Finská společnost HMD Global nedávno představila model Nokia X20 a je tedy celkem překvapením, že teď přišla s dalším mobilem. Ten je odolný, ale nejedná se o tlačítkový mobil, jako tomu bylo u Nokia 800 Tough. Tentokrát se jedná o dotykový odolný mobil, který můžete vystavit prachu, potopit jej nebo vám může upadnout na zem. Mobil se dále snaží zaujmout podporou sítí páté generace (5G), fotoaparáty Zeiss, bezdrátovým nabíjením, prodlouženou zárukou na tři roky a aktualizacemi po dobu čtyř let. V době psaní recenze ještě nebyla stanovena oficiální cena pro náš trh. Vycházím tedy ze zahraniční ceny, což je 470€ bez DPH. U nás se tedy mobil bude prodávat dle mého odhadu za 13-14 tisíc Kč.
Co najdu v balení?
Finové se snaží být ekologičtější, proto v balení nenajdete žádný nabíjecí adaptér. Takové rozhodnutí se mi zrovna moc nelíbí, ale je dobré zmínit, že na tento trend naskakuje stále více výrobců. Pokud tedy žádný nabíjecí adaptér nemáte, je dobré si pořídit nějaký kvalitní 18W adaptér. V balení však nechybí metrový USB-C nabíjecí/datový kabel, spona pro vysunutí hybridního slotu a různé návody. Nic víc se v krabičce nenachází.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia XR20 zakoupit
Design a konstrukce – i odolný mobil může být hezký
Když se podívám do českých e-shopů na dotykové odolné mobily, tak asi žádný se mi po stránce designu nelíbí. Všechny jsou jednoduše takové ošklivé. Nokia se však v případě modelu XR20 opravdu snažila a design je hezký a mnou testovaná modrá varianta vypadá vážně dobře. Na propagačních materiálech si můžete všimnout také nudnější černé varianty, ale ta se na náš trh asi ani nedostane.
Mobil nenabízí jen „obyčejnou“ certifikaci IP68, ale také MIL-STD 810H. Výrobce se také chlubí tím, že díky těmto certifikacím a bytelné konstrukci mobil vydrží podmínky v prachu, pád z výšky 1,8 metru a ponoření do vody do hloubky 1,5 metru.
Jelikož se jedná o odolný mobil, na který výrobce musel aplikovat odolnější prvky, jsou rozměry mobilu větší. Celkové rozměry mobilu činí 171.64 x 81.5 x 10.64 mm a váží 248 gramů. Mobil má také velký displej, takže na psaní jednou rukou musíte zapomenout.
Na čelní ploše mobilu se nachází velký 6,67palcový displej. Ten se snažil nabídnout minimalizaci rámečků, ale kvůli odolné konstrukci není minimalizace taková, jakou můžete znát u běžných mobilů. V displeji se tedy nachází průstřel selfie kamerky, který je malý a během testování mi nijak nevadil. Je jen škoda, že se výrobce nerozhodl umístit notifikační diodu.
Strany mobilu jsou pogumované, ale na levém a pravém boku se nachází také elegantně umístěné hliníkové plátky. Na horní části mobilu se nachází červené tlačítko, kterému lze přiřadit různé funkce, ale o tom se budu zmiňovat později. Hned vedle se pak ukrývá hybridní slot pro vložení nanoSIM a microSDXC karet. Chválím, že šuplíček se sloty je hliníkový, nikoliv plastový. Na levém boku se nachází celkem velké tlačítko Google Asistenta a níže pak otvory pro poutko. Pravý bok pak už tradičně na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod pak najdeme 3,5 mm jack konektor, mikrofon, USB-C konektor a hlasitý reproduktor. Je škoda, že USB-C konektor nemá žádnou záslepku, ale tu si můžete dokoupit na českých e-shopech či AliExpressu za pár korun.
