RECENZE: SONY WH-1000XM5 – náhlavní sluchátka s nejlepším ANC?

Japonský výrobce SONY je znám díky svým vlajkovým náhlavním sluchátkům řady WH-1000XM. Letos výrobce představil nový model SONY WH-1000XM5, který se snaží navázat na předchozí generace a opět slibuje výborný zvuk i automatické potlačení okolního hluku (ANC). Láka také na možnost poslechu hudby s jakýmkoliv zařízením přes Bluetooth, ale vychutnat si uživatel může i vyšší kvalitu při poslechu přes kabel. V době psaní recenze je bylo možné zakoupit za 9 990 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

  • Kvalitní pouzdro pro přenášení
  • Tlačítko pro ovládání ANC
  • Dotyková gesta je možné zapnout/vypnout
  • Možnost bezdrátového i drátového poslechu hudby
  • Výborná kvalita zvuku
  • Vylepšené ANC
  • Senzory
  • Mobilní aplikace pro důležité nastavení
  • Připojení ke dvěma zařízením současně, NFC
  • Výborná výdrž na jedno nabití

Negativa:

  • Sluchátka nelze více složit

 

Obsah prodejního balení – udržitelná krabička se vším potřebným

SONY se u svých produktů poslední dobou snaží být více ekologický. To je vidět hned na prodejní krabičce z recyklovaného papíru bez použití plastu. Ta obsahuje nejen samotná sluchátka, ale také moc hezké pouzdro pro ukládání sluchátek. To je hezké nejen designem, ale je také vážně kvalitní a vyztuženo pro ochranu sluchátek při přenášení např. s více věcmi v batohu. Já bohužel nic dalšího v balení neobdržel, ale po zakoupení v něm najdete také 1,2 metrový 3,5 mm jack kabel pro drátový poslech a USB-C nabíjecí kabel.

 

Design a zpracování sluchátek – ve třech barvách a z recyklovaného plastu

Na náš trh se sluchátka dostala ve třech barevných provedeních. Na test jsem obdržel platinově stříbrnou verzi, ale sáhnout můžete i po půlnoční modři a černé. Myslím si, že výrobce sáhl po rozumných barvách a ona i ta stříbrná vypadá moc pěkně. Kdybych si měl sluchátka kupovat, asi bych sáhl po modré. Příjemná je i nízká výrobcem udávaná 250 gramová váha.

SONY u sluchátek LinkBuds a LinkBuds S nabízí nejen udržitelné prodejní krabičky, ale i samotnou plastovou konstrukci sluchátek. Použitý plast je totiž recyklovaný, a to samé platí i u vlajkových náhlavních sluchátek SONY WH-1000XM5. Ta mají plastovou konstrukci, ale plast dle tvrzení společnosti SONY pochází z recyklovaných automobilových dílů. To je rozhodně fajn krok.

Sluchátka sednou na hlavu každému, protože SONY si dalo na mostu, ale i mušlích (sluchátkách) opravdu záležet. Most je možné roztahovat a je potažen měkkou kůží. Jeho vnější část je také dostatečně vyztužena, aby most na hlavě nijak netlačil ani při dlouhém poslechu hudby. Most je možné také vysouvat a velikost si tedy můžete přizpůsobit k obrazu svému. Vnější část mostu má také označení R – pro pravé ucho a L – pro ucho levé. Je škoda, že sluchátka nemají nějaký pant pro „zlomení“ a složení do skladnějších rozměrů, jako je tomu u některých jiných náhlavních sluchátek.

Mušle (sluchátka) je možné díky jednomu kloubu otáčet a druhý kloub slouží pro jejich případné hýbání a dokonalé umístění na uši. Měkkou kůži jsou potaženy i příjemné náušníky. Mušle na sobě mají potřebné mikrofony pro hovory i ANC, 3,5 mm jack konektor, USB-C i potřebná tlačítka. Přítomné je zapínací/vypínací tlačítko sloužící i pro režim párování. Dále je možné využívat multifunkční tlačítko „NC/AMB“ pro ovládání ANC, Ambiend Sound pro zvuk z okolí a funkce ve službě Spotify. Nastavení tlačítka najdete v mobilní aplikaci. Pravá mušle má na sobě také dotykovou plochu pro využívání gest. Skladby tedy tahem prstu do stran můžete přeskakovat, poklepáním pozastavit/znovu spustit a tahem prstu nahoru či dolů ovládat hlasitost. Chválím, že gesta je možné i zcela vypnout.

