Výrobce Xiaomi po roce na náš trh uvedl nástupce oblíbené řady mobilů Xiaomi 13T. Opět se jedná o dvojici mobilů a v této recenzi jsem se podíval na Xiaomi 14T. Chce zaujmout konstrukcí se zvýšenou odolností, 144 Hz OLED displejem, slušným výkonem a kvalitními fotoaparáty. Jak si mobil vedl v testování? Přináší něco nového?
Pozitiva:
- Barevné verze
- Certifikace zvýšené odolnosti IP68
- Pěkný OLED displej
- Stereo reproduktory
- Dobrá haptická odezva
- DualSIM, eSIM, infraport a propojení s tabletem nebo počítačem
- Čtečka otisků prstů pod displejem
- Slušný výkon
- Výdrž na jedno nabití
- Kvality hlavního fotoaparátu
- Dlouhá softwarová podpora
- AI funkce pro editaci fotek
- Rozumná cena
Negativa:
- V balení není nabíjecí adaptér
- Aplikace podivně využívá teleobjektiv
Obsah prodejního balení
V krabičce bohužel chybí nabíjecí adaptér a je to velká škoda. Tento krok kritizuji všem výrobcům, ale bylo jen otázkou času, kdy ho z balení odstraní i Xiaomi. Naštěstí v krabičce stále najdeme hezký tmavý silikonový kryt, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel a sponu pro vyjmutí nanoSIM šuplíku.
Design a konstrukce – certifikace zvýšené odolnosti nechybí
Xiaomi 14T svým designem navazuje na loňské modely. Změnou však prošel, a to se týká především zadního modulu se třemi fotoaparáty a bleskem. Pěkné jsou i barevné verze a na náš trh se dostala šedá, zelená a černá. Já na test obdržel černou, která je matná a nejsou na ní tedy vidět otisky prstů či jiné nečistoty. Loňský model měl modrou verzi se zády z veganské kůže a letos ji najdeme u zelené verze.
Čelní plocha mobilu na sobě nese ochranné sklo s již nalepených ochranným sklem. Displej je na dnešní poměry běžně velký a více se o něm budu rozepisovat později. V jeho horní části je průstřel se selfie kamerou a nad displejem je výdech reproduktoru.
Rám mobilu je plochý a je z plastu. Já osobně bych uvítal spíše oblejší rám po vzoru Xiaomi 14 Ultra, ale moc dobře vím, že v mém okolí hodně lidí touží právě po opravdu plochém rámu.Na ty výrobce tímto modelem míří a na jeho horní části najdeme mikrofon a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. K němu se však dostanu v recenzi ještě později. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém najdeme dobře umístěná plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Na zamykacím tlačítku je vroubkovaný povrch, což já vítám. Spodní část mobilu v sobě ukrývá nanoSIM šuplík, mikrofon, USB-C a druhý reproduktor.
Mobil se designem od svého předchůdce příliš neliší, ale dle mého názoru je letošní modul s fotoaparáty hezčí. Chválím za přítomnost certifikace zvýšené odolnosti IP68 a vydržet by měla i ponoření do vody. Váha je stále pod 200 gramů, a to dle výrobce 193 gramů. Kapsu tedy neprotrhne a vlastně se jedná o běžně velký mobil. Rozměry dle výrobce činí: 160,5 x 75,1 x 7,95 mm.
Displej se 144 Hz frekvencí
Xiaomi 14T nabízí displej s dnes zcela standardní úhlopříčkou 6,67palce. Jedná se o OLED panel s rozlišením 2 712 x 1 220 px, jemností 446 ppi a maximální obnovovací frekvencí 144 Hz. Výrobce se chlubí také maximálním jasem 4000 nitů a různými AI funkcemi pro vylepšení obrazu.
Zvolený OLED panel je již tradičně vydařený. Má příkladné pozorovací úhly a líbí se mi i věrné barevné podání. Pokud by vám nevyhovovalo, můžete do něj manuálně sáhnout. Já si zvolil můj oblíbený barevný režim „Původní barvy PRO“. Vybrat si můžete automatické nastavování obnovovací frekvence, ale já hned poznám, že systém nastaví 60 Hz a šíleně s takovou frekvencí trpím. Nastavil jsem tedy pevně maximální frekvenci 144 Hz. Výrobce v nastavení již udává, že je to „až do 144 Hz“. Při testování jsem zjistil, že běžně v prostředí se využívá 120 Hz, ale když to mobilní hra podporuje, je systém schopen používat 144 Hz. To mi dává smysl.
