RECENZE: Nokia G10 – základ pro nenáročné

Finská společnost HMD Global na náš trh uvedla dvojici dostupných mobilů Nokia G20 a Nokia G10. V této recenzi jsem se podíval na levnější model Nokia G10, který se snaží zaujmout velkým displejem, čtečkou otisků prstů na boku, svižným prostředím Android a také vysokou výdrží na jedno nabití. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu 3 290 Kč s DPH.

 

Obsah balení – jen základ

K mobilu dostanete jen potřebný základ, a to 10W nabíjecí adaptér a metrový USB-C nabíjecí/datový kabel. Dále v krabičce najdeme sponu pro vysunutí šuplíku s nanoSIM/microSDXC a také různé návody. Nic víc se v balení nenachází.

 

 

 

Design a konstrukce – stejná, jako dražší ségra

Už když se na Nokii G10 podíváte, hned vám dojde, že ten design už vlastně znáte. Ano, Nokia G10 má takřka totožný design, jako vybavenější model G20. Má však jiné barevné provedení, které výrobce pojmenoval jako Night. Jedná se o takovou modrou barvu, která na světle přechází do fialové. To se mi líbí a pochválit pak musím i bytelnou plastovou konstrukci.

Mobil na poměry velkého displeje nabízí také příjemnou ergonomii a během mého používání jsem neměl problémy se psaním jednou rukou. Menší ruce však se psaním mohou mít problémy a spíše se spolehněte na to, že budete muset používat obě ruce. Celkové rozměry mobilu činí 164.9 x 76 x 9.2 mm a váží 194 gramů.

Na čelní ploše mobilu najdeme 6,52palcový displej s minimalizací rámečků. V tom najdeme kapkovitý výřez na horní části displeje. Ten mi během testování nijak nepřekážel v žádné aplikaci nebo hře. Rozhodně výrobci chválím, že na displej nalepil ochrannou fólii. Chybí však notifikační dioda, ale ta už delší dobu vymizela i u konkurence.

Na horní části mobilu najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek a také zdířku mikrofonu. V levém boku se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSDXC. Na stejném boku se nachází také tlačítko Google asistenta, kterému bohužel nelze přiřadit jinou funkci, ale lze jej zcela vypnout. Na pravém boku pak najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Spodek mobilu pak nabízí zdířku mikrofonu, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Jak jsem již zmiňoval, tak zadní kryt je modrý, ale hezky přechází do fialové barvy. To bylo možné vidět třeba už u Nokie 3.4 a moc se mi to líbí. Zadní plastový kryt je po stranách také zakřivený, díky čemuž se mobil lépe drží. Na zádech pak najdeme kulatý modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem, ten z těla vystupuje jen lehce. Dostalo se i na logo výrobce a nutné popisky.

 

 

 

 

Displej a zvuk – hezká podívaná, průměrný zvuk

Nokia G10 nabízí 6,52palcový IPS displej a HD+ rozlišením, který vzhledem k ceně nevypadá vůbec špatně. Má dostatečně vysoký jas, příkladné pozorovací úhly a dobře funguje i automatická regulace jasů. Displej má také věrné barevné podání a vyvážení barev si můžete také manuálně upravit v nastavení. Pochválit výrobce pak musím i za již nalepenou ochrannou fólii.

A co zvuk? Nokia G10 nabízí jeden hlasitý reproduktor, který odpovídá ceně. Je dostatečně hlasitý a vyzvánění rozhodně nepřeslechnete. Jeho kvalita je pak čistě průměrná a odpovídající ceně. Pochvalu si výrobce však odnáší za kvalitní 3,5 mm jack konektor a možnost využívat FM rádio.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka na boku

Mobil Nokia G10 můžete odemykat čtečkou otisků prstů, kterou výrobce umístil už tradičně na pravý bok, a to přímo do zamykacího tlačítka. Snadno na čtečku tedy dosáhnete palcem. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné a přirozené umístění, které bych rád viděl u více mobilů. Samotné odemykání mobilu je spolehlivé a rychlé. Čtečka je tedy kvalitní a patří k těm lepším v této cenové kategorii.

