RECENZE: LAMAX GPS Locator – spolehlivě najde kufr nebo psa

LAMAX ve své nabídce nemá jen audio, ale i dost dalších produktů. Ty jsou často dostupné za velmi příjemné ceny. Posledně jsem recenzoval kameru do auta LAMAX N4 a v této recenzi jsem se podíval na LAMAX GPS Locator. Ten umí spolehlivě najít vaše auto, kolo, kufr i klidně psa. Slibuje také zvýšenou odolnost, dostupnost aplikace pro všechny mobily a slušnou výdrž na jedno nabití. V době psané recenze se zařízení prodávalo na oficiálním e-shopu LamaxShop.cz za 1 890 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

  • Obsah balení
  • Malé rozměry a zvýšení odolnost
  • Spolehlivá lokalizace
  • Možnost telefonování
  • Mobilní aplikace v češtině
  • Data uživatele jsou ukádány v ČR
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Lákavá cena

Negativa:

  • Žádná jsem nenašel

 

Prodejní balení a příslušenství

Mile překvapen jsem byl z obsahu prodejního balení. Tam se nenachází jen samotný GPS Locator a nabíjecí kabel, ale i silikonový kryt, poutko, malý šroubovák a obojek pro psa. V rámci spolupráce s mobilním operátorem T-Mobile najdete v balení i předplacenou SIM kartu bez úvazků. Nemusíte tedy žádnou jinou SIM shánět. Je fajn, že výrobce myslel na to, že časem si budete chtít příslušenství i dokoupit. Ve svém e-shopu LamaxShop.cz tedy nabízí vše potřebné.

Příslušenství k LAMAX GPS Locator v e-shopu LamaxShop.cz

 

Vzhled, konstrukce a odolnost

LAMAX GPS Locator je malé zařízení o rozměrech: 54 x 40 x 18 mm a váží pouhých 40 gramů. V prodeji je jen v černém barevném provedení. Celá konstrukce lokátoru působí kvalitním dojmem a potěší, že má certifikaci zvýšené odolnosti IP67. Vydrží nejen polití, ale i potopení. Hodí se tedy i na psa, který skáče do kaluží, do potoka a dělá další neplechu. Na to myslel i výrobce, protože ten do balení obojek pro uchycení lokátoru již přikládá. Samotný lokátor pak můžete chránit v hezkém černém silikonovém ochranném krytu z balení.

Čelní lesklá část ukrývá modrou diodu. Nemusíte se však obávat, že by neustále svítila. Svítí jen v některých situacích, a to třeba při provádění hovoru, zapínání atd. Na konstrukci se nachází také otvor pro provléknutí poutka, reproduktor, mikrofon a zadní část na sobě má malá dvířka upevněná šroubkem. Po odšroubování budete mít k dispozici slot pro nanoSIM kartu. Níže je pak trojice pinů pro nabíjení.

 

Lokalizace a telefonování

LAMAX GPS Locator je skutečný lokalizátor, který pomocí GPS spolehlivě najde polohu vašeho psa, auta, kola či něčeho jiného. Umístit jej můžete vlastně kamkliv. Je to tedy zcela něco jiného než AirTag od Applu. Ten si totiž „pinká“ pouze s iPhony ve svém okolí, díky čemuž dochází k jeho lokalizaci. Nalezení sledovaného majetku tedy nemusí být přesné a spolehlivé.

Zdroj: LAMAX

Zařízení od LAMAX nepoužívá jen GPS/A-GPS, ale i mobilní sítě LBS a GSM. Díky GSM (2G) můžete provádět i hovory v případě nouze. Funguje to tak, že si v aplikaci přednastavíte tel. čísla, na která bude zařízení po dlouhém stisknutí červeného tlačítka telefonovat. Díky integrovanému reproduktoru a mikrofonu hovor funguje bez problémů. Hovory jsou dostatečně hlasité i zřetelné. Samozřejmě nebudou nějak nadprůměrně kvalitní, ale pro rychlé hovory v případě nouze poslouží skvěle.

Dovedu si představit, že malému dítěti můžete lokalizátor klidně dát. Vidíte na mapě, kde přesně je a v případě potřeby mu na lokátor můžete zavolat. Dítko pak může zavolat i vám, že mu např. ujel autobus a dorazí domů později. I kdyby zařízení dítko někde ztratilo, snadno jej pomocí aplikace najdete. Jedná se i o levnější záležitost, než mu kupovat chytrý mobil. V mém okolí se hned více lidí ptalo, zda LAMAX GPS Locator při jeho provozu vydává nějaký zvuk, protože chtějí sledovat svou přítelkyni/přítele. 😀 Žádný zvuk při běžné lokalizaci sice nevydává, ale je třeba upozornit, že bez souhlasu nesmíte nikoho pomocí jakéhokoliv lokátoru sledovat. Co se spolehlivosti týče, tak s nalezením polohy jsem neměl sebemenší problém a lokátor jsem během testování nosil v batohu v jedoucím autobuse, autě i v kapsách. Nikdy nenastal problém. Můžete si i nastavit zónu na mapě, kdy vám přijde na mobil notifikace (oznámení). Díky této funkci budete ihned vědět, že se např. vozidlo s lokátorem již objevilo ve vámi vybrané zóně či naopak jí již opustilo. Záleží jen na vašem nastavení.

