Výrobce Xiaomi na náš trh letos uvedl nejen výborné mobily, ale nezapomíná ani na tablety. Před nějakou dobou jsem se věnoval nebušenému tabletu Xiaomi Pad 6S Pro 12.4, ale v prodeji je také dostupnější tablet Redmi Pad Pro. Nabízí velký 12,1palcový IPS displej, hlasité stereo reproduktory, možnost používat pouzdro s klávesnicí nebo pero a slibuje slušný výkon. Jak si tablet vedl v testování?
Pozitiva:
- Lze dokoupit originální klávesnici nebo pero
- Decentní barevné varianty a celohliníková konstrukce
- Velký povedený IPS displej
- Čtyři stereo reproduktory, 3,5 mm jack a AptX-Adaptive
- Rychlé odemykání obličejem
- Výkon s procesorem od Qualcommu
- Výdrž na jedno nabití
- Prostředí HyperOS a propojení s mobilem
- Wi-Fi 6
- Cena
Negativa:
- V balení není nabíjecí adaptér
- Klávesnice a pero se nedobíjí bezdrátově
- Pero na tělo tabletu nelze uchytit
Co najdu v prodejním balení?
K Redmi Padu Pro dostanete jen sponu pro vysunutí nanoSIM slotu, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel a návody. Nabíjecí adaptér do zásuvky se v krabičce bohužel nenachází.
Jak se povedlo příslušenství k tabletu?
Dlouhodobě používám tablet Xiaomi Pad 6 a na originální kryt s klávesnicí jsem si opravdu zvykl. Redmi Pad Pro je často levnější, proto se na originálním příslušenství muselo trochu šetřit. Tablet v pouzdře nedrží pohodlně magneticky, ale je třeba ho do krytu zacvaknout. Připojení klávesnice pak neprobíhá přes piny, ale skrze Bluetooth. Klávesnici tedy musíte nabíjet zvlášť skrze USB-C na pravém boku klávesnice. Vedle nabíjecího konektoru se nachází polohovatelné tlačítko pro aktivaci nebo deaktivaci klávesnice.
Zpracování pouzdra s klávesnicí se povedlo, pouzdro vypadá hezky a klávesnice se příjemně používá. Za ty peníze nemůžete očekávat podsvícené klávesy, ale rychle si na klávesnici zvyknete, můžete používat různé klávesové zkratky skrze klávesu Fn nebo tlačítko hned vedle. Skrze tuto klávesu můžete využívat mnoho zkratek, a to třeba pro rozdělení obrazovky.
Kdybych si měl tablet Redmi Pad Pro kupovat, rozhodně bych si dokoupil originální pouzdro s klávesnicí. Její nevýhoda je tedy v samostatném nabíjení, ale klávesnice je pohodlná a v oficiálním e-shopu výrobce MiStore.cz se prodává za 1 699 Kč s DPH. Cena tedy není vysoká.
Pokud nepotřebujete klávesnici, ale chcete jen kvalitní flipové pouzdro, pak můžete sáhnout po originálním pouzdru bez klávesnice. Dobře vypadá, v MiStore.cz se prodává za 599 Kč s DPH a má i místo pro uchycení pera Redmi Smart Pen.
Redmi Smart Pen je na našem trhu v prodeji také, a to v MiStore.cz za 1 299 Kč s DPH. Opět se jedná o rozumnou cenu a pokud rádi malujete, rozhodně bych ho doporučil. Já osobně malovat vůbec neumím, ale pero jsem využil pro různé úpravy v grafické aplikaci Krita nebo rychlý jednoduchý střih videí.
Výrobce pro úpravu fotek a střih videa poskytuje editor přímo v galérii. Pero je lehké, má vyměnitelné hroty a pomocí fyzických tlačítek můžete rychle začít psát nebo vytvořit třeba screenshot. Je vydařené, ale opět se naráží na cenu a nemá bezdrátové nabíjení s magnetickým uchycením na tablet. Nabíjet ho můžete opět jen skrze USB-C konektor.
Vadí vám nabíjení klávesnice a pera přes USB-C? Pak má Xiaomi v nabídce Xiaomi Pad 6. K němu si můžete dokoupit pouzdro s klávesnicí s magnetickým uchycením a rychlým připojením pomocí pinů na zádech tabletu. Cena je však často o něco vyšší.
