ROG Phone 3 – To nejlepší pro mobilní hraní? (RECENZE)

ASUS pod svou herní značkou Republic of Gamers (ROG) nabízí zajímavé příslušenství pro hraní her. Ve svém portfoliu nabízí také nabušené notebooky a každý rok vydá i herní mobil. Na test mi dorazil nejnovější model ROG Phone 3. Ten zaujme 144 Hz displejem, stereo reproduktory na čelní straně, baterií s kapacitou 6000 mAh a výkonným procesorem Snapdragon 865 Pus 5G. V době psaní recenze cena mobilu začínala od 22 990 Kč.

 

 

 

Obsah balení

Mobil je zabalen ve stylové krabičce, která vypadá vážně skvěle. Je vidět, že nad krabičkou někdo přemýšlel. Celkem štědrý je i její obsah. K mobilu dostanete 30W nabíjecí adaptér, 120 cm nabíjecí/datový USB-C kabel a redukci z USB-C na 3,5 mm audio jack. Moc chválím za USB-C kabel, který je pletený a působí kvalitním dojmem. V balení neschází ani externí ventilátor, záslepky pro konektory, spona pro vysunutí nanoSIM slotu a návody.

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro ASUS ROG Phone 3 zakoupit 

 

Originální příslušenství

Jak už to u mobilů ROG Pone bývá, tak si k nim můžete přikoupit celkem dost příslušenství. V balení dostanete ventilátor, který připojíte do konektorů na levém boku mobilu a uchladíte tak záda mobilu během hraní her. To můžete ocenit především v letním období. Během hraní her s ventilátorem můžete také mobil nabíjet i využívat přítomný 3,5 mm jack pro sluchátka.

V balení dostanete také černý plastový kryt, který ochrání především rohy mobilu. Zakoupit si můžete také i jiné originální kryty. Osobně však tyto kryty nemusím, protože mobil dle mého názoru dostatečně neochrání. Zakoupil bych si tedy spíše jiný silikonový kryt.

Daleko zajímavější je však ROG Kunai 3 Gamepad. Ten se v době psaní této recenze prodával za cenu kolem 3 300 Kč, což je celkem dost. Na druhou stranu se jedná skutečně o propracovaný gamepad, kde máte všechna potřebná tlačítka, na která si rychle zvyknete. Při připojení mobilu do gamepadu také nic nevrže a vše drží pevně na svém místě, což se o konkurenčních levnějších ovladačích říci rozhodně nedá.

Připojení gamepadu je velice snadné a během okamžiku je funkční. Během testování jsem hrál s gamepadem hru Fortnite, kde se gamepad nastavil automaticky a nebylo třeba tlačítka mapovat. Pokud by si nastavení však chtěl někdo upravit, tak to mobil umožňuje.

Zakoupit si můžete také další příslušenství, jako je např dokovací stanice i s LAN konektorem, modul s druhým displejem, který vhodný třeba pro streamery, různé držáky atd. Pokud budete chtít všechno dostupné příslušenství, tak utratíte celkem dost tisícovek.

 

 

 

Design a konstrukce – kvalitní konstrukce a design pro gamery

Mobily ROG Phone jsou vždy no něco rozměrnější, protože na hraní her je přeci jen potřeba velký displej a stereo reproduktory. Celkové rozměry mobilu činí 171 x 78 x 9,85 mm. Váha se pak zastavila na 240 gramech, což už je celkem dost, ale vzhledem k rozměrům mobilu a velké baterii se nejedná o vůbec žádnou tragédii. Je však škoda, že konstrukce mobilu nesplňuje žádnou certifikaci zvýšené odolnosti.

ROG Phone 3 si nehraje na co nejtenčí rámečky kolem displeje. Přeci jen se jedná o mobil zaměřený na hry, takže jsou důležité kvalitní stereo reproduktory nad i pod displejem. Díky nim není možné rámečky tak eliminovat, jako to je u konkurence. Osobně mi to vůbec nevadí a rád bych viděl takové stereo u každého mobilu raději než štíhlé rámečky. Nad displejem také překvapivě najdete notifikační diodu a 24 Mpx selfie kamerku.

Rám mobilu působí bytelným dojmem a na jeho horní části najdete jen zdířku mikrofonu. Levý bok pak v sobě ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty, který je celý kovový, což vidím rád, protože konkurence má sloty často nekvalitní a plastové. Dostalo se tradičně i na USB-C konektor pro nabíjení, kterému asistuje také druhý konektor a oba se využívají také pro připojení externího ventilátoru. Pravý bok pak na sobě nese dobře umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a červeně zvýrazněné zamykací tlačítko. Spodní část pak nabízí mikrofon a druhý nabíjecí USB-C konektor.

