Čínská společnost Vivo tento rok mile překvapila svým modelem Vivo V21 5G, který si v podrobné recenzi (odkaz na recenzi) vedl velice dobře. Jak jsou na tom ale dostupnější modely Vivo? To jsem chtěl zjistit a v této recenzi tedy budu popisovat zkušenosti s mobilem Vivo Y72 5G. Ten se snaží zaujmout výbornou konektivitou s podporou 5G, hezkým displejem, 8 GB RAM a slušnou výdrží na jedno nabití. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu 6 490 Kč s DPH.
Co najdu v balení?
Vivo již tradičně do balení k mobilu přibaluje průhledný silikonový kryt, 18W nabíjecí adaptér s metrovým nabíjecím/datovým USB-C kabelem. Nechybí ani spona pro vysunutí hybridního slotu a různé návody.
Design a konstrukce – tradičně v hezkých barvách
Vivo nabízí krásná barevní provedení, proto jsem měl i od Vivo Y72 5G celkem velká očekávání. Na test mi přišla varianta v černém provedení, která přechází do stříbrné. Existuje však i dle mého názoru hezčí barevné provedení Dream Glow. Mobil je zkrátka hezký a příjemné jsou i jeho rozměry: 163,95 × 75,30 × 8,50 mm a 193 gramová váha. Díky oblým hranám také skvěle padne do ruky.
Na čelní ploše najdeme 6,58palcový displej. Na tom se nachází nalepená ochranná fólie již z výroby, což musím výrobci pochválit. V displeji se nachází také kapkovitý výřez selfie kamerky. Je pak velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit i notifikační diodu, ale ta vymizela i u konkurence.
Plastový rám mobilu ve své horní části ukrývá hybridní slot pro nanoSIM/microSDXC a zdířku mikrofonu. Levý bok je zcela prázdný a na pravém boku mobilu pak najdeme ideálně umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a také zamykací tlačítko, ve kterém je ukrytá i čtečka otisků prstů. Spodek mobilu pak potěší přítomností 3,5 mm jack konektoru. Vedle toho se nachází zdířka mikrofonu, USB-C nabíjecí konektor a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu vypadají vážně dobře a jsem moc rád, že Vivo si nehraje na počet fotoaparátů. Výrobce se tedy úplně vykašlal na dva zbytečné 2 Mpx fotoaparáty, jako má konkurence, a to je jen dobře. Na zádech tedy najdeme „jen“ dva fotoaparáty s přisvětlovacím bleskem, ale o těch se budu rozepisovat později. Dále se na zádech nachází jen logo výrobce a nutné popisky.
Displej a zvuk – hezká podívaná, ale bez 90 Hz
Mobil Vivo Y72 5G nabízí velký 6,58palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením. Displej nabízí opravdu krásné barevné podání, jak je u IPS panelů zvykem. Barvy si můžete také snadno upravit v nastavení telefonu. Nechybí ani automatická regulace jasu, která funguje pohotově a viditelnost na přímém světle je na dobré úrovni, i když trochu ji kazí nalepená fólie, ale tu lze odlepit. Displeji bych vytkl jen to, že nemá 90 Hz obnovovací frekvenci, protože některá konkurence ji má.
Co se zvuku týče, tak mobil nenabízí stereo reproduktory, a to je docela škoda. Na druhou stranu i jeden hlasitý reproduktor je dostatečně hlasitý, ale na maximálním navýšení se kvalita zvuku vytrácí. Reproduktor se však snaží, ale je tedy spíše čistě průměrný. Potěší ale 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Někomu pak může chybět FM rádio.
