Recenze mobilu POCO F6 – dost výkonu, OIS a 90 W nabíjení

Společnost Xiaomi na náš trh nedávno uvedla dvojici nových mobilů POCO F6 a POCO F6 Pro. V této recenzi jsem se podíval na nižší model POCO F6, který slibuje zvýšenou certifikaci zvýšené odolnosti, více výkonu s procesorem od Qualcommu, bleskové interní úložiště, vylepšené fotoaparáty a 90 W rychlé nabíjení. Na našem trhu se mobil v době psaní recenze prodával nejen v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 11 999 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Konstrukční zpracování se zvýšenou odolností
  • OLED displej je pěkný a má vysoký jas
  • Bluetooth 5.4 s kodekem AptX Adaptive
  • Stereo reproduktory
  • Slušný výkon a rychlé úložiště
  • Výdrž na jedno nabití
  • 90 W rychlé nabíjení
  • Kvalita hlavního fotoaparátu
  • Stabilní videa
  • Prostředí HyperOS
  • DualSIM, Wi-Fi 6 a infraport
  • Cena

Negativa:

  • Nepochopitelné omezení Always-On
  • Někomu může chybět bezdrátové nabíjení

Obsah prodejního balení

Výrobce jde příkladem a do prodejního balení přibalil 90 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel a dokonce i na dotek velmi příjemný tmavý silikonový kryt. Nechybí ani spona pro nanoSIM a různé návody.

Design a zpracování – zvýšená odolnost nechybí

U mobilů v této cenové hladince občas najdeme nějakou lepší certifikaci zvýšené odolnosti, ale není to zcela běžné. Rád tedy vidím, že konstrukce POCO F6 má certifikaci IP64. Nejedná se sice o IP67 nebo IP68, ale mobil by již měl něco vydržet. Rozhodně bych ho nedoporučil potápět, ale nechtěné polití, stříkající vodu a vystavení prašnému prostředí vydrží.

Zdroj: XiaomiCesko.cz

Na čelní ploše mobilu se nachází velký displej s minimalizací rámečků. Chválím, že zeštíhlená byla i spodní část a mobil působí moderním dojmem. V horní části displeje je menší průstřel se selfie kamerkou a nad ní je výřez s výdechem reproduktoru. Výrobce již v továrně na ochranné sklo displeje nalepil také ochrannou fólii.

Rám mobilu je z kvalitního plastu a na jeho horní části najdeme výdech hlasitého reproduktoru, infraport a zdířku s mikrofonem. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém jsou ideálně umístěna plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, další zdířka mikrofonu, konektor USB-C a výdech druhého hlasitého reproduktoru.

Rám mobilu je sice plochý, ale výrobce lehce zakřivil hrany zadního krytu. Osobně to vidím moc rád, protože se mobil výrazně lépe drží v ruce a přidává to tedy na dobré ergonomii. Mnou testovaná černá verze vypadá elegantně a zadní kryt může připomínat sklo, ale ve skutečnosti se jedná o plast. Díky tomu je mobil lehčí, lépe bude zvládat případné pády a na matném povrchu nejsou vidět nečistoty. Mobil se na našem trhu prodává také v titanovém nebo zeleném barevném provedení. Ze zad mobilu vystupuje dvojice fotoaparátů a zajímavý kroužek s přisvětlovacím bleskem.

Displej – pěkný OLED s vysokým jasem

POCO F6 nabízí velký 6,67palcový OLED displej s minimalizací rámečků. Panel má dostatečné rozlišení 2 712 x 1 220 px a ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus. Na něm je již z výroby nalepená fólie, která ho chrání před poškrábáním, ale trochu kazí viditelnost na přímém slunci. Maximální jas je ale vysoký a na přímém slunci jsem mohl mobil běžně používat. Výrobce udává maxiální jas o hodnotě 2 400 nitu. Pochvaloval jsem si také barevné podání displeje a pozorovací úhly.

