Recenze Oppo Reno11 F 5G – IP65 do 8 tisíc? Není problém

Nedávno jsem recenzoval bezdrátová dostupná sluchátka Oppo Enco Buds2. Přišel tedy čas napsat také o novém mobilu Oppo Reno11 F 5G, který výrobce na náš trh nedávno uvedl. Nalákat chce na líbivý design s tenkým tělem, kvalitu hlavního fotoaparátu, slušným výkonem i pro hraní her a pěkný OLED displej. V době psaní recenze se mobil prodával lehce pod cenovou 8 tisíc Kč.

Pozitiva:

  • Barevné varianty a tenké tělo
  • Zvýšená odolnost IP65
  • 120 OLED displej
  • Haptická odezva
  • Propojení s Windows
  • Čtečka otisků pod displejem
  • Vzhledem k ceně slušný výkon
  • Výdrž na jedno nabití
  • Kvalita fotek z hlavního fotoaparátu
  • Prostředí ColorOS
  • Podpor microSD
  • Cena

Negativa:

  • Absence nabíjecího adaptéru
  • Mohl mít stereo

Obsah prodejního balení

Oppo Reno11 F 5G se prodává v hezky vypadají krabičce. Ta je tenká, což naznačuje jeden dost nemilý trend. Ano, myslím tím absenci nabíjecího adaptéru, který v balení bohužel chybí. Je to velká škoda. K mobilu dostanete jen USB-A na USB-C nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM šuplíku a různé návody.

Design a konstrukce – se zvýšenou odolností!

Výrobce se chlubí, že Oppo Reno11 F 5G je lehký a váží jen 177 gramů. Na dnešní poměry je vážně lehký a příjemně se drží v ruce, i když se vlastně jedná o moderní velký mobil s rozměry 161,6 x 74,7 x 7,54 mm. Konstrukce je krásně tenká a na danou cenovou kategorii je překvapivé, že disponuje certifikací zvýšené odolnosti IP65. Jedná se již o slušnou certifikaci, která zvládne vystavení proudu vody, ale i nějaké to krátké ponoření. Za tu musím výrobce moc pochválit.

Čelní plocha mobilu působí moderním dojmem, protože ze všech stran jsou rámečky krásně tenké. V horní části displeje se nachází malý průstřel se selfie kamerkou, nad níž je výřez s reproduktorem pro hovory a potřebné senzory.

Rám mobilu je plochý a dle očekávání je z plastu. Na jeho horní části najdeme jen malou zdířku s mikrofonem a v levém boku je ukryt hybridní nanoSIM/microSD šuplík. Pravý bok pak má tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu ničím také nevyčnívá a najdeme na ní zdířku dalšího mikrofonu, USB-C konektor a hlasitý reproduktor.

Na náš trh mobil přišel ve dvou barevných provedených, a to v palmově zelené a mnou testovaní barvě modrého oceánu. Na zádech se nachází plastový kryt, který výborně imituje sklo a v něm je vzor hladiny oceánu. Z krytu vystupuje modul se třemi fotoaparáty a bleskem.

V prodejním balení bohužel není žádný ochranný kryt, ale již si můžete nějaký zakoupit. Nejsou drahé a jeden jsem během testování vyzkoušel. Mobil se v něm ještě lépe drží.

Displej – 120 Hz OLED

Oppo Reno11 F 5G nabízí velký 6,7palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením a 120 Hz obnovovací frekvenci. V nastavení si můžete vybrat automatickou regulaci frekvence, ale vybrat lze trvale 60 nebo 120 Hz. Já používal 120 Hz nonstop, protože je to velmi příjemné, ale jednotlivě můžete nastavit daným aplikacím 60, 90 nebo 120 Hz.

OLED panel se na danou cenovou kategorii výrobci vážně povedl a chrání ho údajně dvakrát vyztužené sklo Panda Glass. Na něm se již z továrny nachází nalepená ochranná fólie. Senzor okolního světla funguje svižně a s automatickou regulací jasu jsem tedy problémy neměl. Vůbec špatný není ani maximální jas 1 100 nitů a mobil jsem používal i na slunci.

