Recenze Xiaomi Buds 5 Pro – kvalitní špunty s 96 kHz a bezdrátovým nabíjením

Xiaomi poslední dva roky výrazně zapracovalo na svých audio produktech. Nedávno jsem byl velmi mile překvapen z dostupnějších bezdrátových sluchátek Redmi Buds 6 Pro a nyní jsem měl možnost otestovat Xiaomi Buds 5 Pro. Na náš trh přichází v provedení Bluetooth a Wi-Fi a slibují kvalitní bezztrátový zvuk.

Pozitiva:

  • Design, kvalitní zpracování a ergonomie
  • Bluetooth 5.4 a Qualcomm aptX Adaptive s 96 kHz
  • Mobilní aplikace v češtině
  • Kvalitní zvuk a ANC
  • Výdrž na jedno nabití
  • Bezdrátové nabíjení Qi
  • Cena

Negativa:

  • Černá verze jen ve Wi-Fi verzi
  • 96 kHz jen s Xiaomi mobilem

Obsah prodejního balení

V krabičce najdeme jen potřebný základ. Ke sluchátkům s nabíjecí krabičkou je k dispozici sáček s dalšími velikostmi gumových špuntů a krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel. Dále v krabičce najdeme pouze návody.

Design, konstrukce a ergonomie

Xiaomi Buds 5 Pro jsou v Bluetooth verzi dostupná v mnou testované stylové titanové barvě. Sáhnout můžete ještě po klasické bílé. Pokud by se vám snad líbila černá, budete muset koupit Wi-Fi verzi sluchátek, ale ty budou alespoň prozatím s Wi-Fi řešením plně kompatibilní s nejvyšším modelem Xiaomi 15 Ultra. Většina uživatelů tedy pravděpodobně sáhne po Bluetooth verzi.

Celá nabíjecí krabička je dle očekávání plastová. Její zpracování se mi líbí a titanová verze má celé víko lesklé a klidně může posloužit jako malé zrcátko. Na krabičce najdeme barevnou diodu signalizující stav nabití dle barvy, nabíjení nebo párování blikáním. Spodní část se pyšní nápisem značky Harman Kardon, hned vedle je USB-C a tlačítko pro spuštění režimu párování.

Máte s vyndáváním některých sluchátek z krabičky problém? S Xiaomi Buds 5 Pro si můžete užívat, že se otevře velká čelní část, díky čemuž máte dost místa pro vyjmutí sluchátek. Takové řešení vidím rád a sluchátka uvnitř sedí skvěle na nabíjecích pinech.

Samotná sluchátka výborně ladí s designem nabíjecí krabičky. Vnější část nožičky je totiž lesklá a najdeme na ní logo výrobce. Ještě si u nich lze všimnout zdířky s mikrofonem a takové prohlubně s dotykovou plochou pro používání gest. Gesta reagují dobře a jejich funkci si můžete nastavit podle sebe v aplikaci. Na konstrukci jsou ještě další části s mikrofony a důležitými senzory. Gumové špunty jsou dobré a snadno je můžete v případě potřeby měnit.

Ergonomie sluchátek mým uším naprosto vyhovuje. Sluchátka již mají za sebou desítky hodin a ani po 12hodinovém používání jsem necítil nějaké nepříjemné tlačení. Při běhu nebo jízdě v terénu na elektrické koloběžce nemají tendence vypadávat. Ano, vím, že bych sluchátka na koloběžce používat neměl… 😀 Sluchátka jsou tedy vhodná i na různé sporty. Díky odolnosti s certifikací IP54 je nepoškodí ani pot.

Kompatibilita a připojení

Xiaomi Buds 5 jsou vhodná pro používání s mnoha zařízeními. Sám jsem je používal s novým mobilem Xiaomi 15, ale i mobily od jiných výrobců, s notebookem s linuxovou distribucí EndeavourOS a zkoušel jsem je připojit k chytrým hodinkám Xiaomi Watch S4 a hodinkám od konkurence. Na všech mi fungovala výborně a nebyl problém s párováním nebo zvukem.

Pro připojení sluchátka využívají Bluetooth 5.4 a výrobce udává dosah až 10 metrů v otevřeném prostoru. Sám jsem je zkoušel i na delší vzdálenost a ani přes zdi jsem neměl problém. Když už jsem byl příliš daleko, docházelo ke snížení kvality (nejspíš přepnutí na kodek SBC). Podporováno je duální připojení a používat je současně můžete třeba s pracovním notebookem a mobilem.

