RECENZE: Oppo Find N – skvost s ohebným displejem a Google službami

Výrobce Oppo někteří stále moc neznají, ale jedná se vlastně o jednoho z největších výrobců mobilních telefonů na světě. Pod Oppo spadají také mobily pod jinými značkami, ale i na našem trhu si můžete nějakou dobu zakoupit i mobily přímo s logem Oppo.

Oppo je zajímavé třeba v tom, že se jedná o inovátora, co se v lecčem snaží své konkurenty předčít. Dobrým příkladem je bleskové nabíjení SuperVOOC, které nabíjení od Samsungu, Applu a dalších výrobců strčí hravě do kapsy. Výrobce nasazuje i OLED panely, čtečky v displejích a další prvky i do opravdu cenově dostupných zařízení.

V této recenzi však nebudu popisovat jen tak ledajaké zařízení, ale od společnosti Oppo jsem na testování dostal moc zajímavé zařízení Oppo Find N. Nejedná se o běžnou nudnou placku, ale o prémiový ohebný mobil se dvěma OLED displeji, stereo reproduktory, třemi zadními fotoaparáty a nekompromisním výkonem.

 

 

Pozitiva:

  • Nabíjecí adaptér v balení
  • Fantastické konstrukční zpracování
  • Malý vnější displej
  • Ohebný displej a místo jeho ohnutí je lépe zpracováno, než u konkurence
  • Stereo reproduktory
  • Pořádná porce výkonu
  • Verze s velkým 512 GB interním úložištěm
  • Čtečka otisků prstů na boku
  • Hezká aplikace fotoaparátu a její příjemné funkce
  • Lze doinstalovat Google Cameru
  • Slušné zadní fotoaparáty s OIS
  • Dvě kvalitní selfie kamery
  • Příjemná Android nadstavba ColorOS
  • MÁ GOOGLE SLUŽBY
  • Snadná propojenost s počítačem

 

Negativa:

  • Systém v angličtině
  • Dostupnost v Evropě
  • 5G na našem trhu
  • Nelze pořizovat videa s ultraširokoúhlým fotoaparátem

 

 

 

Co najdu v prodejním balení?

V celkem velké prodejní krabičce k mobilu dostanete 33W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody. Je celkem škoda, že v krabičce chybí nějaký ochranný kryt, ale na některých zahraničních e-shopech si lze připlatit i za kryt.

 

 

 

Design a konstrukce – budete středem pozornosti

Když budu opravdu upřímný, tak mobilní telefony jsou již pár let tak nějak stejné. Ve zkratce se jedná o dotykové placky a pro výrobce je velice těžké se něčím odlišit. Často odlišnosti najdeme tedy jen v barevném provedení zadního krytu a tvarem či umístěním modulu zadních fotoaparátů.

Pokud jste uživatelé, co se chtějí opravdu odlišit a jste ochotni si za něco nového, odlišného a prémiového připlatit, tak jsou tu i skládací mobily s ohebnými displeji. Těch je na našem trhu opravdu hodně málo a ve světě jsou daleko zajímavější modely. Jedním z nich je právě Oppo Find N, který zapůsobil i na mé okolí a každý si jej chtěl ihned zkoušet.

Oppo Find N určitě zaujme dámy, ale i pány, co vyžadují malé kompaktní zařízení. V zavřeném stavu je mobil totiž opravdu malý a využívat můžete na dnešní poměry miniaturní 5,49palcová OLED displej. V displeji se nachází malý průstřel selfie kamerky, nad kterou je elegantně umístěná mřížka reproduktoru pro hovory. Když budete chtít sledovat video, hrát hry či surfovat na internetu, můžete mobil pohodlně rozložit a mít větší 7,1palcový OLED displej. Řekl bych, že se vlastně jedná o kompaktní mobil a malý tablet v jednom.

Obával jsem se toho, jak výrobce vyřešil systém zavírání. Některá konkurence totiž v zavřeném stavu má mezi oběma polovinami mobilu mezeru, do které se často vejdou nečistoty či malé předměty z kapes. Může tedy dojít k poškození většího displeje, což určitě nikdo nechce. Oppo v případě tohoto modelu mezeru mezi oběma polovinami stáhlo na úplné minimum, čímž si odnáší opravdu hodně velkou pochvalu. On vlastně i celý pant pro zavírání je zpracován jedním slovem výborně. Jeho tuhost je ideální a neotevírá se ani v kapse.