Myslím si, že SONY zvládlo design i konstrukční zpracování na jedničku. Výborně zvládlo především ergonomii sluchátek, která je vhodná nejen pro delší práci u notebooku, ale i pro cestování. Sluchátka se nosí fantasticky a jsou příjemná. Nosit je můžete i zavěšená na krku.

 

Kvalita zvuku, ANC, senzory a další fajn funkce

Každá mušle v sobě ukrývá 30 mm měnič, který odvádí sakra výbornou práci. Během mého testování jsem si vyzkoušel bezdrátový poslech hudby s různými zařízeními, běžné drátové připojení s vyšší kvalitou Tidal Masters i drátově se sluchátkovým zesilovačem. Nikde nenastal sebemenší problém, a především v ohledu bezdrátového poslechu se SONY řadí mezi ty nejlepší. Zvuk je hezky vyvážený, skvěle nastaveny jsou znatelné basy, které nijak nezastíní středy i výšky. Sluchátka jsou vhodná i pro všechny hudební žánry. S drátovým poslechem si můžete vychutnat také lepší kvalitu nahrávek FLAC či vyšší předplatné služby Tidal. Takovou kvalitu není Bluetooth schopno v současné době samozřejmě přenést. S i bez sluchátkového zesilovače jsem si oblíbené skladby opravdu užil. Zesilovač však samozřejmě pozvedl takové ty krásné detaily v pozadí. Bezdrátový i drátový poslech hudby je s těmito sluchátky na výborné úrovni. Pokud však chcete především drátový poslech, najdete na našem trhu sluchátka lepší. Jsou ale často i o 4 tisíce Kč dražší.

  • Měniče: 30 mm
  • Kodeky: LDAC, AAC a SBC
  • Frekvenční odezva: 4 až 40 000 Hz
  • Frekvenční odezva přes Bluetooth: 20 až 20 000 Hz (vzorkovací frekvence 44,1 kHz), 20 až 40 000 Hz (vzorkování LDAC 96 kHz, 990 kb/s)
  • Impedance: 48 Ω (1 kHz) (připojení přes kabel pro sluchátka se zapnutou jednotkou), 16 Ω (1 kHz) (připojení přes kabel pro sluchátka s vypnutou jednotkou)
  • Citlivost: 102 dB/mW (1 kHz) (připojení přes kabel pro sluchátka se zapnutou jednotkou), 100 dB/mW (1 kHz) (připojení přes kabel pro sluchátka s vypnutou jednotkou)
  • Podpora DSEE Extreme pro dopočítávání komprimované hudby drátově i bezdrátově
  • Podpora 360 Reality Audio prostorového zvuku a Hi-Res Audio

SONY již tradičně u těchto sluchátek láká na automatické potlačení okolního hluku (ANC), o které se stará inovovaný čip QN1. Spousta audiofilů tuto funkci moc nemusí a doma v klidu bych tuto funkci vypnul, ale v hromadné dopravě je funkce k nezaplacení. Na sluchátkách se nachází hned 8 mikrofonů, a ty se starají o snímání okolí a o co nejúčinnější ANC. To je výborné a dovolím si tvrdit, že pravděpodobně i vůbec nejlepší mezi sluchátky na našem trhu. Pro cestování jsou tedy sluchátka ideální a výrobce se chlubí i nově zkonstruovanou redukci větru. Mikrofony skvěle slouží i pro provádění hovorů se kterými jsem také neměl problém a hovory jsou dostatečně hlasité a zřetelné. Mikrofony ale slouží i pro funkci Speak-to-chat umožňující propouštění hlasu osob v okolí. Uslyšíte tedy i to, co po vás okolí chce a můžete odpovědět. Já osobně bych si v takovém případě sluchátka raději sundal, ale výrobce i tuto funkci zvládl dobře.

Nasazeny jsou také užitečné senzory, které umí rozpoznat, že sluchátka sundáte a umí hudbu pozastavit. Po nasazení se poslední skladba znovu začne přehrávat. Umí také detekovat, co zrovna děláte a podle toho upravit zvuk. Režimy si v aplikaci můžete také upravit, aby byl poslech v daných situacích co nejlepší. Když sluchátka rozpoznají, že třeba chodíte po ulici, můžete si vybrat třeba možnost propouštění okolního hluku v okolí do sluchátek, přitom můžete bez problémů poslouchat oblíbenou hudbu. V hromadné dopravě či sportu pak můžete třeba mít automatickou aktivací ANC pro maximální potlačení hluku z okolí. Můžete si nechat také analyzovat vaše uši, aby sluchátka poskytla ještě lepší zvuk.

 

Co umí mobilní aplikace a jak je na tom párování?

