Recenze malého LTE tabletu Alldocube iPlay 50 Mini Pro s GPS

Na našem trhu jsou i dobře vybavené tablety, ale nejčastěji mají 10palcové displeje. Co když ale chci malý tablet do firmy nebo jen tak na válení na gauči? Těch je na našem trhu opravdu velice málo a když už na nějaký narazíte, má naprosto nepoužitelný výkon. Na test jsem obdržel tablet Alldocube iPlay 50 Mini Pro, který nabízí malý 8,4palcový displej, slušný výkon s 8 GB RAM a podporu nanoSIM karet s LTE. Dokonce podporuje i systémy potřebné pro využívání navigací a má Google služby.

Za zapůjčení tabletu moc děkuji e-shopu Smartum.cz. Můžete si na něm pořídit stylové kryty nebo ochranná skla pro svého mobilního miláčka. 😉

Pozitiva:

  • Nízká cena
  • Hliníková konstrukce
  • Malé rozměry tabletu a kvalita konstrukce
  • Šuplík pro microSD a nanoSIM
  • Na danou kategorii nadprůměrný displej
  • 3,5 mm jack
  • Haptická odezva
  • Dost výkonu pro běžné aplikace
  • Svižný systém
  • 13 MPx zadní fotoaparát
  • Android s Google službami
  • Podpora LTE, VoLTE, SMS a hovorů přes operátora
  • Tablet může posloužit jako navigace

Negativa:

  • Není dostupný na našem trhu
  • Někomu může chybět stereo

Dostupnost tabletu a obsah prodejního balení

Značka Alldocube u nás známá rozhodně není, protože na našem trhu ani nepůsobí. K zakoupení je ze zahraničního e-shopu BangGood.com za běžnou cenu $169,99 (akční cena $149,99). Jedná se tedy o opravdu dostupný tablet za běžnou cenu lehce nad 4 000 Kč. Prodejce BangGood.com se nejspíš bude snažit tablet odeslat z EU skladu, ale pokud to nebude možné, může být po vás požadováno uhrazení CLA.

Od prodejního balení u tak dostupného tabletu nemůžete mít velká očekávání. Najdete v něm tedy jen 10 W nabíjecí EU adaptér do zásuvky a USB-A na USB-C nabíjecí kabel. Nechybí ani stručný manuál.

Design a zpracování tabletu

Tablet na čelní ploše nabízí malý 8,4palcový displej, nad kterým se nachází malá selfie kamerka pro videohovory. Na ochranném skle displeje se nachází také fólie. I když jsem se k tabletu choval opravdu slušně, fólie toho moc nevydržela, a i při přenášení v batohu se poškrábala. Kdyby byl tedy tablet můj, fólii bych asi hned po vybalení sloupl. Celkové tozěry tabletu dle výrobce činí: 202,7 x 126 x 7,5 mm a váží jen 307 gramů. Do ruky tablet sedí skvěle.

Od tabletu za tyto peníze bych nečekal, že bude mít hliníkovou konstrukci. Výrobci se zpracování povedlo, i když design může krapet připomínat tablety od jiných výrobců. Hliníkový je tedy zadní kryt a levý i pravý bok tabletu. Plastové části se nachází jen na horní a spodní části tabletu. Celohliníková konstrukce nemohla být použita, protože pod plastovými částmi se musí nacházet všechny potřebné antény pro mobilní sítě a Wi-Fi. Na horní části tablet netradičně nabízí nabíjecí konektor USB-C. Levý roh má 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a pod ním najdete zdířku mikrofonu a šuplík pro microSDXC a nanoSIM. Pravý bok má pak hliníková tlačítka pro zamykání/vypnutí a ovládání hlasitosti. Vespod se nachází mřížka reproduktoru. Na zádech je pak jeden fotoaparát.