Jelikož se jedná o prémiové zařízení, tak výrobce sáhl po prémiovějších materiálech. Rám mobilu je tedy hliníkový a na jeho horní části najdeme jen zdířku mikrofonu a plastové předěly antén. Levý bok má na sobě tlačítka pro regulaci hlasitosti a pravý bok má pak zapínací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu pak jsou dva stereo reproduktory, malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, mikrofon a nabíjecí konektor USB-C.

Dle propagačních materiálů je mobil dostupný ve třech barevných provedeních, ale na e-shopech jsem našel pouze mnou testovanou bílou variantu a černou. Zadní kryt je z aktuálně nejlepšího tvrzeného skla Corning Gorilla Glass Victus a po stranách je mírně zakřivený, aby mobil skvěle padl do ruky. Na zádech se nachází lehce vystupující modul třech fotoaparátů s bleskem a mikrofonem.

Když design a konstrukční zpracování shrnu, tak jsem z něj opravdu nadšený. Mobil se mi líbí opravdu hodně a je dle mého názoru daleko hezčí než aktuálně dostupné ohebné mobily na našem trhu. Konstrukce je zpracována výborně a je vidět, že výrobce nad detaily opravdu přemýšlel. Většina ohebných mobilů však stále nemá zvýšenou odolnost vůči vodě, což nemá ani tento model. Osobně mi to vůbec nechybí, ale běžné dotykové mobily v podobné ceně nějakou tu certifikaci mají.

 

 

 

Displeje – malý mobil a tablet v jednom zařízení

Je opravdu zvláštní a netradiční v recenzi popisovat mobil se dvěma displeji. Je to však příjemná změna a nejdříve se podívám na menší displej, který můžete používat v zavřeném stavu konstrukce. 5,49palcový OLED displej s rozlišením 988 x 1972 px má po pravé straně mírné elegantní zakřivení. Má také hezky minimalistické rámečky a nechybí mu ani automatická regulace jasu, skvělá viditelnost na přímém slunci a hezké barevné podání. Příkladné jsou i pozorovací úhly a potěší již nalepená ochranná fólie na displeji, kterou lze v případě potřeby odlepit. Tento displej má také běžnou úspornější 60 Hz obnovovací frekvenci.

Pojďme se ale podívat na tu hlavní chloubu tohoto mobilu, čímž je větší ohebný 7,1palcový LTPO OLED displej s podporou HDR10+, 120 Hz obnovovací frekvencí a rozlišením 1792 x 1920 px. Mobil má opravdu moc hezké barvy, je krásně svižný, pozorovací úhly jsou příkladné a funguje i automatická regulace jasu. Malý i větší ohebný displej umí funkci Always On, která umí zobrazit čas, datum a příchozí notifikace i na zhaslém displeji.

Zpracování ohebného displeje je pro všechny výrobce opravdu oříšek, protože musí vyřešit jeho povrch, část ohnutí a také kraje displeje, aby se pod displej nedostával prach, zrna písku či jiné nečistoty. Rámečky má tento displej minimální, ale rámeček kolem něj je z plastového proužku, který chrání jeho kraje. Na horní i spodní části v místě ohnutí si lze všimnout také plastových prvků, které se starají právě pro zabránění vniknutí nečistot pod displej. Výrobce toto zpracování zvládl skvěle a v porovnání s konkurencí je o něco dále.

Nejvíce jsem se obával toho, jak je na tom střed displeje, protože u konkurence je vidět místo ohnutí hned na první pohled. V tomhle ohledu je Oppo také dál a místo ohnutí na první pohled vidět není. Pod určitými úhly však patrně vidět stále je a je mírně cítit i dotykem prstu, ale rozhodně ne nějak moc, že by mi to kazilo zážitek z používání.

Je dobré si rovnou říci, že ohebné displeje jsou alespoň dle mého názoru na naprostém začátku. Žádný výrobce doposud nevyřešil ochranu displeje tak, aby se dala rovnat běžným mobilům. Je to logické, protože běžné tvrzené sklo prostě bez prasknutí neohnete. Na displeji si tedy můžete všimnout nalepené fólie, KTEROU V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEODLEPUJTE. Viditelnost na přímém slunci tedy není na takové úrovni, jako u běžného displeje, ale dobrá je a na povrch displeje si po chvilce zvyknete.

 

 

 

Funkce pro ohebný displej a jak na něm vypadají aplikace?