V nastavení displeje si můžete vybrat přirozené nebo takové živější barevní podání. Já osobně mám raději přirozené a byl jsem s ním spokojený. Vypnout nebo zapnout můžete samozřejmě automatické otáčení, upravit velikost prvků v prostředí a písma.

Poslední roky jsme svědky špatného trendu, a to omezování obrazovek Always-On (Vždy na displeji). Ta umí zobrazit čas datum, příchozí oznámení z aplikací a další informace i na černém zhaslém displeji. V dané cenové kategorii je tato funkce bohužel často omezována na zobrazení 10 vteřin. Naštěstí to není případ Oppa a u tohoto mobilu můžete mít obrazovku aktivní po celý den. Výborně funguje oznámení a na obrazovku lze umístit také nějaký obrázek.

Zvuk a vibrace – jeden reproduktor, ale slušná haptika

V tomto cenovém segmentu už narážíme na mobily se dvěma hlasitými stereo reproduktory. Je vážně škoda, že stereo Oppu Reno11 F 5G chybí. Pro multimédia má tedy jen jeden reproduktor, a to vespod mobilu. Umístění je bezproblémové, reproduktor je dostatečně hlasitý a kvalita odpovídá ceně mobilu. Nejedná se tedy o nějakého nadprůměrného hudebníka.

Pro připojení bezdrátových sluchátek nebo reproduktorů mi dobře sloužilo Bluetooth 5.2. Vyzkoušel jsem několik sluchátek a s poslechem jsem problémy neměl. Podporovány jsou všechny důležité audio kodeky Qualcomm aptX/aptX-HD, LDAC, AAC a SBC.

3,5 mm jack konektor mobil již nenabízí, což je v dnešní době naprosto běžné. Pokud chcete kvalitní hudbu skrze drátová sluchátka, určitě sáhnete po USB-C DAC převodníku. Také jsem ho vyzkoušel a mobil si s ním rozuměl dobře.

V nastavení zvuku si můžete nastavit nejen vyzvánění, ale také různé režimy podání zvuku. Výrobce nasadil také funkci pro filtrování nechtěného hluku kolem vás. To mobil umí během hovorů přes mobilního operátora. Zapnout lze také haptickou odezvu systému, což nejsou jen obyčejné vibrace. Škoda, že sílu haptické odezvy nelze manuálně upravit, ale ona je velmi dobrá.

Propojení mobilu s Windowsem

Na mobilech Oppo se mi líbí propojenost s počítači se systémem Windows. Využívá k tomu vlastní řešení, ale na našem trhu je nejlepší to od Microsoftu. Je pravdou, že tuto funkci můžete používat s jakýmkoliv mobilem, ale prozatím jen v těch Oppo je možnost spouštět jakoukoliv mobilní aplikaci nainstalovanou v mobilu. Taková aplikace se spustí v okně ve Windows, můžete ho přesunout kamkoliv a aplikaci myší ovládat. Vlastně je vidět, že Oppo s Microsoftem na implementaci funkce do systému spolupracuje.

Oppo Reno11 F 5G má ve svém nastavení, ale také přímo v horní výsuvné liště funkci Propojit s Windows. Pomocí jednoduchých kroků v češtině si mobil s Windows propojíte a můžete si užívat všechny fajn funkce. Nejde jen o spouštění aplikací, ale vyřizovat přímo na počítači můžete hovory, používat SMS zprávy, sledovat všechna nová oznámení a odepisovat na ně a v případě ztráty mobil „prozvonit“. Vidět můžete i stav signálu, nabití nebo třeba rychle stahovat fotky.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Oppo Reno11 F 5G má čtečku otisků prstů ukrytou pod displejem. Umístění je ideální a snadno na ní dosáhnete palci. Senzor reaguje spolehlivě i přes nalepenou fólii od výrobce. Odemykání je rychlé, můžete si nastavit animaci během odemykání a otiskem odemykat vybrané aplikace nebo soubory ze sejfu.

Skrze selfie kamerku se můžete nejen fotit, ale mobil odemykat také. Můžete mít nastavení odemykání otiskem i obličejem a využívat tyto funkce dle potřeby. To se může hodit, pokud zrovna máte zašpiněné ruce. Odemykání je rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek. V nastavení se nachází ochrana, aby odemykání fungovalo jen se zavřenýma očima.

