Na Linuxu si nezahraji? Ale kdepak! Jak na to?

Dlouhé roky se tradovalo, že na operačním systému Linux si nezahrajete žádné hry. Linuxové distribuce se neustále vylepšují a díky Valve máme možnost si zahrát ještě více her. Steam je pro Linux dostupný a z vaší knihovny vybere automaticky hry pro Linux, ale těch moc není. Víte o tom, že ve Steamu můžete sáhnout po zpětné kompatibilitě a zahrát si výrazně více her?

Hraní her ze Steamu

Pokud jde o hru ze Steamu, je to jednoduché a stačí ji jen nainstalovat skrze zpětnou kompatibilitu. U hry přejděte do nastavení vpravo a následně vyberte „Properties“. Vlevo je třeba přejít do „Compatibility“, případně vše povolit a vybrat verzi Protonu pro spuštění hry. Většinou mi hry fungují s „Proton Experimental“, ale v případě problémů vyzkoušejte jiné možnosti.

Instalace her odjinud?

Vyzkoušet můžete i různé emulace aplikací pro Windows. Osvědčila se mi aplikace Bottles (Láhve). Poskytuje bohaté nastavení pro běh aplikací ze systému Windows a zprovoznil jsem tak třeba češtinu do hry Return to Castle Wolfenstein, ale i nějaké hry.

Když si vytvoříte tzv. „Láhev“ pro spouštění aplikací dle vašeho nastavení, můžete její název rozkliknout a všimnete si tlačítka „Instalovat programy…“. Pod ním se ukrývá možnost instalace Epic Games Storu, GOG Galaxy, Battle.netu, Originu a dalších launcherů pro hry.

Nechcete nic řešit, přesto si chcete zahrát?

Já osobně hraju hry na EndeavourOS, ale spíše jen v cloudové službě Boosteroid. Všechny hry totiž pod Linuxem stále nefungují a dnes nechci řešit výkon svého počítače, obrovské aktualizace her a další problémy kolem. Pokud tedy máte dostatečně kvalitní internetové připojení, můžete dát šanci Boosteroidu nebo jiné službě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top