Odemykání mobilu – rychlost na prvním místě
A jak je na tom Vivo Y72 5G po stránce odemykání? Jedním slovem výborně! Stačí se palcem dotknout čtečky otisků prstů na pravém boku mobilu a ihned se odemkne. Čtečka je jednoduše krásně rychlá a spolehlivá. To samé platí i o odemykání obličejem selfie kamerkou. To je překvapivě spolehlivé i za horších světelných podmínek. Mobil tedy můžete rychle odemykat jak prstem, tak i obličejem.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Srdcem celého mobilu je osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 700 5G, kterému asistují paměti 8 GB RAM. K dispozici je i 128 GB interní úložiště, a to lze rozšířit pomocí paměťové karty microSDXC. Výrobce však nikde nespecifikuje, jakou maximální kapacitu microSDXC karty lze použít. Během testu jsem však používal 128 GB microSDXC kartu.
Výkonu má mobil opravdu dostatek, a to pro svižný běh operačního systému, všech aplikací i multitaskingu. Během testování jsem hrál i náročné hry PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile, Pokémon UNITE a další. Všechny bylo možné hrát bez záseků či pádů. Je jen škoda, že na mobilu si nezahrajete Fortnite, protože vývojáři hry nepodporují procesor mobilu.
A co baterie? Pod zadním krytem je akumulátor s kapacitou 5000 mAh. Díky slušné kapacitě a výborné optimalizaci systému je mobil schopen vydržet i celé dva dny na jedno nabití. S Wi-Fi hotspotem mi pak vydržel rovných 11 hodin, což je hodně slušné. Záleží tedy jen na tom, jak mobil budete používat. Výdrž tedy mohu hodnotit jen kladně.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 18W nabíjení. V této cenové kategorii bych rychlejší nabíjení ani neočekával. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za přibližně jednu a půl hodiny.
Aplikace fotoaparátu – umí i Google Cameru
Pro focení slouží dobře známá aplikace od Viva. Nahoře najdeme tlačítko pro Google Lens, díky kterému můžete třeba skenovat QR kódy. Dále je k dispozici blesk, HDR (funguje i automaticky), filtry a podrobné nastavení aplikace. Níže pak najdeme tlačítko pro 1x-2x digitální zoom a tlačítko pro přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem. Výrobce mohl přepínání mezi fotoaparáty vyřešit trochu lépe. Níže je pak v aplikaci k dispozici pruh všech režimů, kde nechybí noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím, focení v maximálním 64 Mpx rozlišením, panorama, zpomalený záběr či Pro režim s manuálním nastavením parametrů.
Během mého testování jsem do mobilu zkusil doinstalovat i aplikaci Google Camera. Ta nabízí výbornou automatiku i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Zapomenout nesmím zmínit ani proslavený noční režim Night-Sight. Pokud si tedy mobil zakoupíte a budete chtít experimentovat, můžete si aplikaci stáhnout.
Aplikace Google Camera 8.3 ke stažení
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Mobily Vivo jsem alespoň doposud v oblasti fotoaparátů chválil. A u modelu Vivo Y72 5G tomu není jinak. Mobil nabízí hlavní fotoaparát s rozlišením 64 Mpx a světelností f/1.79. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.2. Jsem moc rád, že se výrobce nerozhodl nasadit zbytečné 2 Mpx fotoaparáty, jako to dělá konkurence.
A výsledné snímky? Ty budu tradičně chválit. Hlavní fotoaparát odvádí na danou cenovou kategorii sakra dobrý výkon. Pořídí hezké makro, nabízí krásně věrné barvy a dostatek detailů po celé ploše snímků. Pochválit musím i HDR a fotoaparát si výborně poradí i s protisvětlem. Ultraširokoúhlý fotoaparát je na tom také velmi dobře, i když v rozích je občas znát deformace. Vzhledem k ceně tedy fotoaparáty hodnotím jako nadprůměrné.
Snímky nafocené mobilem Vivo Y72 5G
Natáčení videí
Mobil Vivo Y72 5G umí pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 i 60 FPS. Je opravdu velká škoda, že neumí již 4K rozlišení. Pořízená videa však nevypadají vůbec špatně a mají hezké barevné podání, jako snímky. Obraz je však dle očekávání trochu roztřesený. Videa ale hodnotím kladně.
