RECENZE: FIXED Pods Pro – překvapivě slušný zvuk a Qi

Český výrobce FIXED začal prodávat nová bezdrátová sluchátka FIXED Pods Pro. Jedná se o špuntová sluchátka ukrytá v malé nabíjecí krabičce. Slibují až 24hodinovou výdrž na jedno nabití, aktivní potlačení okolního hluku, kvalitní zvuk, a dokonce i bezdrátové nabíjení. V době psaní recenze se sluchátka prodávala v oficiálním e-shopu obchod.fixed.zone za 1 599 Kč s DPH.

Co najdu v prodejním balení?

Jedná se sice o malou krabičku, ale grafika na ní se mi líbí. Uvnitř ní najdeme krabičku s dvojicí sluchátek, průhledný sáček se třemi velikostmi gumových špuntů a krátký nabíjecí USB-A – USB-C kabel. Pak už najdeme jen nějaké ty příručky.

Design a zpracování sluchátek

FIXED Pods Pro jsou na našem trhu k dispozici v mnou testovaném bílém, ale také v černém barevném provedení. Samotná krabička má oblé tvary, je malá a bez problémů ji můžete nosit v kapse se svým mobilem. Celkové rozměry krabičky dle výrobce činí: 6 x 4 x 2,5 cm a váží 30 gramů. Najdeme na ní barevnou diodu, logo výrobce, USB-C konektor pro nabíjení a také na první pohled neviditelné tlačítko pro vyvolání režimu párování. Horní víko drží pevně a nedochází k jeho samovolnému otevírání v kapse či batohu. Pant je z hliníku a sluchátka uvnitř drží spolehlivě na svém místě pomocí magnetů.

Samotná sluchátka jsou na první pohled spíše taková obyčejná, ale výrobce výborně zvládl jejich ergonomii. V mých uších sedí vážně skvěle, nevypadávala při nošení venku ve větru nebo běhu. Najdeme na nich gumové špunty s možností výměny, senzory s rozpoznáním jejich nošení, nabíjecí piny, mikrofony a plochu s dotykovými gesty. Sluchátka jsou také malá o rozměru: 2 x 2 x 1,5 cm a každé sluchátko váží 7 gramů.

Dotyková gesta, upozornění a dioda

Každé sluchátko má na sobě malou prohlubeň, což je plocha pro dotyková gesta. Rychle si na ní zvyknete a gesta fungují dobře. S gesty je možné skladbu přehrávat či pozastavit, přeskakovat skladby, přijímat hovory, zapínat ANC/transparency mód a herní režim pro lepší latenci. Vyvolávat lze i funkci hlasového asistenta v mobilu (Google Asistent nebo Siri). Popis funkcí dotykových ploch sluchátek najdete v uživatelské příručce v balení.

Sken uživatelské příručky z balení

Sluchátka mají také zvuková upozornění, a i na ty si zvyknete. Nejde o hlasová upozornění, ale jen rozdílné zvuky. Snadno tedy víte, že došlo k použití dotykového gesta a upozornění na nutnost sluchátka nabít.

Na nabíjecí krabičce se nachází také barevná dioda. Její barva značí stav nabití krabičky, probíhající nabíjení nebo v případě blikání režim párování.

Párování sluchátek a podpora zařízení

FIXED Pods Pro využívají novější Bluetooth 5.3, což musím výrobci moc pochválit. V dané cenové kategorii někteří výrobci novější verze Bluetooth často ignorují. Zrovna právě tato verze Bluetooth umí vyšší dosah v ideálních podmínlách až 15 metrů a má menší spotřebu baterie. Dle výrobce je podporován asi nejrozšířenější kodek SBC, ale mobily a tablet mi zobrazil i využití kodeku AAC.

Sluchátka je možné používat s mobily a tablety s Androidem, iOS/iPadOS, ale bez problémů jsem je používal při práci na notebooku s Windows 11 a fungují i s HarmonyOS a Wear OS hodinkami. Rozumí si vlastně takřka s každým zařízením a pro párování stačí jen otevřít nabíjecí krabičku s vloženými sluchátky uvnitř. Pokud chcete sluchátka připojit např. k novému zařízení, stačí krabičku otevřít se sluchátky uvnitř a podržet tlačítko na zadní části krabičky. Dioda začne blikat a sluchátka budou připravena k párování.

Jak jsou na tom sluchátka se zvukem?

Výrobce nikde neuvádí, jak velké jsou měniče uvnitř sluchátek. Odhadoval bych 10 mm měniče. Uváděn je frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz, citlivost 100dB ± 3dB / 1kHz a impedance: 32 Ohm +/- 15%. Poslouchat můžete hudbu se oběma sluchátky, ale používat lze i jen jedno a druhé může být nabité uloženo v krabičce.