V nastavení telefonu se nachází také kolonka pro funkce většího ohebného displeje. Je jich překvapivě poměrně dost. Práci umí celkem usnadnit funkce pro rozdělení displeje, kdy můžete mít spuštěné obě aplikace zároveň. Můžete mít tedy třeba v jedné části displeje otevřený Telegram a na druhé části internetový prohlížeč. K dispozici je funkce používání aplikací v oknech, režim počítače, pro který nevidím využití a hezky zpracovaný je i režim pro řidiče.

Jelikož je displej spíše čtvercového tvaru, mnoho lidí se ptalo, jak mobilní aplikace a hry na něm vypadají. Je také dobré zmínit, že ohebné displeje jsou na trzích jen chvilku a aplikace pro ně nejsou často přizpůsobeny. Na to Oppo však myslelo a v nastavení displeje, ale i vpravo dole se po spuštění aplikace nachází funkce pro přizpůsobení poměru stran aplikace. K dispozici je poměr stran 4:3, 16:9 či úplné roztažení na celou plochu displeje.

Fotky, videa, e-maily i internetové stránky na ohebném displeji vypadají moc pěkně. Během testování jsem používal i služby YouTube, Disney+, HBO Max, Netflix a další. U žádné aplikace jsem neměl problém s obrazem, jen u Netflixu jsem musel gestem dvou prstů obraz oddálit, abych viděl celé dění filmu.

Mobilní hra Apex Legends na rozkládacím displeji mobilu

 

 

 

Zvuk – ideálně umístěné stereo

Oppo Find N má dva stereo reproduktory na spodní části, což je dle mého názoru ideální umístění. V zavřeném i otevřeném stavu si reproduktory totiž nepřekrýváte ani během hraní mobilních her. Reproduktory jsou dostatečně hlasité a slušný je i jejich  zvukový přednes. V nastavení zvuku si můžete také manuálně přizpůsobit vibrační odezvu a narazíte i na funkci Dolby Atmos, kde jsou různé zvukové profily.

Jelikož se jedná o moderní mobil, tak s pravěkým 3,5 mm jack konektorem počítat nelze. Sáhnout tedy musíte po bezdrátových Bluetooth sluchátkách, která s tímto mobilem fungují velice dobře. Zkoušel jsem jich více a díky přítomným kodekům Qualcomm AptX/AptX-HD jsem neměl s kvalitou zvuku či synchronizací zvuku s videem žádný problém.

 

 

 

Odemykání mobilu – otiskem i obličejem

Mobil nabízí čtečku otisků prstů na pravém boku mobilu, a to přímo v zamykacím tlačítku. Čtečky se stačí jen lehce dotknout a mobil je rychle odemknutý. Se spolehlivostí čtečky otisků jsem neměl žádný problém a snadno jsem na ní dosáhl palcem.

Když budete chtít, můžete používat také odemykání obličejem, a to jak v zavřeném, tak i otevřeném stavu mobilu. V obou displejích se totiž nachází totožné selfie kamerky a odemykání obličejem je díky nim spolehlivé a rychlé i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Na zahraničních e-shopech je mobil k dispozici ve dvou konfiguracích, a to s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm (UFS 3.1) nebo mnou testované s 12 GB RAM a 512 GB interním úložištěm. Paměťové karty do mobilu vložit nelze. V případě mé konfigurace mobilu lze paměť RAM virtuálně rozšířit skrze interní úložiště o dalších 7 GB. Mobil sice nemá novější procesor Snapdragon 8 Gen 1, ale jelikož je mobil vlastně loňský, tak má i loňský procesor Qualcomm Snapdragon 888 5G. Myslím si, že to však nikomu vadit rozhodně nebude, protože se jedná o hodně výkonný čip.

Výkonu má mobil opravdu na rozdávání a během mého testování jsem nenarazil na nedostatek výkonu. Mobil si hravě poradí se všemi náročnými aplikacemi, ale i hrami. Všechny hry bylo možné hrát na maximální možné grafické nastavení bez sekání, pádů či jiných problémů. Výrobce velice dobře zvládl i chlazení procesoru.

Test v AnTuTu Benchmark
Test v AnTuTu Storage Test
Test v Geekbench 5

Mobil má v obou svých částech akumulátory, které dohromady mají kapacitu 4 500 mAh. Ve světě klasických mobilů je to celkem průměrná kapacita a byl jsem tedy zvědav, jak mobil vydrží, když budu využívat především větší ohebný displej. Výrobce zvládl optimalizaci systému velmi dobře a bez hraní her mobil bez problémů vydrží celý pracovní den. Když jej nebudete používat tak intenzivně, můžete se dostat i na jeden a půl dne. Výdrž tedy není nijak převratná, ale ani špatná.

