RECENZE: Huawei MateBook 14s – parťák pro práci i zábavu s 90 Hz dotykovým displejem

Čínské společnosti Huawei se na našem trhu s notebooky daří a není divu, protože notebooky řady MateBook jsou opravdu vydařené. Výrobce se vždy snaží nabídnout kompaktní rozměry, slušný výkon a také výdrž. Tentokrát se mi naskytla možnost si otestovat nový Huawei MateBook 14s. Novinka zaujme opět celohliníkovou konstrukcí, nízkou váhou, dotykovým 2K displejem a také výkonem, o který se postará procesor Intel® Core™ i5-11300H. Je také rozhodně fajn vědět, že na tento notebook můžete nainstalovat bezplatnou aktualizaci na Windows 11.

Jaká je cena notebooku? V době psaní recenze běžel na oficiálním e-shopu Huawei předprodej, kdy bylo možné notebook zakoupit za atraktivní cenu a dárky. Je rozhodně fajn, že na náš trh se dostávají také obě konfigurace notebooku. Ceny pak můžete vidět na screenshotu níže. – odkaz na notebook do e-shopu Huawei

Zdroje: Huawei

 

 

Pozitiva:

  • Celohliníkový konstrukce, nízká váha a příjemné rozměry
  • 2x USB-C s podporou DisplayPort
  • Dotykový 2K displej s 90 Hz frekvencí
  • Huawei Share a konektivita
  • Čtečka otisků prstů
  • Propojenost zařízení Huawei
  • Dobrá hardwarová výbava
  • Lze zdarma aktualizovat na Windows 11
  • Slušná výdrž na nabití
  • 3,5 mm jack konektor
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Nemá slot pro paměťové karty
  • Nepodporuje Wi-Fi 6

 

 

Co najdu v balení?

V prodejní krabici najdete k notebooku jen potřebný základ. Dostalo se tedy na 90W nabíjecí adaptér s USB-C nabíjecím/datovým kabelem. Dále jsou k dispozici jen různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – rozhodně nezklamal

Design notebooků MateBook mám opravdu moc rád, protože notebooky vypadají elegantně a nikde nekřičí žádné ošklivé RGB diody. Notebook je celohliníkový a v ruce působí opravdu bytelným dojmem. Výrobce za konstrukční zpracování mohu jen pochválit a pochvaloval jsem si také jeho rozměry: 313,82 x 229,76 x 16,7 mm a nízkou 1,43 kg váhu. Během testování jsem notebook tedy pohodlně denně přenášel v menším batohu.

Jak už to u hliníkových notebooků bývá, je dostupný i ve vesmírné šedé (Space Gray). Na test jsem však notebook obdržel dle mého názoru v zajímavějším smrkově zeleném provedení. Mnou testovaná varianta má tedy nádech zelené, což je ve světe notebooků neobvyklé.

Zdroje: Huawei

Na víku notebooku najdeme jen velké logo Huawei. V otevřeném stavu před sebou máme pochopitelně 14,2palcový dotykový displej a klávesnici, ale o tom se budu rozepisovat později. Panty víka jsou dostatečně tuhé, díky čemuž můžete pohodlně používat dotyk. Na základně notebooku pak najdeme i velký touchpad a nesmím zapomenout ani na čtečku otisků prstů, která funguje ukázkově.

Pojďme se ale podívat na porty, kterých v dnešní době už není tolik. MateBooku 14s však nic podstatného nechybí. Na levém boku základny se nachází 2x USB-C, které můžete používat jak pro nabíjení, tak i pro připojení různého příslušenství včetně DisplayPortu. Hned vedle najdeme klasické velké HDMI a dokonce se dostalo i na 3,5 mm jack konektor pro připojení starších drátových sluchátek, což výrobci chválím. Na pravém boku najdeme pak jen jeden klasický USB-A port 3.2 Gen1.

Ve spodní části základny pak najdeme průduchy, které slouží pro nasávání vzduchu do konstrukce notebooku, čímž dochází k chlazení. Nechybí pak ani dva stereo reproduktory a na zadní části elegantně zabudovaný výdech teplého vzduchu z konstrukce.  Je jen škoda, že výrobce úplně zapomněl na slot pro paměťové karty.

