OnePlus 8T – Rychlý jako blesk (RECENZE)

OnePlus na našem trhu působí jen krátce, ale už na náš trh přinesl opravdu zajímavé mobily. Jedním z nich je OnePlus 8T, který nabízí 120 Hz displej, příjemné prostředí operačního systému a také nekompromisní výkon díky procesoru Qualcomm Snapdragon 865. Nechybí mu ani rychlé nabíjení a podpora 5G sítí. V době psané recenze se mobil prodával za cenu 16 990 Kč s DPH.

 

 

Co najdu v balení?

V prodejním balení k mobilu dostanete rychlý 65W nabíjecí adaptér a také červený USB-C-USB-C nabíjecí/datový kabel. Pochválit pak musím za přiložený ochranný kryt a nechybí ani spona pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro OnePlus 8T zakoupit 

 

 

Design a konstrukce

OnePlus 8T je dostupný ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném stříbrném (Lunar Silver) a také zeleném (Aquamarine Green). Příjemné jsou pak rozměry mobilu: 160.7 x 74.1 x 8.4 mm a 188 gramová váha. Díky oblým tvarům se mobil pohodlně drží, ale menší ruce na psaní jednou rukou musí zapomenout, jak je v dnešní době běžné. Je jen škoda, že konstrukce nenabízí zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu.

Čelní plochu mobilu pokrývá ochranné sklo 6,55palcového displeje. Ten nabízí moderní minimalizaci rámečků a opravdu malý průstřel selfie kamerky na levé části displeje. Nad displejem pak najdete elegantně zabudovaný reproduktor, který slouží jak pro hovory tak multimédia.

Rám mobilu je z hliníku a alespoň v mém barevném provedení se na světle hezky leskne. Na jeho horní části najdete jen zdířku mikrofonu a na levém boku mobilu se pak nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti. Ta bych osobně raději viděl na pravém boku, ale je to jen o zvyku. Na pravém boku pak najdete polohovatelné tlačítko pro přepínání režimů – tichý, vibrovat a vyzvánění, jako tomu je třeba u iPhonů. Nechybí pochopitelně ani zamykací tlačítko. Spodní část mobilu pak nabízí mikrofon, slot pro dvě nanoSIM karty, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a reproduktor.

Záda mobilu vypadají elegantně a sklo je na stranách zakřivené, takže mobil do ruky padne skvěle. Na zádech najdete lehce vystupující modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem a nechybí ani logo výrobce.

 

 

 

Displej a reproduktory – 120 Hz a stereo nechybí

OnePlus 8T na čelní ploše nabízí 6,55palcový OLED displej, který chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass. Na skle najdete již z výroby nalepenou ochrannou fólii, což výrobci chválím. Displej tedy nabízí dostatečné Full HD+ rozlišení (2400 x 1080 px) se 402 ppi. Potěšený jsem však byl ze 120 Hz obnovovací frekvence displeje, díky které je prostředí mobilu nádherně rychlé.

Displej má hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly, automatickou regulaci jasu a dobrou viditelnost na přímém světle. Tu však trošku kazí nalepená ochranná fólie, ale tu však lze v případě potřeby odlepit. V nastavení displeje pak najdete režim živých barev, noční režim, pro šetření očí ve večerních hodinách, always-on či ambientní displej.

A jak je na tom OnePlus 8T se zvukem? Tady jsem byl příjemně překvapen, protože nabízí stereo reproduktory, a to nad displejem a dolní části mobilu. Díky tomu si více užijete sledování filmů či hraní her. Kvalita zvuku je na dobré úrovni a spokojený jsem byl i s hlasitostí. Je jen škoda, že OnePlus opustilo od 3,5 mm jack konektoru. Budoucnost je však v bezdrátovém poslechu hudby, proto má výrobce přichystaná i vlastní bezdrátová sluchátka OnePlus Buds Z.

 

 

 

Odemykání mobilu – konečně kvalitní čtečka v displeji?

Není žádným tajemstvím, že moderní čtečky otisků v displeji nemám rád. Na jejich vývoji se však neustále pracuje a časem se vylepšují. U mobilů OnePlus mám rád, že výrobce vybírá jen kvalitní čtečky v displeji, které fungují rychle a spolehlivě. To je přesně případ OnePlus 8T, kde jsem při testování byl se čtečkou opravdu spokojený.