Výrobce se chlubví bezztrátovým zvukem a pro někoho mohou být tyto údaje trochu matoucí. Někde totiž uvádí vzorkovací frekvenci 48 kHz a narazit můžete ještě na 96 kHz. Pravdivé jsou oba údaje a v obou případech se jedná o velmi kvalitní zvuk. Během mého testování sluchátka poskytovala maximální vzorkovací frekvenci 96 kHz s 24 bity na novějších mobilech Xiaomi, a to v kodeku Qualcomm aptX Adaptive. Pokud máte mobil jiné značky a podporuje kodeky aptX, dostanete vzorkovací frekvenci 48 kHz, což by odpovídalo výborné kvalitě LP desek. Sluchátka ještě podporují velmi rozšířené kodeky: SBC a AAC.

Sluchátka Xiaomi Buds 5 Pro si může užít každý. Nemusíte mít mobil od Xiaomi, přesto dostanete velmi kvalitní zvuk. Pokud používáte Spotify, pak kvalitní audio ani neznáte. Díky podpoře AAC sluchátka fungují i s produkty od Applu.

 

Mobilní aplikace

Jestli používáte mobily od Xiaomi, pak nejspíš nebude nutné žádnou aplikaci stahovat. Všechny funkce sluichátek totiž můžete používat v nastavení Bluetooth nebo Xiaomi Smart Hubu. Pro ostatní zařízení s Androidem nebo iPhony je k dispozici zdarma aplikace Xiaomi Earbuds.

Všechny funkce mobilní aplikace jsou přeloženy do češtiny. Nový uživatel si může vyzvednout předplatné Spotify Premium na 3 měsíce zdarma. To je možné jen v mobilní aplikaci Xiaomi Earbuds. Jelikož ale používám nejvyšší FLAC kvalitu audia v Tidalu, pak tuto nabídku s klidem vynechám.

V mobilní aplikaci najdete veškeré potřebné funkce. Povolit můžete duální připojení, aby sluchátka současně fungovala se dvěma zařízeními současně. Dále uvidíte informace o stavu nabití, ovládání potlačení hluku, transparentnosti a síly těchto dvou režimů. Se sluchátky je možné nahrávat zvuk, používat prostorový zvuk, nastavit adaptivní hlasitosti a uživatelé Xiaomi mobilů si mohou manuálně vybrat kodek se vzorkovací frekvencí. Upravit si můžete dotyková gesta, povolit detekci nasazení sluchátek a další běžné funkce.

Za aplikaci si výrobce již tradičně odnáší pochvalu. Ne každému výrobci tak dobře funguje a i u mnohem dražších sluchátek často chybí český překlad.

Jak je na tom zvuk, hovory a latence?

Xiaomi Buds 5 Pro jsou nejvyšším modelem sluchátek od Xiaomi. Očekávání jsou tedy vysoká. Audio kodekům a vzorkovacím frekvencím jsem se tu již věnoval. Svět audia je ale zajímavý v tom, že často na specifikacích až tolik nezáleží. Zvuk totiž může ovlivňovat i konstrukce produktu.

Výrobce se chlubí, že v každém sluchátku se ukrývají tři měniče. Samozřejmě nechybí 11 mm duální magnetický měnič a asistují mu ještě planární a keramický výškový. Výrobce to použil už u levnějšího modelu Redmi Buds 6. V tomto případě je zvuk ale takový čistší a více mi sedí nastavení výšek. Přeci jen se jedná o dražší model. Sluchátka jsou dle mého názoru vhodná pro všechny hudební žánry a basy jsou sice důrazné, ale středy a výšky si užijete. Kvalitu zvuku musím hodnotit kladně, a to samé platí o maximální úrovni hlasitosti.

Výrobce se chlubí laděním Harman AudioEFX a zvuk byl údajně laděn týmem Harman Golden Ear. Sáhnout můžete právě i po ekvalizéru se speciálními profily zvukového podání.

Aktivní potlačení hluku (ANC) nebývá často u malých špuntových sluchátek efektivní. Když jsem si ale zvolil ideální velikost gumových špuntů, bylo potlačení velmi dobré. V hromadné dopravě vás již nikdo nebude obtěžovat nežádoucím hlukem. Já ANC většinou u všech sluchátek vypínám, jelikož na můj vkus moc zdůrazňuje basy. To už je čistě na vás, jak se rozhodnete, ale chválím za možnost manuálně sáhnout do síly potlačení hluku. To samé platí o transparentním zvuku, díky němuž je zvuk přes mikrofony propouštěn do sluchátek i při poslechu hudby. Funguje dobře a používám ho právě při jízdě na elektrické koloběžce (nikoho k tomu nenabádám).