Na zádech se nachází po stranách zakřivené sklo. Jedná se o sklo Corning Gorilla Glass 3, takže by mělo něco vydržet. Jeho zpracování je vážně krásné a některé prvky se na světle hezky lesknou. Na skle najdete i průhlednou část a výdech systému pro chlazení. Nechybí pak ani svíticí logo ROG a vystupující okolí třech fotoaparátů s přisvětlovacími LED blesky.

 

 

 

Displej – se 144 Hz obnovovací frekvencí

Mobil nabízí 6,59palcový AMOLED displej s Full HD+ rozlišením, HDR10+ a ochranným sklem Corning Gorilla Glass 6. Displej je vážně na výborné úrovni a spokojený jsem byl, jak s barvami, tak i s pozorovacími úhly a viditelností na přímém světle. Maximální svítivost displeje je 1000 nitů. Výtku bych měl jen k rozlišení displeje, které je sice dostatečné, ale konkurence má Quad HD.

Hráči jistě ocení také 144 Hz obnovovací frekvenci s odezvou 1 ms. Je to sice hezké, ale ne každá hra podporuje vyšší jak 60 Hz obnovovací frekvenci. Musím, ale říci, že Pokémon Go vypadá s vyšší obnovovací frekvencí fantasticky. Pochválit pak musím za to, že mobil si sám umí obnovovací frekvenci nastavit automaticky dle potřeby, což ne každý mobil umí.

V nastavení telefonu si také můžete manuálně upravit barevné podání, což mohou někteří ocenit. Povedená je také obrazovka Always-On, která zobrazí čas i příchozí notifikace na zhaslém displeji. Povolit či vypnout si můžete také notifikační diodu.

 

 

 

Odemykání mobilu

ROG Phone 3 můžete odemykat jak otisky prstů, tak i obličejem. Čtečka otisků je zabudovaná v displeji a funguje velice dobře. Odemykání je rychlé a spolehlivé. Nastavit si můžete až dostačujících pět prstů a pro efekt jsou k dispozici také různé animace při odemykání.

Pochválit pak musím také odemykání obličejem, které funguje také spolehlivě a rychle. Za horších světelných podmínek je to sice horší, ale stále na dobré úrovni. V noci jsem tedy raději sahal po čtečce otisků.

 

 

 

Zvuk – tak to má vypadat!

ROG Phone 3 nabízí dva stereo reproduktory, které jsou umístěny na čelní straně. Nachází se nad i pod displejem, což je dle mého názoru nejlepší možné umístění. Zvuk tedy míří přímo na uživatele, díky čemuž je hraní her na jiné úrovni. Samotná kvalita zvuku je nadprůměrná a neužíval jsem si jen hraní her, ale také sledování seriálů. Hlasitost je však spíše průměrná.

Není však žádným překvapením, že se nedostalo na 3,5 mm jack audio konektor, který již mizí ze všech mobilů. Pokud však při hraní budete chtít poslouchat zvuk s drátovými sluchátky, tak můžete do mobilu připojit ventilátor, který tento konektor nabízí. V balení najdete také redukci z USB-C na 3,5 mm jack.

 

 

 

Tlačítka AirTriggers a podsvícené logo

Na pravém boku mobilu se nachází zvýrazněná tlačítka AirTriggers, která můžete využívat během hraní her. Fungují vlastně úplně stejně, jako u konzolích a namapovat si je můžete dle potřeby. Tlačítka si můžete nastavit také v aplikaci Armoury Crate, kde můžete nastavit dotyk tlačítek. Při hraní her pak z boku stačí vysunou panel, kde můžete tlačítka namapovat, na jaký prvek potřebujete.

Mobil nenabízí jen tlačítka na pravém boku, ale také mačkací boky, jako tomu bylo u mobilů HTC nebo Google Pixel. Zmáčknutím boků zapnete či vypnete režim X. Jedná se o režim, který je vhodný zapínat na hraní her, protože údajně navýší efektivitu procesoru a grafického čipu. Je škoda, že není možné si nastavit, aby se po stisknu boků spustila třeba svítilna.

