RECENZE: Tesla Smart UHD TV 55″ – 4K obraz, svobodný Android a nízká cena

Česká společnost Witty na našem trhu pod značkou Tesla prodává chytré čističky vzduchu, zásuvky, robotický vysavač, senzory a další chytrá zařízení do domácnosti. Výrobce do nabídky zařadil také dvojici chytrých televizorů s operačním systémem Android TV 9.0. Na test jsem obdržel model Tesla Smart UHD TV 55“. Televizor se snaží nalákat na velkou obrazovku se 4K rozlišením, slušný zvuk, ovládání mobilem/tabletem a možnost si instalovat velké množství aplikací a her. V době psaní recenze se televizor prodával také za bezkonkurenční cenu pod 10 000 Kč.

Zdroje: Tesla

 

 

 

Co najdu v prodejním balení?

K televizoru nedostanete žádný nadstandard. V krabici je tedy televizor, ovladač pro ovládání TV, dvě AAA baterie do ovladače, dvě plastové nožičky a také potřebné šroubky. K dispozici je i poměrně dost manuálů.

 

 

 

Pozitiva:

 • Výběr mezi dvěma úhlopříčkami obrazovky
 • 4K displej s minimálními rámečky
 • Slušná konektorová výbava
 • Lze ovládat mobilem s Androidem i iOS
 • Svobodný systém Android TV 9.0
 • Televizor lze plně ovládat mobilem
 • Dostatečný výkon
 • Jednoduchý Bluetooth ovladač
 • Možnost ovládání hlasem
 • Hodně lákavá cena

 

Negativa:

 • Chybí Chromecast
 • Tesla nemá vlastní aplikaci Tesla Smart pro Android TV

 

 

 

Dostupné varianty televizoru

V době psaní této recenze bylo možné si zakoupit dva televizory značky Tesla. Rozdíl mezi nimi byl ve velikosti obrazovky a pochopitelně i v ceně. Já na test dostal hned větší verzi Tesla Smart UHD TV 55“ (TSL-TV-T2KYD55). Ta se v době psaní recenze prodávala za 9 990 Kč s DPH. Menší verze Tesla Smart UHD TV 43“ (TSL-TV-T2KYD43), která se prodávala za 7 990 Kč s DPH.

Zdroje: Tesla

 

 

 

Design, 4K displej a zvuk – co více chtít za ty peníze

Televizor Tesla Smart UHD TV 55“ je opravdu moc hezký televizor, který působí moderním dojmem. Je totiž tenký a nádherně tenké jsou i rámečky kolem displeje. Co se týče displeje, tak vzhledem k ceně pochopitelně musíte zapomenout na technologii OLED. Výrobce sáhl po LED/LCD se 4K rozlišením (3840 x 2160 px), podporou HDR10 a velikostí úhlopříčky 55palce (139 cm).

Abych byl upřímný, tak od tak „levného“ televizoru jsem neměl velká očekávání. Byl jsem však velice mile překvapen tím, jak hezké barevné podání má. Příkladný je i maximální jas i pozorovací úhly. Rád bych věděl, jaký výrobce za panelem displeje stojí. Hádal bych, že podle designu televizoru jej vyrobilo TCL.

Jelikož jsou rámečky kolem displeje opravdu tenké, výrobce reproduktory umístil na spodní část televizoru. Reproduktory jsou dostatečně hlasité a vzhledem k ceně i slušně hrají. V případě potřeby však můžete klidně skrze Bluetooth připojit externí reproduktor, sluchátka nebo reproduktor skrze 3,5 mm jak konektor. Výrobce se také chlubí technologií Dolby Audio.

Přímo v balení najdete potřebné šroubky a také dvě plastové nožičky. Na zádech televizoru se však nachází i čtyři závity pro využití univerzálního stojanu, který jsem využil třeba já. Mohou ale posloužil i pro umístění na zeď. Každý si tedy může vybrat, jak televizor bude chtít využívat.