Hardware a výkon mobilu

V mobilu se nachází osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 7050 s maximálním taktem 2,6 GHz. Vyroben byl 6 nm procesem a asistují mu paměti 8 GB RAM LPDDR4X. Na našem trhu je mobil oficiálně s 256 GB interním úložištěm UFS 3.1 a je možné používat paměťové karty microSDXC o maximální kapacitě 2 TB. Pokud by někomu nestačila 8 GB porce pamětí RAM, je možné zapnout automatické rozšíření až o dalších 8 GB. To je možné skrze interní úložiště.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Evropská verze mobilu v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 5000 mAh. To je slušná kapacita, MediaTek je energeticky šetrnější a výrobce skvěle zvládl i optimalizaci systému. Ta se zlepšila především poslední velkou aktualizací systému. Procenta nabití budou mizet dle vašeho používání. Celý náročný pracovní den s mobilem vydržíte a pokud nebudete neustále na TikToku s vysokým jasem nebo hrát hry, můžete vydržet i dva dny na jedno nabití. Pokud ale budete hrát, procenta budou samozřejmě mizet o poznání rychleji.

V nastavení baterie se nachází funkce pro vypnutí nabíjení při dosažení 80%. Tím můžete ušetřit nějaký ten nabíjecí cyklus, ale já se odmítám v používání mobilu omezovat. Funkci jsem tedy vypnul a vypnul jsem také funkci „Chytré nabíjení“ pro zpomalení nabíjení. Pokud ale chcete, můžete tyto funkce využívat.

Mobil podporuje 67 W drátový nabíjecí výkon, což je na danou třídu slušné. Bezdrátové nabíjení mobil dle očekávání nemá. Z úplného vybití do 100% stavu se nabije do 45-48 minut. Již začátkem recenze jsem výrobce ale kritizoval za absenci nabíjecího adaptéru. Pokud budete chtít nabíjet maximálním výkonem, doporučuji si obstarat nabíjecí adaptér s nabíjecí technologií VOOC 3.0. To je v České republice problém, ale obrátit se můžete třeba na Allegro. Tam originální adaptér s VOOC 3.0 najdete, a to jak pod značkou OPPO, tak také Realme. Na značce nezáleží, protože obě budou s Oppo Reno11 F 5G fungovat.

Kusy oficiálně prodané na Evropském trhu podporují také rozšířenější standard Power Delivery 3.0 (PD3.0) a 2.0. Nabíjení jsem testoval tedy také s nabíječkou VARTA High Speed Charger 65W, která se oficiálně na našem trhu prodává, můžete ji  používat také s notebookem a je kvalitní.

Aplikace fotoaparátu a její funkce

Výrobce má pro focení a pořizování videí vlastní aplikaci. Má příjemné uživatelské prostředí, všechny prvky jsou dostatečně velké a po všech aktualizacích je krásně svižná. Nepostrádá vlastně žádné podstatné funkce, i když malému procentu lidí může chybět možnost pořizovat surové snímky RAW. Automatické HDR, nastavení blesku, poměru stran nebo časovač nechybí. Sáhnout lze i po různých filtrech nebo mnou nenáviděné zkrášlovací režimy.

Ve spodní části aplikace je trojice tlačítek pro ultraširokoúhlý a hlavní fotoaparát a 2x digitální zoom. Tahem prstu nebo poklepáním se dostanete do možnosti využívat až 10x digitální zoom. Přepínání mezi fotoaparáty je svižné, a to samé platí o přepínání různých režimů. Mezi nimi je focení v maximálním rozlišení, foto/video, portrétní režim s možností regulovat sílu rozostření, PRO s manuálním nastavením parametrů, noční režim, panorama, časosběr a další.

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Oppo Reno11 F 5G na svých zádech nese tři fotoaparáty. Hlavní má 64 Mpx rozlišení, světelnost f/1,7 a zorné pole 81°. Ultraširokoúhlý má dle očekávání 8 Mpx rozlišení, světelnost f/2,2 a zorné pole 112°. Poslední je makro fotoaparát, ale je spíše do počtu, protože má zbytečné 2 Mpx rozlišení.