Redmi Pad Pro samozřejmě umožňuje používání myší. V: Nastavení tabletu, Stylus a klávesnice můžete nastavit nejen pero a funkce klávesnice, ale právě i typ nebo velikost kurzoru myši. Připojit můžete libovolnou Bluetooth myš bez ohledu na výrobce, ale Xiaomi má v MiStore.cz k dispozici i vlastní myši za hezké ceny.
Design a konstrukční zpracování
Na náš trh se Redmi Pad Pro dostal v modrém, zeleném a šedém barevném provedení. Za modrou nebo zelenou verzi jsem rád, protože vypadají skvěle a barvy mají jen takový lehký nádech. Nejedná se tedy o žádnou křiklavou barvu.
Zpracování celého tabletu je příkladné a konstrukce je celohliníková. Hrany jsou mírně zaobleny, aby nic neškrábalo do rukou. Spokojený jsem i s 571 gramovou váhou a tenoučkým 7,52 mm tělem. Celkové rozměry tabletu dle výrobce činí: 280 x 181,85 x 7,52 mm. Jedná se zkrátka o velký tablet, který míří na uživatelé, kteří ho budou používat především v originálním pouzdře s klávesnicí nebo v nějakém stojanu. Samozřejmě ho můžete používat i v ruce, ale s velkými rozměry je třeba počítat. Pokud chcete tablet více používat v rukách, asi bych sáhl po menším modelu Xiaomi Pad 6.
Redmi Pad Pro mi dost připomíná můj oblíbený tablet Xiaomi Pad 6. Je jen větší a na čelní ploše se nachází větší 12,1palcový displej. Rámečky kolem displeje nejsou příliš tlusté, aby tablet nepůsobil moderně, přesto se pohodlně drží a displej netrpí na nehtěné doteky. Nad displejem se nachází malá selfie kamerka pro videohovory nebo focení.
Horní část tabletu nabízí tlačítka pro ovládání hlasitosti. Jejich zpracování je příkladné a na rozdíl od některých tabletů se neviklají. Všimnout si můžete zdířek mikrofonů a slotu pro vložení paměťové karty microSDXC. Levý bok tabletu na sobě nese zamykací tlačítko, dva výdechy reproduktorů a výrobce se mezi nimi chlubí nápisem „Dolby Vision Atmos“. Pravý bok má další dva výdechy reproduktorů, nabíjecí konektor USB-C a 3,5 mm jack konektor.
Hliníková záda vypadají skvěle a vystupují z nich dva moduly. Jeden s fotoaparátem a druhý s přisvětlovacím bleskem. Myslím si, že dva moduly jsou zbytečné a určitě by se blesk dal nějak vměstnat k modulu s fotoaparátem. Design dva moduly nijak nekazí, ale je to dle mého názoru zbytečné.
Displej – na filmy nebo hry ideální
Když se podíváte na aktuální nabídku tabletů výrobce Xiaomi, ihned vám dojde, že se výrobce snaží nabídnout různé cenové kategorie tabletů a velikosti úhlopříček displejů. Redmi Pad Pro není drahý model, přesto nabízí pěkný velký 12,1palcový IPS displej s rychlou obnovovací frekvencí 120 Hz. V nastavení si můžete vybrat, aby se frekvence měnila dle potřeb systému automaticky, ale trvale lze vybrat mezi 60, 90 nebo 120 Hz. Displej pak chrání tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 3.
Na danou cenovou kategorii má IPS displej moc pěkné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a slušný maximální jas displeje 600 nitů. Senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu je přítomen a zapnout lze i funkci Sluneční svit. Spokojený jsem také s rozlišením panelu 2 560 x 1 600 px a jemnost displeje tedy činí 249 ppi.
V nastavení displeje můžete podrobněji sáhnout do nastavení barevného podání nebo zapnout komfortní režim pro tlumení modrého světlo. Upravit lze i velikost písma a vybrat si třeba novější font Mi Sans. Osobně mi u všech tabletů a některých mobilů vadí, že různé prvky v systému jsou příliš velké a zabírají hodně místa. U Redmi Padu Pro jsem tedy ve vývojářském režimu upravil minimální šířku na hodnotu 992 dp – více v článku.
