PrivateBin umožňuje šifrované sdílení textu i souborů

V dnešní době je smutné, že téměř každá služba o nás sbírá citlivá data, která využívá pro cílení reklamy či prodej dalším společnostem. Máme tu však stále více nástrojů, jak mít více soukromí a anonymitu. Díky šikovným vývojářům existuje třeba open-source projekt PrivateBin. Ten slouží pro šifrované sdílení textu, zdrojových kódů nebo markdownu. Podporuje dokonce i připojení menšího souboru.

PrivateBin je svobodný projekt, takže jej může zdarma provozovat jakýkoliv dobrovolník. V ČR tuto službu provozuje třeba komunita Arch Linux CZ. Veškerý text a soubory vidíte jen vy a uživatel, kterému zašlete vygenerovaný odkaz. Na serveru jsou soubory šifrovány, můžete u nich načasovat automatické odstranění či zvolit okamžité odstranění po přečtení. Vybrat si můžete i vámi přednastavené heslo pro zobrazení, připojit soubor a vybrat si můžete i formátování. Celou vytvořenou práci si můžete také po kliknutí na „Náhled“ zobrazit a případně ještě poupravit.

Dost běžných uživatelů si může říkat, že je PrivateBin zbytečnou službou, ale to rozhodně není. Jedná se o výbornou službu, která komukoliv bez registrace umožní rychlé sdílení textu i souborů v šifrované podobě. Sdílení čehokoliv skrze jiné bezplatné služby např. WhatsApp, Messenger a další je hazard s daty. Potěší, že PrivateBin je dostupný s kompletním českým překladem a neobsahuje žádné reklamy či sledující prvky.

Kde si mohu PrivateBin vyzkoušet?

Již jsem zmiňoval, že doporučuji použít instanci od české komunity Arch Linux CZ. Ta umožňuje připojení souborů o velikosti až 2 MB. Služba neuchovává vaši IP adresu, funguje také s různými VPN službami nebo s anonymizací třeba skrze síť TOR. Testoval jsem ji v prohlížeči Brave s různými bezpečnostními doplňky i sítí TOR. Vše fungovalo perfektně.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*