RECENZE: Vivo Y01 – mobil pro nenáročné pod 3000 Kč

Čínská společnost Vivo na našem trhu začíná prodávat nový mobil Vivo Y01. Jedná se o mobil určený pro opravdu nenáročné uživatele. Mobil se však snaží zaujmout kvalitním zpracováním a líbivým designem, velkým displejem a výkonem pro všechny aplikace. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 2 700 Kč s DPH

 

 

Pozitiva:

  • Silikonový kryt v balení
  • Hezký design, kvalitní konstrukce
  • Slušný displej s nalepenou fólií
  • Výkon pro všechny aplikace
  • Androidí nadstavba
  • Režim pro seniory
  • Oddělené sloty pro dvě nanoSIM a microSDXC
  • Příznivá cena

 

Negativa:

  • microUSB
  • Chybí čtečka otisků prstů

 

 

 

Co najdu v balení?

V prodejní krabičce k mobilu dostanete 10W nabíjecí adaptér a metrový nabíjecí/datový microUSB kabel. Velkou pochvalu si pak výrobce odnáší za přiložený silikonový kryt. Dále nechybí spona pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – modrý plasťáček

Jelikož se jedná o levný mobil, nelze očekávat konstrukci z prémiovějších materiálů. Celý mobil je tedy z plastu, ale osobně mi to vůbec nevadí. Vše drží pevně na svém místě, nikde nic nevrže ani se neprohýbá. Mobil také skvěle padne do ruky a váží 178 gramů.

Zdroje: Vivo

Na čelní ploše najdeme 6,51palcový displej s minimalizací rámečků. V displeji na horní části najdeme kapkovitý výřez se selfie kamerkou, nad kterou je mřížka reproduktoru pro hovory.

V horní části mobilu se ukrývá dlouhý šuplík pro dvě nanoSIM kartu a jednu paměťovou kartu microSDXC. Vpravo jsou pak tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu je pak 3,5 mm jack konektor pro připojení starších drátových sluchátek, nabíjecí konektor microUSB, mikrofon a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu v mnou testovaném modrém provedení vypadají vážně pěkně a mobil je dostupný také v obyčejnějším černém provedení. Zadní kryt na světle odráží různé odlesky, díky čemuž působí dražším dojmem. Na zádech se nachází lehce vystupující modul jednoho fotoaparátu s přisvětlovacím LED bleskem.

 

 

 

Displej a zvuk – co více chtít za ty peníze?

Mobil Vivo Y01 nabízí 6,51palcový IPS displej s HD+ rozlišením. Někdo by mohl namítnout, že HD+ rozlišení je na dnešní dobu málo, ale je třeba se podívat na cenu mobilu. Vyšší rozlišení zkrátka očekávat nelze. Displej má ale hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly, dobrou viditelnost na přímém světle i automatickou regulaci jasu. Potěší, že výrobce na displej nalepil také ochrannou fólii.

A co zvuk? O ten se stará jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten je dostatečně hlasitý, takže vyzvánění nepřeslechnete. Kvalita pak spíše odpovídá ceně mobilu. Dostalo se i na 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, takže nemusíte kupovat bezdrátová sluchátka.

 

 

 

Odemykání mobilu

Čtečku otisků prstů na mobilu budete hledat jen marně, což je opravdu velká škoda. Výrobce se však snažil ušetřit, aby cenu mohl srazit co nejníže. Proto lze mobil odemykat pouze obličejem, to funguje i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio P35 a 3 GB paměti RAM. K dispozici je také interní úložiště s kapacitou 32 GB, které je možné rozšířit paměťovou kartou microSDXC. Výrobce nikde nespecifikuje, jakou maximální paměťovou kartu lze použít.

Test v Geekbench 5

A jak je na tom výkon v praxi? Vzhledem k ceně nemůžete očekávat dech beroucí výkon, který by byl vhodný pro náročné hraní her. Výkon je však dostatečný pro svižný běh operačního systému a všechny náročné aplikace, multitasking i méně náročné hry.

