Nokia 8110 4G – Královna tlačítkových mobilů s unikátním designem (RECENZE)

Finská společnost HMD Global se zasloužila o návrat mobilů značky Nokia. Výrobci se dle statistik daří a pozornost na sebe strhl návratem tlačítkové legendy Nokia 3310 (2017). Jedná se o hloupý tlačítkový mobil pro nenáročné, který se stále prodává. Letos si Nokia však připravila návrat modelu Nokia 8110, který bylo možné vidět ve filmu Matrix. Jak se novinka povedla?

 

 

Obsah balení – Bohaté balení nečekejte

  • Nokia 8110 4G
  • Nabíječka
  • Návody
  • Pecková sluchátka

 

 

 

Design a konstrukce – Žlutý nebo načernalý banán

Nokia 8110 4G navazuje na svou starou sestru z roku 1996. Nabízí retro design, který byl pochopitelně zmodernizovaný a naštěstí byla odstraněna i nevzhledná anténa. Konstrukce je však zahnutá a díky tomu se tomuto modelu říká „banán“. Na test mi dorazila černá varianta, ale v prodeji je i ve žluté variantě, která se banánu podobá přeci jen o něco více. Celkové rozměry mobilu činí 133.45 x 49.3 x 14.9 mm a váha se zastavila na 117 gramech. Je tedy větší, než Nokia 3310, ale stále menší ve srovnání se smartphonem.

Porovnání velikostí mobilů Nokia 5.1, Nokia 8110 4G, Nokia 3310 (2017) a Nokia 5310 Xpress Music

 

Na čelní ploše mobilu se nachází 2,45“ (palce) QVGA displej a nad displejem najdeme jen reproduktor pro hovory a logo výrobce. Hned pod displejem se nachází vysouvací dvířka ukrývající klávesnici. Vysouvací mechanismus funguje dobře a dvířka se samovolně neotevírají v kapse. Je však otázkou, jestli se po čase nějak neopotřebují, ale zatím to tak nevypadá a působí kvalitním dojmem.

 

 

Na horní části mobilu se nachází nabíjecí konektor MicroUSB a 3,5 mm jack audio konektor pro připojení sluchátek. Levý bok pak nabízí pouze zamykací/vypínací tlačítko a spodní část jen mikrofon. Na zádech mobilu najdeme jen 2 Mpx fotoaparát s přisvětlovacím LED bleskem a hlasitý reproduktor. Mimochodem, zadní kryt je uživatelsky vyjímatelný a pod sebou ukrývá akumulátor (baterii), jeden slot pro NanoSIM kartu, který lze použít i bez nutnosti vyjmutí akumulátoru a také druhý slot pro MicroSIM. Nad touto SIM kartou se také nenápadně nachází slot pro vložení paměťové karty MicroSD.

Konstrukce je sice z plastu, ale v ruce působí bytelně a na žádné části mobilu nic nevrže. Jedinou výtku bych však měl k zadnímu krytu, který se mi po dlouhodobém používání trochu poškrábal. Zvolil bych tedy žlutou variantu, kde škrábance nebudou tolik vidět. Ve svém okolí jsem se také setkal s dotazy na konstrukci mobilu. Trochu jsem se obával, že se mi mobil díky ohnuté konstrukci bude špatně nosit v kapsách, ale v kraťasech se mi nosí bez problémů. Díky této konstrukci je i držení mobilů během hovorů komfortní. Je jen škoda, že nelze telefonovat po zavření dvířek klávesnice.

 

 

 

 

Klávesnice s dvířky a boční tlačítko

Nokia 8110 4G není malým mobilem, jako byl loňský model 3310 (2017). Klávesy pod vysouvacími dvířky jsou však poměrně titěrné a ve srovnání s dotykovým telefonem je psaní SMS zprávy pomalé. Psaní moc nenahrává slabá odlišnost kláves a první dny se může stát, že budete nechtěně mačkat více tlačítek současně. Po dlouhodobém používání jsem si na psaní však zvykl a na krátké SMS zprávy jsem byl schopen odpovědět poměrně rychle. Se hraním her na tlačítkách jsem také neměl problémy, ale možná je to tím, že jsem dlouhodobě používal Nokii 3310 (2017) jako sekundární mobil.

