RECENZE: SENCOR SCOOTER S30 – koloběžka s odpružením a nosností 120 kg

Výrobce SENCOR má rozhodně co nabídnout a vloni jsem si užíval testování koloběžky SENCOR SCOOTER Two Long Range 2021. Letos výrobce představil dvojici modelů SENCOR SCOOTER S30 a S70. Jejich cena je stanovená rozumná, obě poskytují odpružení a nosnost až 120 kg. Na test jsem obdržel model SENCOR SCOOTER S30, který je dostupnější, ale stále má vysoký výkon a slibuje dojezd až 30 km na jedno nabití. V době psaní recenze se koloběžka prodávala v oficiálním e-shopu Sencor.cz za 8 999 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

 • Výborná konstrukce s IPX4 a hezký design
 • Nízká váha
 • Kvalitní provedení blatníků
 • Odpružená vidlice
 • Kvalitní kotoučová brzda a tempomat
 • Nosnost 120 kg
 • Výkon motoru a jízdní režimy
 • Dojezd a doba nabíjení
 • Mobilní aplikace v češtině i se zámkem
 • Příjemná cena

Negativa:

 • Žádné jsem nenašel

 

Obsah prodejního balení a složení koloběžky

Ve velké krabici se nachází koloběžka v rozloženém stavu. Nemusíte se ale bát, že složení bude nějak složité. V krabici je samozřejmě i návod, ale ten jsem ani nepotřeboval. Najdete tam v sáčku i potřebné šroubky a imbusový klíč. Složit stačí pouze řídítka. Zbytek je již složený a doporučuji jen případně zkontrolovat, zda jsou všechny šroubky dobře utažené. Já je všechny měl utažené správně a vyhovuje mi i nastavení brzdy, ale její sílu si můžete upravit dle vašich potřeb imbusovým klíčem. Nechybí samozřejmě ani nabíječka.

 

Design a zpracování – odpružení rozhodně oceníte

Zpracování celé koloběžky SENCOR SCOOTER S30 je příkladné a působí robustním dojmem. Celkové rozměry koloběžky v rozloženém stavu dle výrobce činí: 107 x 44 x 115 cm. Koloběžku je tradičně možné složit. Je to jednoduché a ve složeném stavu rozměry činí: 107 x 44 x 53 cm. Koloběžku složíte tak, že povolíte systém uchycení a řídítka jednoduše „zlomíte“. Plastové očko na řídítkách poté uchytíte na vystupující část ze zadního blatníku. Uchycení drží pevně a koloběžku můžete v ruce snadno přenášet. Tím se dostávám i k váze samotné koloběžky, a ta je dle výrobce 14,5 kg. Ta není tak vysoká a pokud budete koloběžku vynášet třeba do schodů, nižší váhu určitě oceníte. Tento model má totiž menší kapacitu akumulátoru, zatímco vyšší model S70 s větším akumulátorem váží 17 kg.

Na řídítkách se nachází protiskluzové gumové rukojeti, ideálně umístění akcelerátor (plyn) pro rychlost, páčka pro ovládání zadní brzy a nechybí ani zvonek. Uprostřed řídítek najdete panel, který má tlačítko pro zapnutí/vypnutí koloběžky a ovládání světla i různých režimů. Koloběžka tedy nabízí bílé světlo vpředu a červené vzadu, takže jezdit můžete i za horšího světla. Na displeji můžete vidět aktuální rychlost, aktuální jízdní mód, nabití akumulátoru, osvětlení a připojení Bluetooth. S viditelností displeje jsem neměl problém a nabízí vše, co budete potřebovat.

Koloběžka má dostatečná velká 8,5palcová kola, která na svých cestách nepropíchnete. Chválím, že na rozdíl od jiných koloběžek konkurence je dostatečně velká mezera mezi kolem a blatníkem. Kolo o blatník tedy nedrhne, ani když se na něj nabalí bláto. Za zpracování blatníků vlastně musím výrobce pochválit. Jsou sice plastová, jak bych očekával, ale jejich uchycení ke konstrukci koloběžky je hliníkové. Díky tomu lépe drží, nijak se neviklají při jízdě a během případných pádů je menší pravděpodobnost, že je zničíte. Opravdu velkou pochvalu si výrobce odnáší za odpružené vidlice. To oceníte v horším terénu a o jízdě se budu rozepisovat později. Správně jsou propletené i všechny potřebné kabely do konstrukce a nijak jsem o ně ničím nezavadil.