Pokud zavítáte do nastavení zamykací obrazovky, můžete upravit režim spánku displeje nebo displej proudit zvednutím tabletu ze stolu. Displej se umí rozsvítit po přijmutí nového oznámení nebo dvojím poklepáním.
Zvuk – čtyři stereo reproduktory
Tablet asi každý chce používat nejen pro práci, ale i zábavu. Důležitý je tedy zvuk a Redmi Pad Pro má reproduktory hned čtyři. Jejich umístění je vhodné a reproduktory jsou dostatečně hlasité a snaží se o náznak basů. Rozhodně se nejedná o nějaký audiofilní zážitek, ale na poslech hudby nebo sledování filmů na cestách poslouží reproduktory skvěle.
Někoho může potěšit, že tablet má stále starý 3,5 mm audio jack konektor. Já však sáhl raději po DAC převodníku do USB-C, abych si mohl užít maximální kvalitu FLAC nahrávek z Tidalu. Užít si kvalitní hudbu můžete tedy i drátově. Dnes ale řada uživatelů touží spíše pro méně kvalitním, ale bezdrátovém poslechu hudby. To zvládá tablet také skvěle přes Bluetooth 5.2. Podporuje všechny důležité audio kodeky: Qualcomm AptX, AptX-HD, AptX-Adaptive, AAC, LDAC nebo SBC.
Můžete také přejít do: Nastavení tabletu, Zvuk a upravit nejen hlasitost a nastavit režim nerušit, ale také používat přehledný ekvalizér. Když přejdete do „Další nastavení“, můžete zde povolit podrobnější úpravu úrovně hlasitosti pro každou aplikaci zvlášť nebo povolit více zdrojů zvuku.
Jak funguje odemykání tabletu?
Redmi Pad Pro nenabízí čtečku otisků prstů, což je docela škoda a výrobce ji nabízí až ve vyšším modelu Xiaomi Pad 6S Pro. Vlastně jsem čtečku otisků ani nepostrádal, protože si můžete naskenovat až dva obličeje. Můžete naskenovat např. sebe s vousy a bez vousů, aby si vás tablet pamatoval a nebyl problém s odemykáním v budoucnu. Můžete ale naskenovat obličej úplně někoho jiného a dát tak rychlý přístup do tabletu kolegům nebo někomu z rodiny. Odemykání obličejem pak funguje rychle a spolehlivě i za horších světelných podmínek.
Xiaomi mobily nebo tablety mnoho let podporují pohodlné odemykání chytrými náramky nebo hodinkami. Musíte mít tuto funkci aktivní v: Nastavení tabletu, Údaje o tváři a zámek obrazovky. Když budete mít tablet poblíž ruky s podporovaným zařízením, bude vám povolen přístup do tabletu bez nutnosti biometrického ověření nebo zadání PINu.
Systém HyperOS v tabletu umožňuj zamykat vybrané aplikace nebo je skrývat. Ve správci souborů si můžete uzamknout dle potřeby i vybrané soubory.
Co výkon? Bude mi stačit?
Redmi Pad Pro láká na slušnou porci výkonu a výrobce do něj nasadil osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 s maximálním taktem 2,4 GHz. Vyroben byl moderním 4 nm procesem a jsem rád, že výrobce nasadil čip právě od Qualcommu, nikoliv MediaTeku. Nasazeny jsou pak paměti RAM LPDDR4X a interní úložiště UFS 2.2. Na našem trhu je tablet k dispozici v konfiguracích 6/128 GB a 8/256 GB. Kdyby vám porce RAM nestačila, systém si ji umí rozšířit skrze interní úložiště. Tato funkce se nachází v: Nastavení tabletu, Další nastavení, Rozšíření paměti. Potěšit pak může slot pro paměťové karty microSDXC o maximální kapacitě 1,5 TB. Některé e-shopy uvádí, že paměťové karty tablet nepodporuje, ale jedná se o chybný údaj.
Výrobce vzhledem k ceně sáhl po dobré procesoru a pro práci rozhodně postačí. Bez problémů si můžete užívat plovoucí okna nebo rozdělení obrazovky s aplikacemi, používat multitasking a mít chod náročných aplikací na pozadí.