 

 

Vysouvací dvířka klávesnice jsem si doslova zamiloval a jejich otevírání je velice návykové. Že jsou dvířka zbytečná? Kdepak! Přidávají na dojmu výjimečnosti a výrazy lidí v autobuse během telefonování jsou k nezaplacení. Dvířka také slouží k přijmutí příchozího hovoru – stačí je jednoduše vysunout a mobil přiložit k uchu. Ukončit hovor pak lze pouhým zavřením dvířek. Co ale když někdo zavolá a nechcete hovor přijmout? K tomu slouží tlačítko na pravém boku mobilu. Když mobil vyzvání, jedním stisknutím tlačítka se vypne vyzvánění, dalším stisknutím se hovor ukončí. První den jsem byl z tohoto ovládání trošku zmatený, ale každý si zvykne.

 

 

 

Displej a zvuk

Vzhledem k ceně nelze očekávat dech beroucí podání barev či viditelnost na přímém slunci. Nokia 8110 4G nabízí pouze malý 2,4“ (palce) displej s rozlišením QVGA (320 x 240 px). To je na dnešní dobu dotykových mobilů vážně malá úhlopříčka a rozlišení, ale u tlačítkových mobilů se jedná o zcela dostatečné hodnoty. Automatickou regulaci jasu sice nelze očekávat, ale jas je z pohledu tlačítkových mobilů dostatečný a lze si jej manuálně nastavit. Pozorovací úhly také nejsou zlé a jsou o fous lepší, než u modelu Nokia 3310.

 

 

Během testování jsem na Nokii 8110 4G sledoval videa na YouTube, ale žádný zážitek pochopitelně nečekejte. Videa se sice přehrávala bez sebemenších problémů a trhání, ale kvůli malé úhlopříčce displeje je to návrat do minulosti. Hlasitý reproduktor na zádech ke sledování videí či poslechu hudby také nenabídne dech beroucí kvalitu. Je však nadprůměrně hlasitý a vyzvánění včetně budíku zaručeně uslyšíte. Potěší 3,5 mm jack audio konektor, který jsem si vyzkoušel s dražšími sluchátky SONY a není vůbec špatný. Hudbě sice chyběl větší důraz basů, ale co očekávat od mobilu pod 2000 Kč, že?

 

 

 

Operační systém KaiOS – Krůček k chytrému mobilu

Loňská Nokia 3310 (2017) byla pouze hloupým tlačítkovým mobilem bez chytrých funkcí. V Nokii 8110 4G se nachází chytřejší operační systém KaiOS. Z prostředí systému jsem byl velice mile překvapen, protože vypadá dobře a je zároveň jednoduchý. Systém se také zdokonaluje díky aktualizacím, které lze můžete zdarma stahovat skrze Wi-Fi. Časem můžeme tedy i očekávat nějaké ty nové funkce. Během testování se mi nestalo, že by se systém se systém samovolně restartoval nebo zamrzal.

Prostředí systému KaiOS (GIF)

 

Po odemknutí mobilu uvidíte názvy operátorů včetně úrovně signálu, stav nabití a také velké hodiny. Vlevo nahoře se nachází také ikonka notifikací (pokud jsou nějaké upozornění dostupná). Spodní část úvodní obrazovky nabízí upozornění, kde najdete všechny notifikace z aplikací, SMS zprávy či zmeškané hovory. Uprostřed se nachází klasické menu a vpravo pak najdete zástupce pro rychlé zapnutí/vypnutí Wi-Fi, Bluetooth, regulaci hlasitosti, jasu displeje, režim letadlo či rychlé spuštění fotoaparátu.