Odemykat mobil můžete i obličejem skrze selfie kamerku. To funguje také spolehlivě, ale je to výrazně pomalejší než čtečkou otisků prstů. V případě špinavých rukou však odemykání obličejem můžete ocenit.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Když položím vedle sebe mobily Nokia G10 a Nokia G20, na moc rozdílů po stránce designu nenarazím. Rozdíl se však ukrývá uvnitř mobilů a Nokia G10 je levnější, proto je méně vybavená a míří na nenáročné uživatele. O výkon se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio G25, 3 GB RAM a k dispozici je i 32 GB interní úložiště, to můžete rozšířit paměťovou kartou microSDXC. Výrobce však nikde nespecifikuje, jakou maximální velikost paměťové karty lze použít.

A jak je na tom výkon? Ten nijak nepřekvapí, ale ani nezklame. Je dostatečný pro svižný běh operačního systému, pro všechny běžné aplikace a zahrajete si i třeba náročné hry PUBG Mobile či Call of Duty Mobile. Na Fortnite však logicky musíte zapomenout. Nenáročný uživatel tedy s výkonem bude spokojený.

Test výkonu v GeekBench 5

Po stránce baterie a nabíjení je na tom Nokia G10 úplně stejně, jako Nokia G20. Uvnitř mobilu se ukrývá akumulátor s kapacitou 5050 mAh, což je slušná kapacita. Ta zajistí výdrž na celý pracovní den bez problémů. Dva dny však nejsou výjimkou a záleží jen na tom, jak mobil budete používat.

K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 10W nabíjení. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za přibližně 3 hodiny a 15 minut. To je sice pomalé, ale je nutné se podívat na cenu mobilu. Rychlejší nabíjení bych zkrátka v této cenové kategorii ani neočekával.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

V Nokii G10 tradičně najdete aplikaci HMD Camera, která slouží pro focení či natáčení videí. Na horní části aplikace najdete funkci Google Lens, zapnutí/vypnutí pohyblivých snímků, časovač, nastavení blesku i poměru stran. Nechybí ani ikona pro přechod do podrobnějšího nastavení, kde nechybí třeba nastavení HDR (to funguje i automaticky).

 

V aplikaci najdete také důležitý pruh všech režimů. Tam je portrétní režim s rozostřeným pozadím a noční režim, který za špatných světelných podmínek opravdu pomůže. V kolonce “více” pak najdete panoramatický režim, časosběr a režim pro focení makra s 2 Mpx fotoaparátem. Je velká škoda, že výrobce úplně zapomněl na Pro režim s manuálním nastavením parametrů. Osobně to vůbec nechápu, protože zrovna mobily Nokia mají nejlepší Pro režimy. Na druhou stranu drtivá většina uživatelů manuální nastavení parametrů fotoaparátu vůbec neřeší.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia G10 navazuje na svou vybavenější sestru Nokia G20. Nabízí tedy nižší výbavu, ale to neznamená, že by mobil měl špatně fotit. Nabízí totiž hlavní fotoaparát se 13 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Zbylé dva fotoaparáty jsou spíše do počtu, protože mají jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a snímání hloubky ostrosti.

A jak na tom snímky tedy jsou? Abych byl upřímný, tak jsem při pohledu na cenu od fotoaparátu neměl velká očekávání. Byl jsem však mile překvapen tím, že snímky nemají přesaturované barvy, jako je tomu u některé konkurence v této cenové relaci. Snímky mají tedy přirozené barvy, za dobrého světla dostatek detailů a hlavním fotoaparátem pořídíte i hezké makro snímky. Za horších světelných podmínek to tragické vyloženě není, ale vytrácí se logicky detaily.

