RECENZE: Huawei MateBook D 16 (2022) – celohliníkový pracovní notebook s Windows 11

Huawei je znám jako výrobce mobilních telefonů, síťových komponent, Wi-Fi routerům a dalších zařízení. Výrobce se už nějakou dobu věnuje také počítačům a na našem trhu si můžete oficiálně zakoupit krásné tenoučké notebooky, ale i stolní počítač pro práci. Tentokrát jsem na test obdržel žhavou novinku Huawei MateBook D 16 (2022), který právě přichází na náš trh. Notebook se snaží nalákat na celokovovou konstrukci s nízkou váhou, tenké rámečky kolem 16palcového displeje, čtečku otisků prstů a nový operační systém Windows 11.

 

 

 

Pozitiva:

  • Konstrukční zpracování, nízká váha a rozměry
  • Rozumná konektorová výbava
  • Hezký IPS displej s minimálními rámečky
  • Dostatečně velký touchpad
  • Čtečka otisků prstů a snadné vypínání/zapínání web kamery tlačítkem
  • Výborná konektivita s Wi-Fi 6
  • Slušný výkon
  • Windows 11 s užitečnou aplikací PC Manager
  • Huawei nepředinstaloval zbytečné aplikace do systému
  • 3,5 mm jack

 

Negativa:

  • Fotografové mohou postrádat čtečku paměťových karet
  • Mohl mít 90 Hz displej

 

 

 

Co najdu v balení?

Co čekat od prodejního balení notebooku, že? V krabici tedy najdete jen notebook, 65 W nabíjecí adaptér a metrový nabíjecí/datový USB-C kabel. K dispozici jsou dále nějako ty zbytečné návody.

 

 

 

Design a konstrukce – tradičně nádherný stroj v hliníkovém kabátku

Notebooky Huawei mám rád, protože mají kvalitní konstrukční zpracování z hliníkové slitiny, tenoučké tělo a velmi nízkou váhu. Nový model MateBook D 16 (2022) nabízí sice větší displej, ale výrobci se stále povedlo zachovat rozumné rozměry a krásnou nízkou váhu 1,7 kg. Notebook jsem na test obdržel ve vesmírně šedém (Space Gray) barevném odstínu, ale na některých trzích je k dispozici i ve stříbrném (Mystic Silver) provedení.

Zdroje: Huawei
Zdroje: Huawei

Víko notebooku je nádherně tenké a najdeme na něm logo výrobce. Pochválit musím, že na středu horní části rámečku je plastový výstupek, který design nijak nekazí a díky němu je otevírání víka pohodlné. Je to sice maličkost, ale u starších modelů řady MateBook mi tento prvek chyběl. Nad displejem je pouze malá kamera a pod displejem je pak pouze logo výrobce. Tuhost pantů je příkladná a displej si tedy můžete pohodlně otevřít, jak vám to bude vyhovovat. Panty jej umožní otevřít až na 178°. O samotném displeji se budu rozepisovat později.

Na základně notebooku se logicky nachází klávesnice a touchpad. Po stranách jsou všechny potřebné konektory a vespod notebooku jsou pak mřížky dvou reproduktorů a mřížka pro nasávání vzduchu do konstrukce kvůli chlazení. Všimnout si lze také pár šroubků pro případné rozebrání notebooku. Celý notebook pak na stole stojí nad dostatečně velkých pogumovaných „nožičkách“.

 

 

 

Konektorová výbava – nic podstatného nepostrádá

Všechny potřebné konektory se nachází na levé a pravé straně základny notebooku. Na levém boku najdeme USB-C konektor s podporou USB 3.2 Gen1 s možností připojení externího monitoru o rozlišení 4K se 120 Hz. Druhé USB-C pak podporuje USB 2.0. Oba USB-C konektory můžete používat pro připojení různých hubů, externích disků i pro nabíjení. Na stejném boku je pak přítomný i HDMI 2.0 konektor s podporou rozlišení 4K se 60 Hz. Někoho může potěšit, že je stále k dispozici i prastarý konektor 3,5 mm jack pro připojení drátových sluchátek, mikrofonu či jiného příslušenství. Pravý bok základny pak nabízí dva obyčejné USB-A konektory s podporou USB 3.2 Gen1 a USB 2.0.

