Nokia 2720 Flip – Véčko s velkými tlačítky (RECENZE)

Finská Nokia v roce 2009 přišla s mobilem Nokia 2720 Fold, což byl elegantní mobil véčkové konstrukce. V loňském roce výrobce přišel s oživeným mobilem Nokia 2720 Flip, který opět nabízí véčkovou konstrukci, ale zaujmout se snaží také hezkým zpracováním, velkými tlačítky a operačním systémem KaiOS. V době psaní recenze se cena pohybovala kolem 2 500 Kč.

 

 

Obsah balení – potřebný základ

 • Nokia 2720 Flip
 • Cestovní nabíječka
 • Baterie
 • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – oživené véčko

Nokia 2720 Flip nabízí celoplastovou véčkovou konstrukci. Na našem trhu je k dispozici v mnou testovaném černém provedení, ale při hledání jsem na některých e-shopech narazil i na červenou variantu. Ve světe je k dispozici i šedá varianta.

Rozměry v uzavřeném stavu činí 54.5 x 104.8 x 18.7 mm a mobil díky tomu výborně padne snad do každé kapsy. V otevřeném stavu to pak je 54.5 x 192.7 mm x 11.6 mm a váha se zastavila na příjemných 118 gramech.

V uzavřeném stavu máte k dispozici malý 1,3“ displej. Na tom máte k dispozici čas, datum a příchozí specifikace. Zobrazíte je tak, že jednou stisknete tlačítko na levém boku mobilu. Na levém boku je k dispozici i 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Použít můžete i tlačítka pro regulaci hlasitosti na pravém boku, kdy se zobrazí stav hlasitosti i v uzavřeném stavu na malém displeji.

Na horní části mobilu si můžete všimnout kloubu pro zavírání/otevírání konstrukce, který působí bytelně a během používání jsem neměl dojem, že by se měl poškodit. Na spodní části pak najdete pouze nabíjecí konektor microUSB.

V otevřeném stavu máte pak k dispozici 2,8“ displej, nad kterým se nachází mřížka reproduktoru pro hovory a logo výrobce. Pod displejem je vidět část kloubu a také klávesnice. V otevřeném stavu se mobil drží opravdu příjemně a rozhodně bych se nebál, že s ovládáním budou mít problémy i menší ruce.

Na zádech se nachází čočka 2 Mpx fotoaparátu s přisvětlovacím LED bleskem a hlasitým reproduktorem. Celá záda jsou z vyjímatelného krytu s lesklým povrchem. Po vyjmutí máte k dispozici vyjímatelný akumulátor, pod kterým se nachází sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu.

 

 

 

Displej a klávesnice

Nokia 2720 Flip má tedy celkem dva displeje. Jeden slouží spíše jen informativně a disponuje velikostí 1,3palce (3,3 cm) s rozlišením 240 x 240 px. Hlavní displej je barevný a nabízí velikost 2,8palce (7.1 cm) a QVGA rozlišením. Pochopitelně nelze očekávat kvality smartphonových displejů, ale vzhledem k tomu, že se jedná o tlačítkový mobil, displej je hezký a má dostatečný jas.

V Menu/Nastavení/Přizpůsobení/Zobrazení si můžete změnit tapetu hlavní obrazovky, ale k dispozici je i manuální nastavení jasu displeje a limit zhasínání. Pak je k dispozici i nastavení limitu automatického zamykání kláves, což je dle mého názoru v případě tohoto mobilu zcela zbytečná funkce, když konstrukci budete zavírat.

Nokia 2720 Flip je přesně tím mobilem, který si zamilují uživatelé s horším zrakem. Klávesy s čísly jsou totiž obrovské a mají bílé podsvícení. Psaní na klávesnici je tiché a příjemné. Chválím také za dvojici nových kláves, což je klávesa zpět a libovolně nastavitelná klávesa. Já si pod touto klávesou nastavit spuštění nastavení telefonu.

V Nastavení telefonu/Zařízení/Přístupnost si můžete nastavit také vibrační odezvu kláves. Ta je poměrně silná a nemohl jsem si na ni zvyknout, ale někdo ji jistě ocení.

Chválím také za dostatečně velké čtvercové tlačítko, které se ovládá daleko lépe, než to v případě modelu Nokia 800 Tough. Má však stejná gesta, takže stiskem horní části se zobrazí centrum, kde je k dispozici ikona pro spuštění svítilny, regulace jasu displeje, mód letadlo, Wi-Fi, mobilní data, Bluetooth a regulace hlasitosti. Pravou částí klávesy se dostanete do kontaktů a spodní část nenabízí žádné gesto. Levou částí klávesy se dostanete do rychlého menu, kde jsou k dispozici aplikace Facebooku, WhatsAppu, Map, YouTube a dalších.

 

 

 

Operační systém a synchronizace kontaktů

V době psaní recenze jsem v Nokii 2720 Flip měl operační systém KaiOS 2.5.2. Jedná se systém, který do světa tlačítkových mobilů přináší nějaké ty chytřejší funkce. Díky skvělé optimalizaci a zvolenému procesoru byl systém svižný a spolehlivý.

V KaiOS najdete také obchod s aplikacemi, kde najdete překvapivě dost her, ale i různých aplikací. Už po prvním spuštění budete mít v menu aplikaci Google asistenta, který není na našem trhu dostupný. Je možné mu však povely zadávat v angličtině.