Co se týče her, rozhodně si je zahrát můžete. Age of Empires: Mobile, Call of Duty: Mobile nebo Fortnite si zahrajete na vyšší grafické nastavení. Aktuálně asi nejnáročnější mobilní hru Call of Duty: Warzone: Mobile si překvapivě můžete zahrát také, ale musíte počítat se středním grafickým nastavením.
Výkon je u tabletů často velký problém, ale Xiaomi se poslední roky opravdu snaží a chválím za nasazení procesoru od Qualcommu. S tabletem si tedy můžete užít nejen běžnou práci, ale i zábavu.
Výdrž na nabití a nabíjecí výkon
Uvnitř tabletu se nachází akumulátor o kapacitě 10 000 mAh. Výdrž se bude odvíjet podle vašeho používání, ale zhruba s běžným používáním internetu a e-maily může vydržet hezkých 7,5 hodiny na jedno nabití. Pokud budete mít nastavený jas na maximum, sledovat filmy s vyšším datovým tokem nebo hrát hry, bude výdrž horší. Výdrž však hodnotím jako velmi dobrou.
Po uvedení tabletu na trh bylo v některých e-shopech uváděno, že k tabletu dostanete nabíjecí adaptér, ale bohužel tomu tak není. Je to velká škoda a vlastně tento krok se mi nelíbí u žádného z výrobců. Pokud tedy chcete nabíjet maximálním možným 33 W výkonem, musíte si originální adaptér dokoupit. Je dostupný v oficiálním e-shopu MiStore.cz za 399 Kč s DPH. Maximální nabíjecí výkon není rekordní, ale je třeba se podívat na cenu a pokud nebudete tablet používat, bude akumulátor nabitý do dvou hodin.
Operační systém a propojení mezi tabletem a mobilem
Xiaomi nahradil tehdejší systém MIUI svým novým HyperOS. Jedná se o nadstavbu postavenou na Androidu. Během mého testování měl tablet pár drobných chybiček, ale všechny výrobce opravil aktualizacemi. Je vidět, že se tabletu tedy opravdu věnuje.
Podíval jsem se do uváděné softwarové podpory, ale tam je informace jen k 5G modelu, který na našem trhu není a ani nebude dostupný. Nejspíš v tom je zahrnuta také verze na našem trhu, protože se až na konektivitu jedná o totožné zařízení.
V době psaní recenze byl v tabletu systém HyperOS 1.0.7 s Androidem 14. Podpora uváděna výrobcem je do srpna 2027. Do té doby bude dostávat bezpečnostní záplaty a dle výrobce obdrží Android 15 a Android 16.
Uživatelské prostředí HyperOS je dnes velmi dobře optimalizované pro funkcionalitu tabletu. Můžete mít menu všech aplikací a ikony aplikací na domovských obrazovkách. Fungují velké složky s podobou widgetů i skutečné widgety a skvěle funguje spodní panel s oblíbenými a spuštěnými aplikacemi. Aplikace lze spouštět v různých plovoucích oknech a měnit jejich velikost a nad každou aplikací se nachází skryté menu. Je pod třemi tečkami (možnostmi) a ukrývá ovládání velikosti oken.
HyperOS začal i na našem trhu podporovat užší propojení mezi zařízeními Xiaomi. Funkci propojení najdete v nastavení tabletu a funguje výborně. Můžete zrcadlit celé dění obrazovky mobilu do rozdělené obrazovky na tabletu. Můžete i z tabletu přes okno mobilu odepisovat do různých aplikací a vlastně ho plnohodnotně ovládat. Okno s mobilem lze minimalizovat do malé bubliny a během práce budete mít mobil kdykoliv po ruce. Funkční je také synchronizace schránky zkopírovaného textu a z galérie mobilu můžete rychle přesunout třeba fotky do tabletu. Takové funkce se zkrátka hodí vždy.
Když si to shrnu, je na tom Redmi Pad Pro po softwarové stránce skvěle. Systém je svižný a byl jsem s jeho funkcionalitou velmi spokojený. Výrobce do něj sice předinstaloval Netflix a další aplikace, které já nechci používat, ale můžete je bez problémů odinstalovat. Já pak neoficiálním řešením odinstaloval také aplikaci YouTube, Google Disk nebo třeba celou aplikaci Google. Nahradil jsem je jinými řešeními a na funkci systému to nemělo žádný vliv.
Jak jsou na tom fotoaparáty tabletu?