Videa ze zadních fotoaparátů

Mobil umí hlavním fotoaparátem pořizovat video ve 4K rozlišení se 30 FPS. V případě ultraširokoúhlého můžete sáhnout po Full HD se 30 nebo 60 FPS. Nahoře je k dispozici tlačítko „Ultra stabilizace“, a s tímto režimem lze pořizovat video ve Full HD se 60 FPS. Ani jeden z fotoaparátů dle očekávání nemá optickou stabilizaci obrazu (OIS). To mobily za tyto peníze tak často ani nemají.

Videa nevypadají špatně a mají hezké barvy i detaily, ale spoléhat musíte na elektronickou stabilizaci. Opravdu se snaží o stabilní záběry, ale roztřesení je celkem znát. Od mobilu za tyto peníze jsem to ale očekával.

Přední kamerka

Přední kamerkou se můžete nejen fotit, ale pořizovat také video ve 4K se 30 FPS. Má 32 Mpx rozlišení, světelnost f/2,4 a zorné pole 89°. Používat můžete nejen režimy zkrášlení, ale samozřejmě také filtry a oblíbený portrétní režim. Snímky pořízené touto kamerou jsou na velmi dobré úrovni a dovolím si tvrdit, že většině lidem postačí.

Operační systém – příjemný ColorOS

Během mého testování obdržel mobil více aktualizací a především ta poslední byla důležitá. Výrobce se mobilu tedy věnuje a udává, že po dobu dvou let budete dostávat velké aktualizace systému Android. Dostanete tedy dvě další verze systému Android. Tři roky pak mobil bude dostávat aktualizace bezpečnostních záplat. Na danou třídu se jedná o standardní podporu, ale ne každý výrobce ji úplně dodržuje.

V době psaní této recenze měl mobil Android 14 s květnovými bezpečnostními záplatami. Tradičně je systém upraven příjemným prostředím ColorOS 14, které je přehledné, kompletně přeloženo do češtiny a podporuje všechny důležité Google služby. Systém je také krásně svižný, spolehlivý a neměl jsem problém s příjmem nových oznámením nebo chodem dalších služeb na pozadí např. zálohy fotek do Ulož.to Disku.

Výrobci bych vlastně vytknul asi jen některé předinstalované aplikace, které si mohl odpustit. Naštěstí je lze bez problémů odinstalovat.

Konektivita – vlastně nic nechybí

Oppo Reno11 F 5G v sobě ukrývá hybridní šuplík a musíte si tedy vybrat, zda chcete DualSIM nebo jednu SIM kartu s paměťovou kartou. Oba nanoSIM sloty podporují česká 5G a LTE pásma a spokojený jsem byl také se sdílením mobilního internetu skrze Wi-Fi hotspot. Připojit se můžete také k sítím Wi-Fi 6/5/4.

Bez problémů můžete používat chytré hodinky, bezdrátová sluchátka a další příslušenství. Mobil tomu má Bluetooth 5.2 s potřebnými kodeky. NFC pro využívání plateb nechybí a pro navigaci dobře slouží Galileo, GPS/A-GPS, QZSS, Beidou a Glonass.

Závěr – slušný kousek

Oppo Reno11 F 5G se v době psaní recenze prodával za necelých 8 tisíc Kč. Příjemně tedy překvapil certifikací zvýšené odolnosti IP65, tenkým tělem, zajímavými barevnými verzemi a hlavním fotoaparátem. Spokojený jsem byl s prostředím ColorOS, propojení s Windows, výdrží na jedno nabití a hezkým 120 Hz OLED displejem. Vlastně i výkon uměl překvapit během hraní her.

Pokud hledáte mobil do 8 tisíc Kč, rozhodně se může jednat o žhavého kandidáta. Je vhodný nejen pro zábavu, ale i pro náročnější pracovní nasazení. Výrobce do balení však mohl přiložit nabíjecí adaptér a odpustit si mohl zcela zbytečný 2 Mpx fotoaparát. Osobně postrádám stereo reprouktory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*