Dnešní smartphony se po designové stránce v mnohém podobají a vymyslet nějaký originální designový prvek je u obří dotykové placky velmi složité. Jelikož mi rukou projde velké množství dotykových telefonů, tak jsem často designem znuděný. Ano, občas se objeví něco zajímavého např. Nokia 8 Sirocco, ale stále to není něco, z čeho bych se posadil na zadek.
Chtěl jsem si tedy po několika letech vyzkoušet nějaký zajímavý a starý tlačítkový telefon. Jako dlouhodobý uživatel nové Nokia 3310 (2017) jsem s používáním tlačítek neměl problém. Pochopitelně jsem novou „3310tku“ nepoužíval jako hlavní mobil, ale jako mobil na vyřizování hovorů či SMS.
Po dlouhém vysilujícím hledání se mi do rukou dostala Nokia 5310 Xpress Music v zachovalém a hlavně funkčním stavu. Je jí již 11 let a výrobce ji světu ukázal v roce 2007. Tehdy se jednalo o slušně vybavený mobil a cena se pohybovala kolem 8000 Kč.
Co se nacházelo v krabičce?
Bohužel krabičku s kompletním balením se mi nepodařilo získat. Podle dostupných informací se v krabičce nacházela tehdy standardní nabíječka se zakulaceným konektorem, MicroUSB kabel sloužící pouze k synchronizaci s počítačem, Li-Ion akumulátor s kapacitou 860 mAh, 2 GB MicroSD karta (na některých trzích 1 GB), sluchátka s ovládacím panelem a návody se záručním listem. Ehm, zapomenout nesmím ani na CD se softwarem Nokia PC Suite. 😀
Design a konstrukce
Design je na Nokii 5310 XM to nejlepší a je mi celkem líto, že jsem v roce 2007 mobily ještě nerecenzoval … Ve svou dobu nabízela velmi příjemné rozměry a nejednalo se o žádný tlustý tank, který by trhal kapsy. Celkové rozměry činí 103,8 x 44,7 x 9,9 mm a váha se zastavila na 71 gramech.
Hudební Nokie jsou dle mého názoru krásné a je velká škoda, že v dnešní době žádný výrobce nenabízí něco takového. Nokia 5310 XM na čelní straně nabízí malý, ale ve svou dobu standardní 2,1“ (palce) TFT displej s rozlišením 240 x 320 px. Po bocích displeje se nachází hliníkové barevné proužky, které mobilu přidávají na eleganci. Levý bok pak nabízí trojici tlačítek pro ovládání hudebního přehrávače. Tak moc bych si přál ovládání přehrávače na boku smartphonu. Toho se ale asi nikdy nedočkám, protože nastala éra ztenčování rámečků displeje s ohyzdným vykousnutím tzv. „notchem“.
Pod displejem se nachází plastová klávesnice, která i po jedenácti letech v mém případě vypadá velmi dobře. Jeví sice známky používání, ale není nijak extrémně poškrábaná a její používání je bezproblémové. Na slunci se leskne stejně, jak ochranný plast na displeji.
Na horní části se nachází zapínací/vypínací tlačítko, plastová záslepka ukrývající MicroUSB konektor a 3,5 mm jack. MicroUSB však slouží pouze k synchronizaci s počítačem a nepodporuje nabíjení. Kulatý nabíjecí konektor se nachází na levém boku mobilu. Pravý bok pak nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zdířku pro šňůrku na krk. Dokáže si někdo představit nosit dnešní smartphone na krku? 😀
Záda mobilu ukrývají lehce vystupující čočku 2 Mpx fotoaparátu a dva hlasité reproduktory včetně loga výrobce. Na LED blesk se v tu dobu ještě nedostalo. Zadní kryt včetně baterie lze jednoduše vyjmout, což v dnešní době také běžné není. Pod krytem se nachází Li-Ion akumulátor s kapacitou 860 mAh (BL-4CT). Bohužel v mém případě se po letech akumulátor poškodil a vydrží maximálně dva dny. Používám tedy neoriginální akumulátor Blue Star s vyšší kapacitou 950 mAh.
Na fotkách si také lze všimnout, že zadní kryt je tmavší, než plast v okolí fotoaparátu. Bohužel i ten jsem musel vyměnit z jiné barevné varianty. Hned po vyjmutí krytu si lze všimnout ještě staré velké SIM karty a slotu pro MicroSD karty.
Fotoaparát – Kde je selfie kamerka?