Oppo u svých mobilů a u mobilů pod jinými značkami nasazuje rekordní drátové nabíjení. V případě tohoto modelu tak rychlé není a rád bych viděl alespoň 60W výkon. Když se ale podívám na  konkurenci s ohebnými displeji, tak ta má nabíjení ještě pomalejší a výrobci u skládacích mobilů nejspíš naráží na nějaký limit. Mobil tedy podporuje 33W rychlost nabíjení a takový adaptér najdete přímo v balení. Z úplného vybití do 55% se nabije přibližně za půl hodiny a do 100% stavu za 1 hodinu a 10 minut. Dostalo se i na bezdrátové 15W bezdrátové Qi nabíjení a 10W bezdrátové reverzní nabíjení.

Rychlost drátového nabíjení

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videa?

Mobilem můžete fotit v zavřeném i otevřeném stavu. Doporučuji však používat větší ohebný displej, protože s ním získáte i nějaké ty bonusové funkce navíc. Aplikaci nechybí automatické HDR, AI – pomoc umělé inteligence pro automatické nastavení barev, focení v maximálním rozlišení, zkrášlovací režimy a přepínání mezi fotoaparáty. Pohodlné je i přepínání mezi užitečnými režimy. Mezi těmi nechybí noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím, Pro s manuálním nastavením parametrů, panorama, skenování textu a čárových kódů a další.

Za zmínku však stojí i již zmíněné bonusové funkce. Úplně nahoře vlevo displeje najdete dvě malé ikonky, a ty slouží pro focení či natáčení videí na jedné části displeje a pro prohlížení pořízených fotek/videí na straně druhé. Další ikonka slouží pro používání obou displejů současně. Tuto funkci lze využít při focení někoho dalšího, který se může vidět, jak na snímku budete vypadat. Pokud se budete chtít vyfotit se samospouští, můžete si nastavit funkci, kdy se odpočet samospouště automaticky spustí, když ukážete dlaň.

Když budete chtít experimentovat, můžete klidně vyzkoušet i port mobilní aplikace Google Camera.

Focení zadními fotoaparáty se zapnutým malým displejem

 

 

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Oppo Find N se nesnaží být nejlepším fotomobilem, ale fotoaparáty vás rozhodně nezklamou. Na zádech mobilu se nachází lehce vystupující modul třech fotoaparátů. Hlavní snímač má 50 Mpx rozlišení, světelnost f/1,8, velikost 1/1,56“ a optickou stabilizaci obrazu (OIS). Další 16 Mpx fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 123°, světelností f/2,2 a velikostí 1/3,09“. Poslední fotoaparát je teleobjektiv s 2x optickým zoomem, 13 Mpx rozlišením, světelností f/2,4 a velikostí 1/3,4“.

Výbava fotoaparátů na papíře působí dobře a v praxi odvádí dobrou práci. Všechny tři fotoaparáty mají věrné barevné podání a slušnou ostrost. Jen u ultraširokoúhlého fotoaparátu jsou v některých případech neostré rohy fotek. Hlavním fotoaparátem pořídíte i hezké makro snímky a při focení makra můžete sáhnout i po dobrém 2x optickém zoomu. Když už jsem u zoomování, tak v některých situacích je použitelný i 5x digitální zoom. Velice dobře funguje i automatické HDR, spokojený jsem byl s portrétním režimem, který za vámi rozostří pozadí a optika si hravě poradí i s protisvětlem. Za špatného světla vypadají snímky také slušně a dost jim pomůže noční režim.

Když to tedy shrnu, tak fotoaparáty nejlepší na trhu rozhodně nejsou. Myslím si ale, že i náročnější uživatel bude s jejich kvalitou spokojený a rozhodně ho neurazí.

 

 

 

Natáčení videí zadním fotoaparátem

Videa je možné pořizovat hlavním fotoaparátem i teleobjektivem. Možnost pro natáčení videí ultraširokoúhlým fotoaparátem chybí, což někoho může zamrzet. Asi drtivá většina uživatelů mobilů beztak asi pořizuje videa hlavním fotoaparátem, který v případě tohoto mobilu má i optickou stabilizaci obrazu (OIS). Ta odvádí dobrou práci a videa jsou hezky stabilní. Pokud budete chtít, zapnout můžete i pomoc softwarové stabilizace, ale smířit se budete muset pouze s Full HD rozlišením. Videa s OIS lze pořizovat v maximálním rozlišení 4K se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu).