 • Rozměry a váha níže se týká 55″ modelu
 • Rozměry s podstavcem: 1230 x 245 x 784 mm
 • Váha s podstavcem: 12 Kg

 

 

 

Konektorová výbava a konektivita

Jelikož se jedná o moderní televizor, tak nesmí chybět ani dobrá konektivita. Hned při prvotním nastavování televizoru budete vyzváni k přihlášení televizoru ke své domácí 2,4 GHz nebo 5 GHz Wi-Fi síti. Nechybí ani Bluetooth, to můžete hned využít ke svému ovladači od TV. Ten funguje klasicky, jak to znáte u všech TV, na které musíte ovladačem namířit a poté stisknout nějaké tlačítko. Bluetooth ovladač má velkou výhodu, protože přepínat kanály a jinak televizor ovládat můžete skrze Bluetooth i pod dekou nebo ve vedlejší místnosti.

 • 3x HDMI
 • 2x klasické USB-A
 • 1x CI
 • 1x Mini YPbPr
 • 1x Mini AVIN
 • 1x 3,5 mm jack konektor
 • 1x LAN RJ45
 • 1x VGA
 • 1x AV IN
 • 1x DVB-T2
 • 1x optika

 

 

 

Operační systém a aplikace – geekův vlhký sen

Jsem uživatel, který si rád zkouší všechny možné operační systémy, aplikace a také různá zařízení. I když mám velké zkušenosti s jablečným systémem iOS, pro mé potřeby jasně vyhrává Android. Ve světě mobilů se jedná o skutečně svobodný systém, kde má uživatel mnoho funkcí, nastavení a lze pohodlně instalovat různé aplikace i mimo Obchod Play. U televizorů, set-top-boxů atd. je ale Android velice často omezován výrobci či operátory. Byl jsem tedy zvědav, jak je na tom Android TV v televizorech Tesla.

V době testování jsem měl v televizoru systém Android TV 9.0. Ten je přeložen do češtiny či slovenštiny. Jsem také rád, že prostředí systému je přehledné, krásně svižné a v nastavení jsou opravdu velké ikony i popisky, takže je uvidí i uživatel s horším zrakem.

Stejně jako u mobilního Androidu se i v televizoru nachází Obchod Play. Tam najdete velkou část aplikací a her, které jsou optimalizované přímo na televizory. Mezi aplikacemi nechybí třeba: Netflix, HBO MAX, Amazon Prime, YouTube, různé správce souborů, VLC Media Player a jiné přehrávače a opravdu mnoho aplikací. Všiml jsem si, že v nabídce jsou i internetové televize T-Mobile TV, O2 TV a Vodafone TV. Pokud si tedy u operátora zřídíte internetovou televizi, nemusíte si ke službě pořizovat i zbytečný a velice omezený set-top-box.

To ale stále není vše! Jelikož jsem velkým odpůrcem omezování operačních systémů, tak jsem hned musel otestovat, jak omezený je Android TV 9.0 v Tesla TV. Ihned jsem tedy mimo Obchod Play nainstaloval aplikaci YMusic, což je vlastně klient pro YouTube a YouTube Music. Jeho výhoda je ta, že i bez zaplacení YouTube Premium můžete sledovat videa zcela bez reklam a přehrávat hudbu na pozadí. To fungovalo překvapivě i u televizoru. Stačilo pustit písničku či video, aplikaci shodit a hudba stála hrála a já pohodlně mohl být třeba v internetovém prohlížeči. Vlastně i prohlížeč jsem hned vyměnil za Vivaldi, který jsme opět musel nainstalovat mimo Obchod Play.

 

 

 

Mobilní aplikace, ovládání mobilem a propojenost domácnosti

U výrobce Witty se mi líbí, že má vlastní mobilní aplikaci Tesla Smart (pro Android i iOS), kde můžete mít propojená veškerá zařízení v domácnosti této značky. Aplikace vychází z dobře známé aplikace Smart Life, což vidím jako pozitivum. Je totiž v češtině, skvěle funguje a snadno se ovládá. Co se týče televizoru, tak i ten si můžete do aplikace Tesla Smart uložit. Aplikace vám pak nabídne klasické funkce, jako je ovládání televize přes Wi-Fi. Pokud však jste majitelé mobilu či tabletu se systémem Android, můžete z televizoru vymáčknout maximum díky aplikaci EShare. Samotný televizor vás při prvotním nastavování vyzve k naskenování QR kódu pro stažení aplikace.

