Výrobce Xiaomi již tradičně na náš trh uvedl mobily řady Redmi Note pro letošní rok. Roky to jsou velmi oblíbené mobily a často slibují dobrý poměr cena/výkon. V nedávné recenzi jsem se věnoval aktuálně nejvyššímu mobilu z rodiny Redmi, a to konkrétně Redmi Note 14 Pro+ 5G. Nastal čas se podívat na druhou stranu celé řady. Tentokrát budu popisovat zkušenosti s mobilem Redmi Note 14. Za atraktivní cenu slibuje kvalitní snímky, OLED displej, stereo reproduktory a dostatek výkonu. Jak se povedl?
Nejdříve je dobré upozornit, že v prodeji se nachází dva velmi podobné mobily. V této recenzi popisuji model Redmi Note 14, ale narazit můžete na dražší Redmi Note 14 5G.
Pozitiva:
- Konstrukční zpracování
- OLED displej
- Stereo reproduktory, 3,5 mm jack a kodeky od Qualcommu
- Čtečka otisků pod displejem
- DualSIM, infraport
- Dostupnost verze 8/256 GB
- Kvalita 108 Mpx fotoaparátu a selfie kamery
- 6 let softwarové podpory
- Cena
Negativa:
- V balení není nabíjecí adaptér
- Omezení Always-On
- Zvláštní využití ultraširokoúhlého fotoaparátu
- Nemá 5G
Obsah prodejního balení
Už při pohledu na prodejní krabičku je jasné, že se v ní žádný nabíjecí adaptér nenachází. Vidím to strašně nerad, ale musíme se s tímto faktem smířit. Aktuálně na výrobce mobilů totiž tlačí EU, ale k nabíjení se dostanu ještě později. V krabičce se nachází nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel, velkou pochvalu si výrobce odnáší za tmavý silikonový kryt a nechybí spona pro vysunutí nanoSIM šuplíku.
Design a konstrukce – sázka na jistotu, ale s větším vyztužením
Redmi Note 14 se na našem trhu prodává ve třech barevných verzích, a to v modré, fialové nebo mnou testované černá. Právě v mnou testované verzi se mi líbí, že jsou záda matná a nejsou na nich tolik vidět otisky prstů. Celý zadní kryt výborně imituje sklo a ve skutečnosti se jedná o plast. Najdeme na něm jen logo výrobce a vystupující modul s fotoaparáty. Výrobce s v něm chlubí vysokým 108 Mpx rozlišením hlavního fotoaparátu.
Rám mobilu je plastový a ocení ho fanoušci plochých rámů. Kvůli lepší ergonomii bych já osobně ocenil zaoblenější rám, ale jsem si vědom toho, že se mnou dost lidí v tomto ohledu nesouhlasí. I v krytu z prodejního balení se mobil drží dobře. Na dnešní poměry je mobil lehký a jeho váha dle výrobce činí 196 gramů. Celkové rozměry pak jsou: 162,4 x 75,7 x 7,88 mm. Konstrukce má standardní certifikaci zvýšené odolnosti IP54 a výrobce se ve svých produktových materiálech chlubí vylepšenému vnitřnímu vyztužení. Díky tomu by mobil měl lépe zvládat nárazy.
Na své horní části mobilu najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Může se na první pohled zdát, že se hned vedle nachází výdech hlasitého reproduktoru, ale ve skutečnosti se ve zdířkách nachází senzor okolního světla a další. Dostalo se i na malou černou část s infraportem pro ovládání domácích spotřebičů a zdířku s mikrofonem. Pravý bok mobilu na sobě nese ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Jejich umístění je dle mého názoru ideálně a jsem s nimi spokojený. Spodní část mobilu ukrývá šuplík s hybridními sloty, mikrofon, USB-C a hlasitý reproduktor.
Čelní plochu pokrývá ochranné sklo displeje a na něm je již z továrny nalepená ochranná fólie. Kdyby vám časem vadila, klidně ji můžete odlepit. Kolem displeje jsou trochu tlustší rámečky, nejedná se však o žádnou tragédii. V horní části displeje je malý průstřel selfie kamery a nad ní je výřez reproduktoru pro hovory a multimédia.
OLED displej
V tomto cenovém segmentu se stále můžete setkávat s mobily s IPS displeji. Je pravdou, že cílovka to často vůbec neřeší a IPS panely mohou být velmi dobré. Redmi Note 14 již má OLED displej s běžnou úhlopříčkou 6,67palce, rozlišením 2 400 x 1 080 px, jemností 394 PPI a chrání ho výborné tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5. Panel podporuje až 120 Hz obnovovací frekvenci, systém si ji umí regulovat automaticky dle potřeby a můžete si manuálně vybrat mezi 60 Hz nebo 120 Hz.