Pod zadním krytem se pak ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh, který zajistí výdrž na dva dny provozu. Záleží jen na tom, jak mobil budete používat. O nabíjení se pak stará prastarý nabíjecí konektor microUSB a je škoda, že výrobce už nesáhl po oboustranném USB-C. Přímo v balení pak najdete 10W nabíjecí adaptér.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Vivo Y01 v sobě ukrývá moc dobře známou aplikaci fotoaparátu. Ta je v tomto modelu opravdu jednoduchá a nabízí jen potřebný základ. Nechybí ji nastavení poměru stran snímků, nastavení blesku, 1-2x digitální zoom, zkrášlovací režim či časosbsěr. Je celkem škoda, že chybí třeba portrétní režim s rozostřeným pozadím.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparát?

Vivo Y01 si nehraje na počet fotoaparátů. Na zádech tedy najdeme jeden fotoaparát s rozlišením 13 Mpx se světelností f/2.2. Tomu asistuje také přisvětlovací LED blesk pro focení za horších světelných podmínek.

A jak fotoaparát fotí? No, za tyto peníze nemůžete očekávat nějak nadprůměrné snímky. Fotoaparát se však snaží a za dobrých světelných podmínek mají snímky hezké barvy a dostatečnou ostrost. Horší je to za špatného světla, to je lepší zapnout přisvětlovací blesk. Fotoaparát tedy jednoduše odpovídá ceně.

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí natáčet videa ve Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Kvalita videí odpovídá ceně mobilu a za dobrého světla třeba venku jsou videa dobrá, ale jsou dle očekávání roztřesená.

 

 

 

Focení selfies

Pro focení selfies slouží 5 Mpx kamerka se světelností f/2.2. I ta odpovídá ceně mobilu a chybí mi portrétní režim s rozostřeným pozadím. Nechybí však režimy zkrášlení pro zahlazení nedostatků pleti.

 

 

 

Operační systém – Android ve Vivo podání

V době psaní této recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 11 s takřka nejnovějšími prosincovými bezpečnostními záplatami. Systém je upraven nadstavbou Funtouch OS, což je příjemná nadstavba, která patří mezi mé oblíbené.

Systém po dobu mého testování fungoval svižně a spolehlivě. Problém jsem neměl ani s chodem aplikací na pozadí či s příjmem notifikací (upozornění z aplikací). Nadstavba je také příjemná na ovládání, protože není přeplácaná.

V menu aplikací najdete také aplikaci Jednoduché zobrazení, což je režim určený pro lidi s horším zrakem. Veškeré prvky se totiž zvětší a prostředí se dost zjednoduší. Mobil tedy může být vhodný třeba pro babičku.

 

 

 

Konektivita – nic nechybí

Vivo Y01 je po stránce konektivity vybaven dobře. V horní části mobilu se nachází dlouhý šuplík pro dvě nanoSIM karty a jednu microSDXC paměťovou kartu. Sloty jsou oddělené, což znamená, že si používat můžete dualSIM a paměťovou kartu současně. Oba SIM sloty podporují plnou podporu LTE/4G. Připojit se můžete také ke 2,4 GHz a 5 GHz standartním Wi-Fi sítím. Nechybí ani Bluetooth 5.0 a pro navigace jsou přítomné systémy: GPS, Beidou, Glonass a Galileo. NFC pro bezkontaktní placení vzhledem k ceně očekávat nelze.

 

 

 

Závěr – vydařený mobil pod 3 tisíce

Mobil Vivo Y01 je určen opravdu pro nenáročné uživatele, takže mu musíte odpustit absenci NFC pro bezkontaktní placení. Je ale pravdou, že takový USB-C konektor pro nabíjení již mít mohl. Pochválit mu však musím přítomnost ochranného krytu a nalepené fólie na displeji. Dostatečný je také výkon pro všechny běžné aplikace a myslím si, že nikoho vzhledem k ceně neurazí ani hlavní fotoaparát. Vyzdvihnout musím operační systém, který je upraven příjemnou nadstavbou a příjemný je také fakt, že můžete používat dualSIM i s paměťovou kartou současně.

Myslím si, že v závěru se jedná opravdu o vydařený kousek, kterému chybělo k dokonalosti jen málo. Cena je dle mého názoru adekvátní a může se jednat o ideální mobil pro nenáročného uživatele. Díky jednoduchému režimu systému je mobil vhodný také pro seniora.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*