SIM karta v zařízení je důležitou součástí, kterou najdete již v balení. Pro chod všech služeb lokátoru budou využívány mobilní data. Jelikož jich zařízení moc čerpat nebude, bude stačit SIM karta v balení, díky které vás bude provoz stát pouhých 50 Kč/měsíc (pokud nebudete volat). Samozřejmě můžete do zařízení vložit klidně i SIM kartu od jiného operátora. Pro možnost volání na lokátor tedy doporučuji přejít do nastavení aplikace a nastavit tel. číslo administrátora, přidat tel. čísla pro SOS a i tel. číslo SIM karty v zařízení.

 

Mobilní aplikace a další funkce

Pro sledování polohy či nastavení lokátoru slouží mobilní aplikace LAMAX Tracking. Ta je přeložena do češtiny a její obsluha je velmi jednoduchá. Chválím, že je dostupná zdarma pro mobily se systémem Android i jablečné iOS.

Skenuj pro stažení aplikace LAMAX Tracking

V mobilní aplikaci můžete sledovat aktuální polohu lokátoru na mapě. Dole je i sledování historie s až měsíčním záznamem, telefonování na lokátor a nastavení intervalu obnovy polohy na mapě. V menu najdete i položku pro sledování více zařízení. Pokud to potřebujete, můžete si zakoupit více lokátorů LAMAX a sledovat je všechny v jedné aplikaci. Lokátor můžete také „prozvonit“, kdy začne opravdu hlasitě a nepříjemně vyzvánět. Notifikace umí upozornit na to, že se lokátor přiblížil do vybrané zóny na mapě, že se lokátor vypnul, stav nabití je nízký a byl spuštěn SOS alarm. Je zkrátka jen na vás, co si nastavíte.

LAMAX GPS Locator samozřejmě komunikuje i se servery. Výrobce uvádí, že podporuje mezinárodní certifikáty ISO 9001, ISO 14001 a ISO 27001 od TÜV SÜD. Veškerá data uživatelů jsou tedy ukládána v České republice a neputují do žádného cloudového úložiště v Číně s pochybnými podmínkami. To je velké plus, protože i na našem trhu často seženete o něco levnější GPS lokátory, ale ty mají právě velmi pochybné mobilní aplikace, nevíte jak je s daty nakládáno, nemáte jistotu funkčnosti SIM karty a mají další zásadní nedostatky.

 

Výdrž na jedno nabití

Uvnitř lokátoru se nachází integrovaný akumulátor o kapacitě 1 000 mAh. Tato kapacita dle výrobce zajistí výdrž na jedno nabití až 10 dnů. Samozřejmě záleží jen na vašem používání. Jestli budete skrze lokátor často volat, projeví se to na výdrži. To se týká i obnovování polohy na mapě. Já během testování používal obnovování po 10 minutách a lokátor vydržel celý týden bez hovorů. Jedná se tedy o velmi dobrou výdrž vzhledem k tomu, co všechno tak malý lokátor nabízí. V nastavení je i úsporný režim, který můžete využít v případě, že nepotřebujete nepřetržité automatické sledování polohy.

K nabíjení pak slouží kabel dodávaný v balení. Ten stačí připojit do jakéhokoliv nabíjecího adaptéru např. k mobilu. Jeho konec jen přiložíte na nabíjecí piny zespod lokátoru. Během chvilky se uchytí magneticky a lokátor se začne nabíjet. Vlastně se jedná o známé řešení, které můžeme znát z chytrých hodinek či náramků.

 

Závěr – není mu co vytknout?

LAMAX GPS Locator je skvěle zpracované zařízení, které slouží dle očekávání. Pochválit mu musím kvalitní konstrukční zpracování se zvýšenou odolností IP67, obsah prodejního balení se vším potřebným a možnost dokoupení příslušenství. V porovnání s konkurencí má lokátor od LAMAX velkou výhodu v tom, že podporuje české SIM karty, umožňuje opravdu spolehlivou lokalizaci skrze GPS a umožňuje i telefonování na i z lokátoru. Chválím i za mobilní aplikaci v češtiny a šetrné nakládání s daty uživatelů, která jsou na serverech v České republice. Třešničkou na dortu je pak slušná výdrž na jedno nabití.

Doufám, že LAMAX bude v uvádění podobných zařízení pokračovat. Je vidět, že to umí a opravdu spolehlivých GPS lokátorů za dostupné peníze je dnes vážně málo. Jedná se i o alternativu k AirTagu, který je sice levnější, ale nemá GPS a lokalizace nemusí být vždy spolehlivá. Neumí ani hovory.

Myslím si, že cena 1 890 Kč s DPH na oficiálním e-shopu LamaxShop.cz je lákavá. Různé Čínské lokátory jsou sice levnější, ale narazíte u nich na dost omezení a nemáte záruku, že budou opravdu fungovat dle očekávání, jak jsem v této recenzi již zmiňoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*