Nokia 6300 4G – Nejlepší tlačítkový mobil do 1 700 Kč? (RECENZE)

Nokia 6300 byl úspěšný model, který byl představen v roce 2006. Znám také dost lidí, co ji mají dodnes třeba jako pracovní mobil. Sám si pamatuji, když jsem ji na základní škole měl a hrával jsem na ní různé hry a fotil jsem 2 Mpx fotoaparátem. Přední kryt mi však už moc nedržel, tak jsem jej přilepil lepidlem a mobil fungoval dále. 

Finská společnost HMD Global je známá tím, že každý rok vzkřísí nějaký z legendárních mobilů Nokia. Letos na náš trh vstoupil právě model Nokia 6300 4G, který nabízí designové prvky od své starší ségry. Novinka je však daleko chytřejší, a to díky operačnímu systému KaiOS. Vlastně se jedná o nejlevnější mobil na trhu s aplikací WhatsApp. V době psaní recenze se Nokia 6300 4G prodávala za cenu 1 690 Kč.

 

 

Co najdu v balení?

V celkem malé prodejní krabičce k mobilu dostanete jen potřebný základ, jak by snad každý od mobilu za tyto peníze očekával. V balení tedy najdete cestovní nabíječku s microUSB koncovkou a různé návody. Nic víc se v balení nenachází.

 

 

 

Design a konstrukce – prostě levný telefon

Když si vzpomenete na starou Nokii 6300, tak si jistě vzpomenete na hliníkovou konstrukci. Novinka je však plastová, což mohou někteří kritizovat, ale je nutné se podívat na cenu. Za 1 700 Kč opravdu nemůžete očekávat něco jiného, než plast. Plastová konstrukce je však kvalitní, nic se neprohýbá a vše drží pevně na svém místě.

V době psaní této recenze se mobil na našem trhu teprve začínal prodávat, a byl dostupný jen v šedém (světle uhlovém) barevném provedení. Na stránkách výrobce si však můžete všimnout také bílého a tyrkysového provedení. Můžeme tedy jen doufat, že se třeba zajímavá tyrkysová dostanete na náš trh.

Celkové rozměry mobilu činí 131,4 × 53,0 × 13,7 mm a váha se zastavila na krásných 104,7 gramech. Mobil se tedy vejde snad do každé kapsy a během testování jsem jej nosil v jedné kapse společně se smartphonem. Díky oblým tvarům také skvěle padne do ruky a nebyl problém psát na klávesnici jednou rukou.

Na horní části mobilu se nachází zapínací/zamykací tlačítko, jako tomu bylo u staršího modelu. Vespod pak najdete microUSB konektor pro nabíjení, nad kterým se nachází výřez pro snadné vyjmutí zadního plastového krytu. Na zádech najdete hlasitý reproduktor, logo výrobce, VGA fotoaparát a také přisvětlovací LED blesk (lze jej použít jako svítilnu). A co najdu pod zadním krytem? Tam se ukrývá akumulátor (baterie), dva sloty pro dvě nanoSIM karty a slot pro jednu paměťovou kartu microSD. Na čelní ploše se pak nachází 2,4palcový displej a pochopitelně klávesnice.

Design mobilu se mi líbí a na design staré Nokie 6300 navazuje především čelní plocha mobilu. Zadní část mi pak spíše připomíná plastový kryt z Nokie 8110 4G. K zadní části bych však měl výtku, protože se zadní kryt celkem snadno poškrábe, ale opět je nutné se podívat na cenu.

 

 

 

Displej, klávesnice a zvuk

Nokia 6300 4G nabízí barevný 2,4palcový displej od kterého nemůžete očekávat vysoké rozlišení (240 x 320 px) a nějaké dobré pozorovací úhly. Jedná se tedy o QVGA displej a jednoduše odpovídá ceně.