Žádný blázen by nechtěl brát tablet na dovolenou a dělat s ním fotky. Na nějaké skenování dokumentů nebo QR kódů se však fotoaparát rozhodně hodit může. Vzadu má jeden fotoaparát s rozlišením 8 Mpx a clonou f/2,0. Přední kamera slouží dobře pro videohovory a také poskytuje 8 Mpx rozlišení a clonu f/2,4. Obě kamery umí pořídit video v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS.
Od žádného tabletu neočekávám nějaké úchvatné snímky, ale Redmi Pad Pro má hezkou aplikaci pro focení se všemi podstatnými režimy. Autofokus funguje fotoaparátu výborně a pořídit můžete i ucházející makro. Vlastně snímky mají hezké barvy a za horšího světla musíte počítat s digitálním šumem. Využít můžete režim „Dokumenty“, a ten bych s tabletem během práce využíval asi často. Funguje skvěle a přes fotoaparát můžete papír, tabule či něco jiného s textem naskenovat, text bude automaticky zvýrazněn a poté dokument lze poslat e-mailem nebo s ním jinak pracovat.
Jak je na tom tablet s konektivitou?
Několikrát jsem v recenzi zmínil, že na náš trh se dostala verze tabletu bez mobilního připojení. Ve světě je však i 5G verze se slotem pro nanoSIM kartu. Spokojit se budete muset se všemi potřebnými Wi-Fi sítěmi až do verze Wi-Fi 6. Citlivost antén je na příkladné úrovni a s žádným Wi-Fi routerem nebo hotspotem jsem neměl problémy.
S tabletem můžete v případě potřeby používat chytré hodinky, bezdrátová sluchátka či jiné příslušenství, a to skrze Bluetooth 5.2. Raději bych viděl verzi Bluetooth 5.3, ale ona i nasazená verze funguje výborně a má kodek AptX-Adaptive, ale o tom jsem se již zmiňoval.
Používat můžete Miracast a klidně z tabletu můžete zrcadlit obraz do televizoru a ukázat babičce fotky z dovolené. Dle očekávání tablet nemá Galileo, GPS ani podporu jiných družic.
Závěr
Redmi Pad Pro se prodává za příjemnou cenu 6 999 Kč s DPH ve verzi 6/128 GB. Kdybych si měl tablet kupovat, rozhodně bych si připlatil a sáhl bych po verzi 8/256 GB. Připlatíte jen tisícovku a získáte nejen více místa, ale i porci RAM. Tablet tedy bude mít dostatek výkonu do budoucna. Výrobce ho nabízí v oficiálním e-shopu MiStore.cz, ale najít ho můžete i na Datartu a jiných e-shopech.
Jsem hrozně rád, že se Xiaomi snaží na náš trh přinést více modelů tabletů. Redmi Pad Pro chce nalákat uživatele, co vyžadují velký IPS displej, kvalitní konstrukci a slušné čtyři stereo reproduktory. Tuto funkci tablet plní skvěle a pochválit musím také jeho výkon, kodeky od Qualcommu, funkci propojení Xiaomi zařízení, spolehlivé odemykání obličejem a výdrž na jedno nabití.
Výrobce musel někde šetřit, a to se naštěstí neprojevilo na procesoru, ale jen u verze Bluetooth a příslušenství. Je kvalitní a třeba s klávesnicí jsem byl velmi spokojený, ale samostatné nabíjení klávesnice nebo pera umí být otravné. Výdrž klávesnice i pera je výborná, ale přeci jen připojení pomocí pinů a bezdrátové nabíjení pera je daleko příjemnější. Nic víc bych tabletu nemohl vytknout.
Pokud hledáte tablet v této cenové kategorii, rozhodně bych Redmi Pad Pro mohl doporučit. Musíte však případně překousnout již zmíněné nabíjení příslušenství.
Chcete pohodlné magnetické nabíjení příslušenství a nevadila by vám o něco menší velikost tabletu? Pak bych raději sáhl po výborném modelu Xiaomi Pad 6. Pokud vám nedělá problém si připlatit a chcete opravdu nabušený tablet, je tu Xiaomi Pad 6S Pro 12.4. Má také velký displej, ale výrazně více výkonu a magnetické příslušenství.
Rozhodně zajímavý tablet za zajímavou cenu.