Displej, zvuk a haptika

Alldocube iPlay 50 Mini Pro nabízí 8,4palcový IPS displej. Na dnešní poměry se jedná o opravdu malý tablet a výrobce se snaží mířit právě na uživatelé, co nechtějí velkou placku. Displej rozhodně nepatří mezi ty nejlepší na trhu, ale to by nikdo od tabletu za tyto peníze neočekával. Má ale hezké barevné podání s možným přizpůsobením a příjemně překvapen jsem z rozlišení 1 920 x 1 200 px. Displej tedy příjemně překvapil a upravit si můžete i velikost prvků systému, textu a ztučnit text.

Tablet má jen jeden hlasitý reproduktor. Stereo bych viděl raději, ale to u malých tabletů časté rozhodně není. Reproduktor je dostatečně hlasitý, ale dle očekávání postrádá nějaké zvýraznění basů. Kdybych ho měl hodnotit, tak jednoduše odpovídá ceně tabletu. Výrobce do tabletu integroval také vibrační motorek, což vidím moc rád a nemají ho často ani tablety za více jak 10 tisíc Kč. Ovládání gest v systému je díky tomu příjemnější.

Levý horní roh tabletu poskytuje 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství. Sluchátka mi fungovala bez problémů a po jejich připojení můžete začít poslouchat FM rádio ze sluchátek či reproduktoru. Funkční byl i DAC převodník Audioquest. Pro bezdrátový poslech hudby je využíváno Bluetooth 5.0 s potřebnými kodeky.

Jak je na tom výkon tabletu?

Abych pravdu řekl, výkonu tak levného a malého tabletu jsem se hodně bál. Drtivou většinu podobných tabletů totiž lze použít asi jen jako plácačku na mouchy. To ale není naštěstí případ Alldocube iPlay 50 Mini Pro! Jeho srdcem je osmijádrový procesor MediaTek Helio G99 s maximálním taktem 2,2 GHz. Nejedná se samozřejmě o čip, který by zvládal ty nejnáročnější hry, ale pro všechny běžné aplikace a méně náročné hry postačí. Příjemně překvapen jsem z nasazení 8 GB RAM a 256 GB interního úložiště. To je možné rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 512 GB.

Výrobce nasadil na danou kategorii štědré úložiště, takže mohl do nastavení nasadit funkci „Memory Expansion“ ta umí paměti RAM rozšířit až o dalších 8 GB. Navýšení pamětí probíhá skrze interní úložiště a využívá se jen v případě, že systém bude takový výkon potřebovat.

Vážně výkon stačí? Samozřejmě od takového tabletu nemůžete mít velká očekávání, ale běh systému a všech aplikací je krásně svižný. Užít si můžete sledování filmů a seriálů z interního úložiště bez záseků, používat multimediální aplikaci Kodi, svižně prohlížet webové stránky, přehrávat videa z YouTube na pozadí a přitom prohlížet např. Instagram a další běžné či pracovní aplikace. U jiných malých tabletů za tyto peníze jsem běžně narážel na záseky.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Tablet v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 5000 mAh. To je běžná kapacita u mobilů a někdo by tedy mohl u tabletu požadovat kapacitu větší. Výdrž se bude odvíjet dle vašeho používání. Pokud budete celý den na sociálních sítích a sledovat filmy, výdrž bude nižší, ale takový běžný pracovní den vydrží. K nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C a podporováno je 18 W rychlé nabíjení Power Delivery (PD). V balení je však 10 W adaptér a pro rychlejší nabíjení si musíte pořídit výkonnější.

Jak jsou na tom fotoaparáty tabletu?

Zadní část tabletu nabízí fotoaparát se 13 MPx rozlišením a světelností f/2,0. U tabletu asi nebudete chtít moc fotit, ale kvalita fotoaparátu je na poměry tabletu velmi dobrá.  Dobře funguje autofokus, můžete pořizovat hezká detailní makra a nechybí hezké barvy. Za špatného světla bych fotoaparátem nefotil, protože zaznamenáte digitální šum. Přední selfie kamerka má 5 MPx rozlišení se světelností f/2,0 a pro videohovory rozhodně postačí.