Záda mobilu mají také takový zvláštní pogumovaný povrch. Najdeme na nich větší modul se dvěma fotoaparáty a také se dvěma LED diodami. Dále nechybí ani logo výrobce. Díky zakřivení hran zadního krytu se mobil také lépe drží v ruce.
K čemu je dobré červené tlačítko?
Jak jsem již zmiňoval, tak na horní části mobilu se nachází červené tlačítko. Tomu můžete v: Nastavení telefonu/Systém/Gesta/Programovatelné tísňové tlačítko přiřadit libovolnou funkci. Nastavit si třeba můžete rychlé spuštění svítilny, vytvoření snímku obrazovky či spuštění libovolné aplikace v mobilu. Nastavit si můžete, co tlačítko má dělat po jednom běžném nebo dlouhém stisknutí.
Na levém boku mobilu je pak tlačítko Google Asistenta, které budu už tradičně kritizovat. Je dostatečně velké a rád bych mu také přiřadil nějakou jinou funkci, ale to není možné. V nastavení telefonu jej můžete jen zcela vypnout. Tlačítko je tedy spíše zbytečné.
Displej a zvuk – obří displej a stereo reproduktory
Nokia XR20 nabízí 6,67palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením a svítivostí 550 nitů. Ten chrání krycí sklo Corning Gorilla Glass Victus. Tomu nechybí ani automatická regulace jasu a viditelnost na přímém světle je na dobré úrovni. Příkladné jsou pak i pozorovací úhly a displej nabízí moc hezké přirozené barevné podání, jak je u IPS panelů zvykem. V nastavení si teplotu barev můžete také upravit.
Někdo by od mobilů za tyto peníze mohl chtít OLED displej a 90 Hz obnovovací frekvenci. Ano, kdyby se jednalo o běžný mobil. Když se však podíváte na nabídku odolných mobilů, žádný nic takového nenabízí. Je ale pravdou, že 90 Hz obnovovací frekvenci bych viděl rád.
V nastavení telefonu/Rozšířená nastavení/Obrazovka uzamčení/Vždy zobrazit čas a informace se nachází funkce always-on. To znamená, že si čas, datum a příchozí notifikace můžete zobrazit i na zhaslém displeji. Jelikož se však nejedná o OLED displej, projeví se to na výdrži baterie. V nastavení se také nachází funkce pro zvýšení citlivosti dotyku, aby bylo možné mobil ovládat v rukavicích.
Tak a co zvuk? Nokia XR20 nabízí dva reproduktory pro multimédia, takže má stereo. Jeden se nachází nad displejem a druhý na spodní části mobilu. Reproduktory jsou opravdu hlasité, takže vyzvánění rozhodně nepřeslechnete a pochválit musím i jejich kvalitu. Pevně doufám, že se toho Nokia bude držet a stereo nasadí i do jiných modelů. Nechybí ani 3,5 mm jack konektor pro připojení starých drátových sluchátek a někoho může potěšit i přítomnost FM rádia.
Odemykání mobilu – jde příkladem
Nokii XR20 je možné odemykat otiskem prstu nebo obličejem. Čtečka otisků prstů se nachází na pravém boku mobilu, a to přímo v zamykacím tlačítku. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění, protože je přirozené a snadno na čtečku dosáhnete palcem. Odemykání pomocí čtečky je opravdu rychlé a spolehlivé.
Odemykání obličejem v minulosti u některých mobilů Nokia bylo pomalé, ale to není případ modelu XR20. Alespoň během mého testování bylo příjemné odemykat mobil i obličejem, protože to bylo krásně rychlé a funkční i za špatných světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Jsem moc rád, že na náš trh se dostala vybavenější varianta se 6 GB RAM. O výkon se dále stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 480 5G s maximálním taktem 2 GHz. Dostalo se i na 128 GB interní úložiště s možností rozšíření paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 512 GB.