OLED panel je na danou třídu velmi pěkný, má příkladné pozorovací úhly a líbí se mi jeho barevné podání. Do něj si můžete podrobněji sáhnout v nastavení. Automatická regulace funguje ukázkově, a to právě kvůli umístění senzoru na horní část mobilu. Viditelnost na přímém slunci je slušná, výrobce uvádí maximální hodnotu 2 100 nitů a trochu viditelnost kazí jen nalepená ochranná fólie. Nejedná se o nic hrozného, ale kdyby vám to vadilo, fólii můžete odlepit.
V nastavení displeje je možné upravit nejen barvy a obnovovací frekvenci, ale upravit si můžete ještě velikost písma. Úplně u každého mobilu mi vadí velké prvky nastavené výrobci mobilů a v případě Redmi Note 14 jsem si poupravil minimální šířku na hodnotu 484, díky čemuž jsou různé prvky menší a mám pocitově všude v prostředí více místa.
Funkci Always-On (Vždy na displeji) by mobil teoreticky mít mohl, jelikož má OLED panel, ale mobily značky Redmi poslední roky mají tuto funkci omezenou. Nastavit si můžete Aktivní displej, a ta vám zobrazí čas, datum a příchozí oznámení na „zhaslém“ černém displeji jen po dobu deseti vteřin. Zobrazení se po přijetí oznámení, po poklepání nebo po zvednutí mobilu. Taková gesta si totiž v nastavení můžete zapnout.
Jak mít celý den aktivní Always-On na mobilech Redmi a POCO?
Jak umí hrát a co haptická odezva?
Někdo jistě ocení přítomnost starého 3,5 mm audio jack konektoru. Pokud máte svá oblíbená drátová sluchátka, můžete je bez nějakých omezení používat. Náročnější posluchači pak jistě používají DAC převodníky nebo sluchátkové zesilovače zapojené skrze USB-C. Mobil si s nimi rozumí.
Za ty peníze nemůžete očekávat nějakého nadprůměrného hudebníka. Chválím za přítomnost a umístění dvou stereo reproduktorů. Hlasitost je na vysoké úrovni a kvalitu zvukového přednesu bych pak hodnotil jako průměrnou.
Pro bezdrátový poslech slouží Bluetooth 5.3 a právě tato verze je již úspornější a poskytuje kvalitnější přenos. Ve specifikacích nejsou uváděny podporované audio kodeky, ale příjemně jsem překvapen, že mobil podporuje kodeky AptX a AptX-HD od Qualcommu. Nejrozšířenější kodeky AAC a SBC samozřejmě nechybí. V nejvyšším kodeku AptX-HD dostanete velmi kvalitní zvuk se vzorkovací frekvencí 48 kHz a 24 bity. Odpovídá vinylovým LP deskám.
V nastavení zvuku je možné si zvolit sílu vibrací. Pojkročilejší nastavení haptické odezvy však chybí, ale to je u mobilů za tyto peníze běžné. Nastavit si můžete oddělené ovládání hlasitosti, více zdrojů zvuku a přítomen je tradiční ekvalizér.
Konektivita mobilu a propojení zařízení
Nejdříve je dobré upozornit, že v prodeji se nachází dva velmi podobné mobily. V této recenzi popisuji model Redmi Note 14, ale narazit můžete na dražší Redmi Note 14 5G. Mnou testovaný model má hybridní šuplík a musíte se rozhodnout, zda chcete dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM společně s paměťovou kartou microSDXC. Podporovány jsou mobilní sítě LTE a starší. Druhý zmíněný model má malé designové úpravy, jiný hardware a jak již jeho název napovídá, podporuje modernější mobilní sítě 5G.
Připojit se můžete k bezdrátovým sítím Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 (5 GHz a 2,4 GHz). Citlivost antén je příkladná a během testování jsem neměl sebemenší problémy s různými hotspoty a routery. O Bluetooth 5.3 jsem se již rozepisoval a uvnitř mobilu je ještě NFC cívka pro využívání bezkontaktních plateb službou Google Peněženka.
Pro určení polohy a jejím udržení na mapě jsou k dispozici všechny potřebné družice. Mobil podporuje připojení k evropskému Galileu, americké GPS/A-GPS, čínskému Beidou a ruskému Glonassu.
