RECENZE: Oppo Reno7 5G – střední třída s 256 GB úložištěm a super fotoaparáty

Oppo sice stále někteří na našem trhu neznají, ale ve skutečnosti se jedná o největšího výrobce mobilních telefonů. I u nás výrobce oficiálně působí nějakou dobu a letos u nás prodává dvojici zajímavých modelů Oppo Reno7 5G a Reno7 Lite 5G. V této recenzi jsem se podíval na lépe vybavený model Oppo Reno7 5G, který se snaží nalákat na rychlý OLED displej, bleskové 65W nabíjení, 256 GB interní úložiště a trojici zadních fotoaparátů. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 12 500 Kč.

 

 

Pozitiva:

  • Obsah balení
  • Hezké barvy, konstrukční zpracování a ergonomie
  • Moc pěkný OLED displej s ochrannou fólií
  • 3,5 mm jack pro sluchátka
  • Propojenost mobilu s počítačem
  • Rychlé odemykání mobilu
  • Dostatek výkonu a výborné chlazení
  • 256 GB interní úložiště
  • Lze vložit paměťové karty
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • 65 W bleskové drátové nabíjení
  • Hodně slušné zadní fotoaparáty
  • Kvalitní selfie kamera
  • Příjemná Androidí nadstavba
  • Výborná konektivita
  • Vyvážená cena

 

Negativa:

  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
  • Displej mohl mít 120 Hz
  • Fortnite a Apex Legends nelze hrát na maximální detaily
  • Zatím nemá Android 12

 

 

 

Co najdu v balení?

U mobilů Oppo mám rád i prodejní balení. K mobilu Oppo Reno7 5G dostanete také ochranný průhledný silikonový kryt a velkou pochvalu si výrobce odnáší i za 65W rychlý nabíjecí adaptér. Dále se v krabičce nachází metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, spona pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – hezké barevné varianty

Na test jsem obdržel Oppo Reno7 5G v zajímavé barvě, kterou výrobce pojmenoval jako kosmicky černou. Ta je na horní části spíše taková tmavě modrá a přechází do světlé, což vypadá vážně moc pěkně. Mobil je k dispozici také v duhovém provedení.

Zdroje: Oppo

Mobil je ergonomicky vyřešen skvěle, protože má oblé tvary, díky čemuž výborně padne do ruky. Ovládání mobilu je tedy pohodlné, a to i jednou rukou. Celkové rozměry mobilu dle stránek výrobce činí 160,6 x 73,2 x 7,81 mm a váží krásných 173 gramů.

Čelní plocha mobilu má 6,4palcový OLED displej s minimalizací rámečků. V levém horním rohu je průstřel selfie kamerky a na ochranným skle displeje je i nalepená fólie již z výroby. Nad displejem se pak nachází mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je z plastu, ale v mnou testovaném barevném provedení se na světle hezky leskne. Na horní části mobilu najdeme jen malou zdířku mikrofonu a na levém boku se tradičně nachází tlačítka pro ovládání hlasitosti. Nad tlačítky se v mobilu ukrývá šuplík pro dvě nanoSIM a microSDXC karty. Pravý bok mobilu má dobře umístěné zamykací/vypínací tlačítko a vespod mobilu je 3,5 mm jack, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Levý bok mobilu

Zadní kryt mobilu může působit skleněně, ale ve skutečnosti se jedná o velmi dobře zpracovaný plast. To může někomu sice vadit, ale na druhou stranu díky plastu je mobil lehčí, a hlavně sklo je náchylné na rozbití. Mnou testovaná varianta je také matná, díky čemuž na zádech nejsou vidět otisky prstů. Na zádech se nachází lehce vystupující modul třech fotoaparátů s bleskem a nechybí ani logo výrobce.

V této cenové kategorii opravdu velice těžce najdete mobil se zvýšenou odolností vůči vniknutí vody a prachu. Žádnou takovou certifikaci nenajdete ani u tohoto mobilu. U šuplíku na nanoSIM karty si sice můžete všimnout gumového těsnění, takže mobil ve skutečnosti nějakou základní odolnost má, ale nemá žádnou certifikaci.

 

 

 

Displej – povedený OLED s fólií

Oppo Reno7 5G má 6,4palcový LTPS OLED displej s Full HD+ rozlišením. Jeho velikost na dnešní dobu patří k těm menším, protože dnes mobily již mají běžně i nad 6,7palců. To může někoho rozhodně potěšit. Displej chrání ochranné tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5, na kterém se již z továrny nachází nalepená ochranná fólie.