V nastavení telefonu nabízí systém překvapivě funkci pro vyhledání, zamčení a vymazání dat z mobilu během ztráty. Stačí mít tuto funkci aktivovanou a během ztráty se přihlásit na oficiální stránky KaiOS Tech. Dále lze udělovat oprávnění aplikacím, kontrolovat stav úložiště, nastavit zámek obrazovky a vybrat výchozí vyhledávač.

Vyhledání, zamčení a vymazání dat ze ztraceného mobilu

 

V menu najdete všechny potřebné aplikace včetně YouTube, Google Assistenta (není dostupný v ČR), hudebního přehrávače, FM rádia, Google, Google Map, kalendáře, záznamníku, kalkulačky, galérie fotek, populárního hada či internetového prohlížeče. KaiOS se snaží být chytřejší platformou, a proto lze instalovat další aplikace z KaiOS Store, kde jich ale zatím není mnoho. V době testování se ve Storu nacházelo 11 jednoduchých her, aplikace předpovědi počasí, Google Map a také Twitter. Podle oficiálních stránek systému se však možná brzy dočkáme WhatsAppu a aplikací od Facebooku. Aplikace však nejsou z pohledu chytrých dotykových mobilů tolik kvalitní a např. YouTube je pouze mobilní webovou verzí.

Aplikace a hry v KaiOS Storu

 

 

 

Připojení k internetu a GPS

Nokia 8110 4G je chytřejším mobilem, který čas od času je dobré připojit k internetu a to kvůli synchronizaci kontaktů či stažení důležitých aktualizací. To lze skrze standardní 2,4 GHz Wi-Fi a používat mobilní data od operátora tedy vůbec nemusíte. Pokud však chcete používat mobilní internet, tak nechybí plná podpora všech našich LTE/4G pásem. Potěší také možnost vytváření Wi-Fi hotspotu.

Internetový prohlížeč, Google a YouTube

 

Během testování jsem si zkoušel surfování na internetu skrze Wi-Fi i LTE, ale není to tak komfortní, jak u dotykového mobilu. Z nouze pro zjištění jízdních řádů poslouží dobře, ale pro plnohodnotné čtení článků a prohlížení stránek vážně není. Je jiná doba a internetové stránky dnes již tolik nepočítají s tak malou úhlopříčkou displeje.

V mém případě potěší možnost využívání dvou SIM karet a na našem trhu se prodává také varianta single SIM. Pro využívání map mobil disponuje GPS a A-GPS. Poloha sice byla nalezena ve srovnání s dotykovým mobilem celkem pomalu, ale byla nalezena spolehlivě. Bluetooth 4.1 také nechybí a během testování jsem jej bez problémů využíval k posílání/přijímání fotek mezi notebookem a jiným mobilem.

 

 

 

Synchronizace kontaktů

V dnešní době drtivá většina uživatelů neukládá svůj seznam kontaktů do paměti telefonu či SIM karty, ale do cloudového úložiště. Loňskému modelu Nokia 3310 (2017) bylo vytýkáno, že neumí synchronizaci kontaktů s Googlem či jiným účtem. Nokia 8110 4G nabízí chytřejší operační systém, který synchronizaci konečně umožňuje. Po prvním startu jsem mobil připojil k Wi-Fi, přešel do kontaktů a tam se jednoduše přihlásil ke svému Google účtu. Během pár vteřin jsem měl k dispozici všechny kontakty, které mám ve svém smartphonu. Možnost je také synchronizovat své kontakty z Outlooku a synchronizace fungovala spolehlivě.

 

 

 

Výkon a výdrž na jedno nabití

Operační systém KaiOS je o něco náročnější než obyčejné systému v jiných tlačítkových Nokiích. O výkon stará dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 205 (MSM8905) s taktem 1,1 GHz a 512 MB RAM. K dispozici je také interní úložiště s kapacitou 4 GB a použít lze reálně kolem 2,30 GB. Díky odladěnému prostředí jsem nenarážel na problémy s výkonem, i když při spuštění náročnějších webových stránek v internetovém prohlížeči jsem zaznamenal drobné zpomalení. Zavírání her také nebylo zrovna nejrychlejší.