Zmínil jsem, že mobil má na své horní části infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Funguje výborně a ovládat můžete televizory, různá světla, klimatizace a další spotřebiče. Výrobce k tomu předinstaloval vydařenou aplikaci Mi Ovladač a v ní je podporováno mnoho výrobců spotřebičů. Jestli budete potřebovat, klidně můžete stáhnout aplikaci jinou a infraport vám s ní bude fungovat.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Redmi Note 14 má čtečku otisků prstů umístěnou pod displejem. S jejím umístěním nemám sebemenší problém, snadno jsem na ní dosáhl palci a její spolehlivost vylepšila poslední aktualizace. Nyní mi funguje velmi slušně, a to i přes výrobcem nalepenou fólii. Pokud časem na displej nalepíte třeba nějaké ochranné sklo, doporučuji v nastavení otisky prstů odstranit a nastavit je znovu přes nalepené sklo. Zajistíte tak spolehlivou funkcionalitu.
Xiaomi nabízí odemykání mobilu přes selfie kameru. Nejedná se o tak bezpečnou záležitost, ale odemykání funguje rychle a spolehlivě i za horších světelných podmínek. Nastavit si můžete dva obličeje, a to např. sebe a člena rodiny nebo sebe s vousy a bez vousů.
Je výkon mobilu dostatečný?
Redmi Note 14 v LTE verzi nabízí osmijádrový procesor MediaTek Helio G99 Ultra. Byl vyroben 6 nm procesem a má maximální takt 2,2 GHz. V prodeji je ve dvou paměťových verzí 6/128 GB a 8/256 GB s LPDDR4X RAM a úložištěm UFS 2.2. Kdybych si já měl mobil kupovat, rozhodně bych sáhl po vyšší paměťové verzi. 256 GB úložiště je daleko použitelnější a 8 GB RAM se bude do budoucna hodit. Podporováno je rozšíření skrze interní úložiště až o dalších 8 GB, a to když to systém bude někdy potřebovat. Funkci lze zapnout v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Rozšíření paměti.
Jedná se o nejnižší model z rodiny Redmi, proto nemůžete očekávat nějaký herní stroj pro náročné uživatele. Cílovka ale bude nejspíš spokojena, jelikož výkon postačí pro všechny náročné aplikace, chod aplikací na pozadí a využívání multitaskingu bez nějakých omezení. Na limity dle očekávání budete narážet u her. Méně náročné hry si užít lze, ale s náročnými hrami např. Call of Duty: Warzone Mobile nebo Fortnite počítat nelze.
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
Redmi Note 14 v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 5 500 mAh. Kapacita je to slušná a celý pracovní den s mobilem vydržíte. Jestli nesledujete často sociální sítě a nahrajete hry s vyšším jasem, pak klidně vydržíte dva celé dny na jedno nabití. Výdrž se vška hodnotí velmi obtížně, jelikož každý používá odlišné aplikace.
Skrze USB-C konektor lze mobil nabíjet maximálním 33 W výkonem. Nabíjecí adaptér však v prodejním balení není a pokud budete chtít tak vysoký nabíjecí výkon používat, musíte si obstarat originální nabíjecí adaptér. Výrobce je již prodává ve svém e-shopu. Z úplného vybití do 100 % se mobil nabije za přibližně 1 hodinu a 20 minut. Doporučuji také přejít do: Nastavení telefonu, Baterie, Ochrana baterie a zde vybrat „Normální nabíjení“.
Kde sehnat originální drátové a bezdrátové Xiaomi nabíječky?
Jak umí zadní fotoaparáty pořizovat fotky a video?
Redmi Note 14 se chlubí kvalitou zadních fotoaparátů. Na svých zádech nese modul se třemi fotoaparáty, ale poslední 2 Mpx makro je tradičně nadbytečný a výrobce si ho mohl odpustit. Hlavní fotoaparát má vysoké 108 Mpx rozlišení s optickou stabilizací obrazu (OIS), clonou f/1.7 a velikostí senzoru 1/1.67palce. Dle očekávání další fotoaparát je ultraširokoúhlý, má rozlišení 8 Mpx a clonu f/2.2.
Více jsem se kvalitám fotoaparátů věnoval v předchozí článku:
Video lze pořizovat jen hlavním fotoaparátem v maximálním rozlišení Full HD (1080p) se 30 nebo 60 FPS. Videa špatně nevypadají a dobře funguje HDR i barvy, ale i kdžy má mobil OIS, nějakou úžasnou stabilizaci nečekejte. Videa zkrátka odpovídají ceně mobilu a jsou průměrná.
Video pořízené mobilem je možné vidět v OSCloudu.
Co selfie kamera?