V nastavení telefonu si můžete zapnout automatickou regulaci jasu nebo manuální regulaci s funkcí Sluneční svit. Ta se postará o lepší viditelnost na slunci. K dispozici je také funkce pro vylepšování obrazu, manuální upravení barevného podání displeje, režim pro tlumení modrého světla, funkce pro zlepšení sledování videa, vylepšení HDR a nastavení rychlosti obnovovací frekvence mezi 60 Hz a 120 Hz. Frekvenci si systém umí regulovat dle potřeby, ale já používám neustále 120 Hz.

Bohužel i v POCO F6 se nachází nepochopitelné omezení obrazovky Always-On (Vždy na displeji). Mobil sice má moderní OLED displej, ale Xiaomi u mobilů značek POCO a Redmi tuto obrazovku omezuje. Zobrazí čas, datum a příchozí oznámení jen po dobu deseti vteřin po přijet nového oznámení. Je to nesmyslné omezení, které je však možné obejít – více informací. Obejít ho sice lze, ale nemění to nic na tom, že by výrobce měl s omezením této funkce přestat.

Zvuk – stereo nechybí!

Osobně si myslím, že v dnešní době by každý mobil v tomto cenovém segmentu měl mít stereo reproduktory. Ne každý výrobce si to však myslí… POCO F6 stereo reporuduktory naštěstí má, a to na horní a spodní části rámu mobilu. S umístěním jsem neměl problém, jsou dostatečně hlasité a vlastně ani nehrají špatně. Na nějaký lepší hudební přednes bych si u každého mobilu vzal externí reproduktor, ale ony se integrované reproduktory snaží i o nějaké basy. Během sledování videa a především hraní her stereo rozhodně oceníte.

V nastavení telefonu si můžete nastavit rozdělené ovládání hlasitosti do různých aplikací a zapnout lze i haptickou odezvu. Sílu haptiky si můžete manuálně poupravit a vlastně nefunguje špatně. V nastavení je k dispozici také funkce Dolby Atmos a ekvalizér.

Pro bezdrátový poslech hudby výborně slouží nové Bluetooth 5.4. Novější verze má nižší spotřebu energie, má spolehlivější dosah na větší vzdálenost. V případě tohoto modelu jsou podporovány veškeré důležité kodeky, a to také nový a výborný kodek AptX Adaptive. To výrobci chválím, protože tento kodek stále není v mobilech tak rozšíření, jak by bylo potřeba.

A co drátový poslech? Se 3,5 mm jackem v moderních mobilech už počítat nelze a osobně mi to vlastně vůbec nevadí. Dnes hudbu přes drát poslouchají především audiofilové v dražších sluchátkách se sluchátkovým zesilovačem nebo nějakým USB-C DAC převodníkem. S těmi si POCO F6 díky Qualcomm procesoru rozumí výborně.

Odemykání mobilu a zabezpečení

POCO F6 je možné odemykat otiskem prstu a optickou čtečku najdeme pod displejem. Umístění je dle mého názoru ideální a mobil jsem pohodlně odemykal oběma palci. Odemykání je funkční i přes ochrannou fólii od výrobce a z mé zkušenosti funguje i skrze nalepená tvrzená skla. Po nalepení skla se ale doporučuje naskenovat prst znovu. Odemykání čtečkou je spolehlivé a rychlé.

Skrze selfie kamerku můžete mobil odemykat také, což se v určitých situacích rozhodně může hodit. Přidat si můžete dva obličeje, a to neumí každý mobil. Uložit si můžete např. svůj obličej s vousy a bez vousů, s brýlemi nebo uložit obličej někoho z rodiny. Odemykání obličejem není bezpečností na úrovni čtečky otisků prstů, ale odemykání je rychlé i za horších světelných podmínek.

Xiaomi do svých mobilů roky nasazuje možnost zamykat aplikace, což umí právě i POCO F6. Zamknout můžete aplikace, soubory ve správci souborů a klidně můžete používat i zcela oddělený prostor systému s vybranými aplikacemi.

Jak je na tom výkon?

Mobily pod značkou POCO často nabízí výkon i pro náročné hry, přitom nestojí moc peněz. Jsem rád, že výrobce sáhl po procesoru od společnosti Qualcomm, a to nejen kvůli lepší práci s kodeky, ale také lepší podporou aplikací. Nasazen byl konkrétně osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 s maximálním taktem 3,0 GHz. Nepleťte si ho s vlajkovým Snapdragon 8 Gen 3. Na náš trh se pak mobil dostal 12 GB RAM LPDDR5X a 512 GB interním úložištěm UFS 4.0. Paměťové karty mobil dle očekávání nepodporuje.