Operační systém – má Google služby?

Výrobce Alldocube na našem trhu oficiálně není, ale systém Android 13 v tabletu byl certifikován Googlem. Nabízí tedy veškeré Google služby a fungovat vám budou všechny běžné aplikace a Obchod Play. Prostředí systému je vlastně takřka čistý Android, který má jen přebarvené ikony a pár svých funkcí v nastavení.

V době psaní recenze měl tablet dokonce i téměř aktuální bezpečnostní záplaty z listopadu 2023. Prostředí je přeloženo do češtiny, jak je u Androidu zvykem. Přidané funkce výrobcem jsou však v angličtině, ale jedná se vážně o drobnosti. Spíše to jsou přidané funkce výrobcem. Jedná se o funkci pro rozšíření pamětí RAM nebo spíše zbytečná funkce Dura Speed pro údajné navýšení rychlosti vybraných aplikací. Potěší, že v tabletu nejsou výrobcem instalovány zbytečné aplikace nebo demo verze her.

Jak je na tom tablet s konektivitou?

Jsem příjemně překvapen tím, že tento tablet nabízí slot pro fyzickou nanoSIM kartu a podporovány jsou všechna důležitá LTE pásma na našem trhu. S mobilním internetem od T-Mobilu jsem neměl žádný problém a bylo možné ho i sdílet Wi-Fi hotspotem i s WPA3. Ze SIM karty můžete nejen využívat mobilní internet, ale také telefonovat nebo psát SMS. Hovory lze vyřizovat hlasitým reproduktorem nebo připojenými sluchátky. Pro psaní SMS a správu kontaktů jsou k dispozici oficiální aplikace od Googlu.

Tablet je po stránce konektivity vybaven výborně a příkladní je citlivost běžných Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4. Pro bezdrátový poslech hudby nebo používání různých chytrých zařízeních dobře poslouží Bluetooth 5.0. Příjemně překvapen jsem i s možností využívání map a navigací. Dnes už ani drahé tablety často neposkytují získávání dat z družič. U malého 8,4palcového tabletu může být ale navigace vlastně fajn a myslel na to i výrobce, protože nasadil navigační systémy: GPS/A-GPS, Beidou a Glonass. Některé e-shopy sice uvádí i evropský systém Galileo, ale ten se mi nepodařilo testovacími aplikacemi detekovat. Poloha na mapě byla nalezena téměř okamžitě a byla udržena na mapě. Díky velkému 256 GB internímu úložišti lze nastahovat offline mapové podklady, díky LTE mohou mapy získávat dodatečné informace a používat můžete všechny běžné navigační aplikace např. Google Mapy, Mapy.cz, Petal Mapy, Waze a další.

Závěr – ideální malý tablet?

Z testování tabletu Alldocube iPlay 50 Mini Pro mám velice dobrý pocit, a tak dobrý malý tablet jsem neviděl roky. Všechny malé tablety dostupné na našem trhu naprosto rozdrtí svým displejem, výkonem, svižností systému, zadním fotoaparátem a výbornou konektivitou. V ruce se tak malý tablet drží příjemně a díky podpoře navigačních systémů se může jednat o ideální tablet na navigaci.

Pokud hledáte opravdu malý tablet, který se nebude sekat a má co nabídnout, může být Alldocube iPlay 50 Mini Pro právě pro vás. Musíte však překousnout fakt, že není oficiálně dostupný na našem trhu a objednat ho musíte z BangGood.com. Někomu mohou také chybět stereo reproduktory.

Za zapůjčení tabletu na testování ještě jednou děkuji e-shopu Smartum.cz. Můžete si na něm pořídit stylové kryty nebo ochranná skla pro svého mobilního miláčka. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top