A co kvalita videí? Ta je na tom vlastně úplně stejně, jako v případě fotek. Videa mají hezké přirozené barvy, spokojený jsem byl s rychlostí ostření i pořízeným zvukem ve videích.

 

 

 

Focení selfíček

Jak už jsem v této recenzi zmiňoval, tento mobil má vlastně dvě selfie kamerky. Jedna se nachází na malém displeji v zavřeném stavu a druhý v ohebném displeji. V obou případech můžete fotit, využívat videohovory či pořizovat videa ve Full HD se 30 FPS. Rozhodně je fajn, že výrobce v obou případech použil totožnou optiku se 32 Mpx rozlišením a světelností f/2,4. Snímky z obou kamer jsem porovnal a jsou opravdu srovnatelné. Fotky jsou hezké, výborně funguje portrétní režim s rozostřeným pozadím a přítomné jsou i mnou nenáviděné režimy zkrášlení.

Selfie pořízeno s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – čeština sice chybí, ale Google služby nikoliv!

Oppo Find N v době psaní této recenze v sobě měl operační systém Android 11, který byl upraven dobře známou nadstavbou ColorOS 12. Ptal jsem se zastoupení výrobce, jak to bude s aktualizací na nový Android, protože je škoda, že mobil již nemá Android 12. Bylo mi odpovězeno, že aktualizace na Android 12 bude přeskočena a uživatelé tohoto mobilu se dočkají rovnou Androidu 13. A jaká nadstavba systému vlastně je? ColorOS 12 je moc hezká nadstavba, kterou mám dlouho rád. Hezky vypadá, je nesmírně rychlá a ovládat ji zvládne každý uživatel. Vlastně ji nemám co vytknout.

Mobil se na našem trhu neprodává a oficiálně se prodávat ani nebude, proto systém nepočítá s češtinou. Při prvotním zapínání mobilu si však můžete vybrat angličtinu a já si pak i doinstaloval klávesnici GBoard od Googlu s českým zadáváním. Se psaním v češtině a opravě slov tedy žádný problém není.

Výběr jazyků

Jak je to s tím Googlem? Když jsem si pročítal články a recenze od redakcí z celé Evropy, zjistil jsem, že všichni recenzenti do jednoho tvrdí, že model Oppo Find N nemá žádné Google služby. No, ono je to ve skutečnosti trochu jinak a jsem zaražený tím, že nikdo nepřišel na to, že mobil ve skutečnosti byl certifikován Googlem. To znamená, že Obchod Play a jiné Google služby po prvotním spuštění v mobilu sice skutečně nenajdete, ale lze je do mobilu do dvou minut doinstalovat.

Instalace Google služeb je v případě tohoto modelu extrémně snadná a dovolím si tvrdit, že to zvládne úplný amatér. Stačí navštívit nějaký web nabízející instalační APK soubor Obchodu Play (odkaz na stažení), ten stáhnout, nainstalovat, spustit a přihlásit se ke svému Google účtu. Poté můžete v Obchodě Play stahovat veškeré aktualizace aplikací, stahovat jakoukoli aplikaci nebo hru bez sebemenšího problému. Po celou dobu testování jsem nenarážel na to, že by nějaká aplikace nefungovala, a to jsem mobil nějakou dobu používal jako svůj hlavní.

Jelikož je však mobil určený primárně na domovský čínský trh, najdete v něm po prvotním startu i nějaké čínské aplikace, kterým jsem vůbec neporozuměl. V menu aplikací však téměř všechny můžete snadno odinstalovat. Na přítomnost čínštiny narazíte také na domovské obrazovce úplně vlevo, kde jsou widgety některých aplikací. Všechny tyto widgety lze dlouhým stiskem také odstranit. Čínštinu tedy tímto jednoduchým postupem odstraníte a nebudete jí nijak omezováni.

Certifikace Googlem
Obchod Play
Obchod Play

 

 

 

Propojenost mobilu s počítačem

Snad všechny nové mobily Oppo, ale i mobily pod jinými značkami spadajícími pod tohoto výrobce v sobě ukrývají funkci PC Connect. Jak samotný název aplikace napovídá, jedná se o funkci pro připojení mobilu s počítačem. Není to však pouhé připojení pro přenos fotek, ale zrcadlit lze dění celého displeje mobilu do počítače, a to zcela bezdrátově.