Displeji nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu, která funguje perfektně a ona vlastně i viditelnost displeje na přímém slunci je dobrá. Spokojený jsem byl tedy i s maximálním jasem displeje 600 nitů a 800 nitů při zobrazení obsahu HDR/HDR10+, pozorovacími úhly a moc pěkné je i barevné podání displeje. Výrobce tradičně do nastavení displeje přidal i funkci pro vylepšení barev při sledování videí.

Výrobce se také chlubí, že displej mobilu nabízí rychlejší 90 Hz obnovovací frekvenci. To mobil skutečně má a prostředí mobilu je díky tomu takové svižnější, než u mobilu s běžnými 60 Hz. Někdo by však již mohl očekávat 120 Hz. Pochválit však musím i funkci Always-On (Vždy displeji), kdy se zobrazí čas, datum i nové notifikace na zhaslém displeji. Obrazovku si můžete přizpůsobit k obrazu svému a lze nastavit i možnost zobrazení Always-On po celý den.

 

 

 

Zvuk – staromilci ocení jacka

Na mobilu se nachází dva reproduktory, ale ten nad displejem bohužel je výhradně pro hovory. Pro multimédia tedy slouží jen jeden reproduktor, a to na spodní části mobilu. Je škoda, že mobil nemá stereo reproduktory. Hlasitý reproduktor však hraje dostatečně hlasitě a spokojený jsem byl i s jeho kvalitou odpovídající ceně mobilu.

Někdo může ocenit, že mobil na spodní části má ještě prastarý 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, mikrofonů či jiného příslušenství. Pro bezdrátový poslech skvěle slouží Bluetooth 5.2 s podporou všech potřebných kodeků: AptX/AptX-HD, AAC, LDAC a SBC.

 

 

 

Propojenost mobilu s počítačem

Někteří o tom nevědí, ale mobily Oppo v sobě nabízí velice příjemnou funkci PC Connect. Jak již název funkce napovídá, slouží pro propojení mobilu s vaším počítačem se systémem Windows. Ta funguje velice jednoduše a připojení probíhá skrze úsporné Bluetooth, takže nemusíte vytahovat žádné kabely.

Zdroje: screenshot ze stránky Oppo.com

Propojení mi alespoň s Windows 11 fungovalo velice dobře a stačí jen mít na počítači povolené Bluetooth, a to samé platí i u mobilu. Pak už jen v rolovací liště Androidu můžete povolit funkci PC Connect či přejít do: Nastavení telefonu/Připojení a sdílení/PC Connect a mobil s počítačem propojit. Pak už jen stačí propojení na obou zařízení povolit a případně udělit potřebná oprávnění.

Co propojeností získám? Díky tomu můžete pohodlně zrcadlit celou obrazovku mobilu na počítač a pomocí myši a klávesnice prostředí Androidu i ovládat, zatímco mobil leží na stole. Díky tomu můžete vyřizovat veškerou komunikaci ve všech vašich aplikacích i při práci na počítači. Upozorněni budete také na nové příchozí zprávy a hovory a snadno mezi mobilem a počítačem lze přenášet třeba i fotky nebo screenshoty.

Funkce Oppo PC Connect vám nevyhovuje a přesto chcete propojit mobil s Windows? Můžete využít i funkci ve Windows 11 přímo od Microsoftu, která funguje s mobilem od Oppo také výborně. Více v tomto článku.

 

 

 

Odemykání mobilu – na rychlost si stěžovat nebudete

Oppo Reno7 5G nabízí moderní OLED displej, díky čemuž mohl výrobce pod displej umístit optický senzor pro skenování otisků prstů. Čtečka je v displeji umístěna ideálně a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Odemykání mobilu je spolehlivé i přes nalepenou fólii a je i rychlé.

V nastavení telefonu se nachází také odemykání mobilu skrze selfie kamerku v displeji. To funguje také velice dobře, a to dokonce i za horších světelných podmínek. Tuto funkci jistě oceníte v situaci, kdy máte špinavé ruce.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

V mobilu se ukrývá výkonný osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 900 s maximálním taktem 2,4 GHz. Na náš trh se mobil dostal také v lepší konfiguraci s 8 GB RAM (LPDDR4X) a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. RAM je možné také v případě potřeby virtuálně rozšířit až o 5 GB skrze interní úložiště, a to v: Nastavení telefonu/Informace o zařízení/RAM. Úložiště mobilu pak lze také rozšířit paměťovou kartou, ale výrobce na stránkách nespecifikuje, jakou maximální kapacitu paměťové karty lze použít.