Jedná se o dostupná bezdrátová sluchátka, ale kvalitou zvuku jsem byl opravdu velmi překvapen. Maximální hlasitost je slušná, basy jsou výrazné, ale zaznamenáte i středy a výšky. Především středy jsou u jiných podobných sluchátek dost utlumeny basy a výrobci se tedy podařilo v dané cenové kategorii nabídnout nadprůměrný zvuk. Chválím pak také za výbornou synchronizaci zvuku s videem i u filmů s vyšším bitratem, kde některá sluchátka za podobnou cenu selhávají. K dispozici je i Game Mode pro nižší latenci, ale ten jsem ani při sledování filmů nebo hraní her nepotřeboval.

Výrobce se chlubí funkcí ANC pro aktivní potlačení okolního hluku. No, ANC nejlepší rozhodně není, ale při jeho aktivaci a vyšší nastavení hlasitosti bude okolí utlumeno. U tak malých špuntových sluchátek přeci jen nemůžeme očekávat kvalitu ANC z velkých náhlavních sluchátek. Lepší ANC bych vzhledem k ceně ani neočekával a využívat můžete i transparency mód, který naopak okolní zvuk do sluchátek propouští přes mikorofony. Doporučuji si vybrat také pro vás ideální velikost špuntů, které budou dobře těsnit.

Sluchátka umí také vyřizování hovorů, což jsem během testování používal. Všechny hovory přes operátora i aplikaci Telegram jsem měl zřetelné a druhá strana si nijak nestěžovala. Hovory lze přijímat přímo na dotykové ploše sluchátek.

Výdrž a nabíjení sluchátek

Výrobce uvádí, že sluchátka jsou společně s nabíjecí krabičkou schopna vydržet na jedno nabití až 24 hodin. Uvnitř krabičky je akumulátor o kapacitě 400 mAh a v každém sluchátku je akumulátor o kapacitě 30 mAh. Výdrž se samozřejmě bude odvíjet podle vašeho používání. S ANC bude výdrž nižší a dost záleží na úrovni hlasitosti. S takovou střední hlasitostí sluchátka vydrží kolem 4 hodin na jedno nabití. S vyšší hlasitostí pak 3 hodiny. S nabíjecí krabičkou vydrží opravdu dlouho a výdrž tedy hodnotím kladně.

Zdroj obrázku: FIXED

K nabíjení sluchátek slouží oboustranný konektor USB-C a sluchátka si rozumí s nabíjecími adaptéry k mobilům, ale i s powerbankami. U sluchátek za tyto peníze bezdrátové nabíjení vidíme zřídka, ale sluchátka FIXED Pods Pro mají standartní Qi bezdrátové nabíjení, a za to musím výrobce pochválit. To jsem vyzkoušel s několika nabíječkami a nabíjení fungovalo i s reverzním bezdrátovým nabíjením mobilu Xiaomi 13 Pro.

Závěr – milé překvapení

V době psaní recenze se sluchátka prodávala v oficiálním e-shopu obchod.fixed.zone za 1 599 Kč s DPH. Ve světě audia se jedná o nízkou cenu a většina lidí od sluchátek za tyto peníze velká očekávání mít nebude. FIXED Pods Pro však umí mile překvapit tím nejdůležitějším, a to zvukem. Je vidět, že se výrobce snažil zvuk vyvážit, aby si zvuk mohl užít fanoušek jakéhokoliv hudebního žánru. Basy jsou důrazné, ale uslyšíte i důležité prvky kolem. To není v této cenové kategorii samozřejmostí. Dost výrobců se totiž soustředí především na takový mladiství zvuk s přemrštěnými basy. To je fajn na taneční hudbu, ale na další žánry rozhodně ne. Vypíchnout musím také přítomnost bezdrátového nabíjení, výbornou ergonomii, Bluetooth 5.3 a slušnou výdrž na jedno nabití.

Ke sluchátkům není žádná mobilní aplikace, což může někoho zamrzet. Potřebujete ji? FIXED Pods Pro si zakládají na jednoduchosti, fungují se všemi zařízeními a všechny funkce je možné používat dotykovými gesty. Osobně si myslím, že u těchto sluchátek není aplikace potřeba.

Sluchátkům vlastně nemám co vytknout a myslím si, že se výrobci povedla. Když si to shrnu, tak mají i konkurenční výhody a pokud hledáte špuntová sluchátka do 1 600 Kč, mohu FIXED Pods Pro doporučit.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*