Ulož.to Disk bude jen pro zálohu dat. Veřejné soubory mizí

Česká služba Ulož.to prošla před pár měsíci výraznou změnou. Soustředí se především na zálohu souborů a zdarma nabízí štědrý prostor 50 GB. Stále však bylo možné vyhledávat a stahovat nahraný obsah, který byl nahrávajícím uživatel označen jako veřejný. Celou službu však čeká další velká změna a veřejný obsah zmizí.

Co se na Ulož.to Disku vlastně změní a proč?

Ulož.to Disk projde výraznou změnou již 1. 12. 2023. Celá služba bude dostupná pouze registrovaným uživatelům, veřejný obsah nebude uživatelům viditelný a stahovat či jinak nakládat se soubory bude moci uživatel jen s vlastními soubory. Končí také funkce pro sdílení souborů pomocí odkazů, což mi osobně dost vadí. Za vším stojí nové legislativy.

„Vždy jsme si pečlivě dbali na to, aby byl provoz Ulož.to v souladu s platnou českou i evropskou legislativou. To bylo opakovaně potvrzeno i výroky soudů v rámci sporů, které proti nám byly často účelově vedeny. Abychom i do budoucna splňovali všechna zákonná kritéria, zejména v souvislosti s novou evropskou legislativou, zavádíme od 1. 12. 2023 výraznější změny fungování cloudového úložiště Ulož.to Disk,“ vysvětluje Jan Karabina, jednatel společnosti Cloud Platforms, která Ulož.to provozuje.

DSA (Digital Services Act)
Přelomové nařízení 2022/2065 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (nařízení o digitálních službách), angl. Digital Services Act („DSA“) komplexně upravuje sektor digitálních služeb v rámci EU a jeho cílem je zajistit správné fungování jednotného trhu, udržovat bezpečné online prostředí a chránit základní práva uživatelů. DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro digitální služby, které fungují jako zprostředkovatelé, tedy propojují uživatele se zbožím, službami a obsahem. Jedná se o celé spektrum digitálních služeb, od služeb poskytujících síťovou infrastrukturu, přes webhosting až po online platformy, jako jsou sociální sítě nebo internetová tržiště. Konkrétní pravidla pro jednotlivé subjekty jsou koncipována asymetricky. Služby s větším společenským a ekonomickým dopadem tedy musejí splňovat přísnější podmínky. – TZ, MPO

Má Ulož.to Disk po změnách ještě budoucnost?

Letošní změna Ulož.to Disku se mi vlastně dost zalíbila. Ani si nepamatuji, kdy jsem na Ulož.to vyhledával a stahoval veřejný obsah. Služba však budoucnost má a může konkurovat jiným cloudovým úložištím. Konkurence totiž často pochází z USA, kde dochází k obrovskému sběru citlivých dat, veškeré fotky jsou analyzovány a soukromí tedy uživatel zrovna moc nedostane. Je i otázkou, jak je s daty uživatelů takových služeb dále nakládáno.

Velkou výhodu má Ulož.to Disk právě v tom soukromí. Služba je provozována je v ČR, nemaže soukromé soubory a obsahuje jen základní trackery nutné pro udržení provozu. Nenáročný uživatel po registraci dostává 50 GB prostor zdarma a náročnější si může za dobrou cenu pořídit 1 TB prostor pro svá data. Zálohovat je můžete z webu, desktopové a mobilní aplikaci pro Android a iOS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*