V displeji je malá selfie kamera s rozlišením 20 Mpx a clonou f/2.2. Rozlišení je na danou třídu celkem vysoké a já si ihned vypnul mnou nenáviděné režimy zkrášlení. Jedná se o retuš, změnu tónu pleti a podrobnější nastavení obličeje. Výborně funguje automatické HDR a chválím i za svižné přepínání mezi běžným režimem „1x“ a „0.8x“ se širším zorným polem. Pořízené snímky jsou moc pěkné, plné detailů a pleť je přirozená.
Operační systém – šestiletá podpora aktualizací
V době psaní recenze se v Redmi note 14 nacházel operační systém Android 14. Výrobce si ho upravil k obrazu svému a k dispozici je dobře známé prostředí HyperOS 1.0.5 (kdysi MIUI). Výrobce mobilu dává dlouhou softwarovou podporu. Bude dostávat 6 let aktualizací bezpečnostních záplat a 4 roky velké aktualizace Androidu. To znamená, že dostanete tři nové verze Androidu.
Uživatelské prostředí HyperOS není třeba nějak zdlouhavě popisovat, protože ho dost lidí zná. Je celé přeloženo do češtiny, je přehledné a má různé vlastní funkce. V případě tohoto modelu je možné měnit velikosti složek a aplikace spouštět i bez otevření složky, nastavit mřížku 5×6, využívat různá gesta pro vytvoření screenshotů, rychle vypínat úspory energie u vybraných aplikací a systém lze ovládat moderními gesty nebo prastarou trojici tlačítek vespod displeje.
Jedná se o dostupný model, proto se v něm nachází různé předinstalované aplikace. Dost z nich je žádaných, ale i těch nežádoucích. Výrobce si zcela mohl odpustit nějaké hry, Spotify, Netflix a další, které já používat nechci. Pokud chcete, můžete si je běžně odinstalovat. Já šel ale ještě dál a odinstaloval většinu aplikací od Googlu, HyperOS internetový prohlížeč a další. Takový postup je však neoficiální a věnoval jsem se mu ve starším článku.
Závěr
Redmi Note 14 v LTE verzi se na našem trhu již prodává, a to ve známých velkých e-shopech nebo v oficiálním MiStoru. Cena je velmi atraktivní a za 6/128 GB verzi zaplatíte 4 599 Kč s DPH. Vyšší verze 8/256 GB mi v dnešní době dává mnohem větší smysl a rozhodně bych sáhl právě po ní. Příplatek je dle mého názoru minimální a stojí 5 299 Kč s DPH.
Když si vše opravdu shrnu, mobil jsem během testování především chválil. Design nijak nevyčnívá z řady, ale je dle mého názoru pěkný a příkladné je konstrukční zpracování. OLED displej vidím rád a čtečka otisků funguje po poslední aktualizaci spolehlivě. Pokud si mobil zakoupíte, rozhodně doporučuji hned stáhnout všechny dostupné aktualizace. Pochválit mobilu musím stereo reproduktory, přítomnost starého 3,5 mm audio jacku, podporu audio kodeků od Qualcommu a hlavní 108 Mpx fotoaparát na danou třídu fotí velmi slušně. Ona vlastně i přední kamera v displeji je nadprůměrná. Další velkou výhodou tohoto modelu je dlouhá šestiletá softwarová podpora.
Absenci nabíjecího adaptéru v balení brzy nebudu moci považovat za nevýhodu, jelikož zmizí u všech výrobců. Nerad ale vidím nesmyslné omezení obrazovky Always-On. Rád bych totiž měl neustále na očích čas a všechna oznámení… Dost zvláštní je využití ultraširokoúhlého fotoaparátu a někdo může postrádat jeho manuální využití. 2 Mpx fotoaparát si výrobce mohl odpustit. Absence 5G je pak velkou nevýhodou tohoto modelu, ale zde narážíme samozřejmě na cenu.
Pokud hledáte spolehlivý mobil do 5 300 Kč a nevadí vám absence 5G, pak je dle mého názoru Redmi Note 14 žhavým kandidátem. Kdo jiný vám za tyto peníze nabízí šestiletou podporu, audio kodeky AptX-HD a tak dobrý hlavní a přední fotoaparáty? Takřka nikdo. Potřebujete 5G? Pak bych si připlatil a sáhl spíše po modelu Redmi Note 14 5G. Nejde tu jen o 5G, ale dostanete lepší procesor, vyšší 45 W nabíjecí výkon, vyšší odolnost s certifikací IP64 a užitečné AI funkce v češtině.
Tomu říkám skvělá recenze. Už sice používám RN14Pro+5G, nicméně, být zákazníkem co hledá informace, pak právě takové recenze mi pomohou v rozhodování.