Plocha na stání je dostatečně velká a má protiskluzový povrch. Uvnitř se nachází veškeré akumulátory (baterie) a na levém boku je i konektor pro připojení nabíječky. Ten kryje gumová záslepka, aby během jízdy do konektoru nenapadal písek a nevtekla voda. Výrobce i udává, že konstrukce koloběžky má zvýšenou odolnost s certifikací IPX4. Vydrží tedy i nějaké ten déšť. Po stranách jsou přítomny i užitečné odrazky a kousek od nabíjecího konektoru najdeme i stojánek. Ten drží na koloběžce pevně a neměl tendence se vysouvat při drncání a při jízdě v neideálních podmínkách.

Vzadu se nachází již zmíněný výstupek pro uchycení plastového oka řídítek během skládání. U kola se nachází také lanko vedoucí ke kotoučové brzdě značky BOLIDS. Brzda působí kvalitně a hrozně jsem si pochvalovat její efektivnost. Člověk se na ní může opravdu spolehnout, a to je rozhodně důležité.

 

Rychlostní režimy, dojezd, brzda a doba nabíjení

Všechny elektrické koloběžky, kola a jiná podobná zařízení musí samozřejmě dodržovat naše legislativy. Maximální rychlost tedy může dosahovat maximálně 25 km/h. To se týká i koloběžky SENCOR SCOOTER S30. Ta nabízí čtyři režimy, mezi kterými se můžete přepínat dvojitým stiskem zapínacího tlačítka či v mobilní aplikaci. Nabízí se můj oblíbený režim Sport (max 25 km/h), DRIVE (20 km/h), ECO (10 km/h) a k dispozici je i režim WALK pro pohodlné vodění koloběžky vedle vás o maximální rychlosti 6 km/h.

Jelikož jsem vypapaný redaktor, tak nosnost mnoha koloběžek do 100 kg mi bohužel nestačí. Ano, vím, že bych s tím měl už něco dělat. 😀 Rád vidím, že obě koloběžky SENCOR SCOOTER S30 i S70 uvezou až 120 kg. Během testování jsem na koloběžce jezdil i s vyšší váhou a koloběžka neměla žádný problém. Projeví se to samozřejmě na výdrži na jednom nabití, ale k tomu se ještě dostanu. Samotné zrychlování koloběžky není nijak bleskové, což rozhodně potěší nové uživatele elektrických koloběžek a lidí, kteří se první jízdy bojí. Rozjezd je i v režimu SPORT pozvolný, přesto maximální rychlost 25 km/h dosáhnete brzy. Výrobce uvádí maximální úhel stoupená až 15° a poradí si i s menším kopcem, ale samozřejmě dost záleží na vaší váze.

SENCOR SCOOTER S30 nabízí výkonný 350 W motor, a ten je dle mého názoru dostatečně výkonný, aby uvezl člověka nad 120 kg i s naloženým batohem, a ještě nějakým tím balíkem ze Zásilkovny. Je také opravdu tichý (úroveň hluku <70 dB (A)) a tišší, než motor v modelu SCOOTER Two Long Range 2021. Okolí vás tedy během jízdy moc neuslyší, a proto výrobce na řídítka umístil zvonek.

Jízdu na koloběžce si opravdu užívám. Na silnici se jezdí příjemně, můžete různě svižně manévrovat a díky odpružení si koloběžka poradí i s hroznými cestami v mém okolí. Během testování jsem jezdil po hezkých silnicích, ale i po opravdu hrozných cestách, z kopců, po štěrku atd. Všude si koloběžka vedla skvěle a odpružení funguje výborně. Doufám, že jej výrobce bude používat i u dalších modelů.

Ještě se mohu vrátit ke kotoučové brzdě, která funguje ukázkově. Koloběžka má i tempomat, jehož funkci si můžete upravit v mobilní aplikaci. Ten funguje efektivně a já jej mám rád, protože mohu jezdit i z opravdu hodně prudkého kopce a tempomat mi pomáhá rychlost krotit na 25 km/h, abych ke konci kopce zvládl dobrzdit.

A jak je na tom dojezd? Výrobce udává, že koloběžka je schopna na jedno nabití dojet až 30 km. To je hodně pěkné číslo, ale záleží na vaší váze, teplotě a terénem. Koloběžka by měla dojet až 30 km na jedno nabití s hmotností 55 kg a 25 km při hmotnosti 90 kg. No, při mé váze a stylem jízdy byl dojezd nižší. Koloběžku jsem opravdu nešetřil, jezdil jsem po různých cestách a řekl bych, že s váhou nad 110 kg horšími cestami koloběžka ujede mezi 10-15 km na jedno nabití. Myslím si, že je to naprosto dostatečný dojezd, který většině lidem postačí. Kapacita akumulátoru (30 článků) v koloběžce je 7,5 Ah a originální nabíječkou se dobije mezi 4–5 hodin. Menší akumulátor a dojezd má tedy i svou výhodu, a to výrazně rychlejší nabíjení a já oceňuji kvůli přenášení i nižší váhu.