Snímky nafocené mobilem Nokia G10

 

 

 

Natáčení videí

Nokia G10 umí natáčet videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Někdo by mohl postrádat 60 FPS, ale vzhledem k ceně bych je ani neočekával. Pořízená videa jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Nabízí hezké barevné podání, dobře funguje HDR a vůbec špatná není vzhledem k ceně ani elektronická stabilizace videa.

 

 

 

Focení selfies

K focení selfíček či provádění videohovorů pak poslouží 8 Mpx kamerka se světelností f/2.0. využít můžete i portrétní režim s rozostřeným pozadím, to funguje opravdu velice dobře a výsledné snímky bych se rozhodně nestyděl vystavit třeba na sociální sítě. Myslím si, že kamerka tedy drtivé většině uživatelům postačí.

 

 

 

Operační systém – pravidelné aktualizace

Mobily značky Nokia tradičně chválím za softwarovou podporu. Nokia G10 v době psaní recenze nabízela operační systém Android 11 s aktuálními bezpečnostními záplatami. Uživatelé se tedy dočkají také Androidu 12 a Androidu 13. Po dobu dvou let budete dostávat také bezpečnostní záplaty každý měsíc, což je hodně důležité.

Android asi nemá moc smysl popisovat a Nokii musím tradičně pochválit, že nabízí čistý Android. Ten nenabízí žádné přeplácané prvky ani zbytečné aplikace, jako je tomu převážně u čínských výrobců. Systém mi po celou dobu testování fungoval spolehlivě, i když občas jsem zaznamenal nějaké to drobné zpomalení, ale to je u mobilu v této cenové kategorii běžné. Neměl jsem však problém s žádným zamrzáním, pády aplikací či agresivním ukončováním aplikací běžících na pozadí.

 

 

 

Konektivita – bohužel bez NFC

Nejdříve musím mobil Nokia G10 pochválit za dlouhý šuplík, ten se ukrývá v levém boku mobilu. Najdete v něm oddělené tři sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSDXC kartu. Můžete tedy používat dualSIM a paměťovou kartu současně. Oba nanoSIM sloty podporují také všechna LTE pásma. Pochválit musím i citlivost 2,4 GHz Wi-Fi sítí. Spokojený jsem byl i s mapami a navigací, díky GPS, A-GPS, GLONASS a BDS.

Bohužel tím chválení konektivity končí, protože mobil nepodporuje 5 GHz Wi-Fi sítě. Ty moc lidí beztak nevyužívá, takže nenáročnými uživateli to vadit nebude. Pro někoho však může být zásadní, že mobilu zcela chybí NFC cívka, takže si mobil bezkontaktně nezaplatíte.

 

 

 

Závěr – není lepší si připlatit za G20tku?

Dostávám se tedy k závěru recenze, kde rozeberu, co se mi na mobilu líbí a nelíbí. Pochválit musím kvalitní konstrukci s hezkým barevným provedení a také skvělou ergonomií. Skvěle funguje i čtečka otisků prstů na boku mobilu a vzhledem k ceně je slušný i zadní fotoaparát. Za zmínku rozhodně stojí dvouletá softwarová podpora, svižný operační systém i až dvoudenní výdrž na jedno nabití.

Nokia G10 je za ty peníze dobrá, ale pro někoho může být zásadní, že postrádá NFC cívku pro bezkontaktní platby. Jen z toho důvodu bych si raději připlatil pár stovek za model Nokia G20. Je také škoda, že již nenabízí 5 GHz Wi-Fi sítě.

 

 

 

Pozitiva:

  • Bytelná konstrukce a hezký design
  • Skvělá ergonomie
  • Hezký IPS displej
  • FM rádio a 3,5 mm jack konektor
  • Čtečka otisků prstů na boku
  • Slušný hlavní fotoaparát
  • Dostatečný výkon
  • Dvouletá softwarová podpora
  • Lze používat microSDXC a dualSIM současně
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Nemá notifikační diodu
  • Nemá NFC
  • Nepodporuje 5 GHz Wi-Fi sítě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top