Mobilní aplikace Tesla Smart

A co aplikace umí? EShare umožňuje zobrazení fotek či videí z interního úložiště mobilu/tabletu přímo na televizoru. Pokud tedy návštěvě chcete ukázat fotky z dovolené, můžete je zobrazit na televizoru. Je také super, že stažené filmy v mobilu lze pohodlně zcela bezdrátově přes Wi-Fi přehrát na vašem televizoru. K dispozici je i přehrávání MP3 skladem či zrcadlení dění obrazovky mobilu. V mém případě jsem však denně využíval funkce Eremote, cože je ovládání televizoru mobilem. K dispozici je běžný ovladač, ale naštěstí i psaní na klávesnici a není třeba zoufale pomalu písmena na klávesnici “vyťukávat” ovladačem od televize. Lze využívat také dotyková gesta, ovládání kurzoru myši displejem nebo je i máváním mobilu.

Mobilní aplikace EShare pro Android

A co nějaká propojenost domácnosti? Miluji tu propojenost produktů Tesla, které mohu ovládat jen jednou aplikací. Řekl jsem si, že by bylo fajn na televizoru sledovat dění z bezpečnostních kamer Tesla, které mám na domě. Bohužel výrobce tedy alespoň v době psaní toto recenze neměl vlastní aplikaci pro televizory.

V Android TV jsem však našel hub, který by měl umožnit propojení chytrých produktů. Bohužel Tesla Smart s tímto hubem nebylo možné propojit, což je opravdu velká škoda. Pokusil jsem se do systému mimo Obchod Play nainstalovat mobilní verzi aplikace Tesla Smart. To se mi podařilo a aplikace dokonce i funguje. Není však optimalizována na tak velkou obrazovku, takže ovládání aplikace není tak komfortní. Sledování dění z kamer však možné je, jak můžete vidět na snímku níže.

Doinstalovaná aplikace Tesla Smart v televizoru
Doinstalovaná aplikace Tesla Smart v televizoru

 

 

 

Ovládání televizoru – mobilem, ovladačem i hlasem

Jak jsem již psal, televizor je možné plně ovládat mobilem. V balení však pochopitelně je i ovladač. Ten je opravdu jednoduchý a jsem rád, že výrobce odstranil zbytečná tlačítka s čísly. Na ovladači najdete také zdířku mikrofonu pro ovládání hlasem. Chválím také za to, že výrobce na ovladač umístil tlačítka pro rychlé spuštění aplikace Netflix, YouTube, Amazon Prime a App Store od výrobce. Je škoda, že se na ovladači nenachází nějaké volně konfigurovatelné tlačítko, abych si mohl nastavit, aby se tlačítkem spustila třeba aplikace YMusic pro sledování YouTube bez reklam. To bych ale už asi chtěl opravdu moc. 😀

 

 

 

Výkon a paměť

Asi málokdo u televizorů řeší výkon. On vlastně není ani moc podstatný, když výrobce dobře optimalizuje operační systém. Během mého testování jsem problém s výkonem neměl a nezaznamenal jsem žádné sekání či zpomalení systému nebo aplikací.

Srdcem televizoru je procesor MediaTek a pro aplikace nebo multimédia je k dispozici interní úložiště 8 GB. To je možné rozšířit pomocí USB flash disků nebo klidně i velkých externích disků. Skrze správce souborů pak můžete z připojených disků přehrávat třeba filmy.

 

 

 

Závěr – za ty peníze skvělý televizor, ale má i drobné nedostatky

A jsem v závěru mé recenze. Budu upřímný. Když se mi naskytla možnost televizor otestovat, tak jsem si při pohlédnutí na cenu řekl, že to bude nějaký obyčejný levný televizor pro opravdu hodně nenáročné uživatele. Právě proto jsem byl po celou dobu testování opravdu hodně překvapen tím, co televizor nabízí. Nemohl jsem stále uvěřit, že alespoň v době mého testování bylo možné televizor zakoupit pod 10 tisíc Kč.