Co maximální jas? Výrobce se chlubí maximální hodnotou 4000 nitů, což je opravdu vysoké číslo. Dle mého názoru se jedná až o zbytečnou hodnotu, ale opravdu velmi vysoký jas funguje především s funkcí sluneční svit a použije se jen v případě potřeby. Nebude vám tedy zbytečně ždímat akumulátor (baterii) nebo vypalovat oči. Pochválit výrobci musím senzor okolního světla. Pohotově reguluje automatický jas.
V nastavení se nachází ještě položka s AI funkcemi. Stará se o vylepšení obrazu při sledování videí. Jedná se o vylepšení rozlišení, HDR a přidání doplňkových snímků. Já měl všechny funkce povolené. Zapnout si můžete ještě mou oblíbenou obrazovku Always-On (Vždy na displeji) a nemá žádná omezení. Čas, datum, procenta nabití a nějaký obrázek umí zobrazit po celý den. Záleží jen na vašem nastavení.
Upravit si můžete písmo v prostředí systému a jeho velikost. Já sahám do nastavení velikosti prvků v prostředí asi u každého mobilu a tabletu. Vadí mi, že systémy dost plýtvají místem a nabízí prvky na můj vkus až moc velké. Ve vývojářském režimu jsem tedy manuálně upravil minimální šířku na hodnotu 450 – více informací.
Zvuk a haptická odezva
Xiaomi 14T má dva stereo reproduktory. Horní slouží pro hovory i multimédia a druhý hlasitý reproduktor je vespod mobilu. Umístění reproduktorů chválím a hrají dostatečně hlasitě. Jejich zvukové podání je vzhledem k ceně také slušné a snaží se o náznak basů.
Pro chytrá zařízení a bezdrátový poslech hudby je přítomna verze Bluetooth 5.4. Výrobce udává podporu audio kodeků: AAC, SBC, LDAC a LHDC. Během testování jsem však zjistil, že podporuje ještě kodek Qualcomm AptX. Nejedná se o nejlepší AptX Adaptive, ale ten se do mobilů dostává stále velmi pomalu.
3,5 mm jack konektor mobil dle očekávání nenabízí a audiofilové beztak raději sáhnou po DAC převodníku do USB-C nebo sluchátkovém zesilovači. Drátový poslech hudby s Tidalem jse testoval a procesor s ním problémy neměl.
V nastavení zvuku se nachází regulace síly haptické odezvy. Ta funguje na danou třídu ukázkově a jsem s ní spokojený. Dále v nastavení můžete používat ekvalizér s nastavením zvuku, povolit více zdrojů zvuku nebo používat oddělené nastavení úrovně hlasitosti.
Konektivita a propojení s dalšími zařízeními
Xiaomi 14T v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty. Funkci eSIM mobil podporuje také a používat můžete DualSIM s fyzickými kartami nebo jednou fyzickou a druhou eSIM. Podporovány jsou všechna 5G a LTE pásma a svůj mobilní internet můžete sdílet Wi-Fi hotspotem do dalších zařízeních. Všechny důležité verze Wi-Fi sítí podporovány také jsou, a to až do verze Wi-Fi 6E.
V mobilu se nachází NFC cívka a využívat ji můžete třeba s Google Peněženkou pro bezkontaktní placení. Bluetooth 5.4 slouží ukázkově a spokojeni budete i s infraportem pro ovládání domácích spotřebičů. Je k tomu určena aplikace Mi Ovladač od výrobce a podporuje velké množství zařízení, ale stáhnout klidně můžete nějakou jinou aplikaci z Obchodu Play. Pro navigace pak slouží podpora družic: Galileo, GPS/A-GPS, NavIC, Beidou a Glonass.
Nadstavba HyperOS v mobilech Xiaomi slibovala úzké propojení s jinými zařízeními tohoto výrobce. Takové funkce jsou dostupné i na našem trhu a můžete svůj mobil rychle propojit se svým tabletem. Funguje to skvěle a během práce na notebooku můžete mít celé dění obrazovky mobilu, přesouvat fotky z galérie fotek do tabletu pouhým tahem, synchronizovat hovory, oznámení a připojovat se k hotspotu z mobilu. Funkci jsem testoval s tablety Xiaomi Pad 6 a Redmi Pad Pro.
Xiaomi Smart Hub je velmi užitečný, když používáte více zařízení tohoto výrobce. Můžete ho mít přímo v rolovací liště centra ovládání. Nachází se v něm nejen mobily a tablety, ale také chytrá světla, krmítka pro mazlíčky a další produkty.