Pod displejem se nachází pak běžné bíle podsvícené klávesy, ale také klávesa pro vyvolání přednastavených funkcí (v mém případě zprávy) a klávesa zpět. Ty stará Nokia 6300 neměla. Nechybí pak ani dostatečně velké prostřední tlačítko, kterým horním stiskem vyvoláte nabídku s funkcemi svítilny, jasu displeje, režim letadlo, Wi-Fi, mobilní data, bluetooth a také ovládání hlasitosti. Levým stiskem pak přejdete do rychlé nabídky aplikací a pravým stiskem do kontaktů.

Níže se pak nachází bíle podsvícena klávesnice pro psaní. Klávesy jsou dostatečně velké a mezi sebou nemají velké rozestupy, což může někomu vadit. Já však problém nemám a na psaní jsem si během pár minut zvykl. Je jen celkem škoda, že výrobce neumístil do klávesnice nějakou zkratku pro rychlé vyvolání svítilny i v zamčeném stavu mobilu.

Co se zvuku týče, tak s tím jsem byl velmi spokojený. Hovory jsou zřetelné a druhá strana si nijak nestěžovala, že bych nebyl slyšet. Maximální hlasitost zadního reproduktoru je také na velmi vysoké úrovni a vyzvánění jsem za celou dobu testování nepřeslechl. Nechybí pak ani 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, který můžete využít třeba pro příjem FM rádia nebo přehrávání MP3 skladem. Mobil má totiž v sobě přehrávač hudby i videa.

 

 

 

Operační systém – není úplně hloupá

Nokia 6300 4G v době testování v sobě měla operační systém KaiOS 2.5.4 Jedná se o speciálně upravený operační systém pro mobily s tlačítky, který se snaží uživatelům nabídnout nějaké ty chytré funkce. Mobil díky tomu je o malý krůček blíže smartphonu.

A v čem je KaiOS vlastně chytrý? Nabízí vlastní obchod s aplikacemi, kde můžete najít užitečné aplikace, ale také hry. Přímo v mobilu je také předinstalovaná oblíbená hra Snake (Had). Dále v mobilu najdete aplikaci WhatsAppu, Facebooku či Google Map. Nechybí pak ani jednoduchý internetový prohlížeč, e-mailový klient, aplikace Googlu, skener QR kódů či Google Asistent, ale ten není dostupný na našem trhu. Pak jsou k dispozici i běžné aplikace: správce souborů, záznamník, Hodiny – budík, časovač, stopky, hezký kalendář, poznámky, kalkulačka a převodník jednotek.

Abych byl upřímný, tak jsem se systému trochu obával, protože se jedná o opravdu levný mobil, který nemá moc výkonu. Obával jsem se tedy rychlosti prostředí, ale bál jsem se zbytečně. Systém je výborně optimalizovaný a s procesorem od Qualcommu si rozumí skvěle. Prostředí je tedy rychlé, spouštění aplikací svižné a nesetkal jsem se ani s opožděným psaním, jako tomu je u některé konkurence.

 

 

 

Synchronizace kontaktů

V mobilu můžete používat kontakty z paměti telefonu i SIM karty. Pokud však chcete své kontakty z chytrého mobilu, tak ty můžete snadno synchronizovat. Stačí mobil připojit k Wi-Fi, přejít do: Kontakty/Nastavení/Import kontaktů a přihlásit se ke svému Google účtu nebo Outlooku. V mém případě jsem zkoušel synchronizaci s Google účtem a fungovalo to spolehlivě.

 

 

 

Konektivita, paměť a výkon

Pod baterií najdete dva sloty pro dvě nanoSIM karty, takže můžete používat funkci dualSIM. Pro připojení k internetu můžete používat rychlé 4G připojení a připojit se lze také ke standardním 2,4 GHz Wi-Fi sítím. Mobil lze i používat jako přenosný 4G router, protože do něj můžete vložit jen SIM a aktivovat hotspot. K dispozici je také Bluetooth a výrobce na svých stránkách však nikde nespecifikuje, o jakou verzi Bluetooth se jedná. Dle dostupných zdrojů se však údajně jedná o Bluetooth 4.0. Pro navigace a mapy pak slouží systémy GPS a A-GPS.