Během mého testování jsem sluchátka denně používal pro hovory přes mobilní aplikaci Telegram. Občas byl použit i hovor přes mobilního operátora. V obou případech byl hovor zřetelný a nedocházelo k opoždění zvuku během videohovorů. Druhá strana si na kvalitu mikrofonů taktéž nijak nestěžovala.

Samozřejmě jsem hrával různé mobilní a počítačové hry. Nenerážel jsem na žádné problémy se synchronizací zvuku s videem, a to samé platilo pro 4K filmy s vysokým datovým tokem. Latence je tedy výborná. V mobilní aplikaci si můžete zapnout režim pro zlepšení latence, ale já dávám přednost kvalitě zvuku, proto jsem funkci vypnul.

Jak funguje to nahrávání zvuku? Na tuto možnost můžete narazit ve stažené mobilní aplikaci. Skrze mikrofony sluchátek můžete nahrávat zvuk přes sluchátka. Nahrávat umí v uších, ale v případě potřeby můžete 3x stisknout fyzické tlačítko na krabičce a nrahrávají v krabičce. Můžete je tedy používat třeba jako diktafon.

Zdroj: Xiaomi

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výrobce udává výdrž na jedno nabití až úžasných 40 hodin. To je však hodnota sluchátek společně s nabíjecí krabičkou. Výdrž samotných sluchátek se bude odvíjet dle vašeho používání. Duální připojení k zařízením, ANC nebo transparentní režim mají vyšší spotřebu energie. Když jsem však používal sluchátka s mobilem a počítačem během práce na takovou poloviční hlasitost, často jsem vydržel krásných 6 hodin na jedno nabití. 8 hodin uváděných výrobcem tedy nemusí být nereálné číslo.

Ihned po vložení sluchátek do krabičky dochází k jejich nabíjení. Za celou dobu testování se nestalo, že by se sluchátka v krabičce odmítala nabíjet. Po 10 minutách nabíjení v krabičce jsou sluchátka schopna dle výrobce poskytnout 4,5 hodiny poslechu. Opět ale záleží na vašem nastavení… K nabíjení krabičky slouží USB-C a používat můžete libovolný nabíjecí adaptér nebo powerbanku. Pokud jste fanoušci bezdrátového nabíjení, pak rádi uvidíte podporu Qi nabíjení.

Závěr

Výrobce Xiaomi mám vážně rád, ale jeho sluchátka jsem vždy vnímal jako fajn sluchátka pro nenáročné. Až poslední roky je vidět velký posun v kvalitách audia. Xiaomi Buds 5 Pro jsou tím nejvyšším současným modelem. Stojí už 4 699 Kč s DPH v oficiálním českém Mi Storu a každý od takových sluchátek už čeká lepší zvuk.

Testování sluchátek jsem si užíval a používal jsem je denně se všemi zařízeními. Líbí se mi design v titanové barvě, pochvaloval jsem si ergonomii, aplikaci v češtině a výborný je zvuk. Máme tu tedy výborná sluchátka od Xiaomi za vyšší cenu. Nejvyšší kvalitu zvuku si sice užijí jen uživatelé mobilů od Xiaomi, ale vzhledem k tomu, že většina lidí používá Spotify, nějakou vzorkovací frekvenci vůbec řešit nemusí. Samozřejmě to však neznamená, že na mobilu od jiného výrobce bude zvuk špatný, protože stále bude výborný.

Za ty peníze zkrátka dostanete hezká sluchátka s výborným zvukem. Dost uživatelů může potěšit přítomnost bezdrátového nabíjení a dobrá je výdrž na jedno nabití. ANC funguje také dobře a já v některých situacích rád používám transparentní režim.

Poslední aktualizace:
9.3 TOTAL SCORE
0 Out of 5

Based on 0 Users

Design a konstrukce: 10
Mikrofony a hovory: 10
Kvalita zvuku vzhledem k ceně: 10
Konektivita a kompatibilita: 9
Nabíjení a výdrž: 8
Dotyková gesta: 8
Mobilní aplikace: 10
Thank you for taking part in our survey
0 (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top