RECENZE: Huawei Watch D – hodinky s měřením krevního tlaku, EKG a SpO2

Mobily Huawei jsou v Evropě na ústupu, ale výrobce stále pracuje na jiných produktech, jako jsou třeba chytré hodinky s operačním systémem HarmonyOS, hezké tenké notebooky řady MateBook či bezdrátová sluchátka a Wi-Fi routery. Huawei chytré hodinky vždy uměl a nechyběl jim třeba elegantní design a příkladné zpracování. Na test jsem tentokrát obdržel hodinky Huawei Watch D, které míří především na sportovce a uživatelé, co chtějí pečovat o své zdraví. Slibují totiž měření krevního tlaku, EKG, okysličení krve (SpO2) a další šikovné funkce. Je také fajn, že hodinky si mohou užít nejen uživatelé mobilů s Androidem, ale i iOS.

V době psaní recenze bylo možné hodinky zakoupit na Datart.cz za 9 999 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Dvě velikosti řemínku v balení
  • Příkladná konstrukce s IP68
  • Svižný systém v češtině
  • Nafukovací prvek v řemínku pro spolehlivější záznam tlaku
  • Měření krevního tlaku, EKG a SpO2
  • Kvalitní záznam spánku
  • Ženy ocení menstruační kalendář
  • Mobilní aplikace v češtině pro Android a iOS
  • Dobrá výdrž na jedno nabití

 

Negativa:

  • Obtížnější zapínání řemínku
  • Instalace Android aplikace
  • Někdo může postrádat Always-On
  • Do hodinek nelze nahrát hudbu
  • Neumožňují bezkontaktní platby

 

 

 

Co najdu v prodejním balení?

V tradičním balení k hodinkám dostaneme nejen puk pro bezdrátové nabíjení hodinek, ale chválím i za dvě velikosti řemínků. Ty jsou ve velikosti L – spíše pro muže a ve velikosti M – pro menší ruce např. pro ženy. Dále jsou k dispozici už jen nějaké ty zbytečné návody.

 

 

 

Design a konstrukce – příkladné zpracování se zvýšenou odolností

Huawei ve svém portfoliu nabízí dostupné náramky a např. elegantní hodinky Huawei Watch 3 Pro, a teď do nabídky zařadil i Huawei Watch D. Ty na elegantní hodinky rozhodně nenavazují, protože míří na odlišnou klientelu. Předpokládá se, že si je koupí uživatel, který chodí sportovat nebo má nějaké zdravotní problémy a rád by si nějaké ty informace zjistil pohodlně na hodinkách.

  • Váha hodinek: 40,9 g

Pouzdro hodinek je složeno z tmavého hliníku a na jeho boku se nachází dvojice ovládacích tlačítek. Na čelní části hodinky mají tvrzené sklo chránící dotykový OLED displej a vespod je výstupek s potřebnými senzory. Spodní část je z pevného plastu. Vlastně konstrukční zpracování je příkladné a hodinky působí robustním dojmem, že nějaký ten případný náraz během sportu vydrží. Potěší i zvýšená odolnost s certifikací IP68, a to znamená, že hodinky vydrží vystavení potu a lze je ponořit do jednoho metru po dobu půl hodiny.

Hodinky umožňují výměnu řemínku dle potřeby a v balení jsou hned dvě velikosti. K dispozici je řemínek jen v tmavém provedení. Od pohledu je hned vidět, že řemínek má širší rozměry, než je u hodinek běžné. Šířka činí 30 mm, což je dle mého názoru dost. Zvláštně vyřešené je i zapínání řemínku, které mi docela vadí a jednou rukou je to obtížné a musíte si na něj zvyknout. Jinak to však v současné době asi vyřešit nešlo, protože Huawei na rozdíl od Samsungu měření krevního tlaku vyřešil daleko věrohodněji. Řemínek má v sobě totiž druhou nafukovací část, která vám při měření tlaku seškrtí ruku, aby bylo měření přesnější. Konkurence takové řešení na našem trhu nenabízí a Huawei má výhodu.

