Nokia 800 Tough a Nokia 2720 Flip – Jak fungují jako LTE Wi-Fi routery?

Nokia 800 Tough a Nokia 2720 Flip jsou velice zajímavé mobily s tlačítky. Nabízí však operační systém KaiOS, podporují všechna LTE pásma a mají dva sloty pro nanoSIM karty. Díky této kombinaci umí vytvořit také Wi-Fi hotspot, takže svá mobilní data lze sdílet do více zařízení. Jelikož jsem měl oba modely k dispozici, tak jsem musel vyzkoušet, jak fungují oba modely jako Wi-Fi routery.

 

 

Jak je na tom LTE?

Se signálem jsem byl naprosto spokojený, a LTE bylo dostupné všude, kde mělo být. LTE se nejlépe testuje při cestování, protože u některých mobilů se setkáte s krátkými výpadky sítě. Poznáte to tak, že se např. přehrávání online rádia krátce pozastaví. Dochází totiž k tomu, že na některých místech je tak slabý signál LTE, že síť přeskočí z LTE na 3G a 2G.

Denně projíždím místy, kde testované mobily Huawei, Honor, Samsung a jiné mají krátké výpadky LTE, protože sítě přeskakují. Obě Nokie si v tomto ohledu vedou výborně a online rádio bylo přehráváno bez přerušení. Ještě aby ne, když se Nokia zabývá budováním sítí. Záleží však hodně na lokalitě.

 

 

Výdrž na jedno nabití

Oba modely mají při využívání Wi-Fi hotspotu velice podobnou výdrž. Záleží hodně na tom, jak budete hotspot využívat. Při běžném využívání, kdy jsem měl připojena dvě zařízení, na kterých jsem jen občas sledoval video, prohlížel si stránky a internet využíval nenáročně, jsem se dostal na 6,5 – 7 hodin na jedno nabití. To je velice slušná výdrž, ale jelikož jsem extrémně náročným uživatelem, který měsíčně na mobilních datech projede 1,5 – 2,5 TB, tak jsem mobil dokázal i hodně zatížit.

Připojil jsem tedy 5 zařízení – na jednom jsem měl Fortnite, druhé stahovalo 4 soubory z torrentů, třetí nahrávalo soubory do cloudového úložiště a ostatní jsem využíval jen nenáročně. Výdrž se v takovém případě vyšplhala na 4 hodiny. Byl jsem však celkem dost překvapen tím, jak je výdrž obou mobilů podobná, protože Nokia 800 Tough má větší akumulátor s kapacitou 2 100 mAh, zatímco Nokia 2720 Flip má akumulátor s kapacitou 1 500 mAh.

 

 

A zahřívání?

Všechny Wi-Fi routery se při používání zahřívají. Obě Nokie se pochopitelně také zahřívají, ale jen při náročnějším používání, kdy máte k hotspotu připojeno více zařízení. Při běžném používání jsou oba mobily chladné, což můžete ocenit především v létě.

Když jsem mobily opravdu extrémně zatížil, tak bylo znát větší zahřívání, ale stále nebylo nijak nadměrné. Pochopitelně pak procenta baterie padala rychleji a nabíjení v takovém stavu bylo velice obtížné, protože ani jeden z mobilů nepodporuje rychlé nabíjení. Docházelo tedy k tomu, že při velkém zatížení se mobil nedobíjel a procenta nabití stala, či dokonce stále padala. Je to však logické, protože kdo by u takového mobilu očekával rychlé Quick Charge 3 nabíjení, že?

 

 

Která Nokča je lepší?

Obě Nokie jsou na tom velice podobně, ale která je jako Wi-Fi router na tom lépe? Nokia 800 Tough má velkou výhodu v tom, že je odolná vůči nárazům a vodě. V mém případě jsem ji bez přemýšlení hodil do batohu a nemusel jsem si dávat pozor, jestli ji v batohu o něco nerozbiji.

Nokia 2720 Flip má zas velkou výhodu v rozebíratelné konstrukci a menších rozměrech. Můžete si tedy nakoupit více akumulátorů (baterií) a v případě potřeby je hned po vybití měnit. Jedná se o akumulátor se značením Nokia BV-6A s kapacitou 1 500 mAh. V době psaní tohoto článku se cena za akumulátor pohybovala kolem 349 Kč.

Sleduj na Instagramu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*