Siemens A55 – #NavratDoMinulosti

Do mé sbírky starých mobilů se nově zařadil Siemens A55. Ve svou dobu nabízel hezký design s vajíčkovou konstrukcí a řadil se do low-endového segmentu. A55 navazoval na svého úspěšného předchůdce A50, který byl vlastně mým prvním mobilem vůbec. Cena novější „A55tky“ se dle dostupných informací pohybovala kolem 4 000 Kč. Cena se však především u mobilních operátorů mohla často lišit.

 

 

 

Obsah balení

Jsem moc rád, že se mi do rukou dostala i originální krabička. Nejsem si však jistý, jestli je její obsah kompletní a v dnešní době je velmi obtížné zjistit, co vše se v krabičce nacházelo. Pravděpodobně se jednalo jen o mobil, akumulátor, nabíječku, návody a záruční list.

Hned po otevření krabičky jsem zavzpomínal na dobu, kdy měl každý výrobce u svých mobilů vlastní nabíjecí konektor. Dnes je nejrozšířenější MicroUSB konektor, který se v současné době nachází u levnějších mobilů. Dražší segmenty již často nabízí oboustranné USB-C. Jiný druh konektoru v dnešní době lze vidět asi jen u Applu, který si jde svou cestou a současné iPhony nabijete lightning konektorem.

 

 

 

Design, konstrukce a klávesnice

Siemens A55 je již 15 let starým modelem, a přesto se mi povedlo jej sehnat v krásném stavu. Pochopitelně na sobě nese známky používání, ale vypadá vážně moc hezky. Tehdy se prodával v modré a červené barevné variantě. Celkové rozměry mobilu činí 103 × 46 × 21,5 mm a váží 84 gramů. V porovnání s tloušťkou dnešních mobilů se tedy jedná o pořádného cvalíka.

 

 

Díky vajíčkové konstrukci do ruky nic neškrábe a drží se vážně moc dobře. V modrošedém provedení vypadá moc hezky a zavzpomínal jsem na dobu, kdy jej měla spousta spolužáků. U dnešních mobilů si běžný uživatel nevymění ani akumulátor (baterii), protože ve většině případů nelze zadní kryty vyjmout. To má sice své výhody, ale nelze takový mobil „tunit“.

U dřívějších mobilů byla běžná měkká gumová klávesnice, která se často ošoupala a nebylo na ní po několikaletém používání téměř nic vidět. Siemens A55 nabízel tvrdší a vcelku kvalitní klávesnici s dostatečnými rozestupy kláves. Vyzkoušel jsem si tedy psaní SMS zpráv a byl jsem mile překvapen. Ano, na dotykovém mobilu píšu daleko rychleji, ale rozhodně se na A55 píše dobře.

 

Uživatel Siemensu A55 si bez nutnosti vyhledávání servisu mohl vyměnit téměř vše. Lze vyměnit zadní kryt, akumulátor (baterii) a dokonce i celý přední kryt včetně klávesnice. Je tedy příjemné po několika letech vzít do ruky mobil a pouhým odcvaknutím jej téměř celý rozebrat. Pamatuji si také na různé kryty od výrobců třetích stran, které bylo možné zakoupit v elektru či vietnamských obchodech.

 

 

 

Prostředí, hry a další funkce

Prostředí systému snad každý pamětník moc dobře zná. Je velice jednoduché a v menu se lze pohybovat prostředním tlačítkem pod displejem. Mobil nepostrádá bitmapové obrázky či animace. Ty si lze nastavit jako tapetu či spořič. Nechybí ani kalkulačka, budík a také čtyři hry, které jsem před lety hrával. Bohužel u tohoto modelu ještě nebylo možné instalovat java hry.

Mobilní internet byl dříve na dnešní poměry extrémně drahý. Moc dobře si pamatuji ty špatné dny, kdy jsem omylem vstoupil na internet a během okamžiku přišel o několik stovek drahocenného kreditu. Dnes si nedokážu představit, že bych na takovém mobilu navštěvoval nějaké internetové stránky. Siemens A55 však nabízí GPRS a velmi jednoduchý internetový prohlížeč.

 

 

 

Dokázal bych takový mobil dnes používat?

15 let je opravdu dlouhá doba a svět mobilních telefonů se hodně změnil. Není žádným tajemstvím, že k dotykovým mobilům používám také novodobé tlačítkové mobily Nokia 8110 4G a 3310 (2017). Ani tak bych nebyl schopen Siemens A55 denně používat, protože je na dnešní dobu vážně zastaralý. Kdo dnes ukládá kontakty na SIM kartu? Dnes je vše v cloudu a A55 pochopitelně neumožňuje synchronizaci s Google účtem. Do mé sbírky, kterou plánuji nadále rozšiřovat však zapadne skvěle. 😉

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*