Výrobce pro svá sluchátka tradičně přichystal mobilní aplikaci Sony Headphones Connect pro platformy Android a iOS. Aplikace poskytuje vše, co budete potřebovat nastavit. Hned po spuštění si můžete přizpůsobit zvuk v různých situacích, spravovat spárovaná připojení a ovládat přehrávání hudby z jiných aplikací. Je také rozhodně příjemné, že sluchátka je možné používat se dvěma zařízeními současně. V aplikaci se nachází také ekvalizér, analyzování uší, nastavení funkce 360 Reality Audio pro 360° prostorový zvuk v podporovaných aplikacích a zapnutí funkce DSEE Extreme. Přizpůsobit si můžete i ovládání chytrých asistentů přes sluchátky, zapnout/vypnout dotyková gesta a přizpůsobit funkci tlačítka.

Sluchátka je možné bezdrátově využívat také s jakýmkoliv zařízením bez ohledu na operační systém a komunikují skrze Bluetooth 5.2. Během mého testování jsem je využíval tedy s mobily se systémy Android, notebooky s Windows 11 i Linuxem Ubuntu. Nikde nenastal problém a přítomna je i NFC cívka pro rychlé párování mobilu se sluchátky. Manuálně je možné režim párování vyvolat dlouhým stiskem zapínacího/vypínacího tlačítka.

  • Bluetooth profily: A2DP, AVRCP, HFP, HSP
  • Frekvenční rozsah: 2,4 GHz (2,4000–2,4835 GHz)
  • Dosah Bluetooth: 10 metrů (dle okolí)

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

SONY WH-1000XM5 lákají na dechberoucí 38hodinovou výdrž na jedno nabití bez aktivní funkce ANC. S ANC pak výrobce udává až 30hodinovou výdrž na jedno nabití. Samozřejmě se výdrž hodnotí dost obtížně, protože sluchátka nebudete nonstop používat se stejným nastavením. Dost záleží právě na ANC, maximální hlasitosti, použitých nahrávkách a dalších věcech kolech. Dovolím si však tvrdit, že výrobce s výdrží na jedno nabití nelže a výdrž je výborná. Stav nabití sluchátek je možné sledovat v již zmíněné mobilní aplikaci.

Pro nabíjení je přítomen oboustranný nabíjecí konektor USB-C a takový kabel najdete i v prodejním balení. Podporovány jsou nabíjecí technologie Qualcomm Quick Charge (QC) a Power Delivery (PD). Je uváděno, že 3 hodiny poslechu hudby získáte po třech minutách nabíjení a 5 hodin poslechu hudby pak dostanete po 10 minutách nabíjení. Pro nabíjení můžete samozřejmě použít nabíjecí adaptér k mobilu.

 

Závěr – výborná sluchátka s tím nejlepším ANC na trhu?

SONY WH-100XM5 jsem si po celou dobu mého testování užíval. Výrobce opět ukázal, že vlajková náhlavní bezdrátová sluchátka rozhodně umí a dle mého názoru je v potlačení okolního hluku (ANC) aktuálně králem na trhu. Chválím za výborný zvuk a za to, že výrobce stále nabízí i 3,5 mm jack konektor pro možný drátový poslech. Jistě, že většina lidí dnes asi sáhne po bezdrátovém poslechu, ale drát stále poskytne výrazně vyšší kvalitu pro ty náročnější. Vyzdvihnout musím lehkou konstrukci, hezký design s rozumnými barevnými variantami a fantastickou ergonomii.

Abych se přiznal, tak k ovládacím gestům jsem byl dost negativní, protože je u většiny sluchátek nesnesu. V leže se totiž často samovolně ovládají o polštář či něco jiného v okolí. Někteří výrobci také neumožňují jejich vypnutí, za což bych jim sekal ruce. SONY naštěstí takový není, gesta fungují dle očekávání a v aplikaci je možné je v případě potřeby snadno aktivovat či deaktivovat. Rád vidím i fyzické tlačítko pro ovládání ANC. Samozřejmě pochválit musím i možnost mít sluchátka připojena ke dvěma zařízením současně např. notebooku a mobilu, NFC a výbornou výdrž na jedno nabití.

Že až moc chválím? No, možná to tak může vypadat, ale sluchátka si velkou pochvalu zaslouží. Právem si SONY pravidelně odnáší vysoká hodnocení nejen samotného zvukového přednesu, ale i bezkonkurenčního ANC. Jedná se tedy skutečně o pořádná vlajková bezdrátová sluchátka a myslím si, že cena lehce pod 10 tisíc Kč odpovídá tomu, co sluchátka poskytují.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*