V té samé aplikaci si můžete také podsvícení zadního logo. Vybrat si můžete jak barevné podsvícení, tak frekvenci blikání a u některých režimů i jas. Zvolit si také můžete, v jakých aplikacích má logo blikat. Nechybí pak ani synchronizované blikání s kamarády, kteří mají také ROG Phone.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon se stará v současné době nejvýkonnější procesor od Qualcommu, a to Snapdragon 865 Plus 5G, který byl vyroben 7 nm technologií a nabízí maximální takt 2,84 Hz. Mobil je na našem trhu dostupný také ve třech konfiguracích, a to 8 GB/256 GB, mnou testovanou 12 GB/512 GB a neuvěřitelnou se 16 GB RAM a 512 GB úložištěm. Mobil má rychlé úložiště UFS 3.1 a to bohužel není možné rozšířit paměťovou kartou.

Papírově má tedy mobil výkonu dostatek a ve skutečnosti je na tom mobil jedním slovem výborně, jak je u ROG Phonů zvykem. Dostačí tedy na všech běžné aplikace, systém a pochopitelně i na ty nejnáročnější mobilní hry. Během mého testování jsem hrával Fortnite, Call of Duty Mobile, PUBG Mobile a Dead by Daylight na maximální možné grafické nastavení. Mobil se nijak nadměrně nepřehříval a všechny hry zvládl bez problémů.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s nadprůměrnou kapacitou 6000 mAh. Pokud mobil používáte bez hraní her jen na sociální sítě, občas se podíváte na video na YouTube atd., tak mobil na jedno nabití vydrží i krásné dva dny. Pokud však budete hrát hry na maximální jas displeje, tak výdrž je pochopitelně daleko nižší.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a v balení najdete 30W nabíjecí adaptér s pěkným pleteným USB-C kabelem. Mobil tedy podporuje rychlé nabíjení Quick Charge 4.0 a Asus HyperCharge. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za přibližně 1 hodinu a 35 minut, což je vzhledem ke kapacitě akumulátoru slušné. Vzhledem k ceně bych očekával také bezdrátové nabíjení, které mobil bohužel postrádá.

 

 

 

Fotoaplikace

Aplikace pro focení je tradiční a od ROG Phonu 2 se moc neliší. Pochválit ji však musím za to, že automaticky se dle potřeby přepíná na noční režim, což bych moc rád viděl u každého mobilů. Na horní části aplikace najdete nastavení HDR (funguje i automaticky), poměr stran, blesk a Google Lens.

Všechny důležité režimy pak najdete nad spouští fotoaparátu, kde nechybí časosběr, zpomalené video, portrétní režim (Na výšku), panorama, noční a ruční režim pro manuální nastavení parametrů. Nad pruhem s režimy pak najdete dvě tlačítka, která tradičně slouží pro přepínání mezi hlavním a ulatrširokoúhlým fotoaparátem.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

ASUS ROG Phone 3 je sice herní mobil, od kterého nelze očekávat ty nejlepší fotoaparáty na trhu. Výrobce se však každým rokem stále více snaží. Letos si pro nás připravil tři zadní fotoaparáty se dvěma přisvětlovacími LED blesky. Hlavní snímač je SONY IMX 686 se 64 MPx rozlišením a světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se 125° záběrem, rozlišením 13 Mpx a světelností f/2.4. poslední 5 Mpx snímač slouží pro makro.

Samotné snímky jsou na tom velice dobře a spokojený jsem byl jak s barevným podáním, tak i ostrostí. Jen u ultraširokoúhlého fotoaparátu se mi zdá, že jsou občas některé barvy více syté než v reálu. U hlavního fotoaparátu není také špatný noční režim, i když konkurence je na tom lépe. U Ultraširokoúhlým fotoaparátem bych se pak focení v noci vyhnul. Fotoaparát si pak výborně poradí s protisvětlem, automatické HDR funguje skvěle a spokojený jsem byl i s focením makra.

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí natáčet v maximálním rozlišení 4K se 30 i 60 FPS za vteřinu. Nastavit si můžete také nižší Full HD rozlišení se 30 nebo 60 FPS. Moc rád vidím, že přepínat se mezi rozlišeními je možné hned na horní části aplikace a není nutné přecházet do nastavení, jako je tomu u většiny konkurence. Je jen škoda, že v maximálním 4K rozlišení není možné natáčet ultraširokoúhlou kamerou. Pokud budete natáčet ve Full HD, tak je možné se přímo při natáčení přepínat mezi oběma kamerami.

