásadní inovace nepřináší, ale přeci jen na rozdíly narazíme. Samozřejmě jsem rád, že zakřivené je stále čelní i zadní sklo. Díky tomu mi mobil výborně sedí v ruce, pohodlně se ovládají gesta Androidu a po stránce ergonomie jsem s ním stejně spokojený, jako u loňského modelu. Zadní kryt má však jinou barvu. Vloni mělo Xiaomi 12 Pro šedou matnou barvu a letos výrobce nasadil černou lesklou. Ta vypadá velice pěkně, ale jsou na ní vidět otisky prstů a různé mastnoty. V balení je však stále silikonový kryt pro ochranu zad a boků mobilu.

Xiaomi bylo roky kritizováno za to, že mobily této značky nemají certifikaci zvýšené odolnosti. Osobně mi to nevadilo, ale určitě tyto certifikace oceníte, když náhodou mobil polijete nebo vám upadne někde do vody. Nový model Xiaomi 13 Pro konečně má certifikaci IP68 a vydrží nejen polití, ale i potopení do vody.

 

Výkon, chlazení a výdrž

I letos Xiaomi nasadilo vlajkový procesor od společnosti Qualcomm. Xiaomi 13 Pro má tedy Snapdragon 8 Gen 2 a Xiaomi 12 Pro má Snapdragon 8 Gen 1. Procesory od Qualcommu mají dlouhodobě problémy s nadměrným zahříváním, ale to se alespoň u Xiaomi 13 Pro výrazně zlepšilo. Tyto procesory mají také výrazně lepší podporu a aktualizace ovladačů. Chlazení je letos o poznání lepší a v mnoha situacích je teplota procesoru o deset stupňů nižší než u loňského modelu. To oceníte nejen během hraní her, ale i při využívání Wi-Fi hotspotu a v letním období. Rychlejší je i nové interní úložiště UFS 4.0.

Je vidět, že nový procesor byl vylepšen nejen ve chlazení, ale i ve spotřebě. Se stejným používáním obou mobilů mi na novém 13 Pro zbylo k dobru často i 30 %. Dokonce i během hraní Fortnite procenta mizí výrazně pomaleji. On byl do mobilu nasazen i akumulátor s větší kapacitou 4 820 mAh, zatímco loňský model měl „jen“ 4 600 mAh. Výkon nabíjení je pak stejný – drátový 120 W, bezdrátový 50 W a bezdrátové reverzní 10 W. Rychlý nabíjecí adaptér s kabelem je stále současní balení. Kvůli větší kapacitě akumulátoru je nabíjení o fous pomalejší a z nuly do 100 % jsem jej nabil do 19 minut, zatímco loňský model do 17 minut. To je zanedbatelná hodnota a jelikož má nový model i lepší výdrž, nemá smysl dvě minuty řešit.

 

Je nějaký rozdíl v displejích?

Na první pohled rozdíl v displeji není, protože úhlopříčka 6,73palce je stále stejná. Opět bylo nasazeno ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus s 3D zakřivením po stranách. Na něm je již z výroby nalepená ochranná fólie. Opět se jedná o LTPO OLED displej s WQHD+ rozlišením (3 200 x 1 440 px) a 120 Hz obnovovací frekvencí. Nový model však nějaká ta procenta nabití také umí ušetřit, protože umí regulovat obnovovací frekvenci od 1 do 120 Hz dle potřeb systému. Loňský model umí obnovování od 10 do 120 Hz. Řekl bych, že nový model má také takové přirozenější barevné podání. Má i vyšší maximální jas pro viditelnost na přímém slunci, a ta je udávána v hodnotě 1 900 nitů, zatímco loňský model má 1 500 nitů.

 

Fotoaparáty jsou velkým lákadlem

Nový Xiaomi 13 pro láká na masivnější modul zadních fotoaparátů. Opět byla nasazena trojice fotoaparátů s 50 Mpx rozlišením. Hlavní fotoaparát má OIS a použit byl čip Sony IMX989, zatímco vloni to byl Sony IMX707. Výrazně vylepšen byl i teleobjektiv, který má lepší kvalitu, větší 3,2x zoom (vloni 2x) a optickou stabilizaci obrazu.

U nového modelu Xiaomi 13 Pro se na fotoaparátech podílela také legendární společnost Leica. Upravena tedy byla i aplikace pro focení a pořizování videí. Nahoře je i Leica tlačítko ukrývající režimy Leica Vibrant a Leica Authentic. Druhý zmíněný režim si dost pochvaluji, protože má krásné věrné barevné podání snímků a nejedná se tedy o žádné přesaturované omalovánky ve stylu Samsungu. Vyzkoušet můžete i hezké Leica filtry, vylepšený režim Super měsíc a výrazné zlepšení je u makro snímků. Aplikace umí automaticky přepínat aplikaci do režimu makra, ale já využívám tlačítko „Super makro“, které nastavení aplikace ihned přizpůsobí pro focení blízkých objektů. To u loňského mdoelu chybělo. Pozoruji i lepší portrétní snímky s rozostřeným pozadím a rychlejší je nejen přepínání mezi režimy aplikace, ale i focení a zpracování snímků.

Aplikace vyvinuta ve spolupráci Xiaomi se Leica

 

Vylepšení jsou výrazná

Mobil budu ještě nějakou dobu testovat, vydávat různé porovnávací články a publikována bude i podrobná recenze. Jelikož mám přímé srovnání letošního i loňského modelu, tak mohu říci, že novinka má různá výrazná zlepšení. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top