  • Velikost řemínku L – 133 mm dlouhý, přizpůsobí se zápěstí obvodu zápěstí 161-200 mm
  • Velikost řemínku M – 118 mm dlouhý, přizpůsobí se zápěstí obvodu zápěstí 130-160 mm

 

 

 

Operační systém, displej a ovládání hodinek

Huawei již nějakou dobu v hodinkách nabízí vlastní operační systém HarmonyOS. V době psaní tohoto článku byl v hodinkách systém HarmonyOS v2.1.0.363. Hned po prvotním startu bylo možné si zvolit češtinu. Za tu rozhodně mohu jen pochválit a přeložen byl kompletně celý systém, a to i v dnešní době není samozřejmé.

V menu systému se nachází položky pro spuštění různých sportovních aktivit i jejich podrobnější přehledy. Dále jsou k dispozici funkce s informacemi o spánku, počasí, stopky, budíky, časovač i svítilna pro posvícení v noci. V nastavení systému si pak můžete vybrat mezi staženými ciferníky, přizpůsobení položek v systému, lze zvolit sílu vibrací, nastavit spodní tlačítko a takové běžné funkce.

Hodinky je možné tradičně ovládat dotykem displeje i tlačítky na pravém boku hliníkového pouzdra. Mají 1,64palcový OLED displej o rozlišení 456 x 280 px a 326 PPI. Displej má hezké barvy, jak se od OLED panelu očekává, příkladné pozorovací úhly i maximální jas pro viditelnost na přímém světle. V nastavení displeje na hodinkách si můžete také jas manuálně upravit, ale hodinky disponují také senzorem okolního světla, kdy je jas regulován automaticky dle vašeho okolí. Nastavit si můžete také interval zapnuté obrazovky. Někoho však nepotěší absence funkce Always-On, kdy je obrazovka sice zhaslá, ale zobrazuje čas a případně i další informace. Osobně tuto funkci od hodinek nepožaduji, protože se nepříjemně projevuje na výdrži na jedno nabití.

Jestli se budete chtít např. z nastavení přesunout zpět, stačí to udělat jen tahem z levé části displeje. Gestem vysunutí horní části displeje se dostanete do nabídky zástupců pro rychlé spuštění prozvonění (nalezení) mobilu, režim nerušit, nastavení zapnutí obrazovky po dobu pěti minut, nastavení budíků a přechod do podrobnějšího nastavení systému. Na této obrazovce je možné zkontrolovat i stav nabití, jaký je den a datum. Gesty do stran se pak dostanete třeba do aplikace počasí, ovládání hudebního přehrávače a funkce měření. Vysunutí spodní části displeje je pak centrum všech příchozích notifikací a zpráv z různých aplikací.

Na pravém boku jsou hliníková tlačítka, jejichž stisk je jistý a snadno je nahmatáte i během sportovních aktivit. Horní domovské tlačítko slouží pro probuzení displeje i přechod do menu hodinek. Spodnímu tlačítku pak můžete přiřadit funkci dle svých potřeb a defaultně je nastaveno spuštění měření krevního tlaku.

 

 

 

Co hodinky umí monitorovat? Jak je to s tím krevním tlakem?

Hodinky Huawei Watch D lákají na měření krevního tlaku, které u chytrých hodinek není běžné. Ono vlastně není tak jednoduché krevní tlak na zápěstí měřit. Konkurence tuto funkci již nějakou dobu má, ale dle mého názoru uvádí lživé informace, protože nemá nafukovací řemínek s možností seškrcení ruky, aby byl krevní tlak skutečně naměřen spolehlivěji. Proto je řemínek u Huawei Watch D širší, má obtížnější zapínání a má v sobě ukrytý další nafukovací prvek s nápisem „Airbag“.

Měření krevního tlaku je jednoduché a pokyny najdete v češtině popsány a vyznačeny na displeji hodinek při spuštění měření. Stačí mít jen hodinky dobře nasazené, zapnout měření, ruku mít v poloze dle ukázky a vyčkat, až se měření dokončí. Instrukce pro měření najdete na obrázcích níže. Během měření dochází k nafukování zmíněného prvku v řemínku. Výsledky bych však bral s rezervou a rozhodně se nejedná o kvalitní měření, jako můžete mít u lékaře. Můžete být zas včas informováni, že možná máte nějaký problém. Pokud již nějaký problém máte, můžete sledovat, zda se náhodou nehorší a případně vyhledat lékařskou pomoc. V mém případě hodinky upozorňují, že mám o něco vyšší krevní tlak, což ukazuje i dostupnější měřič tlaku z lékárny.

