Na ruských kopiích Instagramu a Facebooku můžete sdílet pravdu nebo jen štvát ruské trolly

Ruské sociální sítě se stále více stávají cílem útoků. Nejde však o hacking, DDoS či podobné útoky. Jde spíše o to Rusům sdělit pravdivé informace, co se třeba děje na Ukrajině za zvěrstva. Krátkou zprávou jim můžete klidně sdělit návod, jak se svobodně dostat k informacím na internetu a obejít tak tvrdou cenzuru na tamním trhu. Pro zábavu je však můžete klidně potrollit nějakým nelichotivým obrázkem Putina či třeba vlajkou Ukrajiny.

Jedná se tedy o nevinnou zábavu, díky které můžete i některým Rusům pomoci obejít cenzuru a naštvat nějakého ruského trolla. Že neumíte rusky? To vůbec nevadí. Doporučuji používat kvalitní překladač DeepL (článek o překladači), ten je dostupný pro počítače, ale i Android a iOS.

 

Grustnogram – takový smutný Instagram

Rusko přichází o stále více západních služeb, mezi kterými nechybí ani sociální sítě. Mezi těmi nechybí ani Instagram. Rusové však zakládají vlastní klon Instagramu s název Rossgram. Objevila se však i další síť Grustnogram (Sadnogram). Ta opět kopíruje populární Instagram, ale je to tak trochu jiná sociální síť.

Grustnogram se totiž snaží být smutnou sociální síti, kam budete nahrávat jen a pouze černobílé fotografie. Vlastně hned při přidání nové fotky do aplikace dojde k aplikování černobílého filtru. Místo rozdávání klasických srdíček (lajků) na fotografie ostatních uživatelů můžete rozdávat zlomená srdce.

I když se jedná o ruskou sociální síť, která míří jen na uživatelé v Rusku, můžete si ji užít i vy. Pokud tedy máte rádi černobílé fotografie, může být Grustnogram sociální sítí právě pro vás. Je však dobré zdůraznit, že síť je tedy alespoň v době psaní tohoto článku pouze v ruštině. Ovládání aplikace je však snadné a níže rozepíšu i návod pro snadnou registraci.

 

Nejdříve upozornění:

I když Grustnogram vznikl spíše jen jako recese, je dobré si uvědomit, že je provozován na ruských serverech a musí se řídit tamním režimem, který rozhodně svobodný není. Při registraci tedy nedoporučuji udávat své skutečné tel. číslo či jiné údaje. Pokud se chystáte do aplikace přidávat snímky, které se tamnímu diktátorskému režimu nebudou líbit, pro jistotu doporučuji sáhnout po nějaké placené VPN službě např. SurfShark VPN. Musíte také počítat s tím, že tyto snímky budou po pár hodinách na síti cenzurovány a následně odstraněny. Můžete je však klidně nahrávat znovu. 😀

 

Jak se do Grustnogramu přidat?

 • Pro zachování soukromí doporučuji zapnout VPN.
 • Stáhněte si třeba aplikaci Hushed a kupte si nějaké anonymní virtuální tel. číslo. V mém případě mi při registraci fungovalo ověření britským tel. číslem s předvolbou +44.
 • Do svého mobilu si stáhněte mobilní aplikaci sociální sítě pro Android nebo iOS
  Odkaz do Obchodu Play
  Odkaz do Apple AppStore

 • Nyní stačí zadat přezdívku bez diakritiky a mezer, heslo a heslo znovu
 • V dalším kroku stačí zadat a ověřit tel. číslo
 • Teď už jen stačí pokračovat v aplikaci

 

 

VKontakte – prostě ruský Facebook

V Rusku je velice populární sociální síť VKontakte. Ve skutečnosti se tato sít v mnohých funkcích inspirovala od Facebooku. Je na ní také mnoho ruských trollů, takže pokud se chcete vyblbnout, můžete v komentářích na této síti klidně šířit pravdu o válce na Ukrajině či šířit důležité informace, jak se dostat na svobodná média.

Opět je dobré zdůraznit, že je dobré využít VPN, virtuální tel. číslo třeba z aplikace Hushed a neudávat skutečné údaje. Na této síti panuje také tvrdá cenzura, takže vaše příspěvky, které se režimu nelíbí, budou mazány a účet blokován. Po znovu ověření tel. čísla však bude účet odblokován a můžete vesele spamovat komentáře dál. Cenzurován je především text komentářů, takže doporučuji šířit informace v obrázku, jako třeba obrázek níže.

Screenshot pro šíření

Jak se do VKontakte přidat?

 • VKontakte je celá v češtině, takže není třeba psát zdlouhavý návod.
 • Doporučuji zapnout VPN
 • Doporučuji mít virtuální tel. číslo např, z aplikace Hushed. V mém případě jsem také účet ověřil britským číslem s předvolbou +44.
 • NEDOPORUČUJI používat mobilní aplikaci, protože její oprávnění atd. nepůsobí důvěryhodně…
 • Nejlépe tedy navštivte webovou verzi služby na VK.com a vytvořte si účet dle pokynů.
Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*