Testy mobilu v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5

Procesory MediaTeku jsou poslední dva roky výborné a jsou úplně jiné, než tomu bylo před lety, kdy byl s těmito procesory problém. Výkonu má tedy mobil na rozdávání a postačí pro všechny nejnáročnější aplikace i mobilní hry. Nejnáročnější mobilní hry Fortnite nebo Apex Legends si však nezahrajete na maximální možné grafické nastavení. Fortnite lze hrát bez záseků na střední detaily a Apex Legends na UltraHD nebo střední grafické nastavení se 60 FPS.

Grafické nastavení hry Fortnite
Grafické nastavení hry Apex Legends

 

Jak je na tom mobil s chlazením?

Zatímco procesory od Qualcommu mají problémy s chlazením, procesory od MediaTeku mají chlazení vyřešené většinou výborně. To není výjimka ani procesoru v tomto mobilu, a i po dlouhém hraní či používání nejrychlejšího nabíjení mobil netrpěl na nadměrné zahřívání.

 

Výdrž a nabíjení mobilu

Pod zadním krytem se v mobilu nachází dva oddělené akumulátory o kapacitě 2 250 mAh, což nám dává kapacitu 4 500 mAh. To dnes není nijak převratná kapacita a je spíše průměrná, ale výrobce použil úsporný procesor od MediaTeku, nasadil místo 120 Hz „jen“ 90 Hz frekvenci displeje a dobře odladil prostředí Androidu. Výdrž sice hodnotím dost nerad, protože každý používáme mobil trochu jinak. Dovolím si však říci, že mobil vydrží celý den pracovního nasazení. Méně náročný uživatel může vydržet i jeden a půl až celé dva dny na jedno nabití.

Jako velký fanoušek rychlého nabíjení rád vidím, že mobil podporuje také 65 W rychlé nabíjení SuperVOOC. Tak silný nabíjecí adaptér najdete také přímo v balení, což Samsung, Apple, Nokia, Sony a další rozhodně nedávají. Z úplného vybití do 50% se akumulátory nabijí za 15 minut a do 100% stavu pak za 34 minut. Výkon nabíjení je tedy vzhledem k ceně velice slušný. Bezdrátové nabíjení mobil nepodporuje.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?

V mobilu Oppo Reno7 5G najdeme pro výrobce již tradiční aplikaci pro pořizování fotek a videí. Ovládání aplikace je snadné, vše je přehledné a prvky jsou o něco větší, než u některé konkurence, díky čemuž je ovládání při rychlém focení pohodlnější.

Horní část aplikace nabízí funkci HDR (funguje i automaticky), AI pro automatické vyvažování barev a dostalo se i na režim focení v maximálním rozlišení 64 Mpx. Tento režim může posloužit pro následné úpravy ve Photoshopu či jiném grafickém nástroji. Pokud fotky náročně neupravujete, tento režim můžete vynechat, protože snímky v tak velkém rozlišení mají velikost kolem 10-15 MB. Úplně vpravo nahoře se nachází možnosti (tři tečky), kde je i časovač, zvolení poměru stran fotek i podrobné nastavení aplikace. V případě režimu pro pořizování videa najdete v této nabídce rozlišení videa a snímkování.

Níže v aplikaci se nachází dobře umístěna tlačítka služby Google Lens, kterou můžete využít pro skenování QR kódů či rychlého nalezení různých věcí v Googlu. Nechybí ani užitečná trojice tlačítek pro ultraširokoúhlý fotoaparát (0,6x), hlavní fotoaparát (1x) a 2x digitální zoom. Hned vedle je i tlačítko s ikonou hůlky, kde se ukrývá retuš a různé filtry. Přítomný je i pruh se všemi potřebnými režimy. Tam se nachází režim fotografie/video, noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím za vámi a v kolonce „Další“ najdete i vydařený Pro režim pro manuální nastavení parametrů. Dále zde najdete panorama, časosběr, zpomalený záběr či skener textu.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty mobilu?