Pochválit televizoru musím vzhledem k ceně moc hezký obraz s dostatečným jasem a 4K rozlišením. Nečekal jsem také tak hezky tenké rámečky. Vůbec špatně na tom není ani zvuk. Je také fajn, že televizor je možné plně ovládat mobilem skrze mobilní aplikaci a připojení Wi-Fi, dobře zpracovaný je také samotný ovladač a jako geek jsem si zamiloval svobodu operačního systému Android TV 9.0. Osobně si myslím, že svobodou systému, hezkým obrazem a cenou bude Tesla tímto modelem drtit konkurenci. LG ani Samsung totiž tak svobodný systém nemají ani zdaleka.

Kde je tedy háček? V recenzi jsem sice psal, že skrze androidí aplikaci EShare je možné zrcadlit obraz mobilu/tabletu, do televizoru z mobilu přenášet filmy, videa, fotky a jiné soubory. Je ale pravdou, že televizor nenabízí Chromecast… Je to opravdu velká škoda, ale aby výrobce mohl nabídnout tak lákavou cenu, musel někde ušetřit. Pokud se však bez Chromecastu neobejdete, můžete si zakoupit zvlášť Google Chromecast 3 za 1 079 Kč s DPH, což není tak vysoká cena.

Zdroje: Datart

Kdybych opravdu chtěl rýpat, tak byl bych moc rád, kdyby výrobce optimalizoval mobilní aplikaci Tesla Smart pro obrazovky televizorů a nabídl ji třeba v televizním Obchodě Play. Ovládání jiných produktů Tesla skrze velký televizor by totiž bylo tak praktické.

To je vlastně vše, co mi na televizoru vadilo. Jinak jsem byl po celou dobu testování opravdu velice spokojený a s televizorem se po testování budu loučit těžce. Pokud tedy hledáte dostupný televizor, který však nabídne hezký obraz a svobodný operační systém, tak Teslu mohu rozhodně doporučit. Musíte se však smířit s absencí Chromecastu.

5 komentář

 1. Existuje appka na změnu tlačítek, čili YouTube, prime video a jiné zbytečné tlačítka na ovladači.

 2. Prosím po 14 dnech se stále nemohu dostat kde nastavit obraz a zvuk apod funkce jsem už zoufalí zná někdo odpověď .Dekuji Radek

  1. Obraz a zvuk jde bohužel nastavovat jen při sledování pozemní televize a pak to nastavení funguje i jinde.

 3. Přidám také komentář k této televizi.
  Pár detailů jsem v recenzi nenašel, tak třeba někomu ujasním určité věci.

  Tak trochu jsem od televize očekával, že když zapojím počítač (RTX 3070 Ti) pomocí nového HDMI kabelu, tak si vyzkouším ten 4K obraz aspoň v 60Hz. Nicméně televize umí maximálně 4k @ 30Hz.

  První věc, se kterou jsem bojoval, tak bylo zprovoznění Google služeb. Nedařilo se mi zapnout Google Play, ani žádné jiné aplikace. Když jsem chtěl přihlásit YouTube účet, tak to vždy skončilo na chybě.
  Poté jsem večer zkusil spustit Netflix, kliknul jsem na přihlášení a ejhle. Najednou vyběhlo „skryté“ menu, kde jsem povolil Google services a od té doby vše začalo fungovat. To si moc nedokážu u běžných uživatelů představit, jak se s tím poperou.

  Hlasové vyhledávání mi v porovnání s konkurencí přijde nepoužitelné.
  Výkon u televize opravdu není potřeba řešit, nicméně přijde mi jako velká nadsázka tvrdit to, že systém je svižný. To opravdu není – ale používat se to rozhodně dá.

  Kdybych to měl celkově ohodnotit, tak za tu cenu je to dobrá televize. Ale je potřeba počítat s pár nedostatky.

 4. Možná to bude rukama, ale v aplikaci Netflix se mi nedaří pomocí ovladače dostat na tlačítko Vyhledávání nebo do levého sloupce nabídky pořadů a správy profilu, pomůže až zapojení myši. Je to vada nebo vlastnost? OS i Netflix jsou podle hlášení aktuální. Díky Radek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*