RECENZE: LAMAX N4 – povedená kamera do auta do 1 500 Kč

LAMAX na našem trhu prodává dostupnou kameru do auta LAMAX N4. Ta láká na kvalitní video ve Full HD rozlišení, možnost záznamu zvuku i GPS informací a snadné stahování videí do mobilu. V době psaní recenze se kamera prodávala na oficiálním e-shopu LamaxShop.cz za 1 499 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

 • Obsah prodejního balení i s adaptérem se dvěma USB-A konektory
 • Malém rozměry a příkladné konstrukční zpracování
 • Uchycení samolepkami
 • Kvalita pořízených videí
 • Nahrávání videí i po ukončení jízdy
 • Napájení kamery superkondenzátorem
 • Mikrofon pro záznam zvuku ve videích
 • Podpora až 128 GB paměťových karet
 • Mobilní aplikace pro Android a iOS
 • Snadné stažení záznamu přímo do mobilu
 • Lze dokoupit GPS modul
 • Hezká cena

Negativa:

 • Někomu může vadit absence displeje
 • Někdo by rád prostředí aplikace v češtině

 

Obsah prodejního balení

Prodejní krabička obsahuje vše, co budete k používání kamery potřebovat. V krabičce najdete kameru, polohovatelné držák s 3M nálepkou, adaptér do autozapalovače s 2x USB-A, dostatečně dlouhý microUSB kabel, elektrostatické nálepky na sklo, náhradní 3M nálepku na držák a různé návody.

 

Design, zpracování a uchycení kamery na sklo

LAMAX pochopil, že uchycení kamer přísavkou je časem dost otravné. Je to sice rychlé, ale časem začne kamera ze skla padat. V balení se nachází elektrostatická průhledná nálepka, kterou nalepíte na čisté sklo. Na průhlednou nálepku následně nalepíte držák s 3M nálepkou. 3M nálepka totiž drží pevně a výrobce myslel na to, že časem budete chtít kameru sundat a přendat třeba do jiného auta. V takovém případě odlepíte vše průhlednou první nálepkou, takže sklo nebude nijak trvale znečištěno. Průhledných nálepek najdete v balení více a náhradní je i 3M nálepka s červeným označením. Líbí se mi, že přímo výrobce tyto nálepky s celým náhradním držákem prodává ve svém e-shopu za 199 Kč s DPH.

Uchycení kamery výrobce vyřešil dle mého názoru výborně a kameru můžete držákem polohovat dle svých potřeb. Na kameře se však nenachází žádný displej, což může někomu vadit, ale proč vlastně na kameře do auta chtít nějaký malý ošklivý displej? Dnes již každý má v kapse chytrý mobil a o mobilní aplikaci se budu rozepisovat později. Ideální umístění kamery si tedy zvolíte podle obrazu na displeji mobilu. Chválím i za dostatečně dlouhý napájecí microUSB kabel, který stačí připojit ke kameře a protáhnout ho v místech, kde není tolik vidět.

Celkové zpracování kamery je příkladné a během testování nebyl problém s odlepováním držáku ze skla, přehříváním či samovolnými restarty. Díky absenci displeje je kamera malá a její rozměry dle výrobce činí 90 x 58 x 36 mm. Na kameře se nachází různé mřížky sloužící pravděpodobně pro chlazení a také jako reproduktory. Nenachází se na ní dále jen modul s čočkou, ale i slot pro microSD paměťové karty, napájecí konektor microUSB a možnost připojení GPS modulu. Ten si můžete ke kameře dokoupit na oficiálním e-shopu za 499 Kč s DPH. Na druhé straně je pak jen dioda značící zapnutí kamery, zdířka mikrofonu a tlačítko pro zapnutí/vypnutí.