Jak je to tedy s výkonem? Je dostatečný pro všechny náročné aplikace, multitasking i náročné hry. Během testu jsem tradičně vyzkoušel hraní her PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile i nejnáročnější Fortnite. Hry bylo možné hrát bez problémů na střední grafické nastavení. Mobil tedy výkonný je, ale je pravdou, že vzhledem k ceně mohl mít výkonnější procesor.
Uvnitř mobilu se ukrývá akumulátor s kapacitou 4 630 mAh. Ten zajistí výdrž na celý pracovní den bez problémů. Pokud však nebudete hrát hry a mobil budete používat jen občas, je schopný vydržet i dva celé dny na jedno nabití. Záleží jen na tom, jak mobil budete používat, proto výdrž hodnotím dost nerad.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 18W nabíjení, což je v dnešní době naprostý standard. Je tedy velká škoda, že výrobce nesáhl třeba po 30W rychlém nabíjení. Pokud však mobil nabíjíte přes noc, rychlost nabíjení asi řešit nebudete. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za necelé dvě hodiny. Potěší také 15W bezdrátové nabíjení.
Aplikace fotoaparátu
V Nokii XR20 najdeme dobře známou aplikaci HMD Camera. Ta nabízí všechny potřebné funkce pro focení i natáčení videí. Nechybí tedy tlačítka pro přepínání mezi fotoaparáty a digitálním zoomem. K dispozici jsou i všechny potřebné režimy, kde nechybí noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím, panorama, zpomalený záběr, časosběr či Profi režim pro manuální nastavení parametrů. K dispozici je i tlačítko pro funkci Google Lens, nastavení blesku a časovač.
Vždy když testuji mobil Nokia, vyzkouším doinstalovat i neoficiální port aplikaci Google Camera. To se mi podařilo a pokud tedy budete chtít experimentovat, můžete Google Cameru vyzkoušet. Nabízí totiž výborný Astro režim pro focení v noci.
Stáhnout Google Cameru pro mobil Nokia XR20
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Nokia XR20 na svých zádech nabízí dva fotoaparáty. Chválím tedy výrobce, že si odpustil zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty pro makro a hloubku ostrosti. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 48 Mpx a světelnost f/1.79. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se 13 Mpx rozlišením a světelností f/2.4. Rozhodně potěší, že mobil nabízí také dvě LED diody (dva blesky). Výrobce se také chlubí tím, že na optice se podílel výrobce Zeiss.
A jak fotoaparáty tedy fotí? Překvapivě velice slušně. Snímky mají přirozené barevné podání, slušný dynamický rozsah a dostatek detailů. Velice spokojený jsem byl i s focením makro snímků a efektivní je i noční režim. Během mého testování jsem zkoušel porovnat fotoaparáty s mobilem Nokia X20, který nabízí vyšší 64 Mpx rozlišení, ale v testech se ukázalo, že nová Nokia XR20 fotí lépe.
Prohlédněte si porovnávací snímky z mobilu Nokia XR20 a Nokia X20
Natáčení videí
Nokia XR20 umí natáčet videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). Je tedy opravdu velká škoda, že neumí natáčet videa ve 4K. Na druhou stranu jsem mobil opět porovnal s Nokií X20 a videa z nové Nokie XR20 jsou výrazně stabilnější. Stabilizaci tedy výrobce zvládl dobře a to samé lze říci o barevném podání či ostrosti videa.
Prohlédněte si porovnávací videa z mobilu Nokia XR20 a Nokia X20
Focení selfíček
V průstřelu displeje se nachází 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. Fotit lze i s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Jednoduše, snímky jsou na tom velice dobře a kamerka si skvěle poradí i s protisvětlem. Myslím si, že každý bude spokojený.
Operační systém – čtyřletá podpora potěší
Po stránce operačního systému je na tom Nokia XR20 výborně, protože výrobce nabízí až čtyřletou podporu. To znamená, že po dobu čtyř let budete dostávat pravidelné aktualizace bezpečnostních záplat a po dobu tří let pak nové verze operačního systému Android. V době testování mobil nabízel verzi Android 11.