O výkon mobilu se stará Qualcomm Snapdragon 210 a 512 MB RAM. Interní úložiště pak nabízí na danou cenovou kategorii štědré 4 GB úložiště (lze použít kolem 2,2 GB), které můžete využít pro aplikace, hry, hudbu, videa a nebo fotky. Lze jej také rozšířit paměťovou kartou o maximální kapacitě 32 GB.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Pod zadním plastovým krytem najdete uživatelsky vyjímatelný akumulátor (baterii) s kapacitou 1 500 mAh. Jedná se o typ Nokia BL-4XL, který si v případě potřeby tedy můžete vyměnit. V době psaní recenze však nebylo možné akumulátor sehnat na našem trhu, ale byl dostupný třeba na ebay za cenu kolem 400 Kč. Časem se však jistě ukáže i na některých z e-shopů v ČR.

Výrobce slibuje opravdu vysokou výdrž na jedno nabití. Záleží však hodně na tom, jak budete mobil používat. Pokud budete hrát hry a budete připojeni k internetu, tak se výdrž může hodně snížit. Dle mých zkušeností však může vydržet i 10-14 dní na jedno nabití. K nabíjení pak slouží nabíjecí konektor microUSB.

Screenshot ze stránek výrobce

 

 

 

Fotoaparát – jen aby se neřeklo

Fotoaparát je u tohoto mobilu dle očekávání spíše jen do počtu, protože nabízí VGA rozlišení. To je dle mého názoru na focení nepoužitelné, ale lze jej využít třeba pro skenování QR kódů. Je celkem škoda, že na trhu neexistuje žádný tlačítkový mobil, který by měl lepší fotoaparát. LED blesk jsem pak používal jako svítilnu. 

 

 

 

Závěr – povedený levný mobil?

Testování Nokia 6300 4G jsem si užil. Jedná se o vydařený mobil pro nenáročné, kteří však chtějí i nějaké ty chytré funkce. Líbí se mi design, který navazuje na legendární Nokii 6300 z roku 2006. Pochválit pak musím dlouhou výdrž na jedno nabití, svižný operační systém KaiOS, možnost synchronizace kontaktů a také konektivitu.

Jedná se tedy o vhodný pracovní mobil, anebo jej můžete používat jako třeba přenosný 4G router díky hotspotu na chalupu či výlety. Vytknout mu mohu jen zadní kryt, který trpí na vlasové škrábance a horší fotoaparát. To však na druhou stranu většina lidí, co kupuje tak levné mobily asi moc neřeší.

 

 

 

 

Pozitiva

 • Design se podobá staré Nokii 6300
 • Svižný systém KaiOS
 • Možnost stahovat aplikace a hry
 • Podpora dualSIM
 • Konektivita – 4G a Wi-Fi
 • Lze používat hotspot
 • Dobrá výdrž na jedno nabití
 • Synchronizace s Googlem a Outlookem
 • Nízká cena

 

Negativa

 • Zadní kryt se snadno poškrábe
 • Horší fotoaparát
Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

 1. Kamil Kašpar

  Umožňuje operační systém KiOS i diktování textu ? Např. při psaní SMS, nebo psaní zpráv ve WhatsUppu ? A mohu si naistalovat třeba jen aplikaci Messenger bez Facebooku ?

 2. Pěkný den,

  především děkuji za recenzi – pro někoho může být tento telefon optimální.

  Připomínám, že tlačítková Nokia 3310 má fotoaparát s rozlišením 2Mpix.

  https://infoek.cz/nokia-3310-2017-jak-se-povedl-navrat-legendy-recenze/

  Milan C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*