Zvolený procesor je dle mého názoru velmi dobrý a kdyby vám z nějakého důvodu nestačilo 12 GB RAM, paměti se umí navýšit skrze interní úložiště až o dalších 8 GB. Tuto funkci najdete v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Rozšíření paměti. Vše je nádherně svižné, bez problémů může běžet hromada aplikací na pozadí a zahrát si můžete Fortnite, Call of Duty: Warzone Mobile a další nejnáročnějších mobilních her. Po delším hraní se mobil sice zahřeje, ale ne nijak nadměrně a chlazení výrobce zvládl.

Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení

POCO F6 je vzhledem ke své velikosti na dnešní poměry lehký mobil, přesto v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Z výdrže jsem byl mile překvapen a výrobci se optimalizace uživatelského prostředí povedla. Hodnotím ji dost nerad, ale když jsem mobil používal jen občads na hovor a odepsání, vydržel dva celé dny na jedno nabití. Náročnější den tedy bez problémů vydrží a pokud budete hrát hry s vyšším jasem, procenta pak budou samozřejmě mizet rychleji.

Údaje na 90 W nabíjecím adaptéru z prodejního balení

Přímo v prodejním balení se nachází výkonný 90 W nabíjecí adaptér, což výrobci chválím. Jedná se o maximální nabíjecí výkon mobilu a z úplného vybití do 100 % se mi nabil za 29-33 minut (dle okolní teploty). Bezdrátové nabíjení pak mobil bohužel nenabízí.

Roky spousta uživatelů volala po funkcích pro vyšší softwarovou „ochranu“ akumulátorů. Dle mého názoru se jedná v případě mobilů o naprostý nesmysl, protože se vážně nehodlám omezovat. Rychlé nabíjení využívám neustále, na Xiaomi 13 Pro mám dosaženo již přes 800 nabíjecích cyklů, přesto drží nabitý stále dobře – více informací. Rychlé drátové nabíjení tedy alespoň u mobilů Xiaomi akumulátory tolik neopotřebovává, jak hromada „odborníků“ na internetu tvrdí. Výrobce však do mobilů omezující funkce nasazuje a pokud chcete bez omezení nabíjet, musíte přejít do: Nastavení telefonu, Baterie, Ochrana baterie a tam vybrat „Normální nabíjení“. Vraťte se ještě o krok zpět do nastavení baterie a následně v „Další funkce“ zapněte „Zrychlit nabíjení“.

Aplikace fotoaparátu a její funkce

POCO F6 má pro výrobce Xiaomi typickou aplikaci pro focení a pořizování videa. Nabízí automatické HDR, nastavení poměru stran, blesku, používat lze mřížku, AI funkce pro nastavení barev (nedoporučuji), dávkové snímání, rozostření a praktickou funkci zaostření pohybu. Všimnout si můžete rychlého nastavení expozice, zkrášlení obličeje a sáhnout lze po různých filtrech.

Níže v prostředí aplikace je trojice tlačítek, a to pro přepínání mezi ultraširokoúhlým a hlavním fotoaparátem a sáhnout můžete také po 2x digitálním zoomu. Na tlačítka můžete poklepat nebo po nich táhnout prstem a dostanete se do možnosti využít až 10x digitální zoom. V pruhu mezi režimy najdeme PRO s manuálním nastavením parametrů, focení, natáčení videí, noční režim, možnost fotit v maximálním 50 Mpx rozlišení, panorama, krátký film, zpomalená a zrychlená videa a další běžné funkce. Oblíbené režimy z položky „Více“ můžete snadno přesunout do pruhu s režimy.

Jak fotí zadní fotoaparáty?

POCO F6 na svých zádech nese dvojici větších modulů s hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem. Asistuje jim také LED blesk. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení, světelnost f/1,6 a optickou stabilizaci obrazu (OIS). Použit byl čip Sony IMX882. Ultraširokoúhlý má 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2,2. Jsem rád, že výrobce nenasadil žádný zbytečný 2 Mpx makro fotoaparát.

