USA vs. Huawei – Tak kde máme důkazy, Donalde?

Čínská společnost Huawei se stala obětí obchodní války. Občas se sice objeví zpráva o tom, že s Huawei mohou některé americké firmy spolupracovat, a např. Microsoft mu opět může nabízet licence k Windows 10. Nemění to ale nic na tom, že se jedná stále o velké problémy a Huawei žije stále v nejistotě.

 

Americký prezident Donald Trump označil Huawei za nebezpečnou firmu, která se nás všechny snaží sledovat. Čínský gigant je stále na černé listině a Google mu stále nesmí nabízet své služby v systému Android. Největší obětí celé problematiky je právě velice zajímavý model Mate 30 Pro… Problém je však i v budování sítí 5G.

 

Kde jsou ty důkazy?

USA se chlubí demokracií a presumpcí neviny, takže bych očekával nějaký důkaz, že je Huawei skutečně bezpečnostním rizikem a máme si na něj dát pozor. Jelikož Trump žádný důkaz neukázal, protože to tajné služby údajně ukázat nesmí, tak jeho tvrzení zrovna moc nevěřím. Přeci jen to tvrdí člověk, který se rozhoduje podle toho, jak se zrovna vyspí. Jeden den dá Huawei na černou listinu a další den by si zas rád koupil Grónsko (aktualne.cz).

 

Je dobré si také říci, že zrovna teď se v systémech od Huawei šťourá nespočet IT expertů, kteří hledají důkazy, že nadstavba EMUI/Magic UI skutečně sleduje své uživatele. Po několika měsících žádný z nich nic takového nepotvrdil a stále tedy nemáme žádný důkaz… Není tedy Huawei obviněn neprávem?

Osobně si myslím, že se Huawei stal jen obětí obchodní války a špionáži z jeho strany moc nevěřím. Proč zrovna Huawei? Protože zrovna ten za poslední roky rostl raketovým tempem. Není se ani čemu divit, když se výrobce neustále snaží inovovat a leckdy předčí i konkurenci.

 

Je dobré se strachovat?

V dnešní době je ale dobré si pokládat otázky soukromí a bezpečnosti u každého výrobce. Každý gigant uchovává citlivá data uživatelů a je jen otázkou, kde je ukládá a kdo má k nim přístup. Myslím si však, že Huawei do Číny žádná osobní data neodesílá, protože i nadstavba EMUI na našem trhu prošla příjemnými změnami. Dokonce i umožňuje svobodné odinstalování Facebooku, u kterého bylo prokázáno zneužívání osobních údajů. To umožňuje jen minimum výrobců mobilů.

Záleží ale hodně na tom, kde si mobil zakoupíte. Pokud si záměrně koupíte kus, který není určen pro náš trh tzv. „šedivku“, tak ten může být určen pro trh v domovské Číně, kde může být ukládání osobních údajů uživatelů ze strany vlády vyžadováno. Zapomeňte tedy na nakupování na Gearbestu, AliExpressu a e-shopů s podezřele nízkou cenou.

 

Každý výrobce něco odesílá?

Nalejme si čistého vína a vysvětleme si, že úplně každé zařízení připojení k internetu něco odesílá. Je ale otázkou, co to „něco“ je. Je úplně běžné, že výrobce si při prvotní aktivaci mobilu odešle data o tom, jakého mobilního operátora používáte, časy aktivace, jakou verzi systému využíváte, IMEI zařízení a nějakou zpětnou vazbu o chybách. Jedná se tedy o úplně běžná data, aby výrobce mohl systém nadále vylepšovat.

 

Má kauza na Huawei vliv? O co přicházíme?

Zatím se může zdát, že celá kauza s USA nemá na Huawei téměř žádný vliv. Podíl na mobilním trhu neustále roste a o mobily tohoto výrobce je stále obrovský zájem, jak můžu i já vidět na návštěvnosti recenzí. Zajímá tedy běžné uživatele nějaká kauza? Těžko říci, protože jim to může být úplně jedno, anebo tvrzení USA nevěří.

 

Je ale otázkou, jak to s mobily od Huawei bude nadále. Začalo se narážet na problémy, a to s certifikací Androidu u mobilu Huawei Mate 30 Pro. Ten se na pomalu začal prodávat na vybraném trhu v Evropě, ale u nás se stále neprodává a je otázkou, jestli se na našem trhu vůbec ukáže… Nemá totiž služby od Googlu, což je pro drtivou většinu uživatelů klíčové.

Do budoucna můžeme být ochuzeni o inovativní a zajímavá zařízení, a to pochopitelně nikdo nechceme. Huawei však nepůsobí jen ve výrobě mobilních telefonů, ale velkou část zisků mu tvoří mobilní sítě. Je největším budovatelem 5G sítí, a i v tomto segmentu má kvůli celé kauze problémy. Některé trhy však na černou listinu USA kašlou a třeba taková Francie nevyloučila Huawei z budování 5G sítí (ihned.cz).

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*