Konečně se dostáváme k baterii a pod zadním krytem mobil ukrývá vyjímatelný akumulátor s kapacitou 1500 mAh. To je na tlačítkový mobil slušná kapacita, ale musíme vzít v potaz, že Nokia 8110 4G nabízí chytřejší systém a hlavně Wi-Fi. Spotřeba je tedy vyšší než u obyčejných tlačítkových mobilů. Během testování jsem mobil využíval různě a opravdu se nestalo, že by se mobil za jediný den vybil. Pokud budete hodně sledovat videa na YouTube, hrát hry atd., tak jej během jednoho dne vybít můžete. Kdo by ale tlačítkový mobil používal stejně, jak dotykový mobil? Pravděpodobně nikdo. Během testování jsem v mobilu měl aktivní dvě SIM karty, využíval hovory, SMS, občas kalkulačku, svítilnu a zahrál si na 10 minut hada či jinou hru. S výdrží na jedno nabití jsem se většinou dostal na celé 3-4 dny.

 

 

 

 

Fotoaparát – Dle očekávání

Nokia 8110 4G na svých zádech nabízí fotoaparát s rozlišením 2 Mpx a LED diodku (blesk). Rozlišení je ve srovnání se smartphony dnešní doby velice slabé, ale kdo by od tlačítkového mobilu očekával něco víc, že? Fotky odpovídají parametrům a hlavně ceně. Fotkám chybí kvalitní ostrost a je znát i digitální šum. A selfie? Přední kamerku mobil nenabízí a populární „selfíčka“ budete muset fotit zadním fotoaparátem.

 

 

 

 

Závěr – Královna tlačítkových mobilů?

V dnešní době dotykových placek je vážně těžké vymyslet designové zázraky. Možná proto začínám být z mobilů znuděný. Nokia 8110 4G je však úplně něco jiného a díky své výjimečnosti jsem si ji hodně oblíbil. Není však pro každého a pokud hledáte náhradu za velký smartphone, tak na tento model úplně zapomeňte.

Osobně používám již rok smartphony pro práci s internetem, hraní her, focení atd., ale na hovory a SMS využívám výhradně tlačítkový mobil – doposud loňskou Nokii 3310. Proč? Při práci na zahradě a jiných úkonech si pochopitelně nechci rozbít dotykový mobil za tisíce. Pokud však čekám pouze hovor, tak je malý tlačítkový mobil do kapsy nejlepší volbou.

Myslím si, že Nokia 8110 4G je vydařeným mobilem, který se snaží do světa hloupých tlačítkových mobilů přinést trošku té chytrosti. Operační systém KaiOS má dle mého názoru velký potenciál a funguje skvěle. Rozhodně ale dokonalý není a je třeba na něm dost zapracovat. Store s aplikacemi je žalostně prázdný a určitě by neuškodilo vyvinout aplikací více, ale to je věc vývojářů třetích stran.

Obhájí si Nokia 8110 4G svou cenu? V současné době se prodává lehce pod 2000 Kč. Na první pohled se může zdát, že je cena vysoká, ale má konkurence tak unikátní konstrukci? Nemá a v současné době se na našem trhu neprodává „chytřejší“ tlačítkový mobil. Nokia 8110 4G je aktuálně královnou tlačítkových mobilů. Pokud však nechcete chytré funkce včetně synchronizace kontaktů, tak se můžete podívat na Nokii 3310 (2017), která je kompaktnější a díky absenci „chytrosti“ má i lepší výdrž na jedno nabití.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Unikátní design a ohnutá konstrukce
  • Synchronizace kontaktů z Googlu/Outlooku
  • Operační systém KaiOS
  • Výdrž na jedno nabití
  • Hlasitý reproduktor
  • Wi-Fi a LTE

 

Co se mi nelíbí?

  • KaiOS Store nabízí málo aplikací
  • Nelze telefonovat se zavřenou klávesnicí

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*