Oppo Reno7 5G na svých zádech nabízí lehce vystupující modul dvou velkých fotoaparátů. Všimnout si však můžete i miniaturní třetí čočky, kde se nachází zcela zbytečný 2 Mpx fotoaparát pro makro. Jelikož má fotoaparát nepoužitelné rozlišení, nebudu se mu nadále věnovat. Hlavní fotoaparát má 64 Mpx rozlišení, světelnost f/1,7 a zorné pole 80,5°. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se zorným polem 118,9°, 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2,25. Fotoaparátům pochopitelně asistuje také přisvětlovací blesk.

Oba fotoaparáty odvádí na střední třídu velice dobrou práci. Za dobrých světelných podmínek mají snímky věrné barevné podání, ostrost a výborně funguje i automatické HDR. S protisvětlem si snímače poradí také dobře a problém nenastane ani při focení makra hlavním fotoaparátem. Jelikož má hlavní fotoaparát vysoké 64 Mpx rozlišení, můžete sáhnout i po 2x – 5x digitálním zoomu, kdy jsou snímky stále hezké. U ultraširokoúhlého fotoaparátu si výrobce dobře poradil i s kraji snímků, kde není na rozdíl od některé konkurence vidět deformace.

Horší světelné podmínky také nejsou problém, protože v aplikaci fotoaparátu se nachází efektivní noční režim. Tento režim fotky hezky prosvětlí a vyhladí digitální šum. V noci se ze snímků začínají vytrácet detaily, ale ne nijak výrazně a fotky vypadají i tak velice pěkně. Jen zpracování snímků pořízených s nočním režimem je trochu pomalejší, než bych si přál.

 

 

 

Jak mobil umí pořizovat video?

Mobil umí pořizovat video hlavním i ultraširokoúhlým fotoaparátem. Hlavním fotoaparátem lze pořizovat video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Pokud chcete rychlejší snímkovací frekvenci, můžete sáhnout po Full HD se 30 nebo 60 FPS. Během pořizování videa lze pořizovat i snímky a digitálně zoomovat.

  • Hlavní fotoaparát: 4K/30 FPS, Full HD/30/60FPS, HD/30/60FPS
  • Ultraširokoúhlý fotoaparát: Full HD a HD/30 FPS

Samotná videa jsou na tom dost podobně, jako snímky. Mají moc hezké barevné podání, dostatek detailů a rychlé je i přeostřování. Mobil sice nemá optickou stabilizaci obrazu (OIS), ale elektronická stabilizace je na velice dobré úrovni. Přítomný je i režim pro vyšší stabilizaci, který můžete zapnout v aplikaci fotoaparátu. Vzhledem k ceně si tedy myslím, že jsou videa slušná, i když některá konkurence je má o něco stabilnější.

 

 

 

Jak je na tom focení selfíček?

V průstřelu displeje se nachází jedna selfie kamerka s rozlišením 32 Mpx, světelností f/2,4 a zorným polem 85°. I během focení můžete využít automatické HDR, nastavit si lze poměr stran, úpravu tváře a k dispozici jsou i různé filtry. Výrobce nezapomněl ani na mou oblíbenou funkci portrétního režimu, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Rozostření funguje automaticky výborně a sílu rozostření si můžete i manuálně upravit. Přední kamerou je pak možné i pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. Myslím si, že s kvalitou selfíček bude spokojený i náročnější uživatel sociálních sítí.

S portrétním režimem
Bez portrétního režimu, pouze automatika

 

 

 

Operační systém – tradičně s příjemným prostředím

V době psaní této recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 11, který byl upraven nadstavbou ColorOS 12. Je velká škoda, že mobil již nenabízí novější Android 12, ale výrobce se aktualizacemi svým mobilům opravdu věnuje. Dostává tedy nové bezpečnostní záplaty a pravděpodobně již brzy dostane i novou verzi Androidu.

Systém podporuje také veškeré služby od Googlu, a to včetně Obchodu Play. Užít si tedy můžete své oblíbené aplikace. Systém je na rozdíl od některých výrobců také svobodnější a můžete si na něm užít aplikace AeroInsta pro Instagram bez reklam, YouTube ReVanced pro prémiové služby YouTube zdarma a další aplikace stažené mimo Obchod Play.

Celá nadstavba je v češtině a je velice jednoduchá. V: Nastavení telefonu/Přizpůsobení si můžete upravit obrazovku Always-On (Vždy na displeji), ikonu v prostředí, výsuvnou lištu systému, barvy v prostředí i velikost písma a prvků v prostředí. Já si oblíbil také světelné efekty, kdy se barevně rozzáří kraje displeje při nové notifikaci (upozornění z aplikací). V nastavení telefonu se nachází takém kolonka „Speciální funkce“, kde jsou funkce rozdělení obrazovky, využívání aplikací v menších oknech, postranní panel s oblíbenými aplikacemi, dětský prostor a lidé s horším zrakem mohou využít zjednodušený režim, kdy je písmo a všechny prvky v prostředí větší.