 • Ochrany proti: zkratu, přepětí, přebití, přehřátí a ochrana akumulátoru proti nadměrnému vybití
 • Jmenovité napětí 36 V
 • Vstupní napětí: 100–240 V AC 50/60 Hz
 • Vstupní proud: 1,5 A
 • Výstupní napětí: 42 V

 

Mobilní aplikace – všechny důležité informace o koloběžce

SENCOR ke svým koloběžkám nabízí mobilní aplikaci SENCOR SCOOTER pro platformy Android a iOS. Aplikace je dostupná zdarma v Obchodě Play a Apple App Store. Potěší, že její prostředí je jednoduché, přehledné a v češtině. Opravdu hodně jednoduché je i prvotní párování koloběžky s mobilem. Psal jsem o tom i návod.

Po úspěšném párování koloběžky s mobilem doporučuji nastavit si jiné heslo ke spojení mobilu s koloběžkou. Nové heslo si moc dobře zapamatujte a změnou zabráníte tomu, že se případný zloděj k vaší zamčené koloběžce připojí a odemkne ji. Aplikace totiž nabízí i efektivní zámek, díky kterému koloběžka v pohybu vydává nepříjemný zvuk a motorem sama brzdí. Odradit tak může případného zloděje. Doporučuji také přejít do nastavení a zkontrolovat, zda máte správně nastavenou kapacitu akumulátoru (baterie), aby aplikace skutečně zobrazovala relevantní údaje. V případě modelu SCOOTER S30 musíte mít zvolenou kapacitu 7,5 Ah.

Proč bych měl vlastně používat mobilní aplikaci? Možná se vám to na první nemusí zdát, ale mobilní aplikace k elektrické koloběžce umí být užitečná. Umí totiž zobrazit odhadovaný zbývající dojezd, aktuální ujetou vzdálenost i celkovou ujetou vzdálenost od prvního zapnutí koloběžky. V letním období můžete sledovat i teplotu v koloběžce. K dispozici jsou i data o napětí, proudu, výkonu, celkovém času provozu koloběžky a zkontrolovat můžete i dostupnost případných aktualizací firmwaru koloběžky. Aplikace umí koloběžku zamknout/odemknout, ovládat světla, funkci teplometu nebo i jízdní režimy.

 

Je možné si dokoupit i nějaké příslušenství?

K elektrickým koloběžkám se prodává řada různého příslušenství a velké množství můžete použít právě i u SENCOR SCOOTER S30. Některé prodává i přímo výrobce. Koupit si můžete popruh SCOOTER CARRYING STRAP, novou nabíječku, brašnu na řídítka SCOOTER GANDLEBAR BAG i můj oblíbený držák batohu SCOOTER BAG HOOK. Koupit si můžete i držák mobilu SCOOTER PHONE HOLDER, který umístíte na řídítka a používat můžete třeba navigaci či videohovor. Je nutné však upozornit, že nedoporučuji do držáku dávat jakýkoliv mobil s optickou stabilizací obrazu (OIS) fotoaparátu. Kvůli otřesům se může stabilizace totiž poškodit.

 

Závěr – budete ji milovat

Letos většina výrobců zdražuje a obával jsem se, že vyšší cena se projeví i na elektrických koloběžkách. Alespoň u SENCORu tomu tak není a mnou testovaný model SENCOR SCOOTER S30 se v době psaní recenze na e-shopu sencor.cz prodával za hezkou cenu 8 999 Kč s DPH. Koupit si můžete i vyšší model SENCOR SCOOTER S70, kde je cena v e-shopu sencor.cz stanovena na 12 999 Kč s DPH.

SENCOR SCOOTER S30 jsem si oblíbil, protože odpružení vidlice je na horší cesty hodně fajn. Výrobce si odnáší pochvalu také za nosnost 120 kg, příkladné konstrukční zpracování s certifikací IPX4 a kvalitní provedení blatníků. Velice spokojen jsem byl s hlučností a výkonem motoru, tempomatem, výběrem jízdních režimů a dojezdem na jedno nabití. Koloběžka má sice nižší dojezd než dražší model, ale zas má rychlejší nabíjení, a především nižší váhu. Během testování jsem si pochvaloval i efektivnost kotoučové brzdy, na kterou jsem se mohl spolehnout i při sjíždění prudkého kopci o maximální rychlosti. Dost lidí ocení i prostředí mobilní aplikace v češtině.

I když se opravdu snažím, tak nějaké nedostatky se na koloběžce hledají těžce. Zkrátka se jedná o výbornou elektrickou koloběžku do 9 tisíc Kč. Používat ji kvůli nosnosti a kvalitní konstrukci mohou i dospělí. Žádné nedostatky koloběžka tedy nemá, ale pokud budete chtít o trochu větší 10palcová kola a lepší dojezd, můžete se podívat na vyšší model SENCOR SCOOTER S70.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*