Do mobilů od Xiaomi se postupně dostává integrace propojení s počítači s Windows. Tuto funkci můžete dnes používat s jakýmkoliv mobilem, ale musíte si stáhnout potřebnou aplikaci. Xiaomi 14T má tuto funkci přímo v nastavení připojení a při práci na počítači můžete být upozorněni na různá oznámení, vyřizovat hovory nebo přenášet fotky.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Xiaomi 14T je moderním mobilem, proto má optický senzor otisků prstů pod displejem. Umístění je dle mého názoru ideální a snadno jsem na senzor dosáhl oběma palci. Odemykání je pak rychlé a spolehlivé i přes nalepenou ochrannou fólii od výrobce.
V displeji je obyčejná selfie kamerka, ale odemykání obličejem možné je a funguje velmi rychle. Je spolehlivé i za horších světelných podmínek. Naskenovat si můžete nejen více otisků prstů, ale i dva obličeje. Můžete naskenovat třeba sebe s vousy a bez vousů, aby bylo odemykání vždy spolehlivé. Když budete chtít, můžete tak dát někomu z rodiny rychlý přístup k vašemu mobilu.
Pro vyšší pocit bezpečí můžete uzamknout vybrané aplikace a odemykat je otiskem prstů. Nikdo se vám tedy nedostane do e-mailů nebo do galérie fotek. Vytvořit můžete i celý oddělený prostor systému. V něm budou samostatné soubory např. fotky a také aplikace oddělené od běžného prostředí systému.
Je výkon mobilu dostatečný?
Xiaomi 14T se na našem trhu již prodává a jedná se o velmi zajímavý kousek. Nejedná se o nejvyšší model, přesto láká na kvalitu fotoaparátů a výkon. Srdcem mobilu je osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 8300-Ultra s maximálním taktem 3,35 GHz. Na našem trhu jsou dvě paměťové varianty mobilu, a to s 12 GB RAM LPDDR5X a 256 nebo 512 GB interním úložištěm UFS 4.0. Je výkon dostatečný i na ty nejnáročnější mobilní hry?
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
V mobilu je ukrývá akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Dnes je to již běžná kapacita a procesory MediaTek jsou známé tím, že jsou energeticky šetrnější. Hodnotit výdrž je velmi složité, protože se časem mění aktualizacemi a každý používáme trochu jiné aplikace. Celý den však dle mého názoru s mobilem bez problémů vydržíte. Když nebudete hrát hry nebo dlouho sledovat videa s maximálním jasem, klidně vydržíte jeden a půl dne.
Roky se tradovalo, že akumulátor v mobilech začne nějak výrazněji ztrácet kapacitu po přibližném dosažení 800 nabíjecích cyklů. Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že mobily od Xiaomi mají akumulátory kvality a třeba Xiaomi 13 Pro má přes 900 nabíjecích cyklů, přesto je výdrž stále stejná. U modelu Xiaomi 14T výrobce udává úbytek kapacity na 80 % až po dosažení 1 600 cyklů. V nastavení najdete také funkce pro šetření akumulátoru, ale ty já odmítám používat na všech mobilech. Nechci se nijak omezovat.
„Dejte sbohem obavám z výdrže baterie s až 15 hodinami provozu. Baterie Xiaomi 14T si zachovává 80 % své kapacity až po 1600 nabíjecích cyklů. Čipová sada Xiaomi Surge G1 zajišťuje optimální stav článků a prodlouženou životnost.“, – stojí v českém MiStoru
Mnou testovaný model Xiaomi 14T podporuje 67 W rychlé nabíjení. Na trhu najdeme rychlejší nabíjení, ale většina lidí výkon nabíjení moc neřeší. Pokud by vám 67 W výkon však nestačil, pak bych si raději připlatil za vyšší model Xiaomi 14T Pro. Má totiž 120 W drátové nabíjení a 50 W bezdrátové nabíjení. Běžný model Xiaomi 14T bezdrátové nabíjení nepodporuje.
Již v začátku recenze jsem zmiňoval, že v prodejním balení bohužel není žádný nabíjecí adaptér. Pokud tedy budete chtít mobil nabíjet co nejrychleji, budete si muset originální adaptér dokoupit. Adaptéry od Xiaomi doma mám, proto jsem mohl výkon vyzkoušet a z úplného vybití se akumulátor nabil za 47-50 minut (dle okolní teploty).
Absenci adaptéru v balení sice výrobci nepochválím, ale v oficiálním MiStore.cz si ho můžete zakoupit.