Zdroje: Huawei

Konektorová výbava je tedy na dnešní poměry rozhodně dobrá. Fotograf s drahým fotoaparátem by však mohl postrádat slot pro paměťové karty. Osobně si myslím, že tyto sloty na noteboocích již nemají co dělat, protože budoucnost je v cloudu a bezdrátových přenosech. Pokud by však někomu konektorová výbava či čtečka paměťových karet chyběla, může si dokoupit nějaký slušnější USB-C hub s dalšími konektory a čtečkami.

Levý bok notebooku
Pravý bok notebooku

 

 

 

Displej, klávesnice, touchpad, webkamera a zabezpečení

Huawei MateBook D 16 (2022) nabízí velký 16palcový IPS displej s Full HD rozlišením (1 920 x 1 200 px). Jedná se o antireflexní displej s minimalizací rámečků a dle výrobce je poměr displeje k tělu 90%. Poměr displeje je 16:10, maximální jas 300 nitů a chlubí se 100% sRGB barevným gamutem. Displej splňuje také certifikaci TÜV Rheinland. Je celkem škoda, že displej nemá 90 Hz obnovovací frekvenci, ale zas na druhou stranu u notebooku pro běžnou práci 60 Hz stačí a je šetrnější na výdrž baterie.

Klávesnice notebooku je tradičně zpracována příkladně a má zdvih 1,5 mm. Klávesou F3 můžete také zapnout bílé podsvícení klávesnice. Podsvícení klávesnice má dva režimy, kdy jedním stiskem klávesy zapnete nižší jas a dalším stiskem jas nejvyšší. Klávesnice je při psaní také tichá, má dostatečné rozestupy mezi klávesami a vlastně se mi na ní psalo pohodlně. Dostalo se i na všechny potřebné klávesové zkratky, řadu kláves F1-F12, Fn, Super (s logem Windows), dvě klávesy Alt, dvě klávesy Shift a vlastně se jedná o vůbec první notebook od Huawei, který má numerický blok. Já sice numerické bloky vůbec nepoužívám a připadají mi zbytečné, ale velká část lidí jej požaduje. I tato část je podsvícena, má druhou klávesu Enter, Num Lock a místo čísel můžete použít i PageUp, PageDown, Home a End. Chválím za klávesy pro rychlé spuštění Windows kalkulačky, klávesu pro vyhledávání AI Search (zbytečná funkce), tlačítko pro minimalizování aktuálně otevřeného okna a rád vidím i klávesu pro vypnutí webkamery.

Pod klávesnicí je k dispozici celkem velký touchpad, který je umístěný ideálně. Stisk touchpadu je sice o trochu hlasitější, než si pamatuji u některých jiných MateBooků, ale nijak mi to nevadí. Nechybí mu běžná dvě tlačítka (levé a pravé) a vlastně běžné klikání můžete používat po celé ploše touchpadu. Nechybí ani běžné gesto, kdy jemným klepnutím prstu na touchpad kliknete a fungují i gesta více prsty. Gesta mi bez problémů fungovala v systému Windows, prohlížečích a vlastně všech aplikací.

U notebooků Huawei MateBook mám rád, že se výrobce vždy pokusí nabídnout nějaké to lepší zabezpečení, než je tomu často u konkurence. V pravém horním rohu nad klávesnicí se tedy nachází zapínací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Při zapínání notebooku stačí tlačítko jen stisknout a hned se systém nastartuje a přihlásí vás. Je to tak pohodlné a čtečky otisků bych povinně nasadil do všech notebooků. Konkurence na čtečky často kašle.

Některé notebooky od Huawei mají webkameru schovanou v klávesnici, díky čemuž máte větší pocit bezpečí a dokud kamerku nevysunete, nikdo vás nemůže vidět. Já osobně tento prvek miluji, protože webkamery vůbec nepoužívám. Lidé, co webkamery používají často však toto řešení kritizují a na ty výrobce myslel v případě tohoto modelu. Tentokrát byla webkamera umístěna nad displej a nabízí 2,1 Mpx rozlišení s Full HD rozlišením. Vedle kamery je i bílá dioda značící, že je kamera aktivní. Výrobce však myslel i na pocit bezpečí v případě tohoto modelu a v numerickém bloku se nachází již zmíněné tlačítko pro vypnutí/zapnutí webkamery.

A jak je na tom samotná kvalita webkamery? No, vlastně celkem mizerná a na nějaké focení selfíček to není. On vlastně asi žádný notebook nemá kvalitní webkameru. Na nějaké ty videokonference však poslouží dobře a aplikace Kamera ve Windows 11 již také umí skenování QR kódů skrze webkameru, což se může hodit.

Pořízeno webkamerou notebooku Huawei MateBook D 16 (2022)

 

 

 

 

Konektivita, Huawei Share a propojenost zařízení

Výrobce se chlubí, že u tohoto modelu použil vůbec první metalickou anténu Huawei (Huawei Metalline Antenna). Ta prý zlepšuje konverzi signálu o 56%, takže by uživatel měl dostat lepší stabilitu a rychlost sítě. Notebook podporuje také 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz Wi-Fi sítě (Wi-Fi 6). Citlivost antén je na výborné úrovni a po celou dobu testování jsem neměl s internetovým připojením žádné problémy. Pro bezdrátový poslech hudby a další využívání chytrých zařízení dobře slouží Bluteooth 5.1.

 

Huawei se snaží všechna svá zařízení propojit, což se mu daří. Pokud máte mobil či tablet značky Huawei, můžete využívat funkce Huawei Share. Touto funkcí můžete zrcadlit dění displeje mobilu/tabletu do počítače a ovládat jej myší i klávesnicí počítače. To je velice pohodlné a pohodlné je i celé propojení zařízení. Na základně notebooku se totiž nachází i nálepka s nápisem Huawei Share, kde se ukrývá NFC cívka. Mobil Huawei k nálepce snaží přiložit a potvrdit propojení zařízení. Tablet můžete díky této funkci využít také jaké druhou obrazovku k notebooku, což se při práci v některých aplikacích může rozhodně hodit. Huawei Share pak funguje i pro rychlý bezdrátový přenos různých souborů napříč zařízeními Huawei, a to i klidně mezi další notebooky MateBook.

Huawei Share je tedy praktická a skvělá funkce, ale bohužel funguje výhradně se zařízeními Huawei. Pokud budete chtít pohodlně propojit svůj Androidí mobil od jakéhokoliv výrobce s počítačem, tak doporučuji využít zabudované funkce přímo ve Windows 11, která se neustále zlepšuje aktualizacemi. Více o této funkce se dočtete v samostatné článku.

Propojení mobilu s Windows 11

 

 

 

Hardwarová výbava, výkon, chlazení notebooku a hlučnost

Na test jsem obdržel Huawei MateBook D 16 (2022) v konfiguraci s 16 GB RAM LPDDR4 a procesorem Intel Core i7-12700H dvanácté generace s maximálním taktem 4,7 GHz. Existují však i konfigurace s 8 GB RAM a procesory Intel Core i5-12500H nebo Intel Core i5-12450H dvanácté generace. Přítomný je i rychlý pevný SSD disk s kapacitou 512 GB a rozhraním NVMe. O grafický výkon se pak stará integrovaný čip Intel Iris Xe Graphics (Alder Lake-P 682 GT2) 1 GB. Konfigurace s procesorem Intel Core i5-12450H pak má integrovaný grafický čip Intel UHD Graphics.

Mnou testovaná konfigurace notebooku má výkonu opravdu dost a používání celého notebooku bylo bezproblémové a krásně svižné. Pro běžné pracovní nasazení s více otevřenými internetovými prohlížeči a záložkami, používání nejnovějšího Photoshopu a hromadou dalších otevřených aplikací si poradí hravě. Zkrátka se jedná o dobře vybavený pracovní stroj.

Informace o notebooku v HWiNFO
Test SSD disku v CrystalDiskMark
Testy notebooku v 3DMark

A co hraní her? Je třeba si rovnou říci, že tento notebook není určen pro nějaké náročné hraní her na vysoké grafické nastavení. Na méně náročné hraní je však výkon dostačující. Dokonce si zahrajete i náročnou hru Cyberpunk 2077 nebo Control, ale spokojit se budete muset s nižším grafickým nastavením bez záseků či pádů hry.

Výrobce tradičně použil systém chlazení, kdy je ze spodní části základny nasáván vzduch do konstrukce a teplý vzduch pak vychází ze zadní části základny. Díky tomu můžete pohodlně pracovat a na ruce vám nebude teplý vzduch foukat. Notebook je během práce také krásně tichý a ventilátory uslyšíte jen při opravdu náročné práci či hraní her. Chlazení výrobce vyřešil elegantně a efektivně.

Cyberpunk 2077 na Huawei MateBook D 16 (2022)
Cyberpunk 2077 na Huawei MateBook D 16 (2022)
Cyberpunk 2077 na Huawei MateBook D 16 (2022)

 

 

 

Operační systém – nový Windows 11

Hned po prvním spuštění se v notebooku Huawei MateBook D 16 (2022) nacházel operační systém Windows 11 Home 64bit. Hned tedy budete mít nejnovější operační systém od Microsoftu a nebudete muset procházet procesem aktualizace. Prostředí systému je díky dostatku výkonu a rychlému SSD nádherně svižný i start systému je bleskový.

Asi každý zažil tu situaci, kdy si zakoupil nový notebook a musel zdlouhavě odinstalovat zcela zbytečný software, který do notebooku nainstaloval výrobce. Často se jedná o zcela zbytečné antiviry a další software, co nikdy nevyužijete. Huawei ten výrobce není a musím ho za to moc pochválit. Po prvotním startu sice v nabídce Start nějaké ty zbytečné aplikace najdete, ale ty do systému instaluje už sám Microsoft. Ve Startu tedy stačí na ikonu dané aplikace kliknout prvým tlačítkem myši a odinstalovat.

Huawei do systému přeci jen nějakou aplikaci nainstaloval a na rozdíl od některé konkurence je aplikace opravdu užitečná. Jedná se o aplikaci Huawei PC Manager, která se stará o aktualizace potřebných ovladačů, možnost využívání již zmíněné funkce Huawei Share a skrze aplikaci můžete řešit nějaké ty případné problémy. Na liště vpravo dole najdete také dvě malé ikony, pod kterými se ukrývá ovládací centrum podobající se výsuvné lišty z mobilu. Najdete v ní možnost rychle vytvořit screenshot (fotku obrazovky), možnost pořizovat dění na displeji notebooku do videa, spuštění poznámkového bloku a další funkce. Druhá ikona pak ukrývá přehled naposledy zkopírovaného textu, poslední otevřené dokumenty či upozornění na aktualizace firmwaru.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Uvnitř notebooku se ukrývá akumulátor s kapacitou 60 Wh. Výdrž hodnotím především u notebooků hodně nerad, protože výdrž se u notebooků často mění. Mohou za to různé aktualizace ovladačů i systému Windows. Záleží také na tom, jaké aplikace vám běží na pozadí a co na notebooku budete dělat. Notebook je však schopen přibližně vydržet 4-5 hodin práce.

Jak jsem tu již popisoval, notebook můžete nabíjet jedním nebo druhým USB-C portem. Přímo v balení se nachází 65 W nabíjecí adaptér a USB-C nabíjecí/datový kabel. Notebook je možné nabíjet také různými výkonnými nabíječky od mobilů různých výrobců, což chválím a časté to rozhodně není.

 

 

 

Zvuk – jack konektor může potěšit

Notebook nabízí dva reproduktory ukryté na spodní části. Vzhledem k tomu, že se jedná o notebook jsou reproduktory dostatečně hlasité a s jejich kvalitou jsem byl spokojený. Staromilce pak potěší starý 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství. Já však během testování používal především různá bezdrátová sluchátka, která mi skrze Bluetooth 5.1 fungovala bez sebemenšího problému.

Výrobce Huawei se také pochlubil tím, že notebook má lepší mikrofony. Jsou na něm hned čtyři a zvuk upravuje software tak, aby byl váš hlas během hovorů a videokonferencí zřetelný. Mikrofony jsem zkoušel a jejich kvalita je na notebook slušná.

 

 

 

Závěr – skvělý pracovní stroj

Jsem moc rád, že jsem měl možnost nový Huawei MateBook D 16 (2022) otestovat, protože se mi notebooky od Huawei opravdu hodně líbí. Když to shrnu, tak u nového modelu jsem rozhodně nebyl zklamaný. Novinka má opět příkladné konstrukční zpracování z hliníkové slitiny, kompaktní rozměry a příjemnou váhu. Pochválit mu musím i hezký IPS displej s minimalizací rámečků, příjemnou bíle podsvícenou klávesnici a velký touchpad. Potěšila i rychlá čtečka otisků prstů, dostatek výkonu a výborná konektivita s Wi-Fi 6. Hned po vybalení je v notebooku nový Windows 11, což ušetří mnoho času s aktualizací a výrobce do něj tradičně umístil skvělou aplikaci Huawei PC Manager.

Má MateBook D 16 (2022) vůbec nějaké nedostatky? Hledají se těžce, ale když chcete rýpat, určitě si je najdete. Fotografové se zrcadlovkami mohou postrádat čtečku paměťových karet a displej již mohl mít 90 Hz obnovovací frekvenci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top