Proč jsem downgradoval z chytrých hodinek ke klasickým „hloupým“?

Chytré mobily dnes potřebují téměř všichni, ale vážně potřebujeme chytré hodinky? Záleží samozřejmě na potřebách každého uživatele hodinek. Já před lety byl nadšený z prvního chytrého náramku Xiaomi Mi Band a miloval jsem jeho měření různých dat, a to nejsem žádný sportovec. Tehdy to bylo jen něco nového a zajímavého. Díky testování různých produktů jsem si vyzkoušel opravdu hodně chytrých hodinek a náramků, ale nakonec jsem downgradoval a skončil na obyčejných hodinkách. Proč jsem dal klasickým hodinkám bez chytrých funkcí přednost?

 

Výdrž na jedno nabití

Jsem náročný uživatel, který jakýkoliv mobil nabíjí 3 – 5x za den, proto miluji rychlé 120 W nabíjení u Xiaomi 13 Pro a dalších modelů. U chytrých hodinek mi výdrž však hodně vadí. Rozumím třeba tomu, že si někdo koupí Apple Watch kvůli různým chytrým funkcím a aplikacím, ale ta výdrž je příšerná. Nedokážu si představit, že bych vedle mobilu musel nabíjet ještě každý den nebo jednou za tři dny hodinky. Ve zkratce chci mít hodinky nabité opravdu dlouho, abych se na ně kdykoliv mohl spolehnout a během zvednutí ruky věděl ihned čas a datum.

Potřebuji chytré funkce?

Zjistil jsem, že vlastně chytré funkce u hodinek vůbec nepotřebuji a jsou spíše otravné. Nesnáším notifikace na hodinkách nebo telefonování přes ně. K čemu mi vlastně je počet kroků nebo třeba informace o srdečním tepu? Já rád sledoval spíše měření spánku, ale i bez toho přežiji.

Chytré hodinky nemají hodnotu

Naprosto chápu, že si někdo pořídí nějaké hezké chytré hodinky např. do pěti tisíc Kč, ale proč bych měl kupovat nějaké dražší? Přeci jen se jedná o chytré hodinky s různými senzory, procesorem, akumulátorem a opotřebení se časem nevyhnete. Dostanete se do stádia, kdy hodinky vydrží nabité jen pár hodin. Ano, výměna akumulátoru je u některých hodinek možná, ale není to žádná příjemná záležitost. Některé modely jsou i „neopravitelné“. U klasických hodinek jednou za rok či déle vyměníte baterii za pár korun a fungujete dál. Existují samozřejmě i mechanické hodinky s „neomezenou“ výdrží. Dostávám se tím k tomu, že chytré hodinky jsou obyčejná „spotřebka“ bez hodnoty a dlouhé životnosti.

Klasické hodinky jsou hezčí

Je mi jasné, že ne každý bude se mnou souhlasit, a to je naprosto v pořádku. Já u hodinek, které mám neustále na ruce chci i hezký design. Co je hezkého na chytrých hodinkách se zhaslým displejem nebo always-on obrazovkou? Nelíbí se mi, že většina chytrých hodinek nemá kulatý tvar. Samozřejmě jsou i lidé, co rádi jiné tvary hodinek, ale když si vybavím „hodinky“, tak vidím kulatý tvar a ručičky.

A co hybridní hodinky?

Dnešní doba je skvělá v tom, že každý si ihned můžeme vybrat hodinky dle svých potřeb. Máme tu klasické hodinky bez chytrých funkcí, chytré náramky, chytré hodinky a pak tu jsou i hybridní hodinky. Hybridních hodinek moc na našem trhu není, ale koupit si zde můžete třeba nějaké hodinky od Withings. Jedná se o evropského výrobce, hodinky mají krásný design s klasickým ciferníkem, a přesto umí měřit nějaké ty zdravotní funkce. I ty jsem dlouhodobě používal a často jsem s nimi na jedno nabití vydržel celý měsíc. Kvůli absenci velkého displeje a aplikací tedy získáte vysokou výdrž a naměřené aktivity si prohlédnete v mobilní aplikaci.

Hybridní hodinky jsou fajn alternativou, když chcete naměřit nějaké kroky, spánek, EKG a další funkce a vyžadujete vzhled klasických hodinek. Jejich cena je však často vysoká a za tu cenu často získáte hezčí klasické hodinky, které také vydrží déle.

Zůstanu u klasických hodinek?

Jako recenzent samozřejmě budu i nadále testovat různé chytré náramky a hodinky. Nejraději mám však krásné klasické hodinky, které mají dle mého názoru hezčí design, delší životnost, často i delší záruku od výrobce, a především pořádnou výdrž. Je tak osvobozující mít klid od nabíjení hodinek.

Sportovci se mnou jistě budou nesouhlasit a často nedají dopustit na svoje hodinky Garmin. Naprosto rozumím tomu, že si někdo takové hodinky pořídí, když opravdu sportuje a chce mít o svých výkonech záznamy. Ve svém okolí mám i poměrně dost lidí, kteří běžně nosí klasické dražší hodinky, ale na běh, cyklistiku či jiné aktivity mají hodinky chytré od různých výrobců.

Ať si každý používá, co chce a potřebuje. Tento článek tedy neberte jako nějakou kritiku, ale jen jako zamyšlení, jestli funkce chytrých hodinek vážně potřebujeme. Přeci jen o nás odesílají citlivá data všude možně a většina funkcí je otravná. 😉

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*