Někoho může jistě potěšit, že hodinky umí monitorovat okysličení krve SpO2, EKG i srdeční tep. Dále jsou k dispozici již běžné funkce, jako jsou kroky, ušlá vzdálenost, spánek, kalorie a teplota kůže na zápěstí. Především měření spánku musím moc pochválit, protože v mém případě fungovalo spolehlivě a zaznamenalo i krátká zdřímnutí během dne. K dispozici máte také podrobnější informace o lehkém, REM spánku a další užitečné informace. Ženy pak ocení menstruační kalendář.

Vydáváte se na túry, chodíte běhat nebo jezdíte na kole? Tyto aktivity si díky vestavěné GPS můžete spolehlivě zaznamenat na mapě, kterou pak najdete s dalšími podrobnostmi v mobilní aplikaci. Zaznamenávat však můžete desítky různých aktivit, které již můžete znát z jiných hodinek. GPS záznam během mého testování fungoval vlastně velmi dobře a neměl jsem žádný problém.

 

 

 

Mobilní aplikace – hodinky si užijí Androiďáci i jablíčkáři

Huawei Watch D komunikují s mobilními telefony skrze úsporné Bluetooth 5.1. Prvotní párování s mobilem je jednoduché a hodinky mohou používat uživatelé mobilů s Androidem, ale užít si je mohou i iPhoňáci. V případě iOS je stažení aplikace velice jednoduché a stačí jen navštívit Apple App Store s aplikacemi, vyhledat aplikaci Huawei Zdraví (Huawei Health) a tu stáhnout. U Androidu je to kvůli uvaleným sankcím již složitější, ale i tak instalaci zvládne každý.

Jak je to tedy s tím Androidem? No, kvůli obchodní válce Huawei nemůže v Obchodě Play publikovat svou novou verzi aplikace. Nabízí ji tedy bezplatně skrze svůj obchod s aplikacemi Huawei AppGallery. Ten si stačí stáhnout v podobě instalačního APK souboru, nainstalovat a v něm aplikaci Huawei Zdraví vyhledat a nainstalovat. Zabere to více času, ale není to složité a funguje to. Skrze AppGallery bude možné také dostávat nové aktualizace aplikace.

Mobilní aplikace Huawei Zdraví je celá přeložena do češtiny a nabízí všechna naměřená data. Všechny položky v aplikaci si můžete poskládat k obrazu svému, různě je rozklepnout a zobrazit více informací. Hezké informace tedy získáte nejen o své chůzi a běhu, ale i spánku, EKG a krevním tlaku. Funkci EKG najdete v sekci Srdce. V případě krevního tlaku možná bude nutné funkci přidat na hlavní stránku aplikace, a to úplně dole klepnutím na „Upravit“ a u krevního tlaku jen klepnete na tlačítko +. V této sekci se nachází i menstruační kalendář.

 

 

 

Hovory, příchozí zprávy, notifikace a hudba

Hodinky Huawei Watch D na sobě nemají žádný reproduktor, takže skrze ně nelze provádět hovory. Na příchozí hovory však budete upozorněni a na displeji hodinek hovory lze odmítnout. Upozorněni budete vibracemi také na příchozí notifikace. V mobilní aplikaci můžete vybrat, z jakých aplikacích chcete upozornění a zprávy dostávat. Upozornění funguje výborně a zprávy lze přečíst dokonce celé a s diakritikou. V mobilní aplikaci sice lze přednastavit rychlé odpovědi, ale bohužel to nefunguje třeba u aplikací Threema, Telegram a dalších. To by výrobce ještě doladit mohl.

Do těchto hodinek nelze nahrát MP3 skladby a připojit bezdrátová sluchátka. Jelikož se jedná o dražší hodinky pro sportovce, poslech hudby přímo z hodinek do bezdrátových sluchátek může někomu chybět. Přeci jen na nějaký dlouhý běh je nepohodlné u sebe mít velký mobil. Hlavně se nabízí vzít si na běh pouze hodinky, když už mají tolik funkcí pro monitoring a vestavěnou GPS. Pro poslech hudby si tedy musíte vzít s sebou i mobil, nebo se bez hudby obejít. Naštěstí hodinky však mají hudební přehrávač, pomocí něhož můžete hudební přehrávače v mobilu ovládat. Mobil se spuštěným Spotify tedy můžete hodit do malého batohu a při běhu přeskakovat skladby či ovládat hlasitost.