Nokia 5310 XM nabízela zadní fotoaparát s rozlišením 2 Mpx (1280×960 px). Ten ještě postrádal LED blesk a pořízena videa byla v ubohém rozlišení 176 x 144 px. Ve fotoaplikaci nechyběla ani samospoušť, nastavení vyvážení bílé či třeba efekty (filtry).
Kvalita samotných snímků je z pohledu dnešní doby velmi úsměvná. Na Instagram bych si je rozhodně nevystavoval. Ono i samotné focení je šíleně pomalé a post-processing je tragédie (z pohledu dnešní doby). Dnes má každý smartphone přední selfie kamerku, bez které se velká část uživatelů neobejde. Připomeňme si ale dobu, kdy selfie kamerku rozhodně každý mobil neměl.
Úložiště, aplikace a hry
Nokia 5310 XM ve svou dobu nabízela poměrně štědré interní úložiště 30 MB. Na dnešní dobu je to opravdu úsměvná hodnota a i rychlost úložiště je z dnešního pohledu žalostná. Přesouvání více fotek do PC je pomalé a nervy drásající. Moc hudby se do tak malého úložiště nevešlo, proto byl mobil vybaven slotem pro MicroSD kartu s podporou maximální kapacity 8 GB.
Nechybí FM rádio, které dnes asi moc uživatelů v mobilech nepoužívá. Hudbu si lze upravit v ekvalizéru a systém nepostrádá ani záznamník, internetový prohlížeč Opera Mini, převodník či světové časy.
Pamatuji si dobu na základní škole, kdy jsem do Nokií či Siemensů instaloval desítky java her. Po letech jsem si je musel opět zkusit a několikahodinové hraní bylo pro mé palce bolestivé. Bylo ale zážitkem si po těch letech znovu zahrát Call of Duty 3, DOOM RPG, Need for Speed či dokonce drsné hry ze série Happy Tree Friends.
Jen nostalgie
Z dnešního pohledu se jedná o mobil, který rozhodně nedokážu používat místo smartphonu. Internetové stránky nejsou už pochopitelně pro takové mobily optimalizované a Messenger či jiné dnešní aplikace si také nenainstalujete. Nokii 5310 XM jsem si sehnal jen z nostalgie. V mém případě jsem si zavzpomínal na základní školu, kdy téměř každý spolužák měl hudební či podobnou Nokii. Mám i druhý kousek, který je však v horším stavu, ale v brzké době jej plánuji opravit a kompletně vyměnit kryty včetně tlačítek.
MicroSD karta byla s podporou maximálně 4 GB (max. 2 GB doporučená velikost, kvůli rychlosti a lepšímu zpracování mobilu bez problémů), ale i 8 GB šlo.
Můžu se zeptat neznáte nějakou JAVA ME (.jar) aplikaci pro tento mobil – záznamník, který umí lepší formát než mp3, třeba wav nebo mp3; pak nějakou aplikaci pro videozáznam, která bude používat lepší rozlišení než integrovaná aplikace od výrobce mobilu.
Můžu se ještě zeptat, jak se pozná, že baterie odchází? Mám problém, že v tomhle podzimním počasí a teplotě, když jsem fotil, tak baterka spadla po nějaké době na minimum a pak když byl mobil v pokojové teplotě, tak se kapacita baterky automaticky zvýšila. Bude lepší náhradní nová stejná originální baterie, která se prodává třeba na alza.cz, budou totožné nová a stará baterie?
Pak mám další problém, že když chci přehrát nahrávku z 8GB karty, kterou tam mám, tak mobil zamrzne a musím ho znova vypnout a pak zapnout (klávesnice (i displej zhasne, ale obraz je vidět) nesvítí ani nereaguje, a proto ho musím vypnout), je to známka přetížení nebo čeho?
Je pravda, že když je mobil od telefonního operátora, tak, že ten mobilní systém jistým způsobem upraví a je odlišný od originálního systému mobilu?
Dají se ještě někde sehnat originální sluchátka k tomuto mobilu?
Ano, mobil od operátora má často upravený systém. Sluchátka se možná dají najít někde na LetGo či Bazoši.
Můžu se zeptat neznáte nějakou JAVA ME (.jar) aplikaci pro tento mobil – záznamník, který umí lepší formát než mp3, třeba wav nebo mp3; pak nějakou aplikaci pro videozáznam, která bude používat lepší rozlišení než integrovaná aplikace od výrobce mobilu?
Bohužel tuto aplikaci neznám.
Mám origošky, snad ani nepoužívané. Jestli chceš jsou tvoje 🙂 za poštovné a flašku 😀
Ondra
To by bylo fajn. 😀 Máš Telegram nebo Instagram?