Systém mi po celou dobu testování fungoval díky výborné optimalizaci systému a 90 Hz displeji nádherně svižně a spolehlivě. Výborně funguje i běh aplikací na pozadí, takže jsem neměl problém s příchozími notifikacemi z chatovacích aplikací i neustálým připojením k VPN. Aby byl běh na pozadí opravdu spolehlivý, můžete snadno každé aplikaci běh povolit. Stačí na ní podržet prst/Informace o aplikaci/Využití baterie a povolit aktivitu na pozadí a automatické spouštění.

 

 

 

Konektivita – nic podstatného nechybí

V levém boku mobilu se sice nachází běžný malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, ale na druhé straně šuplíku se překvapivě nachází také slot pro paměťové karty microSDXC. Pokud by tedy někomu náhodou nestačilo 256 GB úložiště, může si paměť rozšířit. Oba nanoSIM sloty podporují také všechna 5G a LTE/4G pásma.

S konektivitou je na tom vlastně Oppo tradičně výborně. Přeskakování mezi 5G a LTE je rychlé a nedochází k přerušení stahování souborů a připojit se můžete také k 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz Wi-Fi sítím (Wi-Fi 6). Citlivost antén je na výborné úrovni a problém mít nebudete ani s bezkontaktními platbami. Mobil má NFC cívku a díky Google službám má předinstalovanou aplikaci Google Peněženka (kdysi Google Pay). Pro sluchátka, chytré hodinky a další zařízení slouží dobře Bluetooth 5.2.

Mobil si hravě poradí i s mapovými podklady a navigacemi. Má přítomné všechny potřebné navigační systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Glonass, QZSS a Beidou. Poloha je nalezena takřka okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. Díky výborně vyřešenému chlazení procesoru mobil poslouží velice dobře i na delší navigování.

 

 

 

Závěr – střední třída, jak se sluší a patří

Abych byl upřímný, tak při rozbalování mobilu jsem si říkal, že stanovená cena kolem 12 500 Kč je vysoká, ale po testu mobilu mohu říci, že je vlastně vyvážená. Mobil má na rozdíl od některé konkurence 256 GB interní úložiště, možnost využívat dualSIM s paměťovou kartou současně, možnost snadno propojit mobil s počítačem, 65 W nabíjení a 3,5 mm jack pro sluchátka a jiné příslušenství. Má také kryt a rychlý nabíjecí adaptér v balení, což u Samsungu, Applu, Nokie nebo Sony nenajdete.

Mobilu chválím také skvělou ergonomii, nízkou váhu a hezké barevné varianty. Pochvaloval jsem si na danou cenovou kategorii také skvělé zadní dva fotoaparáty, výbornou konektivitu, příjemnou Androidí nadstavbu ColorOS, slušnou výdrž na jedno nabití a spolehlivé odemykání otiskem prstu i obličejem.

Abych ale jen nechválil, tak já osobně bych rád viděl již 120 Hz obnovovací frekvenci displeje. Některá konkurence v této cenové kategorii ji již má, ale na druhou stranu 90 Hz frekvence většině lidem postačuje a je daleko úspornější na spotřebu baterie. Nároční mobilní hráči si sice všechny nejnáročnější hry zahrají, ale některé např. Fortnite a Apex Legends jen na střední grafické nastavení. Další drobnou výtku bych měl k verzi systému Android, kde v době psaní recenze byl Android 11. Věřím však tomu, že Oppo brzy vydá aktualizaci na novější Android 12.

Mohu tedy mobil doporučit? Když si vše opravdu shrnu, tak Oppo Reno7 5G má více pozitiv nežli negativ. Já osobně si myslím, že za rozumné peníze získáte spolehlivý mobil nejen pro práci, ale i veškerou zábavu. Pokud tedy chcete slušně vybavený mobil, který umí skvěle fotit, má rychlé nabíjení a dostatek výkonu pro všechny aplikace, tak mohu mobil doporučit. Pokud však jste opravdu náročný hráč, co chce maximální grafické detaily u všech her, podíval bych se spíše jinam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top