K propojenosti je využíváno Bluetooth a připojení alespoň v mém případě se systémem Windows 11 bylo velice rychlé a jednoduché. Stačí si jen do svého počítače nainstalovat aplikaci Oppo PC Connect (odkaz na stažení), spustit ji, spustit funkci na mobilu a připojení povolit. Během okamžiku budete mít na počítači dění displeje mobilu a lze jej ovládat myší, ale i klávesnicí.

K čemu je funkce zrcadlení displeje vlastně dobrá? Představte si, že sedíte v kanceláři u svého pracování počítače a pro odepisování v chatovacích aplikacích či SMS nechcete neustále mobil brát do ruky. Chatovací aplikaci si spustíte jednoduše na notebooku díky zrcadlení a během práce rychle odepisujete přímo z počítače, zatímco mobil se může klidně bezdrátově nabíjet na bezdrátové podložce.

 

 

 

Konektivita – narazíte na drobné omezení

Jelikož jsem mobil nějakou dobu používal jako svůj hlavní, vložil jsem do něj obě své SIM karty. Oba nanoSIM sloty podporují 5G i LTE mobilní sítě a s využíváním LTE jsem byl na obou slotech velice spokojený a nenarážel jsem na žádný problém s mobilním internetem, hovory či SMS. Naplno jsem využíval také Wi-Fi hotspot, abych mobilní internet mohl využívat na všech svých zařízeních.

Kde je tedy ten háček? No, jelikož se mobil oficiálně nedostane na náš trh, naši mobilní operátoři jej odmítají pustit do své 5G sítě. Je to vlastně úplně stejná situace, jako v případě nejnovějšího mobilu Google Pixel. Pokud si mobil tedy koupíte, budete odkázáni pouze na LTE sítě.

Velice spokojený jsem byl i s připojením k 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz Wi-Fi sítím (Wi-Fi 6). S bezdrátovými sluchátky, ale i jinými chytrými zařízeními dobře komunikuje Bluetooth 5.2. Mobil má v sobě také NFC cívku a z Obchodu Play si můžete stáhnout aplikaci Google Pay, do které stačí zadat své platební karty. Během mého používání jsem bez problémů mobilem platil dvěma platebními kartami Mastercard. Pro navigace pak slouží systémy: GPS, A-GPS, Galileo, Beidou, Glonass a QZSS.

Služba Google Pay

 

 

 

Závěr, cena a kde mobil koupit?

Oppo Find N je nesmírně zajímavé zařízení a jeho testování jsem si každý den užíval. Vlastně se jedná o zatím jediný skládací mobil, který by mi dával smysl používat jako hlavní zařízení. Když to shrnu, tak mobilu musím vyzdvihnout krásný design, precizní konstrukční zpracování, které předčilo má očekávání a předehnalo konkurenci. Povedené jsou také oba displeje, stereo reproduktory a výkonu má mobil také na rozdávání.

Je vážně nesmírná škoda, že tento model se nedostane do Evropy, protože náš trh potřebuje více výrobců, co k nám přinesou skládací mobily. Když se podívám na trh se skládacími mobily, tak je to vážně smutná podívaná. U nás jsou jen dva výrobci, a to jeden nepůsobí dle mého názoru sympaticky a druhý kvůli sankcím nemá a nebude mít Google služby…

Mám si mobil Oppo Find N koupit? No, to je skutečně hodně těžká otázka. Já osobně si myslím, že kvůli nedostupnosti na našem trhu bych mobil doporučil spíše nadšencům, co si chtějí vyzkoušet něco nového. Pokud jste nadšenec, co je ochoten překousnout absenci mobilních sítí 5G a nevadí vám přítomná angličtina v systému a aplikacích, tak bych mobil mohl doporučit.

A kde mobil koupit? V době psaní této recenze jsem našel na Aukru prodejce, co mobil prodával v nižší verzi s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. Měl sice jen kladná hodnocení od ostatních uživatelů, ale já osobně bych trval raději spíše na osobním setkání a peníze předem bych neposílal. Na AliExpressu jsou však i prodejci, co mobil posílají do ČR již zdaněný, a to v obou paměťových variantách.

Mobil na AliExpressu

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*