Pořizování videí zadními fotoaparáty

Hlavním fotoaparátem umí mobil pořizovat video v maximálním rozlišení 4K se 30 nebo 60 FPS. Výsledná videa jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Nechybí jim tedy věrné barevné podání, dostatek detailů a díky optické stabilizaci obrazu jsou videa také stabilní. Ultraširokoúhlým fotoaparátem pak lze pořizovat ve Full HD se 30 FPS a za dobrých světelných podmínek je kvalita videí dobrá. Na letní dovolené ho oceníte, ale za špatného světla bych na videa tímto fotoaparátem zapomněl.

Přední kamerka

Pro focení selfie nebo videohovory slouží malá 16 Mpx kamera se světelností f/2,2 v displeji. Fotit lze běžným režimem s automatickým HDR nebo portrétním režimem s rozostřeným pozadím. Sílu rozostření si můžete během focení upravovat, a to je možné i v galérii fotek až po jejich pořízení. Myslím si, že kvalita snímků je velmi dobrá a asi každému postačí. Obličeje jsou ostré, HDR funguje výborně a obličej si během focení můžete upravovat. Pořizovat lze také video ve Full HD se 30 nebo 60 FPS.

Operační systém – prostředí HyperOS

V době psaní recenze se v POCO F6 nacházel operační systém Android 14 s květnovými bezpečnostními záplatami. Za dobu testování mobil obdržel více aktualizací a je tedy vidět, že se mu výrobce věnuje. Nejednalo se jen o bezpečnostní záplaty, ale také o aktualizace Bluetooth pluginu, opravy drobných chyb a již také funguje propojitelnost mezi zařízeními značky Xiaomi.

Výrobce je znám tím, že operační systém upravuje vlastní nadstavbou. Starou s názvem MIUI již vystřídala nová HyperOS, která se již v POCO F6 nachází. Uživatelské prostředí se mi líbí, je nádherně svižně, výborně optimalizované a v nastavení telefonu najdete novou položku „Propojitelnost“. Tu můžete zapnout a pokud máte novější tablet od Xiaomi, můžete si na něm zrcadlit a ovládat displej ležícího mobilu vedle, zrcadlení oznámení, synchronizovat sítě nebo schránku se zkopírovaným textem. Ve výsuvném Centru ovládání je možné zapnout také Xiaomi Smart Hub, kde budete mít různá Xiaomi zařízení rychle po ruce.

Celý systém fungoval po dobu testování výborně a byl nádherně svižný. Skvěle udržel aplikace běžící na pozadí a problém nenastal ani s VPN a oznámením. V takovém případě ale u daných aplikací doporučuji vypnout úsporu baterie – více informací.

Vytknout výrobci ale musím některé předinstalované aplikace. Mohl si tedy již tradičně odpustit předinstalované hry, Facebook, TikTok, Spotify, Netflix a další. Většinu je možné bez problémů odinstalovat, ale já jsem zkušenější uživatel a odinstaloval jsem také oficiální YouTube aplikaci, Google Disk, Google Fotky, MSA a hromadu dalších – více informací.

Co nějaké další funkce?

Na systému HyperOS je vidět, že se výrobce snaží o propojenost a nasazení AI. V POCO mobilech sice nenajdeme takové funkce, jako u vlajkových mobilů Xiaomi, ale i tak se výrobce snaží. Jednou z těchto funkcí je Aktivní vizuální vnímání. Nejedná se o nic nového, ale někoho může tato funkce zaujmout. Mobil totiž skrze selfie kameru sleduje, zda se na něj díváte. Pokud nejste přítomni, jas displeje se ztlumuje a dochází také k uzamčení mobilu. Zajišťuje se tak nejen vyšší bezpečnost, ale nižší spotřebě energie.

V některých propagačních materiálech se výrobce chlubí, že prostředí lze ovládat bezdotykovými gesty. Jedná se o ovládání hudebního přehrávače, TikToku a dalších. Výrobce bude tuto funkci jistě vylepšovat aktualizacemi a v současné době mi ideálně úplně nefungovala. Osobně mi to však vůbec nevadí, protože není důvod, proč bych před mobilem měl mávat rukou. 😀

Funkce najdete v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Aktivní vizuální vnímání.