Upřednostňujete odemykání obličejem? Tak budete také spokojeni. Mobil totiž umí i odemykání obličejem, které mi také fungovalo velice rychle a spolehlivě i za horších světelných podmínek. Lze si také nastavit, aby se mobil pokusil odemknout pomocí tváře hned, co rozsvítíte displej.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Srdcem mobilu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 865 s taktem: 1x 2,84 GHz + 3x 2,42 GHz + 4x 1,8 GHz, kterému asistují paměti 8 GB RAM LPDDR4X. K dispozici je také dostatečné 128 GB interní úložiště (UFS 3.1). To však není možné tradičně rozšířit, protože mobil nemá slot pro paměťové karty. Potřebuje je ale v době cloudových úložišť někdo?

Výkonu má tedy mobil dostatek pro všechny běžné aplikace i svižný běh operačního systému. Během mého testování jsem pochopitelně hrál i nejnáročnější mobilní hru Fortnite, kterou bylo možné hrát na maximální možné grafické nastavení bez záseků či jiných problémů.

Nastavení hry Fortnite

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, což je v dnešní době spíše standardní kapacita. Výdrž se odvíjí pochopitelně podle toho, jak mobil budete používat. Když jsem měl aktivní 120 Hz obnovovací frekvenci displeje, tak se jedná o jednodenní mobil. Když jsem měl aktivní klasických 60 Hz, tak problém nebyl vydržet jeden a půl dne. Výdrž tedy nikoho neohromí, ale ani nezklame.

K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Mobil podporuje rychlé nabíjení Warp Charge s maximálním výkonem 65W. Přímo v balení najdete adaptér s takovým výkonem, což musím výrobci moc pochválit, protože Apple nebo Samsung do balení přestávají adaptéry dávat. Někomu však může chybět bezdrátové nabíjení.

A jak rychlé tedy nabíjení je? Je opravdu bleskové! Z úplného vybití do 50% se nabije za přibližně 13 minut. Z úplného vybití do 100% stavu pak za přibližně 35-40 minut, což většinou nemají ani vlajkové lodě za daleko vyšší cenu.

 

 

 

Aplikace pro focení

V mobilu najdete už tradiční OnePlus aplikaci pro focení.  Ta nabízí vše potřebné a nechybí tedy skvělý noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím, profesionální režim pro manuální nastavení parametrů a zpomalený/zrychlený pohyb.

Na horní části aplikace pak najdete ikony pro časovač, nastavení blesku, focení makra a nastavení poměru stran. Když rozklepnete tři tečky vpravo, tak zjistíte, že můžete fotit i snímky v maximálním 48 Mpx rozlišení.

Nad pruhem s režimy pak najdete tři tlačítka pro přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem a také 2x digitální zoom (ořez fotky). Hned vedle je tlačítko ukrývající různé filtry a dostalo se i na tlačítko Google Lens, díky němuž můžete třeba snímat QR kódy.

Pokud si budete chtít vyzkoušet i jinou aplikaci pro focení, tak u OnePlus můžete. K dispozici je třeba skvělá aplikace Google Camera, která na OnePlus 8T funguje v nejnovější verzi 8.1 (odkaz na stažení aplikace), která má i kvalitní atro režim pro nejlepší focení v noci.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

OnePlus 8T na svých zádech nabízí lehce vystupující modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Výrobce jako hlavní čip použil Sony IMX586 se 48 Mpx rozlišením, světelností f/1.7 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 123°, rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.2. Třetí je pro focení makra s 5 Mpx a poslední je monochromatický s 2 Mpx rozlišením. Posední dva fotoaparáty jsou tedy spíše jen do počtu.

A jak je na tom kvalita snímků? OnePlus 8T se rozhodně nesnaží být tím nejlepší fotomobilem na trhu, ale snímky jsou na tom velice dobře. Hlavní fotoaparát podává slušný výkon, nechybí mu detaily ani hezké barevné podání. Spokojený jsem byl jak s denními, tak i s nočními snímky. Hezké je i makro, tedy když jej pořídíte hlavním fotoaparát, nikoliv tím 5 Mpx pro makro. Ultraširokoúhlý fotoaparát za dobrých světelných podmínek je na tom také dobře, ale za horšího světla je znát úbytek detailů.