 

Pořizování videa a snímků

Kamera LAMAX N4 umí pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD (1080 p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Umí nahrávat automaticky, takže se nemusíte o nic starat. Je výborné, že o energii se stará superkondenzátor, nikoliv běžný Li-Ion akumulátor. Měla by být tedy vyšší životnost kamery a kamera by měla lépe snášet i letní horka v autě. Nedojde tedy k žádnému nafukování akumulátoru. Kamera také nahrává několik hodin po jízdě, což se může hodit v případě, že vám někdo na parkovišti poškodí auto. Záznamy jsou ve smyčkách, takže jsou pravidelně automaticky promazávány. Paměťová karta microSD v prodejním balení není a musíte si ji dokoupit. Dnes jsou kvalitnější karty však již levnou záležitostí a výrobce uvádí, že vložit můžete microSD kartu o maximální kapacitě 128 GB.

Kamera má zorné pole 140°, což je naprosto dostatečné. Videa mají vzhledem k ceně hezké barevné podání, nemá problém s přepalováním oblohy nebo s protisvětlem a obraz je ostrý. Kvalitu videí tedy chválím a jsem s nimi spokojený. Dobře vypadají dokonce i za jízdy ve tmě, jak můžete vidět ve video ukázkách níže. Kamera má i zabudovaný mikrofon, který má dostatečnou citlivost a uslyšíte vše, co se uvnitř auta děje. Kvalita mikrofonu je dobrá a v případě potřeby jej můžete vypnout. Já zvuk z videí v recenzi kvůli autorským právům přehrávané hudby nebo citlivé konverzaci odstranil.

Videa jsou na paměťovou kartu ukládána ve formátu MP4 a podporovány jsou kodeky H.264 a H.265. Přehrávat si je tedy můžete bez problémů ve svém mobilu, ale i počítači bez ohledu na operační systém např. v přehrávači VLC Media Player. Ve videích můžete mít zobrazený vodoznak, ale i informace s datem a časem pořízení záznamu. Po připojení externího GPS modulu mohou býtv zobrazovány i informace o poloze pořízení videa.

 

Mobilní aplikace a její ovládání

Pro někoho může být matoucí, se kterou aplikací vlastně kameru LAMAX N4 používat. Pod značkou LAMAX je v Obchodě Play i Apple App Store totiž aplikací více. V případě této kamery však slouží pro obsluhu bezplatná mobilní aplikace Viidure. Ta je dostupná pro Android i jablečné iOS, její prostředí je v angličtině a má snadné ovládání.

Skenuj pro stažení aplikace Viidure

Mobilní aplikace Viidure slouží k celé obsluze kamery. Uvídíte aktuální obraz, můžete fotit, stahovat videa i fotky, vše potřebné si nastavit k obrazu svému a jednoduché je i prvotní propojení kamery s mobilem skrze 2,4 GHz Wi-Fi sítě. Hned po propojení s mobilem doporučuji provést formátování paměťové karty. Více se dočtete v mém návodu.

 

Závěr – tak jak se vlastně povedla?

Výrobce LAMAX umí vždy překvapit tím, co dokáže vyrobit za opravdu příjemné ceny. Kamera do auta LAMAX N4 v době psaní recenze stála na oficiálním e-shopu LamaxShop.cz 1 499 Kč s DPH. Nějaké zázraky jsem od ní neočekával, ale byl jsem mile překvapen slušnými videi ve Full HD rozlišení bez sekání, obrazu bez přepálení oblohy, a především napájení kamery superkondenzátorem. Líbí se mi, že kamera pořizuje záznam ještě dlouhé hodiny i po ukončení jízdy, záznamy je možné rychle stáhnout do mobilu a případně je někomu poslat či zálohovat. U kamer do auta často nesnáším jejich uchycení, kdy je nutno kameru s držákem na sklo „přicucnout“. Je to rychlé řešení, ale časem tyto kamery padají, což je nesmírně otravné. Řešení LAMAXu je tedy mnohem lepší a nedochází ani k poškození skla.

Cena kamery LAMAX N4 je velmi lákavá. Za ty peníze má rozhodně co nabídnout. Pokud tedy hledáte dostupnou kameru do auta, mohu LAMAX N4 jen doporučit. Osobně mi displej vůbec nechybí a u kamer v autě se mi zdá zbytečný, ale někomu scházet přeci jen může. Je také škoda, že kamera k obsluze kamery není v češtině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*