Pouštět si můžete i videa v aplikaci YouTube, což funguje překvapivě dobře. V mobilu se však nachází i přehrávač pro spuštění videí z úložiště mobilu (nebo pam. karty) ve formátech 3GP a MP4. Pro hudbu je pak k dispozici přehrávač MP3 souborů. Někteří mohou také ocenit aplikace Facebooku, WhatsApp, Twitter, kalendář, správce souboru, FM rádio, záznamník a nějaké hry včetně oblíbeného hada. Aplikaci od Facebooku si naštěstí můžete i kdykoliv odinstalovat.

Dostalo se pak i na internetový prohlížeč, který je o poznání rychlejší, než v případě Nokie 8110. Na tak malé displeje však dnes nejsou přizpůsobené internetové stránky. Čtení článků na internetu, stahování obrázků atd. rozhodně doporučit nemohu. Na rychlé vyhledání informací v Googlu a spojů na IDOS.cz je však prohlížeč dostačující, což mám odzkoušené.

Pokud chcete mít Nokia 2720 Flip jako sekundární zařízení pro práci, tak jistě oceníte možnost synchronizace kontaktů s Google účtem. Všechny kontakty ze svého chytrého mobilu můžete mít tedy i v Nokii 2720 Flip. Samotné stažení kontaktů je velice jednoduché a celý postup si můžete přečíst v samostatném článku.

 

 

 

Výkon a výdrž na jedno nabití

Nokia 2720 Flip vlastně nabízí velice podobné specifikace, jako odolný model Nokia 800 Tough. O výkon se tedy stará dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 205 (MSM8905) s taktem 1,1 GHz. K dispozici je i 512 MB RAM a 4 GB interního úložiště. Paměť je možné rozšířit také paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 32 GB. Podle stránek výrobce je možné uložit až 1000 kontaktů do paměti telefonu.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky vyjímatelný akumulátor s kapacitou 1 500 mAh. Jedná se o typ Nokia BV-6A, který bylo v době psaní recenze možné zakoupit za přibližně 350 Kč s DPH.

K nabíjení mobilu slouží nabíjecí konektor microUSB a s originální nabíječkou v balení je nabíjení poměrně pomalé. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za přibližně 3 hodiny. Co se výdrže na jedno nabití týče, tak vydrží celých 5 dní, což je slušné.

 

 

 

Konektivita – plná podpora LTE

Pod akumulátorem (baterií) si můžete všimnout dvou slotů pro nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. Bez problémů tedy můžete využívat funkce dualSIM a potěší pak i podpora všech LTE pásem. K internetu se pak lze připojit také ke standardu Wi-Fi 2,4 GHz (802.11 b/g/n).

Někoho může potěšit také funkce vytváření hotspotu Nokii 2720 Flip tedy lze bez problémů můžete používat jako přenosný Wi-Fi modem – více v samostatném článku. Pro sdílení souborů pak může posloužit Bluetooth 4.1 a pro mapy je k dispozici GPS s A-GPS.

 

 

 

Fotoaparát – jen aby se neřeklo

Nokia 2720 Flip nabízí 2 Mpx fotoaparát s přisvětlovacím LED bleskem, který jsem však využíval především jako svítilnu. Kvalita snímků je na tom tak nějak stejně, jako u modelu Nokia 800 Tough. Jsou dobré jen spíše jako nouzovka, což je celkem škoda, ale lepší kvalitu jsem od tlačítkového mobilu ani neočekával.

 

 

 

Zvuk – vyzvánění uslyšíte

S Nokia 2720 Flip jsem zkoušel telefonovat a reproduktor pro hovory byl dostatečně hlasitý. Hlasitý reproduktor pro vyzvánění, přehrávání videí a hudby se nachází na zádech mobilu. Jeho hlasitost je příkladná a vyzvánění budíku či hovoru rozhodně nepřeslechnete. Hudební zážitek však rozhodně nečekejte.

Mobil však disponuje 3,5 mm jack konektorem a připojit tedy lze vlastní sluchátka. Ta mohou tedy sloužit jako anténa pro přítomné FM rádio. Hudební a video přehrávače také nevypadají vůbec špatně a jsou použitelné.

 

 

 

Závěr – tohle se povedlo

Nokia 2720 Flip se mi opravdu moc líbí a je příjemné si připomenout legendární véčka. Tento model ocení především uživatelé, kteří chtějí velká tlačítka. Pochválit však musím i líbivý design, výbornou ergonomii, slušná výdrž na jedno nabití a plná podpora LTE a Wi-Fi. Někteří také mohou ocenit možnost si z mobilu vytvořit přenosný modem, operační systém KaiOS a možnost si synchronizovat kontakty s Googlem.

Do negativ bych však zařadil pomalejší 3hodinové nabíjení a předinstalované aplikace Facebooku, ale ty je možné naštěstí odinstalovat.

 

 

Pozitiva:

 • Véčková konstrukce
 • Klávesnice s velkými tlačítky
 • Vyjímatelná baterie
 • Operační systém KaiOS
 • Synchronizace kontaktů s Googlem
 • Slušná výdrž na jedno nabití
 • LTE a Wi-Fi
 • Možnost vytvořit Wi-Fi hotspot
 • Cena

 

 

Negativa:

 • Pomalejší nabíjení
 • Předinstalované aplikace Facebooku (lze odinstalovat)

 

 

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*