 

 

 

Displej, klávesnice, webkamera a touchpad

V otevřeném stavu před sebou tedy máme 14,2palcový IPS displej s poměrem stran 3:2, 2K rozlišením (2 520 x 1 680 px) a 213 PPI. Maximální svit je pak dle výrobce 400 nitů a během testování mi rozhodně postačil. Výhodou notebooku je, že displej je také dotykový a podporuje až 90 Hz obnovovací frekvenci. Vyšší frekvence sice více „žere“ baterii, ale na druhou stranu je používání notebooku svižnější a příjemnější. Funkci si však musíte manuálně zapnout ve Windows (návod).

A jaký displej je v praxi? No, tradičně se vážně povedl. Jeho pozorovací úhly jsou příkladné, krásné jsou přirozené barvy a díky minimalizaci rámečků notebook působí moderním dojmem. Dotyk reaguje také svižně a používání Windows dost zpříjemní. Ve svém okolí jsem se dost setkával s tvrzením, že dotyk je u notebooků zbytečný. Pokud jej však opravdu vyzkoušíte, zjistíte, že jsou situace, kdy je dotyk na notebooku užitečný a praktický.

Na základně notebooku pak najdeme klávesnici, která je kvůli zachování nízkých rozměrů bez numerického bloku. Je škoda, že má anglické popisky, ale na to si rychle zvyknete. Nechybí však všechny ostatní klávesy. Dostalo se na celou řadu F1-F12, kde se ukrývají také různé zkratky pro manuální upravení jasu displeje, ovládání hlasitosti atd. Pod klávesou F3 můžete také zapnout bílé podsvícení klávesnice, které při práci v noci můžete určitě ocenit. Nechybí ani klávesa Fn, oba Alty, PrintScreen, Tab či oba Shifty. Psaní na klávesnici je také nesmírně pohodlné a na notebooku jsem si psaní článků užíval.

I když se to na první pohled nezdá, tak nad displejem se nachází také malinká webkamera. Ta nabízí jen HD rozlišení (720p), což rozhodně není na nějaké focení. Na běžné videokonference či hovory v jiné aplikaci rozhodně postačí.

Touchpad je také krásně velký, takže jej můžete používat běžně i se všemi dotykovými gesty. Nechybí mu ani obě potřebná tlačítka.

 

 

Konektivita, Huawei Share a propojenost zařízení

Huawei se u svých zařízeních také chlubí funkcí Huawei Share, která je nesmírně pohodlná. Během okamžiku můžete zrcadlit dění obrazovky ve svém mobilu Huawei, odesílat fotky či jiné soubory z mobilu do notebooku a opačně atd. Během psaní recenze jsem tuto funkci testoval s mobilem Huawei nova 9 a vše fungovalo ukázkově a krásně rychle.

Po stránce konektivity je notebook vybaven skvěle. Podporuje standartní 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě. Citlivost antén je na výborné úrovni. Je však trochu škoda, že notebook nepodporuje již novější Wi-Fi 6, ale ty používá málokdo. Výborně mi fungovalo také Bluetooth 5.1, které jsem používal s bezdrátovou myší, ale i sluchátky Huawei FreeBuds 4.

Huawei se v posledních letech snaží opravdu veškerá svá zařízení propojit, což se mu začíná dařit. Byl jsem opravdu velice mile překvapen tím, když jsem otevřel krabičku sluchátek Huawei FreeBuds 4 a notebook se automaticky dotázal, jestli je nechci náhodou připojit. Přímo na notebooku se zobrazil také stav nabití sluchátek s nabíjecí krabičkou.

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon

I když je Huawei MateBook 14s určen především na práci, nejedná se o žádné ořezávátko. Na test jsem obdržel konfiguraci s procesorem Intel Core i5-11300H, 16 GB LPDDR4 3733MHz a 512 GB SSD disk od Samsungu. O grafický výkon se pak stará integrovaná grafická karta Intel Irirs Xe Graphics s pamětí 1 GB.

Informace v HWiNFO

A jak je na tom výkon v praxi? Během používání jsem nenarazil na problémy s výkonem a notebook je pro běžnou práci naprosto dostačující. Užijete si i Photoshop a jiné náročné aplikace. Notebook sice není určen na hry, ale i ty jsem vyzkoušel a zahrál jsem si i celkem náročné tituly. Hrál jsem třeba Battlefield 1, Fortnite, Wolfenstein: The New Order, Wolfenstein II: The New Colossus či Red Dead Online. Všechny hry bylo možné hrát bez problémů na střední grafické nastavení.