Jak umí zadní fotoaparáty pořizovat fotky a video?
Co selfie kamera?
V displeji mobilu je malá kamerka s rozlišením 32 Mpx, clonou f/2,0 a zorným polem 80,8°. Podporuje pořizování videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS a opět nechybí funkce telepromptu pro rychlé čtení scénáře během pořizování videa. Při focení můžete sáhnout po běžném režimu a nočním nebo portrétním režimu. Kvalita snímků je na velmi dobré úrovni a asi každý s ní bude spokojený.
Operační systém – dlouhá podpora a AI funkce
V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 14. Je upraven nadstavbou HyperOS, kterou výrobce nahradil roky známou nadstavbu MIUI. Tento model má také dlouhou softwarovou podporu, a to až do roku 2029. Do té doby budete dostávat aktualizace bezpečnostních záplat, všech Google služeb a mobil dostane velké aktualizace na Android 15, 16, 17 a 18.
Úzkou propojenost HyperOS s dalšími zařízeními Xiaomi jsem v recenzi již zmiňoval, ale výrobce se chlubí ještě různými AI funkcemi. Xiaomi ji má ve vybraných modelech dlouhé roky, ale až poslední roky se výrazně zlepšuje. Já osobně mám rád odstraňování osob a jiných objektů z fotek, a to přímo v galérii. Xiaomi 14T má totiž po spuštění funkce nahoře tlačítko „PRO“. Doporučuji ho využívat, protože pak bude algoritmus pro odstranění objektů fungovat lépe. Jsem rád, že lze využít AI rozšíření fotek. Umí tedy obrázek zvětšit a dokreslit různé části. V editoru najdete také řadu dalších funkcí pro úpravu fotek nebo střih videa. Další fajn funkcí může být AI tlumočník pro hlasové překlady. Využívat můžete ještě funkci „Zakroužkuj a hledej“ od Googlu, díky které můžete rychle něco vyhledat Googlem.
Celé prostředí systému je hezké, má fajn funkce a po celou dobu testování jsem nenarazil na problémy s překlady do češtiny nebo plynulým chodem. Systém byl nádherně svižný a spolehlivý. Výrobce si jen mohl odpustit některé předinstalované aplikace, ale ty je možné bez problémů odinstalovat. Já šel však ještě dál a neoficiálním řešením jsem odinstaloval mnohem více systémových aplikací: Mi prohlížeč, Google Fotky, Google Disk, Google, Gemini, Google Chrome a řadu dalších. Dělám to tak u všech mobilů.
Závěr
Xiaomi 14T se v době psaní článku prodával za akční cenu 11 499 Kč (původně 14 999 Kč) ve 256 GB verzi. Vyšší 512 GB verze je dražší a v akční ceně stála 12 999 Kč s DPH (původně 16 999 Kč). Především akční cena je velice lákavá a já osobně bych si rozhodně připlatil za 512 GB verzi. Myslím si, že i běžná cena je stanovená rozumně. Mobil se prodává již v různých velkých e-shopech, ale i přímo v oficiálním MiStore.cz.
Xiaomi 14T je rozhodně vydařeným kouskem a dobře navazuje na svého předchůdce Xiaomi 13T. Když oba mobily porovnám, tak ve prospěch novinky hraje samozřejmě delší softwarová podpora, dle mého názoru trochu hezčí design, hlavní fotoaparát a displej. Pokrok tedy z mého pohledu není tak velký, aby byl důvod přecházet z Xiaomi 13T. Pokud ale přeci jen chcete nový mobil, sáhl bych spíš po vyšším modelu Xiaomi 14T Pro. Má totiž lepší fotoaparáty, výkon, bezdrátové nabíjení a rychlejší drátové nabíjení.
Jestli hledáte mobil v tomto cenovém segmentu, Xiaomi 14T bude rozhodně žhavým kandidátem. Má vážně pěkný 144 Hz OLED displej, stereo reproduktory, certifikaci zvýšené odolnosti IP68, kvalitní hlavní fotoaparát a slušný výkon. Odpustit mu však musíte absenci nabíjecího adaptéru v prodejním balení a já osobně moc nerozumím zvláštními přístupu aplikace fotoaparátu k teleobjektivu. 2x digitální zoom je sice kvalitní a jsem s ním spokojený, ale proč je skutečné využití teleobjektivu tak komplikované? Nutno zmínit, že to se může změnit jednou z aktualizací systému. Již jsem se s tím setkal u jiného výrobce.