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení?

Huawei výdrž na jedno nabití vždy zvládal nejen u svých mobilů, ale i chytrých hodinek a bezdrátových sluchátkách skvěle. Je třeba si uvědomit, že hodinky jsou vybaveny mnoha senzory, při měření krevního tlaku dochází k nafukování části řemínku, a to všechno se projevuje na výdrži na jedno nabití. Pokud tedy budete často měřit krevní tlak, EKG nebo budete využívat GPS, procenta nabití budou mizet rychleji. Pokud to nějak nebudete přehánět, na jedno nabití jste schopni vydržet 5-7 dní, což je stále slušné.

Přímo v prodejním balení se nachází malý bílý puk pro bezdrátové nabíjení. Do toho stačí hodinky vložit a magneticky se přichytí. Hodinky tedy umí Qi standart bezdrátového nabíjení, což chválím, ale z mé zkušenosti se hodinky i od jiných výrobců skrze jiné nabíječky nabíjí špatně. Často se nabíjí jen chvilku nebo vůbec. Je to pravděpodobně tím, že chytré hodinky mají na spodní části často výstupek se všemi potřebnými senzory. Osobně mi to však nevadí, protože nabíječka od Huawei funguje výborně, je kvalitní a v případě potřeby si ji můžete zakoupit.

Nabíjení hodinek hned po vybalení z krabičky – text na hodinkách je v angličtině, protože ještě nebyla vybrána čeština

 

 

 

A co platby hodinkami?

Od chytrých hodinek v této cenové kategorii již očekávám NFC cívku a podporu bezkontaktního placení. Na Huawei jsou bohužel stále uvaleny sankce, takže hodinky nemají podporu plateb, ale u některých modelů to lze obejít službou Curve. V případě hodinek Huawei Watch D sice výrobce na stránkách uvádí přítomnost NFC, ale v hodinkách ani mobilní aplikaci není žádná funkce pro zprovoznění plateb. Je to opravdu hodně velká škoda a mnoha lidem může absence plateb chybět… Je i dost možné, že funkce plateb skrze Curve bude časem umožněna aktualizací.

 

 

 

Závěr – když chcete mít informace o svém zdraví

Chytré hodinky Huawei Watch D jsou trochu jiné, než třeba hodinky Huawei Watch 3 Pro. Míří na úplně jiné uživatele, kterým nechybí elegantní design do společnosti, ale chtějí mít informace o svém zdraví a sportovních aktivitách. Hodinky jsou tedy určené pro sportovce, ale i uživatelé s nějakým zdravotním problémem, co si budou chtít měřit krevní tlak, EKG, SpO2 a další užitečné informace. Pochválit musím, že mají nafukovací část v řemínku pro spolehlivější měření tlaku, a to konkurence na našem trhu zatím nemá. Rád vidím vyšší certifikaci zvýšené odolnosti IP68, kvalitní měření spánku a překlad systému i mobilní aplikace do češtiny.

Myslím si, že hodinky si své zákazníky určitě najdou. Za sebe si myslím, že jsou povedené, ale rozhodně bych v další generaci lépe vyřešil obtížné zapínání řemínku. Dále bych uvítal možnost bezkontaktního placení třeba skrze službu Curve… Někomu zas může vadit absence funkce Always-On (Vždy na displeji), nemožnost skrze hodinky poslouchat hudbu v bezdrátových sluchátkách a trochu zdlouhavější instalaci aplikace Huawei Zdraví.

A cena? Ano, jejich cenovka lehce pod 10 tisíc Kč je vysoká, ale je třeba si uvědomit, že vývoj a řešení nafukování řemínku výrobce musel něco stát a vlastně alespoň na našem trhu žádný výrobce nic takového nemá. Ostatní sice slibují měření krevního tlaku, ale bez nafukovacího řemínku tomu absolutně nelze věřit. Dále je třeba se podívat třeba na hodinky Garmin určené pro sportovce, které mají často naprosto příšerný displej a ovládání, ale sportovní aktivity měřit umí a lidé jsou za ně ochotni utratit vysoké částky. Huawei do tohoto segmentu hodinek přinesl hezký displej, přehledný systém v češtině a rozhodně má co nabídnout a je tedy jen na vás, zda jim dáte šanci.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*