Čínské technologické firmy se snaží konkurovat západním sociálním sítím. TikTok uspěl a nadále roste především mezi mladými. Na Telegramu se delší dobu objevují informace o dalších sociálních sítích od společnosti ByteDance, která stojí za populárním TikTokem. Západními zeměmi je sociální síť kritizována za porušování soukromí uživatelů a napojení na čínskou vládu. Od ByteDance ale nejspíš brzy budeme moci používat další dvě sociální sítě. Co budou umět a bude se jednat o další bezpečnostní hrozbu?
Přichází napodobenina Instagramu?
Potvrzují se všechny spekulace a zdá se, že ByteDance skutečně přichází s kopií Instagramu. Na screenshotech můžeme viděl feed s fotografiemi a psaní soukromých zpráv. Všimnout si však lze také pár prvků ze sítí Snapchat nebo třeba BeReal.
Whee je nová sociální aplikace vytvořená, aby vás udržela ve spojení se svými blízkými přáteli prostřednictvím spontánních životních okamžiků. Zachyťte a sdílejte skutečné fotografie, které mohou vidět pouze vaši přátelé, což vám umožní být svým nejautentičtějším já. Whee je nejlepší místo, kde mohou blízcí přátelé sdílet životní okamžiky. – uvádí ByteDance v Obchodě Play
Sociální Whee bude dostupná v USA a v dalších vybraných trzích pro Android a iOS. V Obchodě Play je uvedeno datum publikace první verze již 7. 6. 2024, ale český uživatel ji prozatím běžně nevyhledá. Můžete si stáhnout instalační APK soubor pro Android a po instalaci je již aplikace přeložena do češtiny. Registrace a přihlášení do Whee probíhá skrze TikTok, ale ani s použitím VPN služeb není možné se do sítě úspěšně přihlásit. Můžeme ale očekávat brzké spuštění a ByteDance nejspíš řeší legislativy EU.
U Whee to ale nekončí!
O TikTok Notes se ví také nějakou dobu, ale doposud se moc nevědělo, k čemu tato sociální síť vlastně bude. Mělo by se jednat o platformu pro sdílení různého veřejného obsahu. Dost se podobá právě Whee, ale Whee je prezentována jako platformě pro takové soukromější sdílení zážitků.
Jedná se o bezpečnostní hrozbu?
Společnost ByteDance je kvůli ohrožení soukromí uživatelů TikToku dlouhodobě kritizována. Vždy je na místě se zajímat o bezpečnost uživatelů, ale domnívám se, že se jedná spíše o takovou obchodní válku mezi USA a Čínou. Ony totiž i aplikace od americké společnosti Meta – Facebook, Messenger, Instagram nebo WhatsApp sbírají obrovské množství citlivých dat, a to poukazovat pouze na jedno zlo.
Osobně se snažím všem sociálním sítím vyhýbat, ale kvůli upozornění na nové články to bohužel není možné. Uživatel s Androidem má však vždy možnost sáhnout po upravených verzích, které poskytují více soukromí a odstraňují reklamy. Doporučuji také vždy používat kvalitní VPN službu, a to nejlépe s funkcí blokování sledujících prvků na webových stránkách a v aplikacích např. ExpressVPN.
Zdroj: X, androidheadlines.com