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umožňuje natáčet videa až v rozlišení 4K se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je i Full HD rozlišení a rozlišení můžete snadno přepínat dle libosti na horní části aplikace fotoaparátu. Natáčet můžete jak ve standardním poměru stran 16:9, tak i 21:9.

A jak je na tom kvalita pořízených videí? Velice dobře, a to především díky optické stabilizaci obrazu (OIS). Videa jsou stabilní a jejich kvalita je srovnatelná s fotografiemi. Spokojený jsem byl i se zvukem ve videích.

 

 

 

Focení selfies

Selfie kamerka v průstřelu displeje pak nabízí čip Sony IMX471 s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.4. K dispozici máte i různé filtry a pochválit pak musím za opravdu skvělý portrétní režim. Při focení selfie je automaticky vyhledáván obličej, který je krásně ostrý, zatímco pozadí je rozostřené. S kvalitou „selfíček“ jsem byl tedy velice spokojený.

 

 

 

Operační systém – rychlý jako blesk!

Po stránce operačního systému je na tom OnePlus 8T již tradičně výborně. Nabízí nový Android 11, který je upravený oblíbenou nadstavbou Oxygen OS 11. Systém byl během mého testování opravdu nadprůměrně rychlý, a to díky výborné optimalizaci, ale i 120 Hz displeji. Nesetkal jsem se tedy s žádným problémem se zamrzáním, notifikace funguje na jedničku a systém agresivně neukončuje aplikace běžící na pozadí.

Androidí nadstavba má své vychytávky, které jistě oceníte. Zajímavá je třeba funkce pro hraní her, kdy můžete při hraní her z horního rohu vysunout další funkce, které zpříjemní hraní her. Po vysunutí panelu můžete vidět teplotu procesoru, čas a procenta nabití baterie. Zakázat také můžete veškeré notifikace, aby bylo hraní nerušené nebo třeba zaznamenat můžete i své herní zážitky do videa.

Dále si myslím, že systém nemá moc smysl popisovat, protože Android moc dobře všichni znají. Dle mého názoru má OnePlus jednu z nejlepších nadstaveb, kterou můžete mít.

Vysunutý panel herního režimu

 

 

 

Konektivita – 5Géčko a šestková Wi-Fi

Ve spodní části mobilu se nachází malý slot pro dvě nanoSIM karty. Používat tedy můžete funkci DualSIM bez možnosti použít paměťové karty. Mobil podporuje jak 5G, tak i všechna 4G/LTE pásma a připojit se můžete i ke 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz (Wi-Fi 6) Wi-Fi sítím. Pro bezdrátové platby pak slouží NFC a nechybí ani Bluetooth 5.1. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS,  GLONASS, Beidou i evropské Galileo.

 

 

 

Závěr – výborný mobil s minimem kompromisů

OnePlus 8T je opravdu výborný mobil, který jsem si užil. Zamiloval jsem si jeho bleskové prostředí a jedná se vlastně o nejrychlejší mobil, co jsem prozatím držel v ruce. Pevně doufám, že i příští modely OnePlus budou tak rychlé. Slušné jsou také fotky, videa a pochvalu si výrobce odnáší i za stereo reproduktory. Potěšit pak může i spolehlivá čtečka otisků prstů v displeji, odemykání obličejem, Wi-Fi 6, 5G a výkon bez kompromisů.

Nedostatků je tedy jen pár, ale pro někoho může být zásadní absence zvýšené odolnosti vůči vniknutí vody a prachu do konstrukce mobilu. Chybí také bezdrátové Qi nabíjení a nelze použít paměťové karty microSD.

 

 

 

Pozitiva:

  • Design a příkladné zpracování
  • Ochranný kryt v balení
  • Ochranná fólie na displeji
  • Stereo reproduktory
  • Slušné fotografie a videa
  • Rychlá čtečka otisků v displeji
  • Spolehlivé odemykání obličejem
  • Nekompromisní výkon
  • Lze doinstalovat Google Cameru
  • Podpora 5G a Wi-Fi 6
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Nelze použít microSD
  • Někomu může chybět bezdrátové nabíjení
  • Nemá zvýšenou odolnost

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*