Asi nemá ani moc smysl systém popisovat, protože Android každý moc dobře zná. Je ale skvělé, že systém je krásně čistý a nenajdete v něm žádné přebytečné aplikace či přeplácané prvky v systému. Systém mi po celou dobu testování fungoval také krásně svižně, agresivně neukončoval aplikace běžící na pozadí a problém jsem neměl ani s příchozími notifikacemi.
Konektivita – tak se mi to líbí
Nokia XR20 ve své horní části ukrývá hybridní slot. To znamená, že se musíte rozhodnout, zda budete používat dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM a jednu paměťovou kartu microSDXC. Rozhodně potěší, že mobil podporuje mobilní sítě páté generace (5G), což doposud žádný odolný mobil nenabízel. Nechybí ani podpora všech LTE pásem a připojit se můžete ke 2,4 GHz a 5 GHz standartním Wi-Fi sítím a také 60 GHz (Wi-Fi 6). Výrobci musím pochválit citlivost antén a také stabilitu Wi-Fi připojení, která je na úplně jiné úrovni, než je tomu třeba u Realme a dalších výrobců.
Během mého testování jsem také běžně používal bezkontaktní placení, a to díky NFC cívce a službě Google Pay. Bluetooth 5.1 pak můžete využít k odesílání/přijímání souborů či k poslechu hudby v bezdrátových sluchátkách. Skvěle mi pak fungovala i navigace, díky systémům: GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS, Beudou, QZSS, navIC. Po stránce konektivity je tedy mobil vybaven výborně.
Závěr – vyplatí se?
Hned po představení mobilu se objevila spousta komentářů, že je Nokia XR20 drahá. Ano, je dražší, ale je třeba se podívat na konkurenci. Ta nabízí podobnou výbavu, nenabízí 5G ani tak dlouhou podporu operačního systému. U „XR20tky“ si jednoduše připlácíte za hezký design, 5G a dlouhou podporu.
Nokii tedy musím pochválit, že jako jediná nabízí hezký odolný mobil, protože konkurence CAT a další vypadá strašně. Rád vidím, že mobil má kvalitní stereo reproduktory, kvalitní fotoaparáty, 3,5 mm jack konektor pro starší drátová sluchátka, 5G a Wi-Fi 6. Konektivitu celkově musím Nokii moc pochválit, protože citlivost antén je na tom výborně.
Abych ale jen nechválil, tak musím i některé věci zkritizovat. Opravdu se mi nelíbí, že výrobce z balení odstranil nabíjecí adaptér. Vzhledem k ceně bych také očekával možnost natáčení ve 4K rozlišení a také alespoň 30W nabíjení. Je také škoda, že displej nemá 90 Hz obnovovací frekvenci a záslepku pro USB-C konektor, aby do konektoru nepronikl prach, ale tu lze dokoupit.
Vyplatí se Nokii XR20 koupit? Pokud hledáte mobil s velkým displejem, odolnou konstrukcí a chcete mobil mít déle jak dva roky, tak rozhodně se může jednat o dobrou volbu. Dle mého názoru Nokia míří přesně na ty, co chtějí mít jeden mobil dlouho a chtějí jej mít na práci. Proto nabízí 5G a opravdu dlouhou podporu systému.
Pozitiva:
- Hezký design a odolná konstrukce
- Certifikace MIL-STD 810H a IP68
- Velký displej
- Kvalitní stereo reproduktory
- 3,5 mm jack pro připojení drátových sluchátek
- FM rádio
- Slušné fotoaparáty
- Podpora 5G
- Podpora Wi-Fi 6 a výborná citlivost antén
- Čistý Android s dlouhou podporou
Negativa:
- V balení není nabíjecí adaptér
- USB-C nemá záslepku
- Nabíjení mohlo být rychlejší
- Neumí natáčet videa ve 4K
- Cena mohla být o něco nižší