A jak je na tom kvalita? Byl jsem mile překvapen stabilizací obrazu, která je na tom velice dobře a videa nejsou roztřesená. Dobře jsou na tom také barvy i ostrost. Občas se mi ale stávalo, že při natáčení videí ve 4K jsem se setkal se záškubem ve videu. Je však dost možné, že tento problém výrobce opraví aktualizací.


 

 

 

Focení selfies

Čelní kamerka nad displejem nabízí 24 MPx rozlišení se světelností f/2.0. Fotit můžete i portrétním režimem (Na výšku), který za vámi rozostří pozadí. Obličej je krásně ostrý a rozostření funguje. Špatně na tom nejsou ani snímky v šeru. Kamerka rozhodně není nijak nadprůměrná, ale myslím si, že každý bude s její kvalitou spokojený.

 

 

 

Operační systém – vyberte si motiv

V ROG Phonu 3 najdete operační systém Android 10. Hned při prvotním startu budete dotázáni, jaké prostředí (motiv) budete chtít používat. K dispozici je „herní“ režim, který ladí k designu mobilu. K dispozici je také čistější prostředí, které se začíná podobat čistému Androidu či prostředí v mobilech OnePlus. V Nastavení telefonu/Motivy a tapety/Moje motivy se můžete mezi různými motivy přepínat dl potřeby.

Během mého testování systém fungoval krásně svižně a spolehlivě. Dost je znát výborná optimalizace prostředí, ale také vysoká obnovovací frekvence displeje, díky které je vše svižnější. Myslím si, že dále nemá moc smysl systém popisovat, protože jej každý moc dobře zná.

 

 

 

Konektivita – 5Géčko přitomné

Po stránce konektivity je na tom ROG Phone 3 výborně, jak je u mobilů ROG běžné. K dispozici jsou tedy mobilní sítě 5G i LTE. V levém boku mobilu se nachází slot pro dvě nanoSIM karty, takže můžete využívat funkci dualSIM. Oba sloty také podporují všechna LTE pásma.

Pochválit pak musím i podporu 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítí (802.11a/b/g/n/ac/ax). Dále je k dispozici Bluetooth 5.1, které jsem denně využíval pro odesílání souborů mezi mobilem a počítačem, ale i pro bezdrátový poslech ve sluchátkách. Pochopitelně nechybí ani NFC pro využívání bezkontaktních plateb.

Pro navigaci a mapy dobře poslouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo a QZSS. Poloha byla nalezena takřka okamžitě a byla také spolehlivě udržena na mapě. Během testování jsem denně také hrál hru Pokémon Go, která přístup k poloze mobilu vyžaduje. Se hraním jsem neměl žádný problém.

 

 

 

Závěr – opravdu to nejlepší pro hry?

ROG Phone 3 míří především na hráče her, proto má specifické designové prvky a podsvícené zadní logo. Ne každému se to může líbit, ale hráčská komunita to ocení. Osobně se mi ROG Phone vážně líbí a jeho velkými výhodami jsou bezesporu povedený 144 Hz displej, bezkonkurenční stereo reproduktory, jedním slovem výborný procesor Snapdragon 865 5G a tlačítka AirTriggers. 5G sítě zatím u nás sice nevyužijete, ale do budoucna se jejich podpora bude určitě hodit.

Nejedná se však o dokonalý mobil a někomu může vadit nižší Full HD+ rozlišení. Konkurence má totiž často vyšší Quad HD rozlišení, ale poznáte vůbec rozdíl? Myslím si, že Full HD+ je dostatečné rozlišení, se kterým bude každý spokojený. To, co fakt může zamrzet je bezdrátové nabíjení, které by v této cenové relaci mělo být již samozřejmé. Někdo může také postrádat slot pro paměťové karty.

Pokud však hledáte nejlepší možný mobil pro hraní her, na které můžete připojit třeba i bezkonkurenční gamepad ROG Kunai 3 a jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, tak s mobilem můžete být rozhodně spokojeni.

 

 

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Kvalitní konstrukce a hezký design
  • Výborný procesor a výkon pro všechny nejnáročnější hry
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Dobré fotoaparáty
  • Podpora 5G sítí
  • Tlačítka AirTriggers a mačkací boky
  • Stereo reproduktory
  • 144 Hz displej
  • Možnost si dokoupit gamepad a další příslušenství

 

Negativa:

  • Nemá zvýšenou odolnost
  • Absence microSD karet
  • Chybí bezdrátové nabíjení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top