Focení selfies
V kapkovitém výřezu displeje najdeme 16 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. Ta fotí dle očekávání dobře a využít můžete i portrétní režim s rozostřeným pozadím.. Myslím si, že drtivá většina uživatelů bude se selfie kamerkou spokojena.
Operační systém – příjemná nadstavba
V době psaní této recenze mobil nabízel operační systém Android 11, který byl upraven nadstavbou Funtouch OS. Nechybí ani celkem aktuální srpnové bezpečnostní záplaty, které jsou z hlediska bezpečnosti důležité. Během mého testování byl systém nádherně svižný a spolehlivý. Nesetkal jsem se s žádným sekáním, padáním aplikací či samovolnými restarty systému. Nadstavbě musím pochválit, že agresivně neukončuje aplikace běžící na pozadí, jako je tomu u konkurence. Bez problémů tedy běží aplikace pro komunikaci, příchozí notifikace (upozornění z aplikací) i připojení k VPN.
A jaká nadstavba vlastně je? Vypadá vážně dobře a snadno se ovládá. Pokud máte nějakou vadu zraku, můžete využít funkci jednoduchého zobrazení. V tomto režimu nabízí prostředí velké prvky. V systému si také můžete upravit různé efekty, kdy se třeba rozzáří kraje displeje při nové notifikaci, animace při rozpoznávání obličeje, animace nabíjení atd. Dále si myslím, že systém nemá moc smysl popisovat, protože Android moc dobře znáte.
Konektivita – silná stránka Viva
Vivo Y72 5G nabízí hybridní slot, což znamená, že se musíte rozhodnout mezi funkcí dualSIM a jednou nanoSIM s paměťovou kartou microSDXC. Mobil po stránce mobilní sítě exceluje a během mého testování jsem jej používal jako Wi-Fi hotspot s neomezenými daty. Přeskakování mezi 5G a LTE fungovalo výborně, což může konkurence jen závidět. Je také zajímavé, že hotspot tolik „nežere“ baterii a mobil mi vydržel rovných 11 hodin na jedno nabití.
Pochopitelně nechybí ani podpora 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítí a citlivost antén je opět výborná. Nechybí ani NFC cívka, takže si užijete bezkontaktní placení skrze službu Google Pay. S bezdrátovými sluchátky mi skvěle fungovalo také Bluetooth 5.1. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS a BeiDou.
Závěr – tak málo stačilo k dokonalosti
Když celou recenzi shrnu, tak jsem mobil většinou vychvaloval. To, co jsem si při testování užíval byla výborná konektivita s Wi-Fi hotspotem, fotoaparáty, slušná výdrž na jedno nabití a bleskové odemykání. Příjemná je i androidí nadstavba systému. Velkou pochvalu si pak výrobce odnáší za přiložený silikonový kryt do balení.
Myslím si, že mobil se v době psaní recenze prodával za rozumnou cenu 6 490 Kč s DPH. V této cenovém kategorii to však bude mít Vivo těžké. U mobilu tedy postrádám 90 Hz displej, stereo reproduktory, možnost natáčet videa ve 4K a také hru Fortnite. To konkurence často umí, ale na druhou stranu většinou nenabízí tak kvalitní fotoaparáty, tak skvělou konektivitu ani výdrž.
Pozitiva:
- Silikonový ochranný kryt v balení
- Hezká barevná varianta Dream Glow
- Pěkný IPS displej
- Bleskové odemykání otiskem a obličejem
- 8 GB RAM
- Slušné zadní fotoaparáty
- Lze doinstalovat Google Cameru
- Příjemná nadstavba systému
- Výborná konektivita s 5G
- Rozumná cena
Negativa:
- Displej nemá 90 Hz
- Neumí natáčet ve 4K
- Nemá stereo reproduktory
- Nezahrajete si Fortnite
Dobře napsaná recenze.I s fotografiemi,což je pro mne důležité.