Konektivita – DualSIM ani infraport nechybí

POCO F6 v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty. Funkci eSIM mobil bohužel nepodporuje, ale to stále většině lidem nevadí. Ono to s těmi eSIM v ČR bohužel stále není úplně ideální. Oba nanoSIM sloty podporují všechna 5G a LTE pásma dostupná na našem trhu, takže připojeni k internetu budete všude.

Připojit se mobilem můžete také k běžným Wi-Fi 4 (2,4 GHz) a Wi-Fi 5 (5 GHz) sítím. Dostalo se i na podporu novějších sítích Wi-Fi 6 (6 GHz/ax) a během testování nenastal problém s žádným Wi-Fi routerem. Pro bezdrátový poslech hudby, připojení k chytrým hodinkám a dalším zařízením výborně slouží novější Bluetooth 5.4. Spokojený jsem byl také s rychlým nalezením aktuální polohy a jejím udržením na mapě. Mobil podporuje družicové systémy: Galileo, GPS/A-GPS, Beidou a v Japonsku se dle výrobce bez problémů připojíte k QZSS a v Rusku pak ke Glonassu.

Konečně tu máme krásné letní počasí a svým přátelům na výletech možná budete chtít sdílet svůj mobilní internet. To POCO F6 samozřejmě také umí a funguje to skvěle, ale narazil jsem na nepochopitelnou nemožnost vytvořit Wi-Fi 4 (2,4 GHz) Wi-Fi síť. Dnes už každý mobil podporuje modernější a lepší Wi-Fi 5, ale starší sítě se stále mohou pro připojení k chytrým hodinkám a dalším zařízením hodit. Je to vážně zvláštní, protože lze vytvořit hotspot s WPA3 zabezpečením a podporou Wi-Fi 6, ale z nějakého důvodu výrobce zapomněl na Wi-Fi 4. Že by funkce dorazila časem díky aktualizacím? Je to dost možné.

Systém samozřejmě zpětnou kompatibilitu podporuje, což zkušenější uživatel moc dobře ví. Vyzkoušel jsem vytvoření Wi-Fi 4 hotspotu řešením třetích stran, což se podařilo bez sebemenšího problému. Stačí k tomu stáhnout třeba mobilní aplikaci TetherFi z Obchodu Play.

Xiaomi je stále výrobcem, který nasazuje infraport do svých mobilů. POCO F6 ho má na horní části rámu a s televizory fungoval bez problémů. Nemá ani žádné omezení a pro jeho používání můžete sáhnout po aplikaci Mi Ovladač od Xiaomi, ale fungují i různé další – více informací.

Závěr recenze

POCO F6 je se v době psaní recenze prodával za 11 999 Kč s DPH. V tomto cenovém segmentu sice nemůžete očekávat výkon nebo fotoaparáty z vlajkových modelů např. Xiaomi 14, ale slušnější výbava se již očekává. Myslím si, že tento model ocení hráči náročnějších mobilních her, kteří nechtějí utrácet velké peníze za vlajkové modely. Výrobce totiž sáhl na danou třídu po slušném procesoru, nasadil 12 GB RAM a rychlé interní úložiště UFS 4.0. Tento model ale nemíří jen na hry, ale je vhodný i pro pracovní nasazení. Nejen díky výkonu, ale i výborné optimalizaci je mobil nádherně svižný, dle mého názoru dobře vypadá a má pěkný 120 Hz OLED displej. Každý pak jistě ocení stereo reproduktory, 90 W drátové nabíjení, Bluetooth 5.4 a certifikace IP64 je rozhodně také fajn.

Pokud hledáte spolehlivého pracanta nebo mobil pro náročnější zábavu, rozhodně POCO F6 stojí za zvážení a může se jednat o ideálního parťáka pro vás. Musíte mu ale odpustit i nějaké ty nedostatky, a to nepochopitelné omezení obrazovky Always-On (Vždy na displeji), absenci bezdrátového nabíjení a nemožnost vytvářet Wi-Fi 4 hotspot. V případě hotspotu však existuje jednoduché řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*