A co ventilátory? Ty jsou během používání nádherně tiché a notebook je chladný. Uslyšíte je jen při hraní her, ale ne nijak nadměrně a nesetkal jsem se ani s nadměrným zahříváním. Výrobce také skvěle vyřešil systém chlazení, protože teplý vzduch vychází ze zadní části, nikoliv z boku, takže nefouká na ruce, jako je tomu u některých notebooků ASUS.

Test v 3D Mark
Test v NovaBench

 

 

 

Operační systém – jedenáctky zdarma

V době psaní recenze konečně oficiálně vyšel nový operační systém Windows 11, který si bohužel nelze nainstalovat na každý notebook, jako tomu bylo u předešlé verze Windows 10. Při rozbalení notebooku MateBook 14s se v něm nacházel operační systém Windows 10, ale ihned jsem stáhl aktualizaci na Windows 11. Aktualizace proběhla na notebooku hladce, bez sebemenšího problému či ztráty dat. Díky rychlém u SSD disku a 90 Hz obnovovací frekvenci displeje je prostředí Windows 11 také nádherně svižné.

Výrobce do notebooku předinstaloval také svůj software, který je na rozdíl od softwaru v konkurenčních noteboocích užitečný. K aplikaci Huawei PC Manager se dostanete přímo stisknutím klávesy F10. V aplikaci najdete právě funkci Huawei Share, možnost připojit tablet jako druhý monitor, kontrolu ovladačů či různé ladění výkonu. Přímo ve spodní liště Windows pak najdeme ikonu s písmenem „M“, kde se ukrývá právě funkce PC Manageru. Nechybí rychlé spuštění Huawei Share, připojení mobilu či tabletu, vytvoření screenshotu či nahrávání dění obrazovky do videa a další funkce.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

V útrobách notebooku se ukrývá také 60 Wh akumulátor. Ten není možné uživatelsky vyjmout, jak je v dnešní době běžné. Pokud jej však budete někdy potřebovat vyměnit, zvládne to pravděpodobně každý servis. Stačí totiž snadno odšroubovat spodní část základny.

Huawei se vždy chlubil vysokou výdrží na jedno nabití. Svět notebooků je ale jiný než ten mobilní, protože systém Windows je celkem „nenažraný“. Na výdrži mají vliv také aktualizace různých aplikací, ovladačů a mnoho dalších věcí. To je jeden z důvodů, proč výdrž na jedno nabití u notebooků hodnotím nerad. Záleží tedy jen na tom, jak notebook budete používat. Během mého používání vydržel přehrávání filmů a seriálů kolem 6 hodin na jedno nabití. Při běžné kancelářské práci se sníženým jasem displeje vydržel 5 hodin na jedno nabití.

K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Ty máte na levém boku notebooku celkem dva a můžete si klidně vybrat, kterým chcete nabíjet, protože nabíjení podporují oba.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí!

V dnešní době jsou bezdrátová sluchátka naprostý standart. Já je používám snad již s každým zařízením, které mám, protože kabel je otravný. Pokud však máte svá oblíbená starší sluchátka, tak nemusíte smutnit. MateBook 14s na svém levém boku 3,5 mm jack konektor má a je opravdu kvalitní. O zvuk se pak starají dva stereo reproduktory, které jsou dostatečně hlasité a snaží se i o náznak basů. Myslím si, že asi každý bude s kvalitou reproduktorů spokojený.

 

 

 

Závěr – příjemné překvapení

Notebooky Huawei vždy recenzuji rád, protože za rozumnou cenu mají co nabídnout. MateBook 14s nezklamal a ostatním MateBookům rozhodně neudělá ostudu. Pochválit mu musím bytelnou celohliníkovou konstrukci, příjemné rozměry i nízkou váhu. Skvělý je také dotykový 2K displej, za zmínku rozhodně stojí i propojenost zařízení Huawei a funkce Huawei Share a zapomenout nesmím ani na rychlou čtečku otisků prstů. Příjemně překvapený jsem byl i s výkonem a rozhodně jsem neočekával, že bych si na notebooku mohl pohodlně zahrát náročnější hry. Další pochvalu si notebook odnáší za možnost doinstalovat aktualizaci Windows 11 a za 3,5 mm jack konektor.

Notebook tedy mohu doporučit všem, kteří hledají kompaktní a kvalitní zařízení pro práci, ale i zábavu.

Abych ale jen nechválil, tak notebook má i drobné nedostatky. Mezi ty patří nemožnost do notebooku zasunout paměťové karty. Pokud tedy jste fotograf, tak si musíte do USB-C připojit hub, který podporuje paměťové karty. Je